Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (8) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> camera de luat vederi in clasa
mariacio
Trimis: 29 Apr 2013, 07:09 PM

Utilizator activ

Grup: Members

astazi am avut o surpriza. Cand am intrat in laboratorul de info, am vazut o camera de luat vederi montata pe tabla interactiva. Nu i-am dat importanta, mi-am zis ca e imposibil sa ma filmeze fara sa-mi ceara acordul. Apoi, am observat ca acea camera era bagata in priza. Mi-am pus intrebari si am intrbat si eu pe altii. Camera filma fiecare miscare a mea, ba mai mult, se si auzea totul. Aceasta isprava este facuta de catre informaticianul scolii fara acordul directorului. Ce parere aveti? Imi petrec si eu concediul de vara pe banii informaticianului? As vrea sa-l chem nitel in instanta. Nu-mi mai aduc bine aminte unde scria ca nu are voie sa filmeze fara acordul profesorului.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 29 Apr 2013, 07:35 PM

Utilizator avansat

Sfat: o scoateti din priza.
Chestia cu datul acordului e doar un mit.
La noi sunt camere in fiecare clasa si pe holuri.
Nimeni nu s-a panicat.
De o saptamana se pun si pe stalpii din oras. Credeti ca ne-am panicat?

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Narcisa_prof
Trimis: 29 Apr 2013, 07:37 PM

Utilizator avansat

Pe stalpi sunt camere pt. masini: este pozat numarul masinii, NU SOFERUL (judecata castigata de sofer filmat)
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 29 Apr 2013, 07:48 PM

Mentor

"Camerele de supraveghere se pot instala în sălile de clasă numai cu aprobarea comitetului de părinți și a consiliului de administrație pe școală

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 29 Apr 2013, 07:50 PM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 29 Apr 2013, 07:59 PM

Utilizator avansat

Eu am camera de filmat (trafictube) si in masina si nu trebuie sa cer acordul nimanui. Si filmeaza non stop cat merg cu masina.
La fel si in Mall sunt zeci de camere si totusi intra lumea si face cumparaturi.
Sunt sute de camere ce transmit live pe net.
Nu e nimeni speriat de ele.
PS ati vazut filmul Bourne supremacy (toate partile).?

--------------------
alenig
Trimis: 29 Apr 2013, 09:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mariacio @ 29 Apr 2013, 07:09 PM)
astazi am avut o surpriza. Cand am intrat in laboratorul de info, am vazut o camera de luat vederi montata pe tabla interactiva. Nu i-am dat importanta, mi-am zis ca e imposibil sa ma filmeze fara sa-mi ceara acordul. Apoi, am observat ca acea camera era bagata in priza. Mi-am pus intrebari si am intrbat si eu pe altii. Camera filma fiecare miscare a mea, ba mai mult, se si auzea totul. Aceasta isprava este facuta de catre informaticianul scolii fara acordul directorului. Ce parere aveti? Imi petrec si eu concediul de vara pe banii informaticianului? As vrea sa-l chem nitel in instanta. Nu-mi mai aduc bine aminte unde scria ca nu are voie sa filmeze fara acordul profesorului.

Poate ca a ramas camera de la simulare BAC biggrin.gif
Pe informatician l-ati intrebat despre camera?

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 30 Apr 2013, 06:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Leone-71 @ 29 Apr 2013, 06:48 PM)

"Camerele de supraveghere se pot instala în sălile de clasă numai cu aprobarea comitetului de părinți și a consiliului de administrație pe școală

La BAC credeti ca a cerut cineva vreo aprobare ca sa le monteze?
Nu cred ca vreun profesor nu a intrat la supraveghere pe motivul ca nu si-a dat el acordul.

--------------------
am_ry
Trimis: 12 May 2013, 10:44 PM

Utilizator avansat

ce ati mai rezolvat?
sau v-ati obisnuit cu ea? blink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către am_ry la data 12 May 2013, 10:44 PM
Mesaj personal
mariacio
  Trimis: 13 May 2013, 11:01 AM

Utilizator activ

evident, nu a mai lasat-o. nu ai voie sa filmezi un profesor in timpul orei decat cu acordul lui. Cand a auzit directorul de fapta informaticianului a luat foc. I-a facut o mica mustrare verbala in fata mea si atat.
In schimb, sunt surprinsa de raspunsul unor colegi de forum. Ora de curs nu e examen, nu e benzinarie si nici supermarket sau gara. Ca profesor nu ai voie sa fii filmat in timpul orei decat cu acordul tau. altfel, daca o faci pe nebunul si ii chemi nitel in instanta, asa cum s-a mai intamplat, ai sansa sa iti petreci o superba vacanta unde vrea muschiul tau pe banii celui care se joaca pe seama ta.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 May 2013, 02:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mariacio @ 13 May 2013, 10:01 AM)
altfel, daca o faci pe nebunul si ii chemi nitel in instanta, asa cum s-a mai intamplat, ai sansa sa iti petreci o superba vacanta unde vrea muschiul tau pe banii celui care se joaca pe seama ta.

Da, da.... si marmota invelea ciocoolata.

Ne dati un exemplu "cum s-a mai intamplat" va rog.
Macar un link catre portalul just.ro sa citesc si eu decizia judecatorului respectiv.
Nu prea cred ca a admis el daunele cerute pt o vacanta minunata.
Astea-s zvonuri.

--------------------
tyta
Trimis: 13 May 2013, 03:08 PM

Mentor

Vreau sa am si io camera fara sa stiu! Nu de alta, pentru vacanta aceea blink.gif biggrin.gif

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 14 May 2013, 08:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mariacio @ 13 May 2013, 11:01 AM)
evident, nu a mai lasat-o. nu ai voie sa filmezi un profesor in timpul orei decat cu acordul lui. Cand a auzit directorul de fapta informaticianului a luat foc. I-a facut o mica mustrare verbala in fata mea si atat.
In schimb, sunt surprinsa de raspunsul unor colegi de forum. Ora de curs nu e examen, nu e benzinarie si nici supermarket sau gara. Ca profesor nu ai voie sa fii filmat in timpul orei decat cu acordul tau. altfel, daca o faci pe nebunul si ii chemi nitel in instanta, asa cum s-a mai intamplat, ai sansa sa iti petreci o superba vacanta unde vrea muschiul tau pe banii celui care se joaca pe seama ta.

character40.gif Dar invatamantul este public! Dupa parerea mea oricine are interes poate sa asiste la ore! Ce am de ascuns? Acum legea nu permite filmarea fara acordul profesorului. In lege nu este prevazut si ce se intampla daca esti filmat fara acordul tau. Mi se pare doar o poveste! Doar asa pot dovedi ca-mi fac datoria si ca sunt elevi care nu vor sa faca carte! cool20.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
mariacio
Trimis: 14 May 2013, 09:07 AM

Utilizator activ

mda....exista si wc-uri publice...
Mesaj personal
Stefania_el
Trimis: 14 May 2013, 09:37 AM

Utilizator
**

Dar invatamantul este public! Dupa parerea mea oricine are interes poate sa asiste la ore! Ce am de ascuns? Acum legea nu permite filmarea fara acordul profesorului. In lege nu este prevazut si ce se intampla daca esti filmat fara acordul tau. Mi se pare doar o poveste! Doar asa pot dovedi ca-mi fac datoria si ca sunt elevi care nu vor sa faca carte!

Doar asa puteti dovedi ...?. Invatamantul a devenit de fapt o serie de "dovezi". Trebuie sa dovedesti prin teancuri de dosare ca scoala ta este OK (cei de la liceele tehnologice sunt terorizati de ARACIP, care vor DOAR acte, nu intra niciodata la ore, nu-i intereseaza NIMIC altceva, numai si numai hartii).

Si daca sunteti filmat in timp ce vorbiti de unul singur despre literatura universala (de exemplu) unei clase in care doar trei-patru elevi sunt in stare sa scrie corect dupa dictare (la liceu, nu la gimnaziu !) va faceti datoria ?
Daca le promit ca-i trec pe toti cu medii de 9-10 cu conditia ca ei sa se faca ca scriu, iar eu ca vorbesc ?

Dovedim prin condica de prezenta ca facem pregatire pentru bacalaureat cu elevi care au venit la liceu cu nota 1.10 la romana si 1.00 la matematica !. Daca intrebati cum au ajuns pana in clasa a XII-a, raspunsul il stiti cu siguranta !. Invatatorul NU ARE VOIE sa-l lase repetent in clasa I, apoi repeta clasa a IV-a, apoi trece la gimnaziu ca efortul invatatorului e in zadar cand mama si tata elevului habar n-au unde, cand si de ce merge copilul la scoala. Urmeaza gimnaziul, mai repeta o clasa, apoi trece la liceu, sa se scape odata scoala de el. Si finalul apoteotic, liceul !. Finantarea "per capita", ramai sub efectiv, se desfinteaza clasa, directorul iti spune "daca lasati prea multi repetenti nu mai avem ore, ce alegeti, serviciul vostru sau il treceti, ca oricum nu reusiti nimic cu el".

E penibil sa tot dovedim ca ne facem datoria !
Sa puna camere unde vor ei ! Dar nu se rezolva nimic ! Ramanem cu dovezile si cu un invatamant .... (nu-mi pot permite sa scriu cuvantul).

Bineinteles ca exista si exceptii ! Din fericire pentru noi, cadrele didactice care inca mai speram ca va fi bine, iar acele exceptii ne determina sa ne facem cu drag datoria, cu si fara camere, cu si fara condica de prezenta, cu ore de pregatire suplimentara care au intr-adevar finalitate, cu acei elevi care stiu sa spuna "multumesc" peste ani.
Mesaj personal
udypro
Trimis: 14 May 2013, 06:15 PM

Utilizator avansat

Cei de la ARACIP stiu ce cei de la tehnologic sunt batuti in cap.
Elevul roman nu este buricul lumii, genetic din cauza lipsurilor din ultimii 20 de ani el a devin slab intelectual.

--------------------
Doua lucruri sunt nelimitate: universul si prostia umana.De primul nu sunt atat de sigur...(A.Einstein)
"Dacă credeți că educația este scumpă, încercați ignoranța" Derek Bok pres. of Harvard Univ. 1971-1990
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 14 May 2013, 07:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mariacio @ 14 May 2013, 09:07 AM)

character40.gif Corect! cool20.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 14 May 2013, 09:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 14 May 2013, 08:36 AM)
Dar invatamantul este public! Dupa parerea mea oricine are interes poate sa asiste la ore! Ce am de ascuns? Acum legea nu permite filmarea fara acordul profesorului. In lege nu este prevazut si ce se intampla daca esti filmat fara acordul tau. Mi se pare doar o poveste! Doar asa pot dovedi ca-mi fac datoria si ca sunt elevi care nu vor sa faca carte!

Vă rog să recitiți ce au tastat buricele falangelor dvs. într-un mod, se pare, total autonom! După ce veți conștientiza enormitatea, sper, veți ști ce aveți de făcut ...
Mesaj personal
mariacio
Trimis: 16 May 2013, 07:44 AM

Utilizator activ

Corect!
vad ca nu v-ati prins, domnule kovacsstefan, ...altfel nu ati fi aplaudat asa...
si wc-urile sunt locuri publice , dar asta nu inseamna ca are voie cineva sa ma filmeze in wc.
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 16 May 2013, 03:13 PM

Utilizator avansat

character40.gif Nu stiu ce tot spuneti acolo. Eu doar am fost de acord ca sunt WC-uri publice! De ce extindeti judecatile? Nu stiu insa daca se pot face asemenea comparatii! Lasati-o balta! cool20.gif

--------------------
Mesaj personal
am_ry
Trimis: 23 May 2013, 03:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Stefania_el @ 14 May 2013, 09:37 AM)

Doar asa puteti dovedi ...?. Invatamantul a devenit de fapt o serie de "dovezi". Trebuie sa dovedesti prin teancuri de dosare ca scoala ta este OK (cei de la liceele tehnologice sunt terorizati de ARACIP, care vor DOAR acte, nu intra niciodata la ore, nu-i intereseaza NIMIC altceva, numai si numai hartii).

Si daca sunteti filmat in timp ce vorbiti de unul singur despre literatura universala (de exemplu) unei clase in care doar trei-patru elevi sunt in stare sa scrie corect dupa dictare (la liceu, nu la gimnaziu !) va faceti datoria ?
Daca le promit ca-i trec pe toti cu medii de 9-10 cu conditia ca ei sa se faca ca scriu, iar eu ca vorbesc ?

Dovedim prin condica de prezenta ca facem pregatire pentru bacalaureat cu elevi care au venit la liceu cu nota 1.10 la romana si 1.00 la matematica !. Daca intrebati cum au ajuns pana in clasa a XII-a, raspunsul il stiti cu siguranta !. Invatatorul NU ARE VOIE sa-l lase repetent in clasa I, apoi repeta clasa a IV-a, apoi trece la gimnaziu ca efortul invatatorului e in zadar cand mama si tata elevului habar n-au unde, cand si de ce merge copilul la scoala. Urmeaza gimnaziul, mai repeta o clasa, apoi trece la liceu, sa se scape odata scoala de el. Si finalul apoteotic, liceul !. Finantarea "per capita", ramai sub efectiv, se desfinteaza clasa, directorul iti spune "daca lasati prea multi repetenti nu mai avem ore, ce alegeti, serviciul vostru sau il treceti, ca oricum nu reusiti nimic cu el".

E penibil sa tot dovedim ca ne facem datoria !
Sa puna camere unde vor ei ! Dar nu se rezolva nimic ! Ramanem cu dovezile si cu un invatamant .... (nu-mi pot permite sa scriu cuvantul).

Bineinteles ca exista si exceptii ! Din fericire pentru noi, cadrele didactice care inca mai speram ca va fi bine, iar acele exceptii ne determina sa ne facem cu drag datoria, cu si fara camere, cu si fara condica de prezenta, cu ore de pregatire suplimentara care au intr-adevar finalitate, cu acei elevi care stiu sa spuna "multumesc" peste ani.

cool20.gif
sign28.gif
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 24 May 2013, 11:42 AM

Utilizator avansat

character40.gif Desigur ca munca noastra de la clasa (si nu numai) trebuie materializata prin ceva! Trebuie sa aiba o finalitate, altfel devine fara sens! Eu am optat pentru camere deoarece asa s-ar sensibiliza si cadrele didactice si elevii! Poate asa ar deveni mai constienti ambii actori ca totul are o finalitate, REUSITA! Ce putem spune despre un liceu cu sute de elevi unde nu a luat nici un elev Bacul? Care este finalitatea? Ce sens a avut intregul demers educativ? Singura dovada a cadrului diactic ca si-a facut treaba este acum ...rezultatul elevilor! Si daca nici un elev nu a trecut examenul ...ce mai putem vorbi! Filmarea orei ar fi un ,,document" de necombatut pentru conducera scolii, pentru parinti si chiar pentru elevi! Eu chiar as extinde optiunea si as lega camerele la internet. In orice moment parintele poate sa vizioneze lectia si sa-si vada odrasla la lucru! Si as mai face ceva, aceste filme ar fi notate puternic pentru gradatie, miscari de personal si promovari in functii! Asta este parerea mea si nu am pretentia ca sunt idealist! confused24.gif

--------------------
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 24 May 2013, 02:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 24 May 2013, 11:42 AM)
character40.gif Desigur ca munca noastra de la clasa (si nu numai) trebuie materializata prin ceva! Trebuie sa aiba o finalitate, altfel devine fara sens! Eu am optat pentru camere deoarece asa s-ar sensibiliza si cadrele didactice si elevii! Poate asa ar deveni mai constienti ambii actori ca totul are o finalitate, REUSITA! Ce putem spune despre un liceu cu sute de elevi unde nu a luat nici un elev Bacul? Care este finalitatea? Ce sens a avut intregul demers educativ? Singura dovada a cadrului diactic ca si-a facut treaba este acum ...rezultatul elevilor! Si daca nici un elev nu a trecut examenul ...ce mai putem vorbi! Filmarea orei ar fi un ,,document" de necombatut pentru conducera scolii, pentru parinti si chiar pentru elevi! Eu chiar as extinde optiunea si as lega camerele la internet. In orice moment parintele poate sa vizioneze lectia si sa-si vada odrasla la lucru! Si as mai face ceva, aceste filme ar fi notate puternic pentru gradatie, miscari de personal si promovari in functii! Asta este parerea mea si nu am pretentia ca sunt idealist! confused24.gif

Wow, magistral! Bun, și dacă rezultatul la, de exemplu, bacalioreat este același, nu se cheamă că a fost o desfășurare de forțe inutilă? Nu se cheamă că s-a investit aiurea în ceva ce nu conta cu adevărat? Deci, pe cale de urmare, mai gândiți-vă puțintel, până nu este prea târziu! Nu d-alta, dar toate aceste monstruozități pot trece, prin așa-zise referendumuri, cu un cvorum de doar nici măcar o treime din populația votantă la un moment dat ...
Mesaj personal
CIDUL
Trimis: 24 May 2013, 04:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 24 May 2013, 11:42 AM)
Eu chiar as extinde optiunea si as lega camerele la internet. In orice moment parintele poate sa vizioneze lectia si sa-si vada odrasla la lucru!

Asta când pot vedea și eu, în orice moment, cum își dădăcește părintele odrasla să învețe acasă. Și ăsta ar fi un "document".
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 24 May 2013, 05:16 PM

Mentor

QUOTE (kovacsstefan @ 24 May 2013, 10:42 AM)

cool20.gif Si vreau si salariul lui Esca wink.gif

--------------------
------------------------------------------------------------------------
***”GHIOZDANUL INVATATORULUI”***
------------------------------------------------------------------------
Mesaj personal
roset
Trimis: 24 May 2013, 11:24 PM

Mentor

Si vreau si salariul lui Esca

Oricum, n-ai ști ce să faci cu el! biggrin.gif tongue.gif sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (8) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved