Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bataie de joc...art 253
IONNELA
Trimis: 14 Mar 2013, 09:45 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Titularizarea conform art. 253 se poate face pe centrul de concurs ? Pot participa si alți candidați cu note mai mari ? Nu ar fi corect ca titularizarea conform art. 253 să se facă în funcție de rezultatele obținute la concurs ?
Mesaj personal
IONNELA
Trimis: 14 Mar 2013, 09:49 PM

Utilizator
**

De ce nu ne putem titulariza pe centrul de concurs cu art. 253 ,la fel cum s-a procedat si la repartiție in funcție de nota obtinută ,dacă se dorește trasparență și corectitudine ,pt. că această problema o întampin și eu . Am susținut concursul în 2012 , ocupand unul din cele 2 posturi eliberate de titulari și care acum nu mai are viabilitate decat 3 ani .,fiind al 5 canidat pe centrul de concurs , iar altă colegă care a obținuț nota 6.10 și a făcut conțestație obținand nota 7.00 în urma contestației se poate titulariza anul acesta ,formandu-se în mod special acesta catedră cu viabilitate (niciodată nu a luat mai mult de 6 ). Este corect ???
Mesaj personal
Asher
Trimis: 14 Mar 2013, 10:22 PM

Utilizator avansat

Mi se pare strigator la cer!Tine cont cineva de ce scriem aici?De problemele noastre?
Eu nu pot sa inteleg cum unu de 7 a putut sa se titularizeze si eu cu 9 nu...doar pt ca a dat in centrul cu posturile titularizabile...mi se pare de toata jena legea asta!
Eu inca sper ca ceva se va schimba si vom putea alege si noi posturi titularizabile,cei care am dat in 2012....sa ne alegem in functie de note si cei din 2012,si cei din 2013....De ce se mai da examen daca cei din 2012 n-au fost rezolvati?mie asa mi se pare corect....Adica ne tot plimbam cu dosare in fiecare an,stresati si vai de noi...si degeaba...vin altii cu note mai mici si gata....iar cum ca cei cu 5 in 2013 au prioritate in fata celor care au peste 7 in 2012,iar mi se pare de nedescris.....

Chiar nu se poate face nimic?Suntem legati de maini si de picioare si suportam in continuare asemenea umilinte..pana cand?
Mesaj personal
miriam_1
Trimis: 15 Mar 2013, 12:08 AM

Utilizator avansat

De acord cu dvs. Eu nu cred ca nu putem face nimic, ba dimpotriva putem face, cu o conditie:SA FIM UNITI! Ce ziceti de o actiune in contencios administrativ?
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 01:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Asher @ 14 Mar 2013, 09:22 PM)
...mi se pare de toata jena legea asta!
....iar cum ca cei cu 5 in 2013 au prioritate in fata celor care au peste 7 in 2012,iar mi se pare de nedescris.....

-chiar ca e de toata jena... parca e fauta intentionat pe dos, iar fiecare noua modificare facuta in pripa atrage dupa sine noi si noi ineptii... *(una dintre ultimele: un candidat cu nota peste 7 din 2012 care solicita CONTINUITATE e sigur ca va ocupa postul in fata candidatilor 2013, insa acelasi cadru didactic, daca solicita TITULARIZARE conform 253 isi poate pierde postul in fata candidatilor 2013 in sedintele din 9 sau 12 august...)

-ar face bine s-o abroge cat mai repede legea, sau sa modifice COMPLET metodologia, calendarul, etapele... ce vor ei *(cei responsabili), numai sa nu mai continue "mult" cu sarada asta, ca mai e putin si altfel ramane intreg sistemul "pe butuci" *(nu am complexe de superioritate si nici de inferioritate, dar nu mi-as fi putut imagina vreodata, ca dupa ce am citit o METODOLOGIE - un act emis pentru a CLARIFICA o situatie reglementata printr-o lege - sa nu fiu "capabil" si suficient de increzator pentu a spune: "DA, am inteles si stiu cum sa interpretez acel act", astfel incat sa actionez potrivit dispozitiilor legale si sa pot solicita drepturile ce-mi revin, fara sa incerc sa apelez la interpretari, subiectivism, oportunism si alte astfel de subterfugii... sad.gif )

-nu-i nimic, omul e construit sa se adapteze evilgrin04.gif si nu avem ce face deocamdata, dar... situatia e subreda rau de tot - nu mai stim cine are intaietate, ce atitudine sa adoptam, de parca suntem intr-o continua negociere cu ministerul si ale sale I.S.J.-uri, pentru a dovedi ca exista "portite" in lege de care sa "abuzam"... biggrin.gif cool.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 10:24 AM

Mentor

QUOTE (acvila666 @ 15 Mar 2013, 12:04 AM)
... un candidat cu nota peste 7 din 2012 care solicita CONTINUITATE e sigur ca va ocupa postul in fata candidatilor 2013 ...

Afirmația este valabilă doar dacă postul nu este titularizabil. Altfel, acesta poate fi ocupat în ședințele publice din 9 sau 12 august.

... daca solicita TITULARIZARE conform 253 isi poate pierde postul in fata candidatilor 2013 in sedintele din 9 sau 12 august ...

Imposibil. Odată aprobată titularizarea (30 aprilie), postul nu va mai figura în listele din 2 și 7 mai.

--------------------
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 02:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Mar 2013, 09:24 AM)

... daca solicita TITULARIZARE conform 253 isi poate pierde postul in fata candidatilor 2013 in sedintele din 9 sau 12 august ...

Imposibil. Odată aprobată titularizarea (30 aprilie), postul nu va mai figura în listele din 2 și 7 mai.

-asta nu stiam... confused05.gif din art. 10 al OMEN 3271/2013, sau respectiv alin. (8) al art. 74 din OMECTS 6239/2012 nu reiese acest lucru... dar e bine ca ne/ma anuntati...

-va bazati pe "reciprocitate" cand faceti aceasta afirmatie... sau aveti si un articol din metodologie care sa ne sustina cauza?! happy30.gif confused24.gif sign67.gif

Multumim, dl. Costi!!! cool20.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif sign28.gif
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 02:29 PM

Utilizator avansat

-logic, asa ar fi... numai ca pe mine ma intriga pct. c) al alin. (1) art. 55 din OMECTS 6239/2012: "POSTUL DIDACTIC NU A FOST OCUPAT IN ETAPELE ANTERIOARE ALE MOBILITATII" se refera la etapele desfasurate pana la depunerea dosarelor/cererilor pt. titularizare conform art. 253 din L.E.N., adica transfer pt. restrangere, pretransfer la cerere si eventual etape mentinerii/reincadrarii personalului didactic pensionar, iar finalul ETAPEI sa fie data de 30 aprilie *(si atunci nu mai are sens pct.-ul "c" invocat de mine, pt. ca perioada depunerii cererilor este DUPA desfasurarea si reactualizarea listelor)...

SAU...

acordul scolilor si validarea ISJ-urilor este una in principiu, urmand ca abia la sfarsit de vara, in august *(ca abia atunci se termina toate ETAPELE DE MOBILITATE conform metodologiei 6239/2012 pt. miscare in anul 2013-2014), "...DACA POSTUL NU A FOST OCUPAT..." sa se emita deciziile de repartizare de catre ISJ-uri si apoi scolile sa semneze cu data de 1 septembre 2013 contractele pe perioada nedeterminata?! sad.gif wink.gif confused24.gif

-la pct. d) din alin. 7) al OMEN 3104/2013 este mentionat "validarea listei cadrelor PROPUSE spre titularizare conform 253..." astfel incat, dupa punctul f), eu zic ca trebuia inserat si un punct "G)", care sa mentioneze data/perioada cand se emit deciziile de numire... nu?! si astfel era certa toata treaba... confused06.gif character40.gif sign67.gif

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 15 Mar 2013, 02:34 PM
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 02:41 PM

Mentor

QUOTE (acvila666 @ 15 Mar 2013, 01:09 PM)
din art. 10 al OMEN 3271/2013, sau respectiv alin. (8) al art. 74 din OMECTS 6239/2012 nu reiese acest lucru...

Nu înțeleg de ce faceți legătură între titularizarea în baza art. 253 (care se desfășoară în perioada 15-30 aprilie) și alineatul (8) de la art. 74. (care se referă la repartizările din 14 august).

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 03:07 PM

Mentor

QUOTE (acvila666 @ 15 Mar 2013, 01:29 PM)
... numai ca pe mine ma intriga pct. c) al alin. (1) art. 55 din OMECTS 6239/2012: "POSTUL DIDACTIC NU A FOST OCUPAT IN ETAPELE ANTERIOARE ALE MOBILITATII" se refera la etapele desfasurate pana la depunerea dosarelor/cererilor pt. titularizare conform art. 253 din L.E.N., adica transfer pt. restrangere, pretransfer la cerere si eventual etape mentinerii/reincadrarii personalului didactic pensionar, iar finalul ETAPEI sa fie data de 30 aprilie *(si atunci nu mai are sens pct.-ul "c" invocat de mine, pt. ca perioada depunerii cererilor este DUPA desfasurarea si reactualizarea listelor)...

Este foarte clar, nu știu de ce nu înțelegeți.
Art. 55 alin. (1) stabilește condițiile care trebuie îndeplinite cumulativ la data solicitării, adică 15-17 aprilie. Or, până la acea dată se vor desfășura etapele restrângere de activitate și pretransfer, ocazii cu care postul ar putea fi ocupat de către un titular. Etapa titularizării în baza art. 253 se desfășoară între 15 și 30 aprilie. Pe 30 aprilie se publică lista posturilor ocupate în urma desfășurării etapelor anterioare (restrângere de activitate, pretransfer, menținerea în activitate a pensionabililor, retitularizarea pensionarilor și titularizarea în baza art. 253). Evident, toate aceste posturi nu vor mai apărea în listele din 2 și 7 mai.

la pct. d) din alin. 7) al OMEN 3104/2013 este mentionat "validarea listei cadrelor PROPUSE spre titularizare conform 253..." astfel incat, dupa punctul f), eu zic ca trebuia inserat si un punct "G)", care sa mentioneze data/perioada cand se emit deciziile de numire... nu?! si astfel era certa toata treaba...

Menționarea termenului de emitere a deciziilor nu prea are importanță, din moment ce, experiența anilor anteriori arată că termenele nu se respectă, deciziile, pentru toate etapele mobilității, eliberându-se, de fapt, abia în toamnă.

--------------------
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 03:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Mar 2013, 01:41 PM)
QUOTE (acvila666 @ 15 Mar 2013, 01:09 PM)
din art. 10 al OMEN 3271/2013, sau respectiv alin. (8) al art. 74 din OMECTS 6239/2012 nu reiese acest lucru...

Nu înțeleg de ce faceți legătură între titularizarea în baza art. 253 (care se desfășoară în perioada 15-30 aprilie) și alineatul (8) de la art. 74. (care se referă la repartizările din 14 august).

-pai tocmai asta este si problema: cei cu continuitate si nota peste 7 au CERTITUDINEA stipulata prin lege ca posturile lor sunt "puse la pastrare" in baza art. 74 din OMECT 6239/2012, in timp ce... "concurentii" pt. art. 253 din L.E.N. nu au prevazut un astfel de articol care sa-i asigure ca odata INSCRISI in lista validata a persoanelor PROPUSE pt. TITULARIZARE conform 253, postul lor nu va fi ocupat de catre candidatii/concurentii 2013 cu nota peste 7...

-eu as fi acut legatura intre cele doua... dar nu am cum...

-ambele categorii vor primi deciziile ISJ-ului in acelasi timp, exact asa cum spuneti... la sfarsitul verii/mai exact in septembrie... deci: si pt. unii si pentru altii, sfarsitul etapelor mobilitatii este potrivit legii... momentul in care sunt numiti pe post prin decizia ISJ... si atunci...

-cine sau "ce" articol din lege/metodologie le pastreaza postul/catedra vacanta celor cu acord pt. titularizare conform 253 si validati prin lista ISJ, in fata concurentilor 2013 cu nota peste 7?!

*(de-asta va intrebam pe ce temei va bazati cand afirmati ca... "Imposibil. Odată aprobată titularizarea (30 aprilie), postul nu va mai figura în listele din 2 și 7 mai"... de unde imposibilitatea asta, de care as fi mai mult decat bucuros sa fie asa cum spuneti, numai ca nu stiu cum s-o argumentez... la nevoie biggrin.gif ) sign67.gif
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 03:33 PM

Mentor

Nu are și nu a avut niciodată vreo relevanță data eliberării deciziilor de către inspectorat.
Între cele două etape din calendarul mobilității (titularizarea în baza art. 253 și continuitate la suplinire) nu există similitudine. Prima se încheie pe 30 aprilie (rezolvarea contestațiilor și publicarea posturilor ocupate), iar cea de a două se încheie 27 august.

--------------------
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 03:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Mar 2013, 02:07 PM)
QUOTE (acvila666 @ 15 Mar 2013, 01:29 PM)
... numai ca pe mine ma intriga pct. c) al alin. (1) art. 55 din OMECTS 6239/2012: "POSTUL DIDACTIC NU A FOST OCUPAT IN ETAPELE ANTERIOARE ALE MOBILITATII" se refera la etapele desfasurate pana la depunerea dosarelor/cererilor pt. titularizare conform art. 253 din L.E.N., adica transfer pt. restrangere, pretransfer la cerere si eventual etape mentinerii/reincadrarii personalului didactic pensionar, iar finalul ETAPEI sa fie data de 30 aprilie *(si atunci nu mai are sens pct.-ul "c" invocat de mine, pt. ca perioada depunerii cererilor este DUPA desfasurarea si reactualizarea listelor)...

Este foarte clar, nu știu de ce nu înțelegeți.
Art. 55 alin. (1) stabilește condițiile care trebuie îndeplinite cumulativ la data solicitării, adică 15-17 aprilie. Or, până la acea dată se vor desfășura etapele restrângere de activitate și pretransfer, ocazii cu care postul ar putea fi ocupat de către un titular. Etapa titularizării în baza art. 253 se desfășoară între 15 și 30 aprilie. Pe 30 aprilie se publică lista posturilor ocupate în urma desfășurării etapelor anterioare (restrângere de activitate, pretransfer, menținerea în activitate a pensionabililor, retitularizarea pensionarilor și titularizarea în baza art. 253). Evident, toate aceste posturi nu vor mai apărea în listele din 2 și 7 mai.

la pct. d) din alin. 7) al OMEN 3104/2013 este mentionat "validarea listei cadrelor PROPUSE spre titularizare conform 253..." astfel incat, dupa punctul f), eu zic ca trebuia inserat si un punct "G)", care sa mentioneze data/perioada cand se emit deciziile de numire... nu?! si astfel era certa toata treaba...

Menționarea termenului de emitere a deciziilor nu prea are importanță, din moment ce, experiența anilor anteriori arată că termenele nu se respectă, deciziile, pentru toate etapele mobilității, eliberându-se, de fapt, abia în toamnă.

-daca va bazati DOAR pe precizarile alineatului a) din pct.-ul 8) al calendarului OMEN 3104/2013, asta vroiam sa inteleg si sa-mi spuneti... ca asta o sa spun si eu in caz ca ma voi afla in situatia aceasta *(si nu se mai modifica nimic...)

-numai ca sper sa nu se rada de acest argument... blink.gif unsure.gif - daca incepem sa ocupam posturile pe baza unor "mentiuni"/explicatii si "titluri" ale unor etape din calendare modificate... eu nu stiu cine se va mai intelege cu ceilalti pe la sedintele publice...

-si inteleg ca "practica ne invata", dar... pana cand...
-nu e mai simplu sa fie transata mai exact problema?! *(vedeti ca in privinta "continuitatii"/prelungire contracte pe perioda determinata in 2013-2014, lucrurile au fost clarificate pt. cei cu nota peste 7 - oare de ce a fost necesara prevederea?!)

-sa nu ma intelegeti gresit, domnule Costi... eu numai pt. timpul fizic de care dati dovada in a raspune miilor de mesaje v-as pune intr-o functie prin minister, pe undeva *(daca nu aveti deja acest statut... huh.gif ) deci nu postez pe forum doar de dragul de a fi mereu contra afirmatiilor dumneavoatra, ci in speranta ca la momentul cand se vor mai opera modificari in CIORNA asta de metodologie *(cat mai repede sper...), sa se tina cont si de potentialele probleme/erori pe care candidatii si ceilalti interesati le intampina acum si pana la momentul "final", toti cei care pot sa priceapa ca vor exista mereu "invinsi" si "invingatori" sa fie capabili sa-si stabileasca singuri neajunsul/limitele si nu pt. ca asa a dorit si a interpretat vreun inspector/director/responsabili din comisiile de mobilitate, ci pentru ca legea/metodologia *(buna/rea, dar CLARA, CONCISA si EXPLICITA) a prevazut astel la un moment dat...

-numai bine si mii de multumiri pt. ajutorul pe care ni-l acordati...
cool20.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif sign28.gif
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 03:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Mar 2013, 02:33 PM)
Nu are și nu a avut niciodată vreo relevanță data eliberării deciziilor de către inspectorat.
Între cele două etape din calendarul mobilității (titularizarea în baza art. 253 și continuitate la suplinire) nu există similitudine. Prima se încheie pe 30 aprilie (rezolvarea contestațiilor și publicarea posturilor ocupate), iar cea de a două se încheie 27 august.

-pai cum sa nu aibe relevanta DATA emiterii deciziilor de catre ISJ?!
-atunci de ce deciziile pt. transfer pt. restrangere de activitate se emit pe 1 aprilie, iar cele pt. pretransfer la cerere se emit pe 19 aprilie si nu se asteapta emiterea lor pt. sfarsitul verii/inceputul lui septembrie - toate aceste decizii, fac trimitere la aceiasi perioada: ANUL SCOLAR 2013-2014

-daca e asa cum spuneti... nu puteau si ei sa faca o economie de timp si sa le comaseze pe toate?! unsure.gif tongue.gif
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 03:56 PM

Mentor

Toate deciziile, indiferent de data emiterii, intră în vigoare dela 1 septembrie 2013. De aceea am spus că nu are nicio relevanță data emiterii. Probabil, tot pe acest considerent, și în anii trecuți, deciziile au fost emise la sfârșitul lunii august.

În ce privește metodologia, aceasta este foarte clară, concisă și explicită. Evident, atât cât permite LEN.

--------------------
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 04:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Mar 2013, 02:56 PM)
Toate deciziile, indiferent de data emiterii, intră în vigoare dela 1 septembrie 2013. De aceea am spus că nu are nicio relevanță data emiterii. Probabil, tot pe acest considerent, și în anii trecuți, deciziile au fost emise la sfârșitul lunii august.

În ce privește metodologia, aceasta este foarte clară, concisă și explicită. Evident, atât cât permite LEN.

-as vrea sa tac, dar nu pot... *(e sfarsit de saptamana si am prea mult timp la dispozitie, iar afara ninge, deci nu mi-l pot ocupa facand alceva... laugh.gif )

-ca tot ati vorbit de "practica anilor trecuti..."

-cum se face ca si in anul trecut, POTENTIALII beneficiari ai art. 253, au fost nevoiti sa astepte pana dupa sedintele publice de ocupare a posturilor pe perioada nedeterminata si determinata pe centre si abia apoi au putut rasufla usurati, stiind ca postul pe care primisera ACORDUL IN PRICIPIU in... PRIMAVARA
este al lor?! blink.gif

-nemultumirea mea *(ca trebuie sa fie si ceva mai personal, decat simplul fapt ca am suficient timp la dispozitie pt. a pierde vremea pr forum...) este ca, daca stiam ca se poate solicita titularizare pe art. 253, fara ca postul sa fie ocupat in etapele ULTERIOARE ale mobilitatii... as fi "giugiulit" si as fi rugat si eu C.A.-ul scolii sa normeze postul* (...dupa cum spunea cineva pe alt subiect... sub o alta forma evident...), astfel incat viabilitatea postului pe care mi se va acorda CONTINUITATE/prelungire de contract pe perioada determinata in anul 2013-2014 sa fie cea necesara indeplinirii conditiilor de viabilitate...
-acum... pt. ca lege nu prevede expres... trebuie sa incerc sa fentez inspectori, comisii de mobilitate, sa apelez la juristi ca sa inteleg daca mi se cuvine sau nu un post, sa interpretez si sa justific sau sa argumentez si sa conving decidentii implicati in acest proces de (ne)dreptatea mea... si multe astfel de situatii penibile (nu se poate.. de ce?! pt. ca... asa CREDE unul si altul...) sad.gif

-of, of, mai, mai!!! character40.gif tongue.gif
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 04:27 PM

Mentor

În cazul art. 253 nu se primește acord de principiu, ci titularizare. Așa s-a întâmplat și în anii trecuți. Cei cărora li s-a aprobat titularizarea, nu au mai avut emoții. Posturile lor au apărut doar în lista posturilor ocupate, nu și în lista posturilor pentru concurs. De fentat, interpretat, justificat nu aveți nicio șansă. Cel puțin, așa ar trebui să fie.

--------------------
Mesaj personal
hndiw
  Trimis: 15 Mar 2013, 04:52 PM

Utilizator
**

Art. 253
(1) Cadrele didactice netitulare calificate care au participat la concursuri de titularizare în anii 2008, 2009, 2010 și 2011, care au obținut cel puțin nota 7 și au ocupat un post/o catedră, devin titulare în sistemul de învățământ preuniversitar, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții generale:
a) se certifică viabilitatea postului/catedrei;
b. consiliul de administrație al școlii respective este de acord.
(2) Condițiile specifice pentru titularizarea personalului didactic care a participat la concursuri de titularizare în anul 2011, în condițiile alin. (1), se stabilesc prin metodologie elaborată cu consultarea partenerilor de dialog social și aprobată prin ordin al ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului.

Buna ziua,

Am si eu o mare nelamurile. La punctul b.) din articol este precizat acordul consiliului de administratie.

Pe ce baze decide consiliul? Pe simpatie personala? Pe baza documentelor din dosar in mod obiectiv? Acest aspect este foarte subiectiv, nu am gasit nicio prevedere in metodologie sau lege care sa clarifice acest aspect. Practic, consiliul de administratie te poate refuza pe simplul motiv ca nu esti indeajuns de simpatic unor membrii de acolo, desi satisfaci restul conditiilor prevazute de lege.

Exista undeva, vreun document care sa reglementeze acest aspect? Si daca da unde este?

Va multumesc

Mesaj personal
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 05:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Mar 2013, 03:27 PM)
...De fentat, interpretat, justificat nu aveți nicio șansă. Cel puțin, așa ar trebui să fie.

-exact... asa ar trebui sa fie *(stiam eu ca de fapt vb aceiasi limba, numai ca... statutul fiecaruia ne face sa fim obiectivi sau subiectivi, in functie de interesul individual - vreti sa spuneti ca atatea "practici nescrise" sunt sanatoase intr-un sistem care incearca sa obtina performanta, prin calitate si profesionalism?!)

-pai e clar ca o sa incerc sa obtin ceea ce este mai bine pt. mine *(si ca sa fiu rau de tot evilgrin04.gif ...), nu pentru ca legea imi da dreptul, ci pentru ca legea nu ma impiedica... sa incerc... tongue.gif dry.gif

-cine raspunde pt. schimbarile de anul tecut, "in timpul jocului"?! *(metodologia OMECTS 5560/2011 pt. anul trecut prevedea INITIAL... ca necesara pt. ocuparea posturilor pe perioada nedeterminata, doar conditia sustinerii inspectiei la clasa in centrul respectiv, la care se adauga nota de la proba scrisa VALABILA in TOATE CELELALTE CENTRE IN CARE ERA INSCRIS CANDIDATUL; apoi, prin. OMECTS 3157/2012 au introdus necesitatea dobandirii definitivarii pt. ocuparea posturilor pe perioada nedeterminata... ca in final, "IN TIMPUL JOCULUI", dupa terminarea perioadei de inscrieri si in timpul perioadei de sustinere a inspectiilor la clasa, prin OMECTS 4472/din 14 iunie 2012 sa conditioneze practic, ocuparea posturilor pe perioada nedeterminata de sustinerea EXAMENULUI SCRIS NATIONAL in centrul in care se afla postul vizat?! - nota la acelasi examen, din aceiasi zi, cu acelasi subiect si aceleasi conditii de supraveghere dintr-un anumit centru, cu ce era mai prejos decat aceiasi nota obtinuta in aceleasi conditii dar intr-un alt centru?!, ca sa nu mai vorbesc de modificarea etapelor de mobilitate, etc., etc.)

-doar nu spera ca vor putea continua mult cu abrambureala asta... nu mai e mult pana in mai, cand incep inscrierile pt. concursul de anul asta... si eu zic ca pana atunci trebuie clarificata situatia celor celor care au sustinut concurs in 2012 si abia apoi sa se procedeze la "cautarea" de noi cadre didactice... love28.gif
IONNELA
Trimis: 15 Mar 2013, 05:04 PM

Utilizator
**

Daca un titular se transfera la alta scoala ,postul lui ramane vacant si poate fi ocupat de un suplinitor pe baza art. 253 in luna aprilie 2013 ? Fiind singurul suplinitor cu nota de titularizare si cu repartitie intr-o sc. cu cls. I-IV si postul eliberat in urma transferului fiind la sc. coordonatoare poate fi ocupat cu art. 253 ?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 05:25 PM

Mentor

QUOTE (acvila666 @ 15 Mar 2013, 04:03 PM)
-exact... asa ar trebui sa fie *(stiam eu ca de fapt vb aceiasi limba, numai ca... statutul fiecaruia ne face sa fim obiectivi sau subiectivi, in functie de interesul individual - vreti sa spuneti ca atatea "practici nescrise" sunt sanatoase intr-un sistem care incearca sa obtina performanta, prin calitate si profesionalism?!)

Atâta timp cât LEN va fi în vigoare, nu vom putea vorbi nici despre performanță, nici despre calitate, nici despre profesionalism.

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 05:41 PM

Mentor

QUOTE (IONNELA @ 15 Mar 2013, 04:04 PM)
Daca un titular se transfera la alta scoala ,postul lui ramane vacant si poate fi ocupat de un suplinitor pe baza art. 253 in luna aprilie 2013 ?

Metodologia nu prevede o astfel de posibilitate.

Fiind singurul suplinitor cu nota de titularizare si cu repartitie intr-o sc. cu cls. I-IV si postul eliberat in urma transferului fiind la sc. coordonatoare poate fi ocupat cu art. 253 ?

Conform prevederilor art. 55 alin. (2), s-ar părea că da, cu toate că, nu înțeleg cum ar putea fi îndeplinite cumulativ de către mai multe cadre didactice condițiile prevăzute de art. 55 alin. (1).

--------------------
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Mar 2013, 05:50 PM

Mentor

QUOTE (hndiw @ 15 Mar 2013, 03:52 PM)
Pe ce baze decide consiliul? Pe simpatie personala? Pe baza documentelor din dosar in mod obiectiv? Acest aspect este foarte subiectiv, nu am gasit nicio prevedere in metodologie sau lege care sa clarifice acest aspect. Practic, consiliul de administratie te poate refuza pe simplul motiv ca nu esti indeajuns de simpatic unor membrii de acolo, desi satisfaci restul conditiilor prevazute de lege.

Exista undeva, vreun document care sa reglementeze acest aspect? Si daca da unde este?

Condițiile sunt prevăzute la art. 55 alin. (1). O metodologie de aplicare a metodologiei mobilității, nu există. CA trebuie să motiveze scris un eventual refuz, iar simpatia sau antipatia nu fac parte dintre criterii.

--------------------
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 15 Mar 2013, 10:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 15 Mar 2013, 04:50 PM)
QUOTE (hndiw @ 15 Mar 2013, 03:52 PM)

...O metodologie de aplicare a metodologiei mobilității, nu există...

-inteleg ce vreti sa spuneti cand afirmati ca "o metodologie de aplicare a metodologiei nu exista" *(dupa modelul: "curs de formator de formator" nu?! confused05.gif ), insa ma intreb daca nu se poate emite o alta forma de "ghid" pt. aplicarea prevederilor din metodologie *(asa, mai clar, mai concis si fara... un limbaj care sa necesite analiza pe text...) cum au fost instructiunile de aplicare a art. 253 in anul 2011 *(instructiuni cabinet ministru)

-in rest... nu mai stie nimeni, nimic... vreun zvon, ceva, o barfa *(informatii care chiar daca nu se adeveresc ulterior) cu privire la modificarea LEN/a metodologiei... sa ne mai punem mintea la contributie, sa mai dezbatem... evilgrin04.gif confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 15 Mar 2013, 10:04 PM
Asher
Trimis: 16 Mar 2013, 02:07 PM

Utilizator avansat

Ce e de facut ca cei cu note peste 7 din 2012 sa nu mai fie neindreptatiti si sa poata ocupa si ei un post pe perioada nedeterminata?Am peste 9...nu ma pot resemna cu gandul ca cei cu note mai mici s-au titularizat si se vor titulariza multi si in 2013 cu note mai mici decat noi....trebuie sa luam masuri!

Ce putem face?

Acest mesaj a fost modificat de către Asher la data 16 Mar 2013, 02:08 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved