Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> gradatie de merit auxiliar
auraduda
Trimis: 15 Jan 2013, 01:12 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Tot nu s-a rezolvat nimic cu gradatia de merit pentru personalul did. auxiliar, doar vorbe goale. Nu s-a modificat metodologia.
Mesaj personal
bubulina19910
Trimis: 15 Jan 2013, 03:29 PM

Utilizator
**

S-a afisat deja metodologia in vigoare pentru anul 2013?
Credeam ca se va modifica, asa aveam semnale...
Mesaj personal
andanalex
Trimis: 15 Jan 2013, 03:33 PM

Utilizator activ

In monitorul oficial nr.17/2013
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Jan 2013, 04:14 PM

Mentor

QUOTE (bubulina19910 @ 15 Jan 2013, 02:29 PM)

Pentru a se modifica metodologia, trebuie să se modifice, mai întâi, legea. Există, la senat, o inițiativă legislativă pentru modificarea art. 264, dar, senatorii sunt în vacanță.

--------------------
Mesaj personal
bubulina19910
Trimis: 17 Jan 2013, 09:50 AM

Utilizator
**

Pana una alta bine ca se mai prelungeste vacanta wink.gif , se mai fac astfel economii.
Pe cine intereseaza practic de auxiliari?
Ideea este ca in mod voit sau nu, ni se taie putin cate putin... ca tot nu reprezentam mare lucru.
Oricum, dreptul de a te inscrie la concursul pentru acordarea gradatiei nu iti garanta si faptul ca o primesti (este un concurs totusi!), dar macar aveai o speranta.
Nu cred ca vor avea timp sa mai modifice ceva, asa ca spor la lucru si sanatate!
Mesaj personal
hcc
Trimis: 17 Jan 2013, 01:52 PM

Utilizator activ

QUOTE (bubulina19910 @ 17 Jan 2013, 09:50 AM)
Pana una alta bine ca se mai prelungeste vacanta wink.gif , se mai fac astfel economii.
Pe cine intereseaza practic de auxiliari?
Ideea este ca in mod voit sau nu, ni se taie putin cate putin... ca tot nu reprezentam mare lucru.
Oricum, dreptul de a te inscrie la concursul pentru acordarea gradatiei nu iti garanta si faptul ca o primesti (este un concurs totusi!), dar macar aveai o speranta.
Nu cred ca vor avea timp sa mai modifice ceva, asa ca spor la lucru si sanatate!

ba da exista solutii de modificare: si anume se poate da ordonanta de urgenta sau ordin de ministru prin care sa se modifice articolul respectiv . Sunt convinsa ca sindicatul FSLI,Spru Haret etc......nu au intervenit pentru aceasta erata, ni se tot spune din partea sindicatului ca problema grad.merit la did.aux. este la parlament
si ...de un an de zile nimic nu s-a rezolvat.De ce sa mai cotizam?sindicatul nu ne reprezinta. Mie mi se pare ca e discriminare intre didactic si did.auxiliar ,pentru ca Legea 1 este pentru angajatii din Invatamant iar anumite indemnizatii noua ni se taie ,dar munca este mult mai complexa (mai ales la secretari).Edusal,Revisal,diferente la hot.jud......dosare elevi,dosare personal, etc etc..
Speranta moare ultima.........

--------------------
AZOR
Mesaj personal
iedera
Trimis: 18 Jan 2013, 09:45 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Jan 2013, 04:14 PM)
QUOTE (bubulina19910 @ 15 Jan 2013, 02:29 PM)

Pentru a se modifica metodologia, trebuie să se modifice, mai întâi, legea. Există, la senat, o inițiativă legislativă pentru modificarea art. 264, dar, senatorii sunt în vacanță.

S-a modificat legea prin OUG dar nu si art.264.
Probabil sursele dv. au dezinformat!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Jan 2013, 09:52 AM

Mentor

Aveți dreptate, LEN a suferit modificări. Și, nu pentru prima dată. Doar că, aceasta s-a făcut printr-o ordonanță de urgență, nu printr-o lege. Or, eu mă refeream la o inițiativă legislativă de modificare a prevederilor art. 264, aflată în momentul de față la Senat. Sursele sunt oficiale, site-urile Camerei Deputaților și Senatului.

--------------------
Mesaj personal
iedera
Trimis: 18 Jan 2013, 11:49 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 18 Jan 2013, 09:52 AM)
Aveți dreptate, LEN a suferit modificări. Și, nu pentru prima dată. Doar că, aceasta s-a făcut printr-o ordonanță de urgență, nu printr-o lege. Or, eu mă refeream la o inițiativă legislativă de modificare a prevederilor art. 264, aflată în momentul de față la Senat. Sursele sunt oficiale, site-urile Camerei Deputaților și Senatului.

Ar fi prea frumos sa se modifice si acel art.264 anul acesta.
Mai sperăm ca cineva să aprecieze volumul mare de munca si sa ne acorde acea motivatie de a "trage" in continuare.
Mesaj personal
hcc
Trimis: 18 Jan 2013, 01:59 PM

Utilizator activ

QUOTE (iedera @ 18 Jan 2013, 11:49 AM)
QUOTE (costi_52 @ 18 Jan 2013, 09:52 AM)

Ar fi prea frumos sa se modifice si acel art.264 anul acesta.
Mai sperăm ca cineva să aprecieze volumul mare de munca si sa ne acorde acea motivatie de a "trage" in continuare.

imi pun o intrebare, si anume: de procentul de 16% din anul 2012 concurs gradatii merit pentru 2012 cine a beneficiat? probabil ca s-a distribuit doar personalului didactic?
pentru ca 16% este pentru personalul didactic si did.auxiliar.
Poate ne lamureste cineva.......

--------------------
AZOR
Mesaj personal
inaina65
Trimis: 18 Jan 2013, 03:56 PM

Utilizator activ

eu inteleg ca s-a modificat art 264
atasez argumentul

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 291 )
Fișier atașat  12L155FC__3_.pdf
Mesaj personal
little_john
Trimis: 18 Jan 2013, 07:56 PM

Utilizator avansat

--------------------
Mesaj personal
hcc
Trimis: 18 Jan 2013, 09:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (inaina65 @ 18 Jan 2013, 03:56 PM)
eu inteleg ca s-a modificat art 264
atasez argumentul

-este proiect de Lege in Camera deputatilor -in 2011-,dar nu este publicata in Monitorul Oficial, am inteles ca Legea este in comisia de invatamant de la Senat, si zace intr-un sertar de un an de zile.Poate adresa de la FSLI de-acum (pentru ca FSLI a facut adresa si acum un an,dar nu s-a primit nici un raspuns)sa o scoata cineva din sertar, asa am crezut si acum un an dar, nu s-a intimplat. Poate acum ne ajuta d-l Liviu Pop , caci e parlamentar si se pare ca e in comisia de invatamant, si rezolvarea trebuie facuta cu maxima urgenta,altfel trece si anul acesta..... si inca o economie la buget......E o nedreptate facuta de nu stim cine, dar noi suntem cei umiliti.

--------------------
AZOR
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved