Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> TITULARIZARE pe baza de DOSAR CU PUNCTAJ, -titularizare art. 253 din L.E.N.
acvila666
Trimis: 17 Apr 2013, 07:35 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

cadre didactice fara studii corespunzatoare postului

Atat de multe posturi ocupate cu cadre didactice necalificate *(si lista postata este DOAR la nivelul Bucurestiului - cate or mai fi la nivel national?!), iar atat de multi candidati la titularizare cu note peste 7 raman suplinitori...

-ba ca nu are viabilitate postul, ba ca NU "SE CERTIFICA VIABILITATEA" postului, ba ca nu am avut "inspiratia" sa ne inscriem in centre cu posturi viabile *(desi s-au modificat regulile jocului dupa finalizarea perioadei inscrierii...) si multe alte "gaselnite" pe care fie le impune metodologia *(ca legea este destul de permisiva), fie metodologia "nu contine prevederi CLARE" iar cine trebuie s-o aplice o interpreteaza... doar o interpreteaza, numai ca nu unitar, la nivel de tara *(sa nu ajungem sa avem frustrari pentru ca "dincolo era... altfel");

-avem o cerere de titularizare cu art. 253, la care facem DOSAR cu puncataj *(dupa "posibilitati" si "implicare" in diverse activitati), dar... suntem LEGATI de postul pe care il OCUPAM in 2012-2013...
-si totusi... in cazul in care sunt 2 candidati intr-o unitate cu P.J., se trece la punctaje si criterii SOCIO-UMANITARE, ba mai mult... la criteriul primordial al DOMICILIULUI pt. alegerea candidatului TITULARIZABIL perfect, fara sa mai conteze daca postul vizat a fost ocupat de cadrul didactic respectiv sau nu in anul 2012-2013...

-astfel... de ce nu se poate aplica TITULARIZAREA CU ART. 253 LA NIVEL JUDETEAN, NATIONAL?!

-STIU ca "facilitatea" titularizarii cu art. 253 era fagaduita pt. perioada in care se instaurase "TITULATURA PE SCOALA", dar intre timp s-a revenit la "TITULATURA IN SISTEM", deci... blink.gif ce-i de facut?!

-ministerul s-a spalat pe maini... I.S.J.-urile deja nu se mai considera parteneri in jocul titularizarii - SCOLILE RASPUND, ele sunt responsabile... dar... tot fac pe gardienii (inspectoratele...) si tot trebuie sa le fie trimise instintari, rapoarte si alte solicitari de avizare, recunoastere si repartizare *(o adevarata "descentralizare centralizata") character40.gif

-postarea mea nu are absolut nici o relevanta... dar "omul din greseli invata" si anul acesta sper sa pot evita greselile "trecutului", preluand din experientele celorlalti doritori care posteaza impresii, doar acele exemple de bune practici si solutiile la problemele pe care le-au intampinat...

SUCCES si multe, multe FELICITARI celor care au reusit s-au vor reusi anul acesta sa "intre" in sistem *(sa ne pastreze si noua, suplinitorilor, un loc in spate...) - eu unul nu le port pica INDIVIZILOR/ "COLEGILOR", ci FUNCTIONARILOR sau RESPONSABILILOR care CREEAZA premisele pentru conflict intre membrii aceluiasi sistem pana la urma, din LIPSA EGALITATII DE SANSE...

Numai bine! cool20.gif
sign28.gif sign28.gif sign28.gif sign28.gif love28.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
adria_m
Trimis: 17 Apr 2013, 07:41 PM

Mentor

-astfel... de ce nu se poate aplica TITULARIZAREA CU ART. 253 LA NIVEL JUDETEAN, NATIONAL?!

-STIU ca "facilitatea" titularizarii cu art. 253 era fagaduita pt. perioada in care se instaurase "TITULATURA PE SCOALA", dar intre timp s-a revenit la "TITULATURA IN SISTEM", deci...

cool20.gif happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 Apr 2013, 07:43 PM

Mentor

În ce privește art. 253, aveți dreptate, acesta ar trebui eliminat din lege. Dar, atâta timp cât există, trebuie aplicat.

--------------------
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 17 Apr 2013, 08:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 17 Apr 2013, 06:43 PM)
În ce privește art. 253, aveți dreptate, acesta ar trebui eliminat din lege. Dar, atâta timp cât există, trebuie aplicat.

-"legea-i lege, nu-i tocmeala" exact asta stiam si eu... adevarul este ca, cuvantul de ordine este "LEGE", iar in cazul metodologiei nu se aplica sintagma, ci mai degraba "unde-i METODOLOGIE... hai sa interpretam" - cam asa sta treaba...

-inca odata spun: consider ca sunt o persoana capabila sa-si evalueze sansele pe care o anumita lege, metodologie sau orice alt act emis de catre o entitate i le acorda potrivit prevederilor in vigoare...

-totusi, *(chiar daca ma puteti acuza de subiectivis, si e normal - judec propriul meu caz... deci cat de obiectiv pot fi, nu?! laugh.gif ), trebuie sa va spun ca sunt doar 50% satisfacut de explicatiile pe care le primesc atunci cand intreb pe cei mandatati "DE CE NU SE POATE...?! - ca la judecata: nu eu trebuie sa dovedesc ca "SE POATE", cei insarcinati trebuie sa dovedeasca ca "NU SE POATE"... nu-i corect?!

-imi cunosc limitele, drepturile si obligaiile, dar in acest an... sunt debusolat complet *(INDIGNAT mai degraba...) - daca apare un comunicat *(sper ca nu la fel de ILOGIC ca cel emis pt. reglementarea recuperarii zilelor de 2 si 3 cementarii referitoare la diferentele dintre HG 79/2013 si reglementarile Ministerului Educatiei) prin care sa se clarifice situatia, ma voi declara "invins" sad.gif si nu o sa ma lamentez ulterior, stiind ca "asa sta treaba", insa daca raman in ceata cu prevederile lacunare, nu ma puteti acuza daca blamez pe cei responsabili *(oricare si oricine ar fi ei...) de faptul ca "NU AM AVUT INSPIRATIA" sa ma inscriu la titularizare intr-un centru care avea posturi scoase la concurs pe perioada nedeterminata... mad.gif sign67.gif sign67.gif sign67.gif sign67.gif

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 17 Apr 2013, 08:24 PM
costi_52
Trimis: 17 Apr 2013, 08:30 PM

Mentor

Sunt destule prevederi din metodologie care pun în încurcătură pe cei care trebuie să le aplice, dar, în ce privește "inspirația", chiar că este doar vina dumneavoastră. Cunosc mai multe cadre didactice care, anul trecut, s-au înscris și susținut inspecția specială la clasă în mai multe centre. Dar, și-au analizat corect șansele și s-au prezentat la proba scrisă în centrul cel mai avantajos, din acest punct de vedere. Ca dovadă, s-au titularizat.

--------------------
Mesaj personal
acvila666
Trimis: 18 Apr 2013, 01:31 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 17 Apr 2013, 07:30 PM)
în ce privește "inspirația", chiar că este doar vina dumneavoastră. Cunosc mai multe cadre didactice care, anul trecut, s-au înscris și susținut inspecția specială la clasă în mai multe centre. Dar, și-au analizat corect șansele și s-au prezentat la proba scrisă în centrul cel mai avantajos

Perfect de acord cu dumneavoastra *(ca de obicei...)
-numai ca desi am sustinut inspectia speciala la clasa in 3 centre distincte, INITIAL, centrul cel mai avantajos era cel in care ai fi sustinut PROBA SCRISA cu subiecte realizate de catre Comisia de elaborare a subiectelor la nivel de centru/consortiu dry.gif
-apoi, dupa modificarile metodologiei "proba scrisa" cu subiect elaborat la nivel de centru a devenit CONCURS NATIONAL cu subiect UNIC si-atunci: "Daca am avut 3 inspectii distincte si singura proba scrisa care a fost valabila la nivel national *(ca altfel de ce s-ar da subiect unic...) a fost efectiv doar SUSTINUTA/REDACTATA/REZOLVATA/SCRISA *(de LUCRAREA de examen vorbesc) intre peretii unuia dintre cele 3 centre/consortii *(o simpla sala - locatia fizica supervizata in aceleasi conditii, cu acelasi regulament, cu acelasi timp de lucru si acelasi SUBIECT in toate cele 3 centre/consortii, in aceiasi zi si la aceiasi ora...) respetiva proba scrisa nu era valabila pentru TITULARIZARE decat in scoala/unitatea respectiva, unde am sustinut atat inspectia, cat si proba scrisa" - DE CE?! sad.gif

-in 2 dintre cele 3 centre la care am fost inscris as fi fost pe locul I daca se "RECUNOSTEA" proba scrisa si in etapa I, insa in centrul in care am sustinut proba scrisa am fost al doilea si astfel am pierdut UNICA sansa a titularizarii...

-nu ma mai leg de centrele cu cate 1 post titularizabil - trebuia sa sustii cate 1 inspectie in 3 centre pt. cate un singur post de titular si apoi sa mai ai si "INSPIRATIA" de a alege "LOCATIA NOROCOASA" pt. sustinerea examenului cu subiect unic tuturor centrelor?!
-de ce nu s-a impus ideea consortiilor scolare, pt. CONCENTRAREA sanselor si eficientizarea procesului de selectie *(vezi diferentele dintre titularii cu note/medii de 7-8 si suplinitori cu note/medii peste 8.50 la acelasi concurs - fara sa blamez pe vreunul dintre cei invocati, "BRAVO LOR!", ca asu avut "inspiratia", nu sunt ei "de vina"... ci eu, nu?! blink.gif );

-si-apoi, de ce in a treia sedinta de la I.S.J. era necesara impunerea ocuparii posturilor DOAR PE PERIOADA DETERMINATA, chiar daca respectivele posturi fusesera scoase initial, cu viabilitate de 4 ani, insa au ramas neocupate nefiind candidati cu note/medii peste 7 si apoi transformate in perioada determinata ?!*(unele puteau ramane titularizabile pana la sedinta a-III-a de la ISJ-uri..)

-deci unde-i inspiratia?! *(si permiteti-mi sa inlocuiesc termenul de "inspiratie" cu "concurenta"?!) confused05.gif confused24.gif confused06.gif unsure.gif sad.gif wink.gif cool20.gif sign67.gif

-si-acum, cand TOTUSI am ocupat un post de suplinitor, sunt tot NEINSPIRAT ca am ales o unitate scolara care nu are "VIABILTATE" sau... nu vrea s-o acorde si nu mi se permite nici sa incerc cu ACELASI DOSAR DE TITULARIZARE PRIN ART. 253 sa ma titularizez in alta unitate scolara pentru ca... "sunt legat de glie" si conditionat *("PARTIAL"... ca s-ar putea sa am "contra-candidat") pe postul pe care il ocup in prezent intr-o unitte cu P.J.?! confused24.gif

Noapte buna! *(sa ne auzim cu bine, maine...) cool20.gif
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved