Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) « Primul ... 6 7 [8] 9 10  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Saptamana " Sa stii mai multe , sa fii mai bun "
massy
Trimis: 5 Apr 2013, 11:50 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (liliana.ionescu @ 5 Apr 2013, 11:22 PM)
Pentru unii această săptămână a fost un vis împlinit, pentru alții o experiență inedită, pentru unii un chin, iar pentru alții o săptămâna în plus de vacanță...

Felicit pe colega noastră care afirmă că această săptămâna a fost Un vis împlinit!

Nimic spectaculos, nimic iesit din comun.
Activitati obisnuite, de abilitati practice sau sport, desfasurate, de data asta, toate intr-o saptamana.
Va extaziati prea usor! smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 5 Apr 2013, 11:51 PM

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 6 Apr 2013, 08:20 AM

Mentor

QUOTE (docx @ 5 Apr 2013, 11:39 PM)
Liliana, nu exagera; visul Minei era sa devina invatatoare - asta e si motto-ul blogului.

Ai de capul meu, ce scrie fata aia pe blog si ce intelege Liliana...

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Victor Ponta, prim-ministrul României.
Mesaj personal
massy
Trimis: 6 Apr 2013, 11:36 AM

Mentor

QUOTE (dora^ @ 6 Apr 2013, 08:20 AM)
QUOTE (docx @ 5 Apr 2013, 11:39 PM)
Liliana, nu exagera; visul Minei era sa devina invatatoare - asta e si motto-ul blogului.

Ai de capul meu, ce scrie fata aia pe blog si ce intelege Liliana...

Tu de ce crezi c-a vrut sa inteleaga asa?
Nu ca sa vada si ministerul ce bine-a fost si sa te pricopsesti si la anul cu saptamana asta?
Ca sa nu mai spun ca unii mizeaza pe superficialitatea si lipsa de interes a multora, care nu se mai obosesc sa citeasca, sa se si uite, sa caute. Cum ar fi cei din minister! ,,Dac-a zis liliana. ionescu. pe forumul profesorilor, c-a fost un vis implinit in teritoriu si ce incantati au venit elevii de la morga, e foarte bine! Dam copy-paste pentru alta saptamana Altesec, la anul."

laugh.gif laugh.gif Doamneee, cum ne considera unii chiar tampiti pe toti!!!

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Apr 2013, 11:52 AM

Mentor

Eu m-am invatat minte de anul trecut, asa ca... am lasat-o mai moale confused05.gif
Mesaj personal
blue_blue_rose
Trimis: 6 Apr 2013, 12:15 PM

Utilizator avansat

Aha, ministerul ar trebui sa se comporte "altfel" daca vrea ca elevii sa stie mai multe, sa fie mai buni.
Adica sa aloce sumele necesare pentru derularea acestor activitati.
Nu sa scoata parintii si profesorii bani din buzunar.
E atat de greu sa spui "Dom'le, in saptamana asta toti elevii si profesorii au acces gratuit la orice gen de spectacol"?
Subventioneaza si tu, onor minister, niste tabere tematice.
Mesaj personal
massy
Trimis: 6 Apr 2013, 12:36 PM

Mentor

E mana cereasca, saptamana asta, pentru muzee, cinematografe, teatre, agentii de turism, soferi..., pe jecmaneala noastra, a parintilor si copiilor. Fac incasari, intr-o saptamana, cat nu fac intr-un an, unii dintre ei.

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 6 Apr 2013, 12:41 PM

--------------------
Mesaj personal
massy
Trimis: 6 Apr 2013, 12:37 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 6 Apr 2013, 11:52 AM)
Eu m-am invatat minte de anul trecut, asa ca... am lasat-o mai moale confused05.gif

La fel! cool20.gif
La anul, si mai bine: din cinci in cinci. ...Zile! cool20.gif
Un vis implinit va fi.

Acest mesaj a fost modificat de către massy la data 6 Apr 2013, 12:38 PM

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Apr 2013, 12:51 PM

Mentor

QUOTE (massy @ 6 Apr 2013, 11:37 AM)
QUOTE (adria_m @ 6 Apr 2013, 11:52 AM)

La fel! cool20.gif
La anul, si mai bine: din cinci in cinci. ...Zile! cool20.gif
Un vis implinit va fi.

cool20.gif
Mesaj personal
docx
Trimis: 6 Apr 2013, 12:59 PM

Mentor

Si eu am visat la vacanta, si acum e un vis implinit.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Apr 2013, 01:16 PM

Mentor

QUOTE (docx @ 6 Apr 2013, 11:59 AM)

cool20.gif sign28.gif sign28.gif sign28.gif
Ma durea mintea deja de atata predare integrata confused05.gif
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 6 Apr 2013, 01:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (docx @ 6 Apr 2013, 11:59 AM)

De unde stiti ca maine nu primiti un telefon cu solicitarea ca de luni sa fiti la scoala si astfel "visul" ramane un banal weekend? tongue.gif
P.S. Multumesc de sugestia pentru "scoala altfel", mi-am mai conservat entuziasmul.

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
raibor
Trimis: 6 Apr 2013, 02:02 PM

Mentor

... huh.gif ... si a trecut saptamana "Sa stii mai bine, sa fii mai multe" ... happy29.gif

--------------------
Viitorul cetatean educat, constient si bine informat, garantul unei societati democratice! ... CE GLUMA BUNA!!!
A darui inseamna a primi. ...???
.
.
7,4 < 5,2 ...???
.
Logica cvorumului este legitimitatea pentru o decizie, ca atare, in subsidiar,
decizia SE IA cu jumatate plus unu din cvorum!!!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
adria_m
Trimis: 6 Apr 2013, 02:03 PM

Mentor

QUOTE (raibor @ 6 Apr 2013, 01:02 PM)
... huh.gif ... si a trecut saptamana "Sa stii mai bine, sa fii mai multe" ... happy29.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif cool20.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
ladytza
Trimis: 6 Apr 2013, 02:16 PM

Mentor

tu esti mai bine sau mai multe? laugh.gif

--------------------
adevarul nu se supune la vot!
Papa Ioan Paul al II-lea
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
raibor
Trimis: 6 Apr 2013, 02:19 PM

Mentor

QUOTE (ladytza @ 6 Apr 2013, 01:16 PM)
...  huh.gif  ... si a trecut saptamana "Sa stii mai bine, sa fii mai multe" ... happy29.gif

... cum doresti ... biggrin.gif ... da' nu ti s-a parut ca a scos asa ceva din noi? confused24.gif ... biggrin.gif

--------------------
Viitorul cetatean educat, constient si bine informat, garantul unei societati democratice! ... CE GLUMA BUNA!!!
.
.
7,4 < 5,2 ...???
.
ladytza
Trimis: 6 Apr 2013, 02:22 PM

Mentor

QUOTE (raibor @ 6 Apr 2013, 01:19 PM)
...  huh.gif  ... si a trecut saptamana "Sa stii mai bine, sa fii mai multe" ... happy29.gif

... cum doresti ... biggrin.gif ... da' nu ti s-a parut ca a scos asa ceva din noi? confused24.gif ... biggrin.gif

macar de scotea clisa din noi, asa doar a bagat raceala ohmy.gif

--------------------
adevarul nu se supune la vot!
Papa Ioan Paul al II-lea
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
adria_m
Trimis: 6 Apr 2013, 02:24 PM

Mentor

Ne-a evoluat multilateral-dezvoltat cu japca!!! confused05.gif
Mesaj personal
raibor
Trimis: 6 Apr 2013, 02:31 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 6 Apr 2013, 01:24 PM)

Ne-a evoluat multilateral-dezvoltat cu japca!!! confused05.gif

... dar ne-a si evaluat ... biggrin.gif

--------------------
.
.
7,4 < 5,2 ...???
.
massy
Trimis: 6 Apr 2013, 05:00 PM

Mentor

Ce e evident e ca ATI DEVENIT MAI BUNI! TOTI!!! cool20.gif happy30.gif happy30.gif sign28.gif

Eu nu m-am inclus, ca eu eram deja. cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
tyta
Trimis: 6 Apr 2013, 06:27 PM

Mentor

QUOTE (massy @ 6 Apr 2013, 05:00 PM)

Eu nu m-am inclus, ca eu eram deja. cool20.gif

Si eu. Mi-a trecut intre timp.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
massy
Trimis: 6 Apr 2013, 07:17 PM

Mentor

QUOTE (tyta @ 6 Apr 2013, 06:27 PM)
QUOTE (massy @ 6 Apr 2013, 05:00 PM)

Eu nu m-am inclus, ca eu eram deja.  cool20.gif

Si eu. Mi-a trecut intre timp.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif sign28.gif

--------------------
Mesaj personal
verona
Trimis: 10 Apr 2013, 12:23 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

in consecinta, a fost o reusita si anul acesta concentrarea asta de activitati intr-o saptamana?
O sa va treziti si la anul cu Saptamana Altfel? in aceeasi varianta pe care o descria inspirat lillya?
In formula actuala, condensarea de activitati duce la oboseala si plictiseala, nici gand sa-si atinga scopul propus!

E problema dvs (personal, nu imi pasa, fiul meu termina, iar nepotii sunt inca la primar, unde saptamana asta inca mai are, cat de cat, priza).
Dar, deoarece mi s-a parut ca nr nemultumitilor este mai mare decat a celor incantati de concentrarea de actiuni intr-o saptamana, poate ca ar fi cazul sa lasati sa se vada asta! reiterez sfatul de saptamana trecuta...
Sunteti oameni cu carte. Gasiti forma eleganta in care sa atrageti atentia ca roata nu s-a inventat in 2011-2012, pt ca activitati extrascolare au existat de mult timp.
De altfel, ceea ce s-a intamplat si anul trecut si anul acesta, este aiurea. Ideea initiala a "scolii altfel", daca am inteles bine ce s-a spus la inceput, nu viza activitati extrascolare de genul vizitat muzee sau excursii (care oricum existau ca activitati), ci o altfel de scoala: gen fizica distractiva, curiozitati, iesiri in natura la ora de biologie pt a identifica habitate... Practic insa, cei din minister nu au inteles ceea ce probabil cineva mai istet gandise...
Mesaj personal
4ward
Trimis: 10 Apr 2013, 01:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 10 Apr 2013, 12:23 PM)
Ideea initiala a "scolii altfel", daca am inteles bine ce s-a spus la inceput, nu viza activitati extrascolare de genul vizitat muzee sau excursii (care oricum existau ca activitati), ci o altfel de scoala: gen fizica distractiva, curiozitati, iesiri in natura la ora de biologie pt a identifica habitate... Practic insa, cei din minister nu au inteles ceea ce probabil cineva mai istet gandise...

Ideea "scolii altfel" este buna,dar din pacate nu sunt resurse pentru a putea pune in practica ceea ce ne dorim.Pentru resurse este nevoie de investitii,de bani.Nici cu mersul la muzeu nu merge,daca scoala este in mediul rural unde resursele sunt si mai limitate.Ar trebui gandit serios daca aceasta saptamana merita pierduta cu activitati incropite din mai nimic(profesori carand de acasa laptop personal si alte materiale).

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
nemraka
Trimis: 10 Apr 2013, 05:53 PM

Utilizator activ

Consider ca este o pierdere de timp aceasta saptamana "altfel".Cel putin pentru liceeni ( clasa a XII a ) ! Sa ne prefacem ca facem tot felul de activitati cu ei si de fapt e ... o pierdere de timp la scoala !

Pentru cei mici cred ca e utila si chiar se merita sa fie mentinuta !
Mesaj personal
elenaiulia
Trimis: 10 Apr 2013, 06:03 PM

Utilizator avansat

Nici pentru cei mici, nici pentru liceeni. Cei mici au pe tot parcursul anului tot felul de activități extrașcolare, mai ales în orașe. Anul acesta, comparativ cu anul trecut, la mine în oraș a fost vizibilă o activitate mai puțin intensă. Vedeai totuși frupuri de elevi din primar prin oraș, dar evident mai puțini. S-au cam săturat oarecum și învățătoarele. În rest, acum, după vacanță, mai vine o avalanșă de activități extracurriculare făcute de oameni care de cele mai multe ori au rămas cu sechele dinainte de 1989 de tot organizează defilări și altele.
De fapt am ajuns că nu ne mai interesează ora propriu-zisă, ci doar aceste activități aducătoare de adeverințe pentru noi și nota zece pentru elevii pe care îi convindem că "le place" să participe la astfel de acțiuni.
Dacă aș fi fost elev de liceu, aș fi lipsit și eu toată săptămâna având în vedere că nu mă interesa niciun subiect educativ propus de școala mea.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) « Primul ... 6 7 [8] 9 10  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved