Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> titularizare istorie 2013, profesor debutant istorie
martie2013
Trimis: 5 Mar 2013, 01:07 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua,

Vreau sa debutez in invatamant. Am terminat facultatea de Istorie, insa nu am profesat, am activat in alt domeniu.

pana acum ,am inteles urmatoarele:

pasii:

1). examenul de titularizare

4 aprilie 2013 - publicarea listei cu posturile didactice

inscrierea 5-15 aprile 2013 la secretariatul unitatii de invatamant.

(mai exact, imi depun dosarul la scoala unde am gasit un post vacant - profesor istorie?)

6 mai- 6 iunie 2013 - desfasurarea probelor practice

inspectia speciala la clasa - avand in vedere ca eu nu am predat niciodata, unde va avea loc inspectia, la institutia de invatamant, unde mi-am depus dosarul?ei ma vor repartiza?

30 iulie 2013 proba scrisa - didactica specialitatii

Am inteles ca examenul va consta din didactica.

Rog pe cine are experienta pentru debut in invatamat/titularizare istorie sa ma coordoneze si pe mine.
Intentionez sa ajung si la inspectorat, insa vreau sa inteleg mai bine fenomenul.

Multumesc,

Mesaj personal
pfdraghici
Trimis: 19 Mar 2013, 03:19 PM

Utilizator
**

Salut,

Si eu vreau sa debutez anul acesta in invatamant. Din cate am inteles, debutantii dau doar examenul, nu cred ca avem inspectie, dar s-ar putea sa gresesc inca ma obisnuiesc cu limba de lemn a birocratilor.
Mail meu este pfdraghici@yahoo.com putem vorbi acolo daca vrei.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 Mar 2013, 03:39 PM

Mentor

Titularizarea se obține prin concurs, nu prin examen. Toți candidații susțin ambele probe ale concursului.

--------------------
Mesaj personal
pfdraghici
Trimis: 19 Mar 2013, 03:42 PM

Utilizator
**

Imi depun dosarul la scoala/liceul unde e un post disponibil si o sa am in perioada specificata o ora de predat la clasa?Si in iulie examenul?Imi pot depunde dosarul la mai multe scoli, in caz ca nu sunt acceptat la cea pe care o doresc?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 Mar 2013, 03:54 PM

Mentor

Puteți să vă înscrieți la câte școli doriți. Nu se pune problema să nu vi se primească dosarul (evident, dacă îndepliniți condițiile cerute de lege și metodologie).

--------------------
Mesaj personal
Olivia7
Trimis: 19 Mar 2013, 10:49 PM

Utilizator activ

QUOTE (pfdraghici @ 19 Mar 2013, 04:42 PM)
Imi depun dosarul la scoala/liceul unde e un post disponibil si o sa am in perioada specificata o ora de predat la clasa?Si in iulie examenul?Imi pot depunde dosarul la mai multe scoli, in caz ca nu sunt acceptat la cea pe care o doresc?

Dosarul nu se depune direct la scoala unde doriti sa predati, ci la "centrul" de examen stabilit in respectivul judet.
In Bucuresti, de exemplu vor exista mai multe centre, fiecarui fiindu-i arondate scoli.
Prin inscrierea intr-un anumit centru, va veti putea lua ore in scolile care apartin de acel centru.
Va puteti inscrie in mai multe centre.
Inspectia speciala se sustine intr-o scoala stabilita de comisie, neavand legatura neaparat cu scoala care este centru de inscriere sau cu cea unde va doriti ore.

Succes!
Olivia
Mesaj personal
ckc
Trimis: 7 Apr 2013, 05:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (martie2013 @ 5 Mar 2013, 02:07 PM)
Buna ziua,

Vreau sa debutez in invatamant. Am terminat facultatea de Istorie, insa nu am profesat, am activat in alt domeniu.

pana acum ,am inteles urmatoarele:

pasii:

1). examenul de titularizare

4 aprilie 2013 - publicarea listei cu posturile didactice

inscrierea 5-15 aprile 2013 la secretariatul unitatii de invatamant.

(mai exact, imi depun dosarul la scoala unde am gasit un post vacant - profesor istorie?)

6 mai- 6 iunie 2013 - desfasurarea probelor practice

inspectia speciala la clasa - avand in vedere ca eu nu am predat niciodata, unde va avea loc inspectia, la institutia de invatamant, unde mi-am depus dosarul?ei ma vor repartiza?

30 iulie 2013 proba scrisa - didactica specialitatii

Am inteles ca examenul va consta din didactica.

Rog pe cine are experienta pentru debut in invatamat/titularizare istorie sa ma coordoneze si pe mine.
Intentionez sa ajung si la inspectorat, insa vreau sa inteleg mai bine fenomenul.

Multumesc,

inscrierea se face pe 8-17 mai nu aprilie !!!
Mesaj personal
ckc
Trimis: 9 Apr 2013, 07:14 PM

Utilizator activ

[
i
Asta este procedura de inscriere anul asta? Pe centre si nu in scoala in care doresti post ?
Aici informatiile se bat cap in cap, am auzit si varianta cu inscrierea in scoala. VA rugam cineva care este informat sa ne spuna varianta adevarata. Multumesc ! confused24.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ckc la data 9 Apr 2013, 07:15 PM
Mesaj personal
alenig
Trimis: 9 Apr 2013, 07:18 PM

Utilizator avansat

Concursurile pot fi organizate si in scoli si pe centre (formate din unitati scolare asociate temporar)!
Cat de curand se vor afla si centrele si scolile care doresc sa organizeze concurs de ocupare a posturilor vacante/rezervate.

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved