Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) « Primul ... 5 6 [7] 8 9 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Saptamana " Sa stii mai multe , sa fii mai bun "
RIMBAUD
Trimis: 3 Apr 2013, 09:05 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (liviu.olarean @ 3 Apr 2013, 09:21 PM)
QUOTE (dena @ 3 Apr 2013, 09:09 PM)
QUOTE (liviu.olarean @ 3 Apr 2013, 08:59 PM)
Scuza-ma, Dena!
Cu tine nu voi mai incerca sa fac acest lucru.
Trebuie sa fac niste cursuri speciale POSDRU pentru a reusi acest lucru.

ce anume?

Sa te fac mai .......................... buna.

Imi porti pica pentru un mesaj vechi de un an.
In aceasta perioada am evitat sa iti raspund, am incercat sa ma tin departe de postarile tale.
Dar tu cauti cearta, rupi din context mesajele doar in speranta ca voi primi moderare sau ca imi va fi suspendat contul.
In incercarea asta multe ,,tufete" au stat pe dreapta.

M-am jucat cu voi astazi cand am lansat provocarea cu sondajul.
Ati muscat momeala si v-ati dat arama din nou pe fata.
Nu sunt rau, sunt o persoana onesta, dar nu suport ca niste necunoscuti sa isi bata joc de mine.
La drept vorbind nu suport ca nimeni sa isi bata joc de mine.

Daca ati renunta la ura colerica care va caracterizeaza, ati observa ca doresc sa am si eu coltisorul meu de forum.
Am incercat sa postez mesaje simple precum cele despre mancare sau starea vremii.
Inclusiv pe acele topicuri, tu si prietenele tale ati incercat sa ma denigrati.
Voi nu ati inteles ca acest forum nu este proprietatea voastra.
Voi nu ati inteles ca in spatele unui utilizator este o persoana reala, o persoana care are o familie, o persoana care are prieteni.
Va bateti joc de toti si de toate pe acest forum.
Daca s-a gasit cineva ca mine sa va puna la punct ati incercat sa ma denigrati si sa va bateti joc de mine.
De fapt, ati ajuns de rasul forumului.
Am primit multe mesaje de solidaritate din partea multor utilizatori care imi recomanda sa fiu in continuare eu insumi.

Pentru seara aceasta atat am avut de scris.

blink.gif blink.gif blink.gif
Englîsim? Ești vie???

--------------------
Ca să înțelegi că ești prost trebuie, totuși, să-ți meargă mintea. (Georges Brassens)

„Creaționiștii lasă impresia că o ‘teorie’ este ceva ce ai născocit după o noapte de beție.”- Isaac Asimov

“Universul si Prostia sunt infinite si totusi de primul nu sunt asa sigur”.- Albert Einstein

Numai prostia poate să n-aibă intermitențe. - Grigore Moisil

Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligența, inteligența are limitele ei, prostia nu. - Umberto Eco

Beati pauperes spiritu
Mesaj personalTrimite email
Taticu
Trimis: 3 Apr 2013, 09:05 PM

Mentor

Tot așa "o zi bună este o zi mai bună" ... D.D.O.D.D ... cool20.gif V.N.
Mesaj personal
RIMBAUD
Trimis: 3 Apr 2013, 09:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (RIMBAUD @ 3 Apr 2013, 10:05 PM)

blink.gif blink.gif blink.gif
Englîsim? Ești vie???

Pe bune, încercați să recitiți câteva din postările vechi ale nebu...pardon, ale salmonelei. Creepy rău!

http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=S...posts&hl=&st=50

--------------------
Ca să înțelegi că ești prost trebuie, totuși, să-ți meargă mintea. (Georges Brassens)

„Creaționiștii lasă impresia că o ‘teorie’ este ceva ce ai născocit după o noapte de beție.”- Isaac Asimov

“Universul si Prostia sunt infinite si totusi de primul nu sunt asa sigur”.- Albert Einstein

Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligența, inteligența are limitele ei, prostia nu. - Umberto Eco

Beati pauperes spiritu
massy
Trimis: 3 Apr 2013, 09:18 PM

Mentor

QUOTE (verona @ 3 Apr 2013, 12:13 AM)
Ideea initiala a "scolii altfel", daca am inteles bine ce s-a spus la inceput, nu viza activitati extrascolare de genul vizitat muzee sau excursii (care oricum existau ca activitati), ci o altfel de scoala: gen fizica distractiva, curiozitati, iesiri in natura la ora de biologie pt a identifica habitate... Practic insa, cei din minister nu au inteles ceea ce probabil cineva mai istet gandise...

cool20.gif cool20.gif Sa stii ca da!,
Imi amintesc perfect c-asa a fost explicata existenta acestei saptamani, doar ca, la fel ca-n jocul ,,Telefonul fara fir", una s-a transmis, altceva a ajuns in teritoriu. Oricum, confuzia a fost maxima chiar de anul trecut. Mi-amintesc cum, chiar aici, pe forum, cineva pleca in excursie si altcineva ii spunea ca n-are voie, eu stiam ca trebuie sa fac o altfel de geografie, o altfel de istorie, fiecare ISJ permitea in felul lui, adicaaaa... blink.gif blink.gif, ghiveci.

Pentru ca am facut cateva dintre obiectele din saptamana de anul trecut, chiar altfel, pot sa afirm in cunostinta de cauza ca e imposibil sa pregatesti 15 ore in acest fel. Suprasolicitarea e maxima din partea noastra si nu se merita tot efortul, din niciun punct de vedere: nici al receptorului, nici al receptarii, nici al satisfactiei, nici material, nici financiar, de niciun fel.

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
massy
Trimis: 3 Apr 2013, 09:22 PM

Mentor

QUOTE (RIMBAUD @ 3 Apr 2013, 10:18 PM)
......

Cum ai petrecut juma' din saptamana Altesec?
Un feedback, se poate?? smile.gif

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
massy
Trimis: 3 Apr 2013, 09:52 PM

Mentor

QUOTE (maria_oniga @ 3 Apr 2013, 01:08 AM)
Insa fisa de activitate postata de o utilizatoare mai sus coincide pana la cratima cu cea pe care o avem noi. Ma indoiesc ca doua minti distincte au elaborat-o fix la fel. De unde trag concluzia ca-s venite de mai sus. Sau poate nu...

cool20.gif Idem si la fel cu ce avem si noi.

Dar, daca va spun ca pentru noi, scoala noastra, fiindca in Prahova s-au facut anul trecut, hartiile astea sunt o noutate, ma credeti?
Vreti sa stiti si de ce?
Fiindca s-a schimbat consilierul educativ: eu, cu alta. biggrin.gif biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 3 Apr 2013, 09:53 PM

Mentor

Ce inseamna "a fi mai bun, a sti mai multe" ? In popor se zice "intotdeauna este loc si de mai bine". O asemenea perpetua
ambitie devine steaua calauzitoare a oricarui asa zis "perfectionist". Daca am gandi cu totii astfel, nu ar mai exista proiecte
incheiate sau vise implinite, ci doar o nesfarsita pierdere de vreme care nu lasa urme nici macar in ... pungă. lopri.GIF biggrin.gif cool20.gif

Time really is money. Five tips for maximizing both cool20.gif V.N.
Mesaj personal
RIMBAUD
Trimis: 3 Apr 2013, 10:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 3 Apr 2013, 10:22 PM)
QUOTE (RIMBAUD @ 3 Apr 2013, 10:18 PM)
......

Cum ai petrecut juma' din saptamana Altesec?
Un feedback, se poate?? smile.gif

Pe bune, am avut o experiență minunată. Elevii care s-au înscris la activitatea mea, care se întinde pe 4 zile,...nu au lipsit în astea 3 zile, mâine nici atât nu vor lipsi. Secretul constă în a le propune activități care să-i pună în valoare, să le placă, nu umplutură ca să dea bine în fața alor de sus. Bașca, au venit și alți elevi, interesați de ce facem noi pe acolo și...profesori. care au lucrat cot la cot cu elevii. Nu pot sa va zic ce lucruri mișto au ieșit din mâinile lor! Unii abia acum își dau seama ca pot face și altceva cu ele, nu numai să tasteze... A, nu a fost nevoie să stau între ei ca între oi, să fiu atent care cum se mișcă, dacă pleacă, dacă trage chiulul. Pur și simplu nu a fost nevoie, le-am spus de la început că la asta participă doar cine își dorește cu adevărat, au ALES în deplină cunoștință de cauză... Azi am stat de la 10 și ceva până la 16. Da, eram singurii în școală. Dar eu, din principiu, nu merg cu turma. Chiar am gândit asta pentru elevi, nu pentru mine.

--------------------

Beati pauperes spiritu
Andrya
Trimis: 4 Apr 2013, 05:27 PM

Utilizator avansat

Dar in ce a constat activitatea ta?
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 4 Apr 2013, 06:52 PM

Mentor

QUOTE (Andrya @ 4 Apr 2013, 06:27 PM)

Si la ce level (elementary, middle or high) ?!

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 4 Apr 2013, 06:55 PM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 4 Apr 2013, 07:13 PM

Mentor

QUOTE (Taticu @ 4 Apr 2013, 06:52 PM)
QUOTE (Andrya @ 4 Apr 2013, 06:27 PM)

Si la ce level (elementary, middle or high) ?!

am or pm ? confused06.gif
Mesaj personal
massy
Trimis: 4 Apr 2013, 09:21 PM

Mentor

Gata!
La mine, astazi, s-a terminat Scoala Altesec. cool20.gif happy30.gif happy30.gif

--------------------
Mesaj personal
flixdavid
Trimis: 5 Apr 2013, 02:07 PM

Utilizator activ

[/QUOTE]Deci anul acesta „Școala Altfel” e... altfel? blink.gif unsure.gif tongue.gif[/QUOTE]

„Deci”, Școala Altfel, anul acesta, ca și anul trecut e....„Școala deloc” !!!, și se poate „traduce” astfel : character21.gif , fighting11.gif , character40.gif
Mesaj personal
nandry
Trimis: 5 Apr 2013, 02:32 PM

Utilizator activ

QUOTE (RIMBAUD @ 3 Apr 2013, 11:11 PM)

Pe bune, am avut o experiență minunată. Elevii care s-au înscris la activitatea mea, care se întinde pe 4 zile,...nu au lipsit în astea 3 zile, mâine nici atât nu vor lipsi. Secretul constă în a le propune activități care să-i pună în valoare, să le placă, nu umplutură ca să dea bine în fața alor de sus. Bașca, au venit și alți elevi, interesați de ce facem noi pe acolo și...profesori. care au lucrat cot la cot cu elevii. Nu pot sa va zic ce lucruri mișto au ieșit din mâinile lor! Unii abia acum își dau seama ca pot face și altceva cu ele, nu numai să tasteze... A, nu a fost nevoie să stau între ei ca între oi, să fiu atent care cum se mișcă, dacă pleacă, dacă trage chiulul. Pur și simplu nu a fost nevoie, le-am spus de la început că la asta participă doar cine își dorește cu adevărat, au ALES în deplină cunoștință de cauză... Azi am stat de la 10 și ceva până la 16. Da, eram singurii în școală. Dar eu, din principiu, nu merg cu turma. Chiar am gândit asta pentru elevi, nu pentru mine.

Felicitari!!
Asta ar fi trebuit sa faca fiecare profesor ,nu doar vizite aiurea......si nimeni n-ar fi avut ceva de pierdut !....dar nu toti dintre noi au constiinta(unii au stat acasa ,adica au chiulit,apoi se mira de ce elevii lor chiulesc si nu au chef nici rezultate la scoala )
Mesaj personal
liliana.ionescu
Trimis: 5 Apr 2013, 05:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nandry @ 5 Apr 2013, 03:32 PM)
QUOTE (RIMBAUD @ 3 Apr 2013, 11:11 PM)

Felicitari!!
Asta ar fi trebuit sa faca fiecare profesor ,nu doar vizite aiurea......si nimeni n-ar fi avut ceva de pierdut !....dar nu toti dintre noi au constiinta(unii au stat acasa ,adica au chiulit,apoi se mira de ce elevii lor chiulesc si nu au chef nici rezultate la scoala )

Săptămâna "Să știi mai multe, să fii mai bun!" - clasa XI C:

1.04.2013
înregistrare video - citatul meu preferat,
spoturi despre HIV/SIDA și
vizionarea filmului "Ultimul dar"...

Concluzii personale: Au avut emoții la înregistrarea video. Filmul a fost interesant, totuși a fost ziua în care somnolența a pus stăpânire pe ei...

2.04.2013
activități team-building,
concurs de proverbe
Extr@ English - Distrează-te, învățând engleza!,
Concurs de karaoke și
Testul de aptitudini...

Concluzii personale: Mai activi și mai curioși...

3.04.2013
Gătim și servim masa împreună. Meniul zileia fost preparat de elevi cu ajutorul personalului de la bucătăria C.T. Decebal.
Concursul de integrame
De vorbă cu cei ce au încălcat legea, la Penitenciarul Dr. Tr. Severin.

La sfârșitul zilei erau foarte obosiți, dar încântați de ceea ce au făcut...

04.04.2013 - Participare la marșul de sensibilizare a opiniei publice în legătură cu riscurile și consecințele consumului de droguri, cu sloganul „În fața drogurilor, nu suntem diferiți”, în intervalul orar 10.00-12.00, pe traseul Palatul Administrativ, str. Traian - str. I.C. Bibicescu - B-dul Carol I - str. Smârdan - B-dul Tudor Vladimirescu - str. Kiseleff - B-dul Tudor Vladimirescu - str. Crișan – Casa Tineretului, organizat de Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Mehedinți, ISJ Mehedinți în parteneriat cu Primăria municipiului Dr.Tr.Severin, Consiliul Local și Asociația de Tineret „Juventus Mundi”.
Elevii au primit tricouri, șepci și ochelari de carton (două din trei).

Colegiul Tehnic Decebal a participat la acest marș cu elevi din clasele V-XI...

Vizită la Fundația Motivation unde elevii au aflat despre ajutorul pe care-l acordă fundația persoanelor cu dizabilități locomotorii și nu numai, apoi au vizionat un film de prezentare și au aflat câteva din tainele meseriei de kinetoterapeut.

Vizită la Morga Spitalului Județean Mehedinți.

Obosiți de la marș și gata să abandoneze vizita la Fundația Motivation. Reenergizați și hotărâți să viziteze și morga...

05.04. 2013 - Comunicare online. Prelucrarea materialelor video și foto...

Programul propus inițial a suferit ceva modificări...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 5 Apr 2013, 05:16 PM

--------------------
Mesaj personalYahooMSN
tyta
Trimis: 5 Apr 2013, 06:25 PM

Mentor

QUOTE (liliana.ionescu @ 5 Apr 2013, 06:02 PM)

Vizită la Morga Spitalului Județean Mehedinți.

ohmy.gif Si fu mai frumos decat la Human body?

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
massy
Trimis: 5 Apr 2013, 06:35 PM

Mentor

QUOTE (tyta @ 5 Apr 2013, 07:25 PM)

Vizită la  Morga Spitalului Județean Mehedinți.

,,Sa stii mai multe" a fost sigur, daca li s-a aratat cum cutia craniana a mortului se umple cu o bluza de trening.

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 5 Apr 2013, 06:35 PM

--------------------
Mesaj personal
tyta
Trimis: 5 Apr 2013, 06:37 PM

Mentor

Doamne, cata minunea vede doamna deputat. Ca doar si*o fi inchipuind ca participantii-mari si mici- vor fi avand diurna, ca'mnealor cand se preumbla prin cele zari de soare pline...

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
si inca ceva
Mesaj personal
tyta
Trimis: 5 Apr 2013, 06:38 PM

Mentor

QUOTE (massy @ 5 Apr 2013, 07:35 PM)

,,Sa stii mai multe" a fost sigur, daca li s-a aratat cum cutia craniana a mortului se umple cu o bluza de trening.

ohmy.gif confused24.gif confused24.gif confused24.gif

--------------------
si inca ceva
Mesaj personal
massy
Trimis: 5 Apr 2013, 06:42 PM

Mentor

QUOTE (tyta @ 5 Apr 2013, 07:38 PM)
QUOTE (massy @ 5 Apr 2013, 07:35 PM)

ohmy.gif confused24.gif confused24.gif confused24.gif

laugh.gif laugh.gif
Ce-am mai aflat si eu de la sora mea, care-i cadru medical.

Dar si-acum cateva saptamani a fost un reportaj legat de-aceasta practica nefireasca din morgile din Romania.

Ma-ntreb, totusi, morga unui spital era ultimul lucru necunoscut elevilor?

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 5 Apr 2013, 06:45 PM

--------------------
Mesaj personal
liliana.ionescu
Trimis: 5 Apr 2013, 07:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (tyta @ 5 Apr 2013, 07:25 PM)

Vizită la  Morga Spitalului Județean Mehedinți.

Elevii mei au vizitat laboratoarele, au văzut sala de necropsie (goală) și au fost curioși să vadă unde sunt depozitate cadavrele... Nu au avut însă curaj să vadă un cadavru.

Dorința lor nu mi s-a părut ieșită din comun. Moartea face parte din viață și la finalul vieții ne așteaptă moartea, volens-nolens.

Au vrut să asiste și la o naștere, dar în România nu avem blocuri sanitare care să permită asistența din exterior.

TOATE ACTIVITĂȚILE AU FOST PROPUSE DE ELEVI!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 5 Apr 2013, 07:10 PM

--------------------
Mesaj personalYahooMSN
verona
Trimis: 5 Apr 2013, 09:46 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (tyta @ 5 Apr 2013, 07:37 PM)
Doamne, cata minunea vede doamna deputat. Ca doar si*o fi inchipuind ca participantii-mari si mici- vor fi avand diurna, ca'mnealor cand se preumbla prin cele zari de soare pline...

1. Dna deputat nu a mai vazut excursii scolare pana in anul de gratie 2011? Doamne, toata lumea are mereu ideea ca a descoperit roata? Ca pana la el nu se traia? Nu exista decat un mare nimic?

2. Dna deputat nu a inteles care a fost ideea initiala a legiuitorului, de o altfel de predare, de altfel de ore, iar nu de activitati extrascolare, instructive si educative, dar existente deja in practica scolara anterior LEN.

3. Anul acesta, proiectul nu se mai numeste proiectul «Școala Altfel», pt ca cineva din minister a trebuit sa isi justifice activitatea - a schimba un titlu nu este o mare activitate? Vai, dar e mai obositor decat sa predai la o clasa! Isi merita leafa pe un an pe acest considerent...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 5 Apr 2013, 09:47 PM
Mesaj personal
liliana.ionescu
Trimis: 5 Apr 2013, 10:22 PM

Utilizator avansat

Pentru unii această săptămână a fost un vis împlinit, pentru alții o experiență inedită, pentru unii un chin, iar pentru alții o săptămâna în plus de vacanță...

Felicit pe colega noastră care afirmă că această săptămâna a fost Un vis împlinit!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 5 Apr 2013, 10:26 PM

--------------------
Mesaj personalYahooMSN
massy
Trimis: 5 Apr 2013, 10:37 PM

Mentor

laugh.gif laugh.gif E clar! La anul ne pricopsim din nou cu ea. laugh.gif laugh.gif
Outside, docx, verona, ati avut dreptate cool20.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
docx
Trimis: 5 Apr 2013, 10:39 PM

Mentor

Liliana, nu exagera; visul Minei era sa devina invatatoare - asta e si motto-ul blogului.
O familie, copii, o casa, o cariera, o excrsie exotica pot fi visuri si se pot implini. O saptamana de scoala ramane o saptamana de scoala, cum sa fie un vis in viata? Nu mai intreb cum ar fi putut sa ramana neimplinit.
Ma bucur pentru cei ce au avut cu copiii activitati care sa lase urme in mintea si sufletul lor.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) « Primul ... 5 6 [7] 8 9 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved