Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Inspectie definitivat matematica, sfaturi
danacalin27
Trimis: 29 Jan 2013, 10:25 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua,

In scurt timp voi sustine prima inspectie pentru definitivat.
Orice sfat de la colegii cu mai multa experienta este binevenit.

Va multumesc anticipat!
Mesaj personal
Luis1982
Trimis: 29 Jan 2013, 11:45 PM

Utilizator avansat

In primul rand trebuie sa te gandesti ca inspectorul este si el tot om(desi are o experienta). Lectiile nu trebuie sa sara din tiparul orelor normale. Cei mai multi apeleaza la 'regie'. De aici... lectii nereusite.
De exemplu, un invatator a nominalizat elevul X sa raspunda, dar elevul Y a intervenit: "Domnule invatator, eu urmam sa raspund!" (bine, lectia respectiva se sutinea in cadrul Cercului pedagogic).
Emotii pot fi... dar ele trebuie stapanite.
La noi la matematica cred ca este mai simplu sa sustinem inspectii.
Rezolvarea exercitiilor trebuie sa fie gradual. Nu conteaza cantitatea. Important sa se atinga obiectivele lectiei respective.
Trebuie ca toti(sau aproape toti) elevii sa participe. Este bine ca la sfarsitul lectiei sa se noteze elevii care s-au remarcat.
Orice lectie trebuie sa inceapa cu prezenta; astfel...se elimina treptat emotiile.
Elevii trebuie detensionati...cu atat mai bine daca se apeleaza la o 'gluma matematica' buna.
Obiectivele lectiei trebuie enuntate la inceput, scrise pe tabla daca este cazul.

Acest mesaj a fost modificat de către Luis1982 la data 29 Jan 2013, 11:54 PM

--------------------
"Școala va fi școală când omul va fi om și statul va fi stat. (M. Eminescu)

"Cel ce se însoțește cu cei înțelepți ajunge înțelept, iar cel ce se întovărășește cu cei nebuni se face rău. (Solomon)

"Adevarul demonstrat prin cuvinte nu cucereste pe deplin decat mintile viguroase, cu adevarat libere de orice prejudecati". (H. Lebesgue)
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 30 Jan 2013, 06:28 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Luis1982 @ 30 Jan 2013, 12:45 AM)
In primul rand trebuie sa te gandesti ca inspectorul este si el tot om(desi are o experienta). Lectiile nu trebuie sa sara din tiparul orelor normale. Cei mai multi apeleaza la 'regie'. De aici... lectii nereusite.
De exemplu, un invatator a nominalizat elevul X sa raspunda, dar elevul Y a intervenit: "Domnule invatator, eu urmam sa raspund!" (bine, lectia respectiva se sutinea in cadrul Cercului pedagogic).
Emotii pot fi... dar ele trebuie stapanite.
La noi la matematica cred ca este mai simplu sa sustinem inspectii.
Rezolvarea exercitiilor trebuie sa fie gradual. Nu conteaza cantitatea. Important sa se atinga obiectivele lectiei respective.
Trebuie ca toti(sau aproape toti) elevii sa participe. Este bine ca la sfarsitul lectiei sa se noteze elevii care s-au remarcat.
Orice lectie trebuie sa inceapa cu prezenta; astfel...se elimina treptat emotiile.
Elevii trebuie detensionati...cu atat mai bine daca se apeleaza la o 'gluma matematica' buna.
Obiectivele lectiei trebuie enuntate la inceput, scrise pe tabla daca este cazul.

cool20.gif

As mai adauga:
- sa aveti ,,portofoliul profesorului" pus la punct
- sa aveti un plan de lectie frumos
- din cate stiu nu este indicat sa puneti competentele specifice intr-un plan de lectie
- sa aveti curaj si sa fiti atenta la elevi; nu este gresit daca elevii gresesc, este gresit pentru un profesor sa lase pe tabla o greseala

Va doresc succes!

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
danacalin27
Trimis: 30 Jan 2013, 10:34 AM

Utilizator activ

Va multumesc amandurora pentru sfaturi si incurajari!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved