Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> suplinire
Maria87
Trimis: 9 May 2013, 11:08 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua!Am o nelamurire.Daca vreau sa ocup un post de suplinitor cu nota de anul trecut,cum procedez?Cand se depune dosarul,ce trebuie sa contina si unde il depun?Va multumesc mult!
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 02:40 AM

Utilizator activ

QUOTE (Maria87 @ 9 May 2013, 11:08 PM)
Buna ziua!Am o nelamurire.Daca vreau sa ocup un post de suplinitor cu nota de anul trecut,cum procedez?Cand se depune dosarul,ce trebuie sa contina si unde il depun?Va multumesc mult!

In "Cererea de inscriere", publicata pe majoritatea site-urilor inspectoratelor scolare, sunt specificate toate actele necesare. Perioada de inscriere este 8-17 mai iar dosarul trebuie depus la centrul de concurs specificat in aplicatia Titularizare 2013, pentru disciplina respectiva, bineinteles, in sectiunea alocata judetului pentru care optati. Trebuie sa verificati site-ul inspectoratului scolar judetean, pentru a consulta calendarul/ graficul inscrierilor, precum si pentru a va informa in privinta actelor aditionale, in cazul in care acestea sunt necesare.
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 03:27 AM

Utilizator activ

Este indicat sa consultati "Metodologia de concurs" si "Calendarul miscarii personalului didactic 2013". Participarea la sesiunea unica de concurs, 2013, este obligatorie.

Acest mesaj a fost modificat de către connection la data 10 May 2013, 03:28 AM
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 10 May 2013, 08:30 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Maria87 @ 9 May 2013, 11:08 PM)
... cu nota de anul trecut,cum procedez?Cand se depune dosarul,...

Urmariti cu atentie ce-au inteles cei din inspectoratul scolar de care apartineti...tocmai am obs. ca unele inspectorate primesc dosarele in aceeasi perioada cu inscrierea la concurs (7 -18 mai)...altele primesc dosarele in perioada prevazuta de calendar...16 -20 august.

user posted image

Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2013, 10:14 AM

Mentor

Nu la inspectorate se depun dosarele, ci la centrele de concurs.

--------------------
Mesaj personal
Maria87
Trimis: 10 May 2013, 10:14 AM

Utilizator
**

Va multumesc pentru informatii."Participarea la sesiunea unica de concurs, 2013, este obligatorie."Trebuie sa dau examen vara aceasta daca vreau sa obtin un post cu nota de anul trecut?Mi se pare nefiresc.
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 10 May 2013, 10:37 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 10 May 2013, 10:14 AM)
Nu la inspectorate se depun dosarele, ci la centrele de concurs.

Da, dosarele se depun la centre, care apartin de inspectorate, care publica informatiile... wink.gif si "dicteaza" centrelor.
Unele centre de concurs primesc dosarele in aceasta perioada, evident cu stirea/acceptul celor de la Inspectorat, de accea am facut precizarea ca Inspectoratele accepta/primesc dosarele.

Informatia postata este de pe site-ul Inspectoratului. wink.gif
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 10 May 2013, 10:41 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Maria87 @ 10 May 2013, 10:14 AM)
Va multumesc pentru informatii."Participarea la sesiunea unica de concurs, 2013, este obligatorie."Trebuie sa dau examen vara aceasta daca vreau sa obtin un post cu nota de anul trecut?Mi se pare nefiresc.

Daca vreti sa participati la repartitie cu nota de anul trecut...nu trebuie sa dati si concurs.

Doar depuneti dosar in perioada prevazuta de calendar... care se pare ca nu prea este respectata... confused06.gif
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 07:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (Maria87 @ 10 May 2013, 10:14 AM)

Intentia mea a fost aceea de a sugera faptul ca nota de la concursul din 2013 va poate fi utila in anii ce vor urma si ca, pe baza acestui rezultat, puteti obtine un post intr-o etapa anterioara celei la care v-ati referit. Au fost situatii, in anii trecuti, cand, o conditie minima pentru ocuparea unui post pe baza notelor din anii precedenti a fost obtinerea notei 5 la examenul din anul respectiv.
"Art. 89 (1) Candidații care au susținut concursul la unități de învățământ/centru de concurs din județ se ierarhizează, pe discipline, în ordinea descrescătoare a notelor, până la minimum media 5,00 (cinci), conform art. 56 alin. (9). Candidații, care au susținut concursul în alte județe, depun, la inspectoratul școlar unde doresc să fie repartizați, în perioada prevăzută în Calendar, o copie a dosarului de concurs, cu documentele autentificate de președintele centrului unde a susținut concursul, însoțită de adeverința, în original, din care reiese nota obținută. În aceeași perioadă, la inspectoratele școlare se înregistrează și cererile candidaților care au obținut cel puțin media 5 (cinci) la concursul de titularizare din 2012 (minimum 5 atât la proba scrisă, cât și la proba practică sau inspecția la clasă) și/sau 2011 și care solicită repartizarea pe perioadă determinată în baza acestor rezultate. Pentru a putea fi repartizați în baza mediilor/notelor obținute la concursurile de titularizare din 2012 și/sau 2011, candidații, care participă la concurs și în 2013, trebuie să obțină minimum media 5,00 (cinci), conform art. 56 alin. (9), la disciplina corespunzătoare postului didactic/catedrei solicitat(e) pentru angajare pe perioadă determinată."[U]
Mesaj personal
katia28
Trimis: 10 May 2013, 08:34 PM

Utilizator activ

Dar pentru suplinire in baza notei de anul trecut, nu apare nici un formular tipizat. Inspectoratele au afisat doar formulare de inscriere pentru concursul de titularizare. In concluzie, noi cu suplinirea, cand depunem dosarul? Acum sau in august?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2013, 08:46 PM

Mentor

Dacă aveți răbdare să căutați, veți găsi și modelul de cerere pentru continuitate la suplinire. A fost postat de mai multe ori în primăvara aceasta. În ce privește perioada de înscriere, depinde de fiecare inspectorat. Unele au decis să respecte metodologia, deci au anunțat că vor primi dosarele conform calendarului mobilității (16-20 august). Altele au anunțat că primesc acum dosarele.

--------------------
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 08:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (katia28 @ 10 May 2013, 08:34 PM)
Dar pentru suplinire in baza notei de anul trecut, nu apare nici un formular tipizat. Inspectoratele au afisat doar formulare de inscriere pentru concursul de titularizare. In concluzie, noi cu suplinirea, cand depunem dosarul? Acum sau in august?

In Fisa de inscriere pentru concursul din 2013, exista, chiar pe prima pagina, o specificatie: Repartizare in baza notelor din iulie 2012 si/sau 2011, in dreptul careia, candidatul trebuie sa mentioneze daca se afla in aceasta situatie.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2013, 09:00 PM

Mentor

Această mențiune nu se referă la continuitatea la suplinire, ci la ocuparea posturilor în ședința publică din 28-29 august.

--------------------
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 09:09 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 10 May 2013, 09:00 PM)
Această mențiune nu se referă la continuitatea la suplinire, ci la ocuparea posturilor în ședința publică din 28-29 august.

"a) depunerea și înregistrarea cererilor, la secretariatele unităților de învățământ, de către cadrele didactice angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, care solicită prelungirea duratei contractelor individuale de muncă pe perioadă determinată în anul școlar 2013-2014;
Perioada: 15-17 aprilie 2013"
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2013, 09:12 PM

Mentor

Care este întrebarea?

--------------------
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 09:32 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 10 May 2013, 09:12 PM)
Care este întrebarea?

"ART. 85
(1) Cadrele didactice calificate, angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată, participante la concursuri de titularizare în anii 2011 și/sau 2012, care au obținut minimum nota/media 5,00 (cinci) în specialitatea postului, care au avizul consiliului de administrație al unității de învățământ, care au calificativul "Foarte bine" și care mai au cel puțin jumătate de normă didactică în specialitate, pot solicita prelungirea duratei contractului individual de muncă pe perioadă determinată în anul școlar 2013 - 2014. Pentru aceasta se adresează, în scris, conducerii unității de învățământ până la termenul prevăzut în Calendar, care comunică acordul/refuzul la inspectoratul școlar, conform Calendarului. Dacă un post este solicitat de mai multe cadre didactice, pentru departajare se va lua în calcul nota/media cea mai mare de la concursul/concursurile de titularizare susținut/susținute în perioada 2011 - 2012. La note/medii egale, pentru departajare, se aplică, în ordine, criteriile și punctajele prevăzute în anexa nr. 2 și alte criterii stabilite la nivelul unităților de învățământ. Consiliul/Consiliile de administrație al/ale unității/unităților de învățământ comunică în scris cadrelor didactice solicitante motivele acordului/refuzului continuității prin suplinire. Pentru a beneficia de prelungirea contractului individual de muncă pe perioadă determinată în anul școlar 2013 - 2014, cadrele didactice care participă și la concursul de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate în învățământul preuniversitar, sesiunea 2013, conform prezentei metodologii, trebuie să obțină minimum media 5,00 (cinci), potrivit prevederilor art. 56 alin. (9), la disciplina corespunzătoare postului didactic/catedrei solicitat(e)."

Perioada de inscriere pentru continuitate s-a incheiat.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2013, 09:34 PM

Mentor

QUOTE (connection @ 10 May 2013, 09:32 PM)
Perioada de inscriere pentru continuitate s-a incheiat.

Abia acum ați aflat lucrul ăsta?

--------------------
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 09:42 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 10 May 2013, 08:46 PM)
Dacă aveți răbdare să căutați, veți găsi și modelul de cerere pentru continuitate la suplinire. A fost postat de mai multe ori în primăvara aceasta. În ce privește perioada de înscriere, depinde de fiecare inspectorat. Unele au decis să respecte metodologia, deci au anunțat că vor primi dosarele conform calendarului mobilității (16-20 august). Altele au anunțat că primesc acum dosarele.

De ce ar mai avea cineva nevoie de modelul de cerere pentru continuitate la suplinire?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2013, 09:49 PM

Mentor

Deoarece, pe 22 aprilie, au primit doar acordul de principiu privind continuitatea la suplinire. Urmează ca, în perioada 16-20 august, să depună dosarul la inspectoratul școlar, pentru ca, pe 27 august, să se prezinte în ședința publică pentru a primi continuitatea. Cei care nu vor primi continuitatea la suplinire pe 27 august, vor putea încerca ocuparea unui post la suplinire (pe baza notelor/mediilor din 2011 și 2012) în ședința publică din 28-29 august.

--------------------
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 10:01 PM

Utilizator activ

Katia 28 nu a mentionat faptul ca a solicitat deja prelungirea contractului de munca.
Mesaj personal
katia28
Trimis: 10 May 2013, 10:13 PM

Utilizator activ

Eu in acest moment nu am continuitate pentru ca postul e rezervat si nu a aparut. Si nu am nici o siguranta ca titularul nu se va intoarce. Deci singurul meu lucru sigur e nota din vara trecuta si trebuie sa depun dosarul in baza acestei note, dar repet, deocamdata nu exista formularul pentru suplinire.
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 10 May 2013, 11:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (katia28 @ 10 May 2013, 08:34 PM)

Modelul de tipizat :

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 184 )
Fișier atașat  Cerere_Continuitate_suplinire_2013.doc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 10 May 2013, 11:31 PM

Mentor

Nu la continuitatea la suplinire se referă @katia28, ci la suplinire, adică ocuparea posturilor în ședința publică din 28-29 august în baza notei/mediei din 2011 sau 2012.

--------------------
Mesaj personal
connection
Trimis: 10 May 2013, 11:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 10 May 2013, 08:46 PM)

Atunci, pentru cine a fost postat acest mesaj?
Mesaj personal
Maria87
Trimis: 13 May 2013, 11:07 PM

Utilizator
**

Oameni buni,sa posteze cineva formularul ce trebuie completat de catre cei care participa cu nota din 2012 pentru suplinire.Eu nu gasesc niciunul!Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către Maria87 la data 13 May 2013, 11:10 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved