Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> statutul real al profesorului titular
OISU
Trimis: 17 Mar 2013, 12:54 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Titular "verde" pana la adanci batraneti sau intinerit din patru in patru ani de cate un examen de titularizare?

Mesaj personal
docx
Trimis: 17 Mar 2013, 02:42 AM

Mentor

Ce-i dezmatul asta? Sa dea toti periodic concurs: medici, judecatori, procurori, functionari, economisti, referenti, cercetatori... si inginerii, de ce nu? E prea multa liniste in tara asta cu contractele nedeterminate de munca.
PS. Multele topicuri pe tema asta erau cam prafuite; cautatul lor era prea migalos, asa ca se simtea nevoia revigorarii disputei. Cu unul nou; ca asa suntem noi: concisi, ordonati, ca doar e mai usor sa intrebi a mia oara acelasi lucru decat sa pierzi vremea cautand.
Mesaj personal
max 24
Trimis: 17 Mar 2013, 11:17 AM

Utilizator avansat

QUOTE (OISU @ 17 Mar 2013, 12:54 AM)
Titular "verde" pana la adanci batraneti sau intinerit din patru in patru ani de cate un examen de titularizare?

NU domnule, dai odata examenul si bine.
La salariile si conditiile din invatamant, asta mai lipsea, sa mai dai si niste examene inutile doar ca sa se elibereze locuri unde trebuie pentru pile, probabil.
Ia revino tu cu picioarele pe pamant.
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 17 Mar 2013, 11:43 AM

Utilizator avansat

-acum... care dintre dumneavoastra este ironic?! *(te pomenesti ca amandoi?!)
biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif tongue.gif biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
max 24
Trimis: 17 Mar 2013, 03:33 PM

Utilizator avansat

Ei, cred ca domnul e un suplinitor care vrea locul unui titular, ca sa incapa si el.
Mesaj personal
OISU
Trimis: 20 Mar 2013, 11:35 PM

Utilizator
**

QUOTE (max 24 @ 17 Mar 2013, 03:33 PM)
Ei, cred ca domnul e un suplinitor care vrea locul unui titular, ca sa incapa si el.

Da,eu sunt suplinitor si vreau sa va iau locul dumneavoastra. Ce ziceti, punem de un concurs impreuna? laugh.gif
Mesaj personal
Olivia7
Trimis: 21 Mar 2013, 12:44 AM

Utilizator activ

QUOTE (OISU @ 20 Mar 2013, 11:35 PM)
QUOTE (max 24 @ 17 Mar 2013, 03:33 PM)

Da,eu sunt suplinitor si vreau sa va iau locul dumneavoastra. Ce ziceti, punem de un concurs impreuna? laugh.gif

happy30.gif
Nu am nimic cu titularii, dar exista materii la care nu vor exista posturi titularizabile in veci. Nu cred ca ar strica ca profesorii titulari sa fie testati din cand in cand.
Este meritul lor ca au ocupat un anumit post dar perceptia oamenilor care nu cunosc sistemul este ca suplinitorii sunt mai putin competenti, chiar daca exista suplinitori cu note peste 9.
Mesaj personal
Miranda 67
Trimis: 21 Mar 2013, 12:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (docx @ 17 Mar 2013, 02:42 AM)
Ce-i dezmatul asta? Sa dea toti periodic concurs: medici, judecatori, procurori, functionari, economisti, referenti, cercetatori... si inginerii, de ce nu? E prea multa liniste in tara asta cu contractele nedeterminate de munca.
PS. Multele topicuri pe tema asta erau cam prafuite; cautatul lor era prea migalos, asa ca se simtea nevoia revigorarii disputei.  Cu unul nou; ca asa suntem noi: concisi, ordonati, ca doar e mai usor sa intrebi a mia oara acelasi lucru decat sa pierzi vremea cautand.

Cei mentionati mai sus, in cazul in care li se desfiinteaza postul, nu obtin alt post decit printr-un nou concurs. Pina gasesc un alt post pentru care sa concureze, sunt SOMERI! Invatamintul este singurul domeniu unde un titular nu devine niciodata somer... confused24.gif (desi de multe ori ar merita !...). Nu este prea cinstit fata de celelalte categorii - functionari, medici, cercetatori, economisti etc. Asa ca, deocamdata, suntem o categorie privilegiata. Argumentul salariilor mici nu se poate invoca. Nici cei amintiti nu au salarii mari, exceptie facind judecatorii si procurorii care sunt o alta categorie decit noi,muritorii de rind rolleyes.gif confused06.gif
Mesaj personal
idamihaela
Trimis: 24 Mar 2013, 05:21 PM

Utilizator avansat

Sa mai treaca si pe la concurs, domnii titulari.... Unora nu le-ar strica.
Mesaj personal
gogolos2013
Trimis: 24 Mar 2013, 07:38 PM

Utilizator avansat

ce il poate face pe un suplinitor sa creada ca e mai bun decat un titular
Spuneti ca ati avut nota 8 sau 9 la titularizare, dar de ce nu spuneti ca primii 3 pe lista de exemplu au fost cu 10. E clar ca daca nu te-ai titularizat cu nota mare au fost note mai mari si nu ai apucat, pentru ca intr-adevar sunt posturi putine.
Nu stiu ce ii face pe suplinitori sa creada ca daca ar da din nou concurs ar obtine o nota mai mare decat un titular, care a obtinut deja nota mai mare ca ei.
Te apuca rasul cu astfel de gandire. Eu as propune de exemplu ca suplinitorii sa fie platiti mai prost.
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 24 Mar 2013, 07:52 PM

Utilizator avansat

gogolos2013, tu i ai pune si sa mature curtea scolii la cum gandesti...
Mesaj personal
gogolos2013
Trimis: 24 Mar 2013, 08:08 PM

Utilizator avansat

nici vorba, dar daca suplinitorii propun ca titularii sa fie examinati de nu stiu cate ori, eu propun sa fie platiti mai prost.
si oricum sunt intr-adevar cateva obiecte unde chiar nu sunt ore si sunt si suplinitori valorosi, in rest e lipsa de competenta
la educatie tehnologica de exemplu , dar cand vorbesti de suplinitori la romana, matematica, engleza, franceza, clar ca e vorba de incompetenta...
si cand ma refer la titular nu ma refer la titular la colegiu national, ci la titular si punct.
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 24 Mar 2013, 09:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (idamihaela @ 24 Mar 2013, 05:21 PM)

Doamme fereste de asa gandire!

PS Domnii titulari au dat concurs la vremea lor.Acum au alte ... "concursuri":grade,
proiecte,perfectionari etc.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
OISU
Trimis: 25 Mar 2013, 07:05 PM

Utilizator
**

QUOTE (Deeanna @ 24 Mar 2013, 09:07 PM)
QUOTE (idamihaela @ 24 Mar 2013, 05:21 PM)

Doamme fereste de asa gandire!

PS Domnii titulari au dat concurs la vremea lor.Acum au alte ... "concursuri":grade,
proiecte,perfectionari etc.

Si suplinitorii au aceste "concursuri"...
Mesaj personal
gogolos2013
Trimis: 25 Mar 2013, 08:08 PM

Utilizator avansat

n-am nimic cu suplinitorii.... dar daca vrem sa fim cinstiti .... un suplinitor din 10 isi face treaba prin scolile romanesti.... in rest e lipsa de competenta... doar pentru unu din 10 merge scuza ca nu sunt posturi.
Mesaj personal
ptrscelena
Trimis: 25 Mar 2013, 08:22 PM

Utilizator activ

QUOTE (gogolos2013 @ 25 Mar 2013, 08:08 PM)
n-am nimic cu suplinitorii.... dar daca vrem sa fim cinstiti .... un suplinitor din 10 isi face treaba prin scolile romanesti.... in rest e lipsa de competenta... doar pentru unu din 10 merge scuza ca nu sunt posturi.

gogoloș, tu spui gogoși !
De ce la clasă elevii nu percep profesorii ca si prof. suplinitori sau ca si prof. titulari?
Pentru ca nu în asta constă diferența!
Ci in importanta pe care o acorzi orei de predare pregatindu-te acasa pentru munca cu elevii......
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 25 Mar 2013, 09:27 PM

Mentor

QUOTE (gogolos2013 @ 25 Mar 2013, 07:08 PM)
.... un suplinitor din 10 isi face treaba prin scolile romanesti.... in rest e lipsa de competenta...

Care este sursa acestei...statistici?

--------------------
user posted image
Mesaj personal
Olivia7
Trimis: 25 Mar 2013, 10:44 PM

Utilizator activ

QUOTE (amethyst @ 25 Mar 2013, 09:27 PM)
....  un suplinitor din 10 isi face treaba prin scolile romanesti.... in rest e lipsa de competenta...

Simțul comun, cine are nevoie de cunoaștere științifică?
Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 26 Mar 2013, 01:49 PM

Utilizator activ

Nu mai jigniti profesorii suplinitori,pt ca de multe ori isi fac datoria mai bine decat profesorii titulari[exista si astfel de cazuri] cool.gif
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 26 Mar 2013, 03:14 PM

Mentor

QUOTE (Olivia7 @ 25 Mar 2013, 09:44 PM)
....  un suplinitor din 10 isi face treaba prin scolile romanesti.... in rest e lipsa de competenta...

Sper că e ironie.... ph34r.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personal
Olivia7
Trimis: 26 Mar 2013, 04:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (amethyst @ 26 Mar 2013, 03:14 PM)
QUOTE (Olivia7 @ 25 Mar 2013, 09:44 PM)

Sper că e ironie.... ph34r.gif

Da, este o ironie la adresa celui care a dat o statistică "din burtă", 1 din 10 suplinitori este cu adevărat competent.
Nu știu dacă deține statistici și pentru profesorii titulari.
Mesaj personal
Mironsky
Trimis: 26 Mar 2013, 05:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gogolos2013 @ 24 Mar 2013, 07:38 PM)
ce il poate face pe un suplinitor sa creada ca e mai bun decat un titular
Spuneti ca ati avut nota 8 sau 9 la titularizare, dar de ce nu spuneti ca primii 3 pe lista de exemplu au fost cu 10. E clar ca daca nu te-ai titularizat cu nota mare au fost note mai mari si nu ai apucat, pentru ca intr-adevar sunt posturi putine.
Nu stiu ce ii face pe suplinitori sa creada ca daca ar da din nou concurs ar obtine o nota mai mare decat un titular, care a obtinut deja nota mai mare ca ei.
Te apuca rasul cu astfel de gandire. Eu as propune de exemplu ca suplinitorii sa fie platiti mai prost.

"Mai prost" ? Cred ca glumiti! Abia iti ajunge sa mananci acest salariu mizerabil, si dvs propuneti salarii mai mici?!
"Mai prost de atat" nu cred ca se poate. Sau mai bine, hai sa le cerem sa faca voluntariat.
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 26 Mar 2013, 06:08 PM

Utilizator avansat

In general suplinitorii pun note mari din burta ceea ce nu motiveaza elevii sa invete.O fac pentru a se pune bine cu conducerile,pentru continuitate.

SURSA :observatie directa de cativa ani incoace.

Acest mesaj a fost modificat de către Deeanna la data 26 Mar 2013, 06:08 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 26 Mar 2013, 08:03 PM

Utilizator avansat

asta da argument impotriva suplinitorilor biggrin.gif fiti serios...
Mesaj personal
gogolos2013
Trimis: 26 Mar 2013, 08:06 PM

Utilizator avansat

Suplinitorii chiar daca vor sa faca treaba nu prea pot.. pentru ca in cea mai mare parte nu sunt competenti.. ce tot atat ne invartim dupa degete?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved