Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> site-ul TITULARIZARE 2013
cristinaSM
Trimis: 27 Feb 2013, 09:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Dragi colegi,

Site-ul Titularizare 2013 a fost lansat: http://titularizare.edu.ro/2013/

Cristina

--------------------
NOTĂ:
Răspunsurile mele reprezintă opinii ale unui profesor-moderator pe acest forum. Nu pot oferi "răspunsuri oficiale".
Mesaj personal
CristinaRa
Trimis: 8 Mar 2013, 10:08 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Multumim pentru impartasirea acestei noutati.O nelamurire a mea: programa pentru educatori si invatatori cuprinde doar limba si literatura romana din cate am gasit eu.Deci pentru a obtine un post de educator/invatator voi da examen doar din limba si literatura romana?

Numai bine!

Mesaj personal
mezzo
Trimis: 10 Mar 2013, 03:00 PM

Utilizator activ

Buna ziua!
Am si eu o intrebare:
Pentru Educatie muzicala unde pot gasi programa pentru proba practica (inspectie la clasa)? Ca in anexa de la sfarsitul calendarului miscarii personalului didactic nu e nu e...
Multumesc frumos.
Mesaj personal
mezzo
Trimis: 10 Mar 2013, 04:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (mezzo @ 10 Mar 2013, 03:00 PM)
Buna ziua!
Am si eu o intrebare:
Pentru Educatie muzicala unde pot gasi programa pentru proba practica (inspectie la clasa)? Ca in anexa de la sfarsitul calendarului miscarii personalului didactic nu e
Multumesc frumos.

chiar nu-mi poate raspunde nimeni la aceasta intrebare?
Mesaj personal
Lori.15
Trimis: 10 Mar 2013, 04:34 PM

Utilizator
**

Nu predau muzica, dar, din cate stiu, la sfarsitul metodologiei este data o fisa de evaluare a lectiei. S-ar putea sa fie si o fisa speciala pentru educatie muzicala.
Mesaj personal
mezzo
Trimis: 10 Mar 2013, 04:57 PM

Utilizator activ

Da, este, dar este numai pentru educatie muzicala specializata (instrumentala, arta vocala).Pentru educatie muzicala (ma refer la educatia muzicala predata in scoli generale si licee care nu sunt de profil) nu am gasit-o.Dupa noua metodologie se sustine proba practica la clasa indiferent ce disciplina predai?Adica si pentru chimie, fizica, istorie, etc., se sustine in prealabil o inspectie si dupa aceea proba scrisa?
Mesaj personal
Lori.15
Trimis: 10 Mar 2013, 10:57 PM

Utilizator
**

La orice obiect se sustine lectia, care are 25% din nota. Apoi urmeaza proba scrisa. Chiar daca nu sunteti in sistem inca, presupun ca veti fi repartizat la o scoala unde veti sustine lectia.
Mesaj personal
mary71
Trimis: 11 Mar 2013, 10:14 PM

Utilizator activ

buna seara ,
va rog mult indrumati-ma spre centralizator ... m-am "ratacit" si nu-l mai gasesc ...
va multumesc mult ! sign28.gif
Mesaj personal
Cristina.C
Trimis: 12 Mar 2013, 03:08 PM

Utilizator activ

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
mary71
Trimis: 13 Mar 2013, 06:15 AM

Utilizator activ

multumesc mult ! sign28.gif
Mesaj personal
CristinaRa
Trimis: 16 Mar 2013, 10:56 AM

Utilizator
**

Buna ziua,

Stiti unde pot gasi programa pentru suplinitor invatator 2013? Este aceeasi cu programa titularizare invatator?

Multumesc!
Mesaj personal
andrei proud
Trimis: 16 Mar 2013, 01:18 PM

Utilizator
**

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, pentru care un raspuns mi-ar fi de un real folos. As vrea sa particip la concursul pentru suplinitori, intrucat nu indeplinesc conditiile de a participa la concursul de titularizare; la sediul carei institutii trebuie sa depun dosarul de concurs si in ce perioada se desfasoara acesta?

Multumesc pentru raspuns!
Mesaj personal
oana72
Trimis: 17 Mar 2013, 10:58 PM

Utilizator
**

Buna seara,

E primul an in care vreau sa sustin examenul de titularizare.
As avea rugamintea daca puteti sa-mi spuneti ce acte se cer la inscriere?
Deasemeni puteti sa-mi spuneti cum se procedeaza de obicei : se publica posturile pe isj si apoi se merge la o scoala pe care mi-o aleg, unde se depune acest dosar?
Inspectia la clasa a constituit pt unii din dvs o problema? se elimina de obicei?
multumesc pt rabdarea de a-mi citi randurile si sper ca bunavointa dvs va da curs unui raspuns.
Cu respect , Oana
Mesaj personal
Cristina.C
Trimis: 17 Mar 2013, 11:24 PM

Utilizator activ

QUOTE (CristinaRa)
Stiti unde pot gasi programa pentru suplinitor invatator 2013? Este aceeasi cu programa titularizare invatator?

Da, programa pentru suplinitori este aceeasi cu cea pentru titulari si o gasesti aici: http://variante-subiecte-examene.blogspot....izare-2013.html

QUOTE (oana72)
As avea rugamintea daca puteti sa-mi spuneti ce acte se cer la inscriere?

Actele pentru dosarul de inscriere le poti vedea aici: http://examentitularizare.blogspot.ro/2013...crierea-la.html

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ANA_G
Trimis: 17 Mar 2013, 11:57 PM

Utilizator
**

Buna ziua, as vrea sa ma lamuriti intr-o problema.
As vrea sa ma transfer pe un post de invatatoare, eu fiind in prezent educatoare titulara. Nu sunt prea lamurita daca pot face acest lucru, deoarece pe diploma de bac scrie specializare educatoare, iar pe cea de licenta, desi am absolvit Facultatea de psihologie si stiintele educatiei scrie licentiat in psihologie. In 2005 cred ca nu erau PIPP-urile. Oare mai e nevoie sa mai fac 1-2 ani de PIPP?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Mar 2013, 12:04 AM

Mentor

Depinde câte examene vi se echivalează.

--------------------
Mesaj personal
CristinaRa
Trimis: 29 Mar 2013, 10:35 AM

Utilizator
**

Buna dimineata,

Ce parere aveti de CREDIS, departamentul Pedagogie pentru invatamantul scolar si prescolar? Pentru a ma califica invatatoare am nevoie de cursurile acestea. Nu am posibilitatea sa urmez o facultate la zi. Sa aleg CREDIS sau mai am vreo optiune?

Multumesc,

O zi frumoasa!
Mesaj personal
CristinaRa
Trimis: 31 Mar 2013, 10:57 AM

Utilizator
**

Sau daca nu stiti nimic de CREDIS ajutati-ma cu orice alta informatie. Acum sunt suplinitoare si vreau sa-mi obtin calificarea pentru invatamantul scolar si prescolar.Ce cursuri ar trebui sa urmez, unde si cat m-ar costa? Va rog, ajutati-ma cu un raspuns.

Multumesc!
Mesaj personal
fely80
Trimis: 2 Apr 2013, 02:24 PM

Utilizator
**

QUOTE (CristinaRa @ 31 Mar 2013, 10:57 AM)
Sau daca nu stiti nimic de CREDIS ajutati-ma cu orice alta informatie. Acum sunt suplinitoare si vreau sa-mi obtin calificarea pentru invatamantul scolar si prescolar.Ce cursuri ar trebui sa urmez, unde si cat m-ar costa? Va rog, ajutati-ma cu un raspuns.

Multumesc!

eu am o parere foarte buna despre Credis (Univ. Bucuresti) , iti spun asta din experienta proprie- acolo am absolvit si Facultatea de Stiinte ale educatiei si masterul.
Mesaj personal
fely80
Trimis: 2 Apr 2013, 02:27 PM

Utilizator
**

am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva , anul acesta cum vom da examenul de titularizare dupa modelul de anul trecut (2012) sau dupa modelul de acum doi ani (2011- cu gramatica , literatura si metodica), pentru ca am vazut ca programa valabila pentru concurs cea din 2010.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 2 Apr 2013, 02:36 PM

Mentor

După modelul din LEN, adică, de anul trecut, chiar dacă programa este, încă, din 2010.

--------------------
Mesaj personal
fely80
Trimis: 3 Apr 2013, 03:07 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 2 Apr 2013, 02:36 PM)
După modelul din LEN, adică, de anul trecut, chiar dacă programa este, încă, din 2010.

multumec foarte mult pentru raspuns!
Mesaj personal
mariaberende
Trimis: 4 Apr 2013, 10:22 AM

Utilizator activ

QUOTE (cristinaSM @ 27 Feb 2013, 09:19 PM)
Dragi colegi,

Site-ul Titularizare 2013 a fost lansat: http://titularizare.edu.ro/2013/

Cristina

intrebare
- sunt din judetul x in care nu exista posturi titularizabile
- in judetul invecinat y exista posturi titularizabile
-eu fac inspectia la clasa si-mi depun dosarul in ambele judete
- sustin examenul scris in judetul x ,jud de domiciliu -
-observ insa ca in judetul y la consortiul la care am inspectia am nota cea mai mare
-intrebare >ma pot titulariza in judetul y cu examenul dat in jud x?si cu nota cea mai mare deci titularizabila?
- ce drepturi am in jud x?dar in judetul y/
IN CAZUL IN CARE NU IAU TITULARIZAREA? CE SANSE AM SA OBTIN UN POST IN JUD X?
DAR DACA O IAU?POATE MA LAMURITI UN PIC DACA STITI
Mesaj personal
ckc
Trimis: 7 Apr 2013, 04:57 PM

Utilizator activ

Din moment ce știți că în județul X nu sunt posturi titularizabile, ce rost are să susțineți proba scrisă acolo? Vă reduceți, substanțial, șansa de a vă titulariza, ținând cont că, la prima ședință publică (9 august) se face repartizarea în centrele unde candidații au susținut proba scrisă. În județul Y, chiar dacă pentru acest județ aveți media cea mai mare, puteți participa doar la repartizarea din 12 august. Or, în 9 august, postul din județul Y ar putea fi ocupat de un candidat cu medie mai mică.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 Apr 2013, 05:02 PM

Mentor

confused24.gif

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved