Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> state de plata - pastrare
j.lacra
Trimis: 31 Jan 2013, 01:27 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Buna ziua!

1.Statele de plata intocmite de catre secretar se pastreaza la secretariat sau la contabilitate ca documente justificative?

2. Daca plata se face pe baza fluturasilor fiind semnat al doilea exemplar cum se pastreaza acestia?

Pana acum desi nu era prevazuta rubrica pentru semnatura pe statul de plata am preferat sa se semneze in ultima rubrica sub suma de plata, dar doamna director spune ca a primit indicatii de la ITM ca nu este corect.

3. Daca plata se face pe fluturasi, eu ce fac iau statul de plata si fiecare fluturas in parte sa vad daca s/a facut sau nu plata??

4. Statul de personal trebuie semnat si de catre contabil. Care este rolul lui, ce trebuie sa verifice??

Va pun toate aceste intrebari pentru ca am o secretara noua cu care nu se poate colabora, pana acum faceam totul impreuna cu secretara si era OK iar acum trebuie sa ne impartim sarcinile. In plus nu mai am acces la programul Edusal, ceea ce iar mi se pare incorect.
Mesaj personalYahoo
scm
Trimis: 31 Jan 2013, 01:39 PM

Utilizator avansat

din edusal se poate genera borderou casierie pentru personalul care nu primeste banii pe card bancar, unde poate semna pentru primirea banilor

Acest mesaj a fost modificat de către scm la data 31 Jan 2013, 01:40 PM
Mesaj personalTrimite emailYahoo
j.lacra
Trimis: 31 Jan 2013, 02:00 PM

Utilizator avansat

Multumesc!

Mesaj personalYahoo
gradinita
Trimis: 31 Jan 2013, 06:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (j.lacra @ 31 Jan 2013, 01:27 PM)
Buna ziua!

1.Statele de plata intocmite de catre secretar se pastreaza la secretariat sau la contabilitate ca documente justificative?

2. Daca plata se face pe baza fluturasilor fiind semnat al doilea exemplar cum se pastreaza acestia?

Pana acum desi nu era prevazuta rubrica pentru semnatura pe statul de plata am preferat sa se semneze in ultima rubrica sub suma de plata, dar doamna director spune ca a primit indicatii de la ITM ca nu este corect.

3. Daca plata se face pe fluturasi, eu ce fac iau statul de plata si fiecare fluturas in parte sa vad daca s/a facut sau nu plata??

4. Statul de personal trebuie semnat si de catre contabil. Care este rolul lui, ce trebuie sa verifice??

Va pun toate aceste intrebari pentru ca am o secretara noua cu care nu se poate colabora, pana acum faceam totul impreuna cu secretara si era OK iar acum trebuie sa ne impartim sarcinile. In plus nu mai am acces la programul Edusal, ceea ce iar mi se pare incorect.

1. Statele de plata raman in cursul anului la contabilitate, apoi se arhiveaza pentru 50 de ani (la arhiva daca aveti). Daca secretarul face Edusal-ul, dupa avizarea ISJ se listeaza, se semneaza si ajung la contabilitate unde se da viza de CFP, se fac OP -le pt. plati si toate (inclusiv statul) se pun in dosarul de acte contabile pentru luna ............ Cand vine orice control dosarul de la contabilitate trebuie sa fie complet.
2. Fluturasii semnati nu mai au rost. Ei se emit doar pentru angajati sa stie fiecare ce salariu are. In contabilitate la OP-ul de carduri se ataseaza borderoul pt. banca. Ce rost mai au fluturasii arhivati?
Daca ITM a spus asta -trebuia sa dea si in scris- a fost doar pt. ca salariile sunt confidentiale. De aceea nu s-au mai semnat statele si au aparut fluturasii pt. angajati.
3. Daca plata se face in numerar, nu pe carduri, atunci da, se arhiveaza fluturasii semnati de angajati. Nu aveti alta solutie decat sa comparati statul cu fluturasii pt. verificare.
4. De cand a aparut Edusal-ul nu prea mai are ce sa verifice contabilul. Secretarul semneaza la intocmit, ISJ-ul avizeaza, contabilul plateste. Pentru siguranta puteti avea o baza de date si sa verificati o data daca incadarile sunt corecte ca: functie, vechimi, dirigentii etc. verificati apoi Statul de Personal (nu de plata) sa fie corect din aceste puncte de vedere. In fiecare luna cu statul de personal si cu foaia de prezenta (si numarul de ore) in fata este simplu de verificat statul de plata.
Daca vreti sa verificati.
Accesul la Edusal nu il poate restrictiona nimeni pentru contabil si pt. director.
Nu este un bun personal al unei persoane (respectiv dna secretara) sa-l incuie in sertar, este al unitatii de invatamant.
Daca nu se poate altfel, solicitati in scris directorului accesul la Edusal, iar acesta trebuie sa dea dispozitie secretarei.
Si este foarte simplu sa-l aveti fara sa stie dna secretara. Instalati programul pe calculatorul dvs. si apoi cand apare pe serverul de la Edusal in salvati la dvs.
Dar asta nu este normal.
Aceste functii trebuie sa colaboreze. Ce este acolo puscarie? Fiecare face ce vrea intr-o institutie publica?
Cine crede ca biroul lui este firma privata i se poate aminti cu frumosul ca lucreaza intr-o institutie publica.
Iar directorul trebuie sa faca ordine
Mesaj personal
j.lacra
Trimis: 1 Feb 2013, 09:11 AM

Utilizator avansat

Multumesc "gradinita" pentru raspunsuri.
Mesaj personalYahoo
scm
Trimis: 1 Feb 2013, 09:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (gradinita @ 31 Jan 2013, 05:02 PM)

Accesul la Edusal nu il poate restrictiona nimeni pentru

nu poate fi restrictionat accesul la o aplicatie - dar operarea o face doar o singura persoana prin decizie
la fel de anormal este sa poata "umbla" toata lumea in aplicatie din foarte multe motive

iar fluturasi semnati ???????? nu am auzit pana acu'
j.lacra
Trimis: 1 Feb 2013, 09:50 AM

Utilizator avansat

Si mie mi se pare anormal ca dovada platii sa fie fluturasii semnati.
In ceea ce priveste edusalul, ma descurc. Am lucrat pana in decembrie, am baza de date si chiar daca a schimbat parola pot sa lucrez (de pe un alt calculator- nu mai am conexiune la server). Doar ca trebuie sa introduc modificarile.
E foarte greu sa lucrezi cu persoane care iti spun "asa trebuie " fara sa aiba si o justificare legala. De ex trebuie sa duc munca de lamurire ca un exemplar de la registrul de casa trebuie sa stea la contabilitate ( o sa ii fac un extras din decretul 206/1976).
Sau a modificat statul de personal in sensul ca aveam normat 1/2 norma bibiotecar I studii medii . Din decembrie bibliotecarul s/a pensionat, postul a fost dat profesorului de romana si a fost incadrat bibliotecar II S pentru ca " este profesor cu gradul II si are studii superioare" (a fost platit fara sa intre macar in biblioteca, predarea nu s/a facut nici pana acum si este platit in continuare). Desi am facut un referat prin care am comunicat ca nu este corect, ca trebuie aprobata transformarea postului de catre inspectorat, stiti ce a facut? Nu a vrut sa imi inregistreze referatul si mi/a spus ca va merge intai la ISJ cu el.
.... deci cam asa stau lucrurile la mine.
Mesaj personalYahoo
scm
Trimis: 1 Feb 2013, 10:49 AM

Utilizator avansat

QUOTE (j.lacra @ 1 Feb 2013, 08:50 AM)

In ceea ce priveste edusalul, ma descurc. Am lucrat pana in decembrie, am baza de date si chiar daca a schimbat parola pot sa lucrez (de pe un alt calculator- nu mai am conexiune la server). Doar ca trebuie sa introduc modificarile.

nu inteleg de ce dvs lucrati in edusal daca nu aveti decizie pt asta - sau daca aveti nu trebuie sa lucreze altcineva

daca sunt nereguli in statul de personal le prezentati directorului si din acel moment nu mai aveti nicio raspundere in acest sens

pana la urma fiecare cu raspunderea care rezulta din fisa postului - daca "asa trebuie" asa lasati daca directorul nu ia masuri

in rest ................. putere de munca !
gradinita
Trimis: 1 Feb 2013, 12:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scm @ 1 Feb 2013, 09:36 AM)

nu poate fi restrictionat accesul la o aplicatie - dar operarea o face doar o singura persoana prin decizie
la fel de anormal este sa poata "umbla" toata lumea in aplicatie din foarte multe motive

NU am sps nicaieri ca poate "umbla" toata lumea in aplicatie. Am indicat exact cine are dreptul. Si nu sa "umble", ci sa verifice. Asta am spus.
Bineinteles ca opereaza o singura persoana, dar contabilul are dreptul la acces pentru verificare.
Asta in cazul unor angajati cu capul pe umeri care inteleg sa colaboreze, nu sa se saboteze unul pe altul.
Mesaj personal
scm
Trimis: 1 Feb 2013, 12:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gradinita @ 1 Feb 2013, 11:22 AM)

Asta in cazul unor angajati cu capul pe umeri care inteleg sa colaboreze, nu sa se saboteze unul pe altul.

desigur

dar in aplicatie nici pentru verificare nu trebuie sa poata opera altcineva decat cel desemnat -

verificarea se poate face pe documentele printate - si desigur trebuie sa existe si verificarea contabilului

dar daca unul din cei doi e un pic "sarit" directorul tre' sa reglementeze intr-un fel ....
alina74dumi
Trimis: 4 Feb 2013, 02:17 PM

Utilizator activ

QUOTE (scm @ 1 Feb 2013, 09:36 AM)

,,fluturasi semnati,, Ce-o mai insemna si asta?????
Mesaj personal
j.lacra
Trimis: 6 Feb 2013, 12:28 PM

Utilizator avansat

Da, in luna ianuarie, cand am luat salariile, am semnat pe fluturasi, pur si simplu.
Dupa ce le/am spus ca nu e corect si am ajuns la concluzia ca semnam pe borderou casierie, astazi cand am mers sa ridic salariul, erau doua borderouri pe care trebuia sa semnam, ceea ce eu personal am refuzat, ceilalti au semnat de doua ori pentru aceeasi suma, sub pretext ca un exemplar merge la contabilitate ca document justificativ iar unul ramane la casier.
Ce parere aveti?
Mesaj personalYahoo
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 6 Feb 2013, 01:03 PM

Utilizator avansat

fluturașii sunt ptr. angajați nu îi semnăm , arhivăm...
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 7 Feb 2013, 01:21 PM

Utilizator avansat

Pe edusal lucrez numai eu , secretara scolii,(am decizie) dar de fiecare data antrenez si contabila pentru a cunoaste programul.Asa mi se pare normal.Se poate intampla ca in perioada intocmirii situatiilor pentru salarii sa nu fiu disponibila,sa zicem ca intervine un concediu medical sau altceva nedorit.Ce se intampla, raman oamenii neplatiti ?Cat privesc documentele care raman la secretariat si care la contabilitate procedam astfel :
LA SECRETARIAT :
-stat de plata , stat de personal- 1 ex, situatie centralizatoare - 1 ex, pontajul-1 ex, lista cu persoane in intretinere -1ex, borderoul de casierie ptr. sumele ridicate in numerar- 1 ex. Fluturasul , pe care il primeste fiecare salariat, semnat si stampilat.
LA CONTABILITATE :
-stat de plata, stat de personal - 1 ex.,situatia centralizatoare 2 ex, borderoul de casierie pentru sumele ridicate in numerar-1 ex,borderouri privind retineri: cardurile pentru salarii cate 2 ex, CAR, sindicat, pensie alimentara, alte retineri daca este cazul+toate demersurile care trebuie facute la trezorerie pentru salarii.In aceasta situatie actele se arhiveaza asa cum sunt distribuite la cele 2 compartimente.

Acest mesaj a fost modificat de către eu-mirandolina la data 7 Feb 2013, 01:23 PM
Mesaj personal
ILUS
Trimis: 7 Feb 2013, 05:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (eu-mirandolina @ 7 Feb 2013, 01:21 PM)
Pe edusal lucrez numai eu , secretara scolii,(am decizie) dar de fiecare data antrenez si contabila pentru a cunoaste programul.Asa mi se pare normal.Se poate intampla ca in perioada intocmirii situatiilor pentru salarii sa nu fiu disponibila,sa zicem ca intervine un concediu medical sau altceva nedorit.Ce se intampla, raman oamenii neplatiti ?Cat privesc documentele care raman la secretariat si care la contabilitate procedam astfel :
LA SECRETARIAT :
-stat de plata , stat de personal- 1 ex, situatie centralizatoare - 1 ex, pontajul-1 ex, lista cu persoane in intretinere -1ex, borderoul de casierie ptr. sumele ridicate in numerar- 1 ex. Fluturasul , pe care il primeste fiecare salariat, semnat si stampilat.
LA CONTABILITATE :
-stat de plata, stat de personal - 1 ex.,situatia centralizatoare 2 ex, borderoul de casierie pentru sumele ridicate in numerar-1 ex,borderouri privind retineri: cardurile pentru salarii cate 2 ex, CAR, sindicat, pensie alimentara, alte retineri daca este cazul+toate demersurile care trebuie facute la trezorerie pentru salarii.In aceasta situatie actele se arhiveaza asa cum sunt distribuite la cele 2 compartimente.

Foarte corect raspuns!!! Suntem fericite pentru ca exista o buna colaborare intre compartimente, dar din ce am citit pe forum........
Ce te faci cand esti obisnuita cu o buna colega, faci "echipa" si hop... apare alta care este contrar opusul.Si... dupa ce că nu stie ... iti mai da si explicatii cum trebuie facut!
La mine in unitate este o ambianta perfecta si ne ajutam in caz de sunt probleme! Raman peste program fara sa spuna ca nu este treaba lor! Si sunt intrebata daca au cu ce sa ma ajute!!!!!!!!!
Dar ...din pacate ... am trecut si eu prin situatii asemanatoare...cu multi ani in urma!!!
O zi buna tuturor!
Mesaj personal
eu-mirandolina
Trimis: 8 Feb 2013, 11:14 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ILUS @ 7 Feb 2013, 05:55 PM)
QUOTE (eu-mirandolina @ 7 Feb 2013, 01:21 PM)
LA SECRETARIAT :
LA CONTABILITATE :
-stat de plata, stat de personal - 1 ex.,situatia centralizatoare 2 ex, borderoul de casierie pentru sumele ridicate in numerar-1 ex,borderouri privind retineri: cardurile pentru salarii cate 2 ex, CAR, sindicat, pensie alimentara, alte retineri daca este cazul+toate demersurile care trebuie  facute la trezorerie pentru salarii.In aceasta situatie actele se arhiveaza asa cum sunt distribuite la cele 2 compartimente.

Foarte corect raspuns!!! Suntem fericite pentru ca exista o buna colaborare intre compartimente, dar din ce am citit pe forum........
Ce te faci cand esti obisnuita cu o buna colega, faci "echipa" si hop... apare alta care este contrar opusul.Si... dupa ce că nu stie ... iti mai da si explicatii cum trebuie facut!
La mine in unitate este o ambianta perfecta si ne ajutam in caz de sunt probleme! Raman peste program fara sa spuna ca nu este treaba lor! Si sunt intrebata daca au cu ce sa ma ajute!!!!!!!!!
Dar ...din pacate ... am trecut si eu prin situatii asemanatoare...cu multi ani in urma!!!
O zi buna tuturor!

Multumesc pentru apreciere, dar cred ca este absolut normal sa se intample asa.O zi buna !
Mesaj personal
scm
Trimis: 8 Feb 2013, 11:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (j.lacra @ 6 Feb 2013, 11:28 AM)
Da, in luna ianuarie, cand am luat salariile, am semnat pe fluturasi, pur si simplu.
Dupa ce le/am spus ca nu e corect si am ajuns la concluzia ca semnam pe borderou casierie, astazi cand am mers sa ridic salariul, erau doua borderouri pe care trebuia sa semnam, ceea ce eu personal am refuzat, ceilalti au semnat de doua ori pentru aceeasi suma, sub pretext ca un exemplar merge la contabilitate ca document justificativ iar unul ramane la casier.
Ce parere aveti?

normal ca nu semnezi de doua ori
borderoul in original ramane indosariat la casier - si se arhiveaza la sf de an
la contabilitate merge o copie

daaar . .. . !
anonim1377
Trimis: 10 Apr 2014, 04:26 PM

La prima intervenție

Buna ziua,
va rog frumos sa imi spuneti daca v-ati confruntat vreodata cu eroare la tiparire in edusal. Nu pot tipari nimic. Primesc diferite mesaje de eroare. (the buffer can't be null parametres.... etc)
Cineva a zis ca pot fi virusi pe calculator, va rog sa imi scrieti daca aveti ceva solutii.

Multumesc frumos!
Mesaj personal
iuliana1207
Trimis: 10 Apr 2014, 06:59 PM

Utilizator activ

Am avut recent control de la ITM, CFI Primarie si audit ISJ in urma reclamatiei facute de ub fost salariat care a sustinut ca nu si-a primit ultimul salariu(virat in cont). Totul a fost in regula iar dovezile cerute pentru plati au fost: statul de plata confruntat cu suma din borderoul de casa , respectiv borderoul de alimentare carduri cu viza bancii. Atat, reclsamatia a fost considerata naintemeiata si nu s-a mai intamplat nimic,
Mesaj personal
txlive
Trimis: 11 Apr 2014, 10:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (anonim1377 @ 10 Apr 2014, 05:26 PM)
Buna ziua,
va rog frumos sa imi spuneti daca v-ati confruntat vreodata cu eroare la tiparire in edusal. Nu pot tipari nimic. Primesc diferite mesaje de eroare. (the buffer can't be null parametres.... etc)
Cineva a zis ca pot fi virusi pe calculator, va rog sa imi scrieti daca aveti ceva solutii.

Multumesc frumos!

Solutia ar fi sa devirusati calculatorul. Si cat mai urgent. Si o alta ar fi sa va instalati un nou antivirus, unul performant. Si ar mai fi un sfat....tot patitu-i priceput.Nu descarcati chestii din surse nesigure. Dezactivati-va automatic update. Si mai sunt ...
Mesaj personal
florin14
Trimis: 22 Apr 2014, 11:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (iuliana1207 @ 10 Apr 2014, 07:59 PM)
Am avut recent control de la ITM, CFI Primarie si audit ISJ in urma reclamatiei facute de ub fost salariat care a sustinut ca nu si-a primit ultimul salariu(virat in cont). Totul a fost in regula iar dovezile cerute pentru plati au fost: statul de plata confruntat cu suma din borderoul de casa , respectiv borderoul de alimentare carduri cu viza bancii. Atat, reclsamatia a fost considerata naintemeiata si nu s-a mai intamplat nimic,

Din ce spuneti, inteleg ca fluturasii semnati nu au fost solicitati la controlul in urma reclamatiei. Eu nu pastrez fluturasi semnati si stampilati.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved