Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> asistenta la ore, cine are dreptul?
profa_inv
Trimis: 17 Jan 2013, 05:37 PM

Utilizator activ

Grup: Members

va rog sa ma ajutati cu un raspuns, in sensul de a spune "Cine are dreptul sa-ti faca asistenta la ore ?"
Mai nou, toti se inghesuie sa faca asistente la ore - seful de catedra-, membrii CEAC
Multumesc pentru raspuns
Mesaj personal
massy
Trimis: 17 Jan 2013, 05:41 PM

Mentor

QUOTE (profa_inv @ 17 Jan 2013, 05:37 PM)

Mai nou, toti se inghesuie sa faca asistente la ore - seful de catedra-, membrii CEAC
Multumesc pentru raspuns

Scoala cu nebuni! cool20.gif
Cu placere! smile.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
alenig
Trimis: 17 Jan 2013, 09:31 PM

Utilizator avansat

va rog sa ma ajutati cu un raspuns, in sensul de a  spune "Cine are dreptul sa-ti faca asistenta la ore ?"
Multumesc pentru raspuns

Prin fisa postului, directorul si directorul adjunct au in atributii si efectuarea de asistente la ore (cca 100/semestru- cere ISJ-ul). Asistentele la ore se fac anuntand cadrul didactic inspectat inainte de a intra la ora (in pauza). Inspectia "personala" are un rol important in realizarea functiei de control a managerului de scoala (asa spun "scriptele").

Membrii CEAC si/ sau sefii de catedra pot efectua interasistente la ore- acestea desfasurandu-se dupa un grafic stabilit la inceput de an scolar/ semestru si prin "negociere" cu profesorul (pentru stabilirea datei/orei cand se va realiza interasistenta). Cel care face intersistenta va completa F.O.L., conform manualului calitatii. FOL-urile sunt utile in realizarea raportului de autoevaluare interna- de catre CEAC....
O nebunie, nu?

Acest mesaj a fost modificat de către alenig la data 17 Jan 2013, 09:32 PM

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Jan 2013, 10:41 PM

Mentor

va rog sa ma ajutati cu un raspuns, in sensul de a spune "Cine are dreptul sa-ti faca asistenta la ore ?"
Multumesc pentru raspuns

ART. 97
(2) Directorul unității de învățământ de stat are următoarele atribuții:
c) își asumă, alături de consiliul de administrație, răspunderea publică pentru performanțele unității de învățământ pe care o conduce;
Mesaj personal
alenig
Trimis: 17 Jan 2013, 10:53 PM

Utilizator avansat

Multumesc pentru raspuns

Si in ROFUIP / 2005 :
Art.19 În realizarea funcției de conducere, directorul are următoarele atribuții:
[...]
p)controlează, cu sprijinul șefilor de catedră, calitatea procesului instructiv-educativ. În cursul unui an școlar, directorul efectuează săptămânal 3-4 asistențe la orele de curs, astfel încât fiecare cadru didactic să fie asistat cel puțin o dată pe semestru. La asistențele efectuate sau la unele activități ale catedrelor, directorul este însoțit, de regulă, de șeful de catedră;

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
nasty13
Trimis: 17 Jan 2013, 10:55 PM

Utilizator
**

directorul adjunct (la noi asa este)
s-au facut anul trecut niste grafice de catre CEAC, dar nu s-au respectat.
Eu cred ca DA si CEAC trebuie sa faca asistente.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Jan 2013, 11:05 PM

Mentor

Inspectii:
1. Directorul
2.Sefu' de comisie.
3. CEAC
4. C.de administartie(inclusiv reprezentatul parintilor/consiliului local).
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 17 Jan 2013, 11:31 PM

Utilizator avansat

4 nu.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Taticu
Trimis: 17 Jan 2013, 11:34 PM

Mentor

Dupa parerea mea, din scoala pot face inspecții la ore doar dir., dir. adj. (cu "profesionalul") si seful de catedra. Altcineva in afara acestora nu este indreptatit sa
asiste la ore fara permisiunea mea. Din afara poate veni oricine, insa cu adresa precisa din partea ISJ sau minister si anuntat in prealabil cu ziua, data si ora. cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
gabriel nicolae teodorescu
Trimis: 17 Jan 2013, 11:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 17 Jan 2013, 11:05 PM)
Inspectii:
1. Directorul
2.Sefu' de comisie.
3. CEAC

?!... inspectie diferit de asistenta la ore. ( ... pe inspectori ati uitat sa-i amintiti; in plus CA si parintele doar insotit si cu acordul directorului si al profesorului,... eu nu stiu sa existe legislatie referitor la prezenta parintilor la ore)
vezi si:
Inspectia scolara generala a unitatilor de invatamant preuniversitar: desfasurarea inspectiei

Ceea ce nu inteleg ce atata tevatura in cazul asistentei la ore, doar nu le regizati pt inspectie; consider ca toata lumea isi face orele cf planificarilor indiferent daca e inspectat sau nu, incercand sa-si atinga obiectivele stabilite.

Acest mesaj a fost modificat de către gabriel nicolae teodorescu la data 17 Jan 2013, 11:48 PM

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Jan 2013, 11:57 PM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 17 Jan 2013, 11:31 PM)
4 nu.

ART. 97
c) își asumă, alături de consiliul de administrație, răspunderea publică pentru performanțele unității de învățământ pe care o conduce;

toti membri CA au dreptul la asistenta deoarce raspund de performante....pot rapunde pentru performantele unui prof. pe care nu l am vazut cum preda?
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 17 Jan 2013, 11:57 PM

Mentor

QUOTE (gabriel nicolae teodorescu @ 17 Jan 2013, 11:40 PM)
QUOTE (yoko70 @ 17 Jan 2013, 11:05 PM)
Inspectii:
1. Directorul
2.Sefu' de comisie.
3. CEAC

?!... inspectie diferit de asistenta la ore. ( ... pe inspectori ati uitat sa-i amintiti; in plus CA si parintele doar insotit si cu acordul directorului si al profesorului,... eu nu stiu sa existe legislatie referitor la prezenta parintilor la ore)
vezi si:
Inspectia scolara generala a unitatilor de invatamant preuniversitar: desfasurarea inspectiei

Ceea ce nu inteleg ce atata tevatura in cazul asistentei la ore, doar nu le regizati pt inspectie; consider ca toata lumea isi face orele cf planificarilor indiferent daca e inspectat sau nu, incercand sa-si atinga obiectivele stabilite.

am uitat de ISJ ....smile.gif
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 18 Jan 2013, 08:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 17 Jan 2013, 10:57 PM)
4 nu.

ART. 97

toti membri CA au dreptul la asistenta deoarce raspund de performante....pot rapunde pentru performantele unui prof. pe care nu l am vazut cum preda?

Elevul iti Intocmeste fisa de evaluare? Deja......

--------------------
yoko70
Trimis: 18 Jan 2013, 08:43 AM

Mentor

QUOTE (1q1q1q @ 18 Jan 2013, 08:25 AM)
QUOTE (yoko70 @ 17 Jan 2013, 10:57 PM)
4 nu.

ART. 97

Elevul iti Intocmeste fisa de evaluare? Deja......

nu le da "iidei" smile.gif)
Mesaj personal
Narcisa_prof
  Trimis: 18 Jan 2013, 10:27 AM

Utilizator avansat

Si la noi se gandesc toti sa faca inspectii colegilor ! Se trezesc mari sefi! Nu e destul ca "cei de sus" ne streseaza cu tot felul de lucruri, acum ne stresam noi intre noi!
Exact ca aici !!!!!http://www.nicepps.ro/prezentare-pps-ppt-cine-sa-fie-seful-111.html
Mesaj personal
raducu1y5
Trimis: 18 Jan 2013, 03:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 18 Jan 2013, 10:27 AM)

Exact ca aici !!!!!http://www.nicepps.ro/prezentare-pps-ppt-cine-sa-fie-seful-111.html

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine.
Mesaj personal
roset
Trimis: 18 Jan 2013, 10:05 PM

Mentor

Al primarului de ce NU? laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
liviu.olarean
Trimis: 19 Jan 2013, 07:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 18 Jan 2013, 10:27 AM)
Si la noi se gandesc toti sa faca inspectii colegilor ! Se trezesc mari sefi! Nu e destul ca "cei de sus" ne streseaza cu tot felul de lucruri, acum ne stresam noi intre noi!

Mai exista si posibilitatea ca dirigintele unei clase sa asiste la ore.
Aceasta se face cu acordul profesorului ,,asistat".
De fapt este un tip de interasistenta la ore.

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
roset
Trimis: 19 Jan 2013, 03:41 PM

Mentor

tip de interasistenta la ore.

de ce ar fi dacă eu nu sunt diriginte? tongue.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
raducu1y5
Trimis: 19 Jan 2013, 06:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 19 Jan 2013, 03:41 PM)
tip de interasistenta la ore.

de ce ar fi dacă eu nu sunt diriginte? tongue.gif

Puteti sa mergeti in asistenta la profesorul de engleza, sport sau religie. biggrin.gif

--------------------
Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine.
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 19 Jan 2013, 06:27 PM

Utilizator avansat

Dară cămerile ălea video de ce sunt puse acolo pă părete? Să să deie ore la tot cartieru', să nu să mai ceartă care poate să face și care nu asistență și inșpecții ...
Mesaj personal
massy
Trimis: 19 Jan 2013, 07:04 PM

Mentor

Io am inteles dă pă topicul asta, ca toata lumea poate sa asiste pă toata lumea. Am inteles bine?? smile.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 19 Jan 2013, 07:05 PM

Utilizator avansat

Nu. Raspunsul meu nu l-ai vazut mai sus?

--------------------
massy
Trimis: 19 Jan 2013, 07:13 PM

Mentor

4 nu.

Daca 4 nu, adica: ,,4. C.de administartie(inclusiv reprezentatul parintilor/consiliului local), cum la fiecare an se voteaza si CEAC, si CA, astia din urma, profesori, poate sa nimereasca in prima si tot te-asista. Am fost clara, nu? laugh.gif Si cum si comisiile se voteaza in fiecare an, migreaza si astia dintr-o parte in alta, si-asa, prin rotatia cadrelor, toata lumea asista pa toata lumea.

--------------------
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 19 Jan 2013, 07:17 PM

Utilizator avansat

La voi se schimba ceac in fiecare an? La noi doar de nevoie. Ultima oara cand mi-am dat demisia de acolo. Nimeni nu cred ca se inghesuie pe asa ceva. Sau sunt eu naiv?

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved