Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> comisia de mobilitate constituită la nivelul unității de învățământ
ionel999
Trimis: 31 Jan 2013, 10:55 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 156
Înscris: 18 Jul 09


Cati membrii are comisia de mobilitate constituită la nivelul unității de învățământ si cine poate sa faca parte din aceasta?
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 31 Jan 2013, 11:25 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 16.306
Înscris: 24 Aug 09


Metodologia nu stabilește câți membri poate avea comisia de mobilitate la nivelul unității de învățământ. Din comisie nu pot face parte membrii CA și, evident, cadrele didactice implicate în diferitele etape ale mobilității.


--------------------
Mesaj personal
Top
ionel999
Trimis: 31 Jan 2013, 11:30 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 156
Înscris: 18 Jul 09


Dar de obicei cati membri au?

Este suficient asa?
Presedinte (director / director adj sau membru CA)
Membri: 2 (prof. gradul 1, titular)
Un secretar (prof)

Acest mesaj a fost modificat de către ionel999 la data 31 Jan 2013, 11:36 PM
Mesaj personal
Top
hermar
Trimis: 1 Feb 2013, 12:09 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 34
Înscris: 12 Oct 11


Art. 35 din Metodologia de mișcare
(4) Comisia de mobilitate constituită la nivelul unității de învățământ la care se solicită pretransferul, prin decizia directorului unității de învățământ, verifică dosarele și realizează, dacă sunt mai multe cereri pentru același post didactic vacant, ierarhizarea cadrelor didactice conform criteriilor prevăzute la alin. (5), în ordinea descrescătoare a punctajelor stabilite potrivit anexei nr. 2. Comisia de mobilitate la nivelul unității de învățământ selectează, în baza ierarhizării, cadrele didactice în vederea acordării pretransferului consimțit între unități de învățământ. În situația punctajelor egale, departajarea se realizează în baza criteriilor socioumanitare dovedite prin documente justificative. Din comisia de mobilitate constituită la nivelul unității de învățământ nu pot face parte membrii ai consiliului de administrație din unitatea de învățământ respectivă și cadre didactice care solicită pretransferul în unitatea de învățământ respectivă.[B]

Acest mesaj a fost modificat de către hermar la data 1 Feb 2013, 12:12 AM
Mesaj personal
Top
gabiec
Trimis: 2 Feb 2013, 12:00 AM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 5.466
Înscris: 27 Jul 05


QUOTE (costi_52 @ 31 Jan 2013, 11:25 PM)
Din comisie nu pot face parte membrii CA

Care o fi logica?


--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Top
costi_52
Trimis: 2 Feb 2013, 12:11 AM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 16.306
Înscris: 24 Aug 09


Nu este normal ca o persoană care a participat la verificarea dosarelor și întocmirea raportului, să-l și aprobe, în calitate de membru CA.


--------------------
Mesaj personal
Top
manafumariana78
Trimis: 2 Feb 2013, 12:16 AM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 24
Înscris: 17 Oct 12



Este normal ca membrii comisiei de mobilitate sa nu faca parte din CA. Comisia de mobilitate este incompatibila cu CA deoarece aceasta comisie verifica si valideaza dosarele cadrelor didactice care participa la o miscare de personal, dupa care Ca aproba sau respinge cererile in speta.

De obicei 3 membrii (dintre care unul are fctie de presedinte si este de preferat sa fie titulari sau sa nu participe la miscari de personal in anul scolar in curs)

Mesaj personal
Top
ionel999
Trimis: 2 Feb 2013, 12:22 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 156
Înscris: 18 Jul 09


QUOTE (costi_52 @ 2 Feb 2013, 12:11 AM)
Nu este normal ca o persoană care a participat la verificarea dosarelor și întocmirea raportului, să-l și aprobe, în calitate de membru CA.

aproba comisia sau aproba CA-ul?

Acest mesaj a fost modificat de către ionel999 la data 2 Feb 2013, 12:22 PM
Mesaj personal
Top
manafumariana78
Trimis: 2 Feb 2013, 12:23 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 24
Înscris: 17 Oct 12


QUOTE (manafumariana78 @ 2 Feb 2013, 12:16 AM)
Este normal ca membrii comisiei de mobilitate sa nu faca parte din CA. Comisia de mobilitate este incompatibila cu CA deoarece aceasta comisie verifica si valideaza dosarele cadrelor didactice care participa la o miscare de personal, dupa care Ca aproba sau respinge cererile in speta.

De obicei 3 membrii (dintre care unul are fctie de presedinte si este de preferat sa fie titulari sau sa nu participe la miscari de personal in anul scolar in curs)

membri (scuzati)
Mesaj personal
Top
Narcisa_prof
  Trimis: 2 Feb 2013, 12:45 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 661
Înscris: 16 Jul 12


QUOTE (costi_52 @ 31 Jan 2013, 11:25 PM)
Metodologia nu stabilește câți membri poate avea comisia de mobilitate la nivelul unității de învățământ. Din comisie nu pot face parte membrii CA și, evident, cadrele didactice implicate în diferitele etape ale mobilității.

Ce veste buna pentru mine! Era cosmarul meu aceasta comisie. Mi-am mancat 2 veri in acesta comisie, neplatita.
Am tot intentionat sa studiez metodologia, raspunsul dv. a venit la fix.
Mesaj personal
Top
ionel999
Trimis: 2 Feb 2013, 12:46 PM


Utilizator activ
***

Grup: Members
Mesaje: 156
Înscris: 18 Jul 09


Si ce se intampla daca cel care doreste sa se transfere prin consimtamant de la o unitate la alta si este chiar membru CA al unitatii unde doreste sa se transfere, pana acum functionand ca detasat?
Mesaj personal
Top
pattricia
Trimis: 2 Feb 2013, 04:50 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 2.533
Înscris: 5 May 08


Își dă demisia. laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
Top
adria_m
Trimis: 2 Feb 2013, 04:53 PM


Mentor
*****

Grup: Members
Mesaje: 18.225
Înscris: 18 Mar 10


QUOTE (pattricia @ 2 Feb 2013, 03:50 PM)
Își dă demisia. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
Top
Luis1982
Trimis: 2 Feb 2013, 05:02 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Members
Mesaje: 2.482
Înscris: 14 Jul 08


QUOTE (ionel999 @ 2 Feb 2013, 12:46 PM)
Si ce se intampla daca cel care doreste sa se transfere prin consimtamant de la o unitate la alta si este chiar membru CA al unitatii unde doreste sa se transfere, pana acum functionand ca detasat?

La drept vorbind, sunt slabe sanse sa existe in CA un cadru didactic detasat. Si totusi...daca exista un asemenea caz...gandesc ca acel membru trebuie sa se abtina de la vot smile.gif


--------------------
"Școala va fi școală când omul va fi om și statul va fi stat. (M. Eminescu)

"Cel ce se însoțește cu cei înțelepți ajunge înțelept, iar cel ce se întovărășește cu cei nebuni se face rău. (Solomon)

"Adevarul demonstrat prin cuvinte nu cucereste pe deplin decat mintile viguroase, cu adevarat libere de orice prejudecati". (H. Lebesgue)
Mesaj personal
Top
maria_mara
Trimis: 10 Apr 2013, 06:16 PM


Utilizator
**

Grup: Members
Mesaje: 22
Înscris: 18 Mar 13


QUOTE (gabiec @ 2 Feb 2013, 12:00 AM)
QUOTE (costi_52 @ 31 Jan 2013, 11:25 PM)
Din comisie nu pot face parte membrii CA

Care o fi logica?

Stiu o scoala in care in comisia de mobilitate sunt directorul-care are dosar pentru pretransfer-si cadre didactice suplinitoare care solicita continuitate.Dosarele de pretransfer nu au fost trecute prin aceasta comisie,ci bagate direct in CA,unde membrilor li s-a spus clar ca trebuie sa-si dea acceptul pentru transfer.E legal?
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved