Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 [2] 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare 2013
mezzo
Trimis: 30 Mar 2013, 12:02 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (blacklitmouse @ 25 Mar 2013, 09:39 PM)
Concursul se va organiza intr un centru unde vor fi arondate mai multe scoli si deci vor fi mai multe posturi, dosarul,inscrierea,validarea se face in centrul unde doriti sa sustineti concursul, tot acolo luati legatura cu conducerea scolii,profesorul,seful de catedra etc. cu care veti stabili data inspectiei la clasa,clasa la care veti sustine,tema etc. daca sunt ok poate va lasa sa si asistati la o ora doua sa va cunoasca si sa se familiarizeze copii cu dvs. dupa inspectie tot la centru va prezentati la proba scrisa, tot acolo va avea prima sedinta publica si veti lua post care se afla in lista acelui centru, multa bafta!

Se pare ca exista deja un raspuns, scuze!
Mesaj personal
sandibelle
  Trimis: 3 Apr 2013, 08:46 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 21 Mar 2013, 03:29 PM)
1. Puteți obține un post la unul dintre centrele la care ați susținut doar inspecția la clasă în ședința publică din 12 august.

Care este (daca exista) numarul maxim al centrelor la care poti depune dosarul de titularizare?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 3 Apr 2013, 08:50 PM

Mentor

Nu există o limitare în acest sens. Anul trecut, un candidat s-a înscris în 6 centre. Nu știu dacă acesta constituie recordul de participare.

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 3 Apr 2013, 08:57 PM

Mentor

QUOTE (costi_52 @ 3 Apr 2013, 09:50 PM)
Nu există o limitare în acest sens. Anul trecut, un candidat s-a înscris în 6 centre. Nu știu dacă acesta constituie recordul de participare.

Eu stiu de 10...smile.gif))
Mesaj personal
roset
Trimis: 3 Apr 2013, 09:06 PM

Mentor

Eu am văzut un director care semna 11 dosare! Am câștigat! biggrin.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mezzo
Trimis: 4 Apr 2013, 10:31 AM

Utilizator activ

In cazul in care nu prinzi un post de titular, se procedeaza ca in anii trecuti, optezi pentru posturile de suplinire ramase in august?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 4 Apr 2013, 12:30 PM

Mentor

Da

--------------------
Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 4 Apr 2013, 05:42 PM

Utilizator activ

Doomnule Costi,am o nelamurire.Anul trecut am obtinut la ex de titularizare nota 5,5.Mai am dreptul anul acesta sa mai depun dosar de continuitate?Ca nu mai inteleg nimic:unii zic da ,altii,nu.Oricum ma voi inscrie si anul acesta la ex de titularizare.Astept o lamurire.Va multumesc.
Mesaj personal
sandibelle
Trimis: 4 Apr 2013, 08:42 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 3 Apr 2013, 09:50 PM)

Nu prea inteleg sistemul asta cu centre si cred ca nu sunt singura...
Daca te-ai inscris la 6 centre ai mai multe sanse sa prinzi un post decat daca te-ai inscris la unul singur? Cu cat mai multe centre, cu atat mai multe sanse?
Nu de alta... dar si actele necesare dosarului costa de parca ai fi deja salariat... Numai o stampiluta la notariat te ustura la buzunar (40-50 de lei), ca sa nu mai vorbim ca si o simpla adeverinta de la medicul de familie costa si ea (uneori) in jur de 30 de lei. hmmm... deci, se merita investitia? confused05.gif
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 4 Apr 2013, 09:15 PM

Utilizator avansat

crismarfr, poti sa faci cerere pentru continuitate linistit.
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 4 Apr 2013, 09:18 PM

Utilizator avansat

sandibelle, poti sa te inscri la mai multe centre unde vei sustine inspectia la clasa insa proba scrisa o dai la un singur centru unde vei participa si la sedinta publica pentru ocuparea unui post, deci daca dai proba scrisa in centrul x nu vei putea lua post din centrul y chiar daca te ai inscris si acolo.
Mesaj personal
CristinaGhiran
Trimis: 5 Apr 2013, 12:23 AM

Utilizator
**

Aceeasi problema, a centrelor de inscriere ma preocupa si pe mine. Am sunat la ISJ Vl si mi s-a spus ca nu te poti inscrie decat la un singur centru, de vreme ce proba scrisa o sa aiba loc in acelasi timp. O mare prostie, dupa ce ca posturi sunt extrem de putine, daca ai norocul ca cele 2 sau 3 posturi , care Doamne-ajuta o sa mai ramana in lista finala, sa fie repartizate la centre diferite, sansele sunt minime.
Exista undeva in metodologie o precizare in acest sens? eu nu am gasit nimic.sad.gif
Multumesc
Mesaj personal
mihaela1990
Trimis: 5 Apr 2013, 06:38 AM

Utilizator activ

Eu am inteles ca anul acesta va fi diferit, in sensul ca te poti inscrie la mai multe centre si nota de la proba scrisa va fi luata in considerare la toate, deci exista posibilitatea sa prinzi un post in orice centru ai sustinut inspectia. Nu vad de ce nu ar fi asa, din moment ce subiectul este unic.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 Apr 2013, 08:33 AM

Mentor

Ca și anul trecut, un candidat se poate înscrie în câte centre dorește. Spre deosebire de anul trecut, când repartiția s-a făcut doar în centrul în care s-a susținut proba scrisă, anul acesta vor fi două ședințe publice, prima în centrul în care s-a susținut proba scrisă, cea de a doua în celelalte centre în care s-au susținut proba practică/inspecția specială la clasă.

--------------------
Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 5 Apr 2013, 11:30 AM

Utilizator activ

Notele obtinute la innspectiile pentru def se accepta ?Va mai fi nevoie sa sustin alte inspectii la clasa pt titularizzare? confused24.gif
Mesaj personal
crismarfr
Trimis: 5 Apr 2013, 11:32 AM

Utilizator activ

Si daca da ,va trebui sa pun la dosarul pt titularizare copiile proceselor verbale de la inspectii?
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 5 Apr 2013, 12:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mezzo @ 29 Mar 2013, 12:04 PM)
QUOTE (istocescu @ 26 Mar 2013, 02:26 PM)
QUOTE (mezzo @ 26 Mar 2013, 01:45 PM)
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

mezzo, iată arondarea disciplinelor pentru mișcarea personalului didactic din București:
”ARONDAREA DISCIPLINELOR
PENTRU MISCAREA PERSONALULUI DIDACTIC
DIN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR AL MUNICIPIULUI BUCURESTI

SECTORUL I- str. N.TITULESCU NR. 54;Telefon: 021.222.21.60, 021.222.13.14
Inspector management resurse umane : Ruxandra Regalia
DISCIPLINE ARONDATE : MATEMATICA;
FIZICA;
CHIMIE;
INFORMATICA;

SECTORUL II – str. TUNARI NR.52; Telefon: 021.210.51.45 , 021.212.46.67
Inspector management resurse umane : Alina Ionescu
DISCIPLINE ARONDATE : INGINERI (TOATE DISCIPLINELE) ;
MAISTRI INSTRUCTORI (TOATE DISCIPLINELE);
EDUCATIE TEHNOLOGICA;

SECTORUL III – str. LUNCA BRADULUI NR.2; Telefon: 021.340.16.13 , 021.340.43.82
Inspector management resurse umane : Gheorghe Stancu
DISCIPLINE ARONDATE : EDUCATOARE;
INVATATOARE;
EDUCATIE FIZICA SI SPORT;

SECTORUL IV – str. EROU MIREA MIOARA LUIZA NR.1A; Telefon: 021.460.21.68 , 021.460.38.08
Inspector management resurse umane : Mihai Girtan
DISCIPLINE ARONDATE : INVATAMANT SPECIAL;
BIOLOGIE;
RELIGIE SI DISCIPLINE TEOLOGICE;

SECTORUL V – str. ION CREANGA NR.6; Telefon: 031.401.69.55 , 021.411.99.85
Inspector management resurse umane : Romeo Clinciu
DISCIPLINE ARONDATE : ISTORIE;
CULTURA CIVICA;
GEOGRAFIE ;
DISCIPLINE SOCIO-UMANE (FILOSOFIE, LOGICA SI
ARGUMENTARE, SOCIOLOGIE, ECONOMIE,
EDUCATIE ANTREPRENORIALA) ;
DISCIPLINE ECONOMICE;
ARTE PLASTICE (EDUCATIE PLASTICA, EDUCATIE
VIZUALA, ARTE VIZUALE);
MUZICA (EDUCATIE MUZICALA, MUZICA
INSTRUMENTALA, FUNCTIE DE INSTRUMENT);
PALATE SI CLUBURI;
PROFESOR IN CENTRE SI CABINETE DE ASISTENTA
PSIHOPEDAGOGICA;

SECTORUL VI – str. PESTERA DAMBOVICIOAREI NR.12; Telefon: 021.430.27.77 , 021.430.07.64
Inspector management resurse umane : Daniel Adam Eftenoiu
DISCIPLINE ARONDATE : LIMBA SI LITERATURA ROMANA ;
LIMBA LATINA;
LIMBI STRAINE:
- LIMBA ENGLEZA;
- LIMBA FRANCEZA;
- LIMBA GERMANA (GERMANA MATERNA);
- LIMBA ITALIANA;
- LIMBA SPANIOLA;
- LIMBA PORTUGHEZA;
- LIMBA JAPONEZA;
- LIMBA NEOGREACA (GREACA VECHE);
- LIMBA MAGHIARA (MAGHIARA MATERNA);
LIMBA RROMANI MATERNA
LITERATURA UNIVERSALA
PROFESOR DOCUMENTARIST”

Precizez că acest anunț a fost postat la 25 februarie 2013 pe site-ul ismb6.edu.ro.

Va multumesc mult!
Deci, din cate inteleg, dosarul trebuie depus tot la inspectoratul sector 5 pentru disciplina educatie muzicala, ca si inainte de descentralizare.E corect sau am inteles gresit?

Da, este corect, Cel puțin așa se înțelege din cele afișate pe site-ul Inspectoratului Școlar al sectorului 6 București. Și eu m-aș bucura să fie așa, pentru că sunt mai puțini bani pe care trebuie să-i cheltuiești pentru legalizarea actelor de studii ce trebuie să apară la dosarul de înscriere pentru concursul de titularizare! Sper să nu se schimbe nimic, în sensul acesta!
Bucurii!

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
anca0124
Trimis: 5 Apr 2013, 06:34 PM

Utilizator activ

Asteptam pe cineva care sa ajunga la aceeasi concluzie ca si mine. Doar pentru depunerea unui dosar ai nevoie de foarte multi bani, dar sa depui 2 sau 3? Nu s-au gandit cand au facut au facut legea la salariul nostru? Macar daca puteam sa depunem actele semnate de director iar cand se stabilea ce post avem sa aducem actele de la notar. Nu sa dam milioane bune la notar.
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 6 Apr 2013, 12:56 PM

Utilizator avansat

Dacă dumneavoastră, cadrele didactice în activitate, vă plângeți - și pe bună dreptate! - de lucrul acesta, gândiți-vă la cei ce de-abia termină facultate și n-au niciun venit, ori la pensionarii cu doar 290 de ron/lună... Știu că anul trecut - cel puțin în București - unele centre primeau și copii ale actelor cu ștampila directorului unității la care predai, de conformitate cu originalul. Asta mi s-a întâmplat mie la două centre, ceea ce m-a scăpat de enorme cheltuieli, deși m-am împrumutat și atunci, și am rămas datoare și acum. Anul ăsta mă gândesc cu groază la ce voi face, cum voi face, pentru că am fost nevoită să renunț anul acesta la a mai preda, întrucât am făcut două operații foarte grele anul trecut și nu puteam să ajung (să merg) la șvoli prea îndepărtate de domiciliu... E teribil de greu!!!... sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către istocescu la data 6 Apr 2013, 12:59 PM

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
mihaela1990
Trimis: 9 Apr 2013, 08:29 PM

Utilizator activ

Buna!
Am o intrebare. Eu am terminat anul trecut facultatea si vreau sa ma inscriu anul acesta la titularizare. Problema este ca am doar modulul I pedagogic deocamdata (abia la anul voi termina masterul) si am inteles ca nu pot ocupa un post al carui nivel este cel liceal deoarece s-ar da eroare la repartizare. Puteti sa-mi spuneti daca este asa? Ca sa nu ma mai stresez cu depunerea unui dosar si sustinerea unei inspectii in plus pentru un post pe care nu voi reusi sa-l ocup deocamdata...
Multumesc!
Mesaj personal
blacklitmouse
Trimis: 9 Apr 2013, 08:35 PM

Utilizator avansat

pentru liceu aveti nevoie de modulul 2 si de master in cazul in care ati facut doar 3 ani facultatea, oricum aplicatia nu va primeste in momentul inscrierii.
Mesaj personal
alenig
Trimis: 9 Apr 2013, 08:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihaela1990 @ 9 Apr 2013, 09:29 PM)
Buna!
Am o intrebare. Eu am terminat anul trecut facultatea si vreau sa ma inscriu anul acesta la titularizare. Problema este ca am doar modulul I pedagogic deocamdata (abia la anul voi termina masterul) si am inteles ca nu pot ocupa un post al carui nivel este cel liceal deoarece s-ar da eroare la repartizare. Puteti sa-mi spuneti daca este asa? Ca sa nu ma mai stresez cu depunerea unui dosar si sustinerea unei inspectii in plus pentru un post pe care nu voi reusi sa-l ocup deocamdata...
Multumesc!

Incepeti cu nivelul gimnazial, acolo aveti dreptul sa predati!

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
mihaela1990
Trimis: 9 Apr 2013, 08:50 PM

Utilizator activ

Si daca nu sunt posturi la nivel gimnazial?
Plus ca eu stiam ca ai dreptul sa predai si la a IX- a si la a X-a doar cu facultatea de 3 ani. In cazul asta noi de ce ne-am stresat la practica cu clasele de liceu?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 9 Apr 2013, 08:58 PM

Mentor

V-au stresat elevii de liceu? Atunci, de ce doriți să le fiți profesor?

--------------------
Mesaj personal
mihaela1990
Trimis: 9 Apr 2013, 09:01 PM

Utilizator activ

In momentul in care eram doar o simpla studenta la practica, m-au stresat, deoarece isi permiteau cam multe. In momentul in care voi fi profesor, sigur nu ma vor stresa.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 [2] 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved