Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> CONTINUITATE 2013-2014, CONTINUITATE 2013-2014
oprea20dana
  Trimis: 10 May 2013, 04:21 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua va rog sa ma lamuriti si pe mine.Am primit continuitate pe 10 ore la scoala unde sunt incadrata pentru anul scolar 2013-2014 dar am inteles ca daca nu particip la titularizare 2013 voi pierde continuitatea este adevarat?Va rog sa mi dati un raspuns.Multumesc
Mesaj personal
paulcatana
Trimis: 11 May 2013, 10:17 PM

Utilizator activ

Da, poti pierde continuitatea daca ai nota sub 7!
Mesaj personal
Dyana327
Trimis: 12 May 2013, 10:44 AM

Utilizator avansat

QUOTE (paulcatana @ 11 May 2013, 10:17 PM)

Mie mi se pare o mare prostie !
Mesaj personal
oprea20dana
Trimis: 14 May 2013, 04:51 PM

Utilizator
**

am 9.40 la examenul din 2012 si am primit continuitatea pe cele 10 ore
Mesaj personal
ionescusabina
Trimis: 14 May 2013, 05:47 PM

Utilizator
**

Am si eu o intrebare legata de o situatie destul de tulbure. Avem cazul unei persoane cu nota 6,89 de anul trecut de la examen. A primit continuitate la o scoala unde avea 8 ore, urmand sa aiba din toamna aceasta 16 ore. Directorul i-a aprobat cererea in CA si a mers cu foile la inspectorat unde au fost stampilate si semnate. Acum, directorul stia ca daca merge si anul acesta la concurs, va pierde sigur continuitatea intrand in alta etapa de repartizare. Altii vorbesc ca trebuie sa mearga fiind daca vrea postul o alta persoana din vara asta cu nota mai mare de la examen, aceasta din urma il poate lua....... deci se bat cap in cap aceste scenarii, astept o parere avizata...va multumesc anticipat cool20.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 May 2013, 06:02 PM

Mentor

Deocamdată, a primit doar acordul de principiu pentru continuitate la suplinire. Pentru a obține continuitatea trebuie să depună dosar la inspectorat în perioada 16-20 august sau până pe 17 mai, dacă dorește să participe și la concursul pentru ocuparea posturilor didactice. Ținând cont că nota în baza căreia a primit acordul este mai mică de 7, este posibil ca orele să nu mai ajungă până la ședința publică din 27 august. Pot fi ocupate de un candidat 2013, care va obține cel puțin media 5.
Dacă participă la concurs, pierde continuitatea doar dacă nu obține cel puțin media 5.

--------------------
Mesaj personal
ionescusabina
Trimis: 14 May 2013, 06:29 PM

Utilizator
**

multumesc de raspuns smile.gif mai am o mica intrebare: postul apare la catedre incomplete cu 14 ore iar acolo mai scrie ca e propus pentru continuitate - candidat cu nota intre 5 si 7. chestia aceasta nu poate impiedica o persoana sa-l ceara in defavoarea celui care are continuitate? multumesc frumos!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 May 2013, 06:32 PM

Mentor

Cum spuneam, orele pot fi ocupate de un candidat 2013 cu media 5. Dacă ați fi avut cel puțin 7, orele erau, cu siguranță, ale dumneavoastră.

--------------------
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 14 May 2013, 08:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 14 May 2013, 06:32 PM)
Cum spuneam, orele pot fi ocupate de un candidat 2013 cu media 5. Dacă ați fi avut cel puțin 7, orele erau, cu siguranță, ale dumneavoastră.

pentru candidatii cu nota de anul trecut se ia in considerare nota de la scris sau media dintre scris si inspectii pentru continuitate
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 May 2013, 08:39 PM

Mentor

Începând cu anul 2012 nu mai vorbim de notă, ci de medie.

--------------------
Mesaj personal
munmnc
Trimis: 15 May 2013, 05:16 PM

Utilizator activ

Pentru continuitate se ia in calcul numai nota de la ex scris sau se face media cu nota la teza si de la inspectia la clasa? Eu am obtinut anul trecut la teza 6.70 si la inspecte 10. Am primit continuitate pentru nota intre 5 si 7, desi media finala este 7,52. Asa trebuia procedat?
Multumesc.
Mesaj personal
alenig
Trimis: 15 May 2013, 05:53 PM

Utilizator avansat

Se ia in considerare nota la proba scrisa!
Ati primit acordul de continuitate corect!
Ganditi-va la titularizarea cf. art. 253 : conditia este sa fi obtinut nota>=7 atat la proba scrisa cat si la cea practica/orala. Altfel s-ar fi putut titulariza un candidat cu nota 6 la scris si 10 la proba orala- ceea ce nu permite metodologia.

Acest mesaj a fost modificat de către alenig la data 15 May 2013, 05:54 PM

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
boomy
Trimis: 15 May 2013, 08:10 PM

Utilizator
**

Buna seara,
Eu am depus azi dosarul pentru concurs TITULARIZARE 2013 si pentru cei care beneficiaza de continuitate, s-a cerut si completarea codului corespunzator postului propus pentru continuitate +adeverinta din partea scolii care a acordat continuitatea(evident pentru dovada).
As avea cateva intrebari pt dl. Costi-
1.Oare, mai depun dosar pentru continuitate in august?sau se considera, probabil acest unic dosar atat pentru inscriere la examen de titularizare cat si pt.continuitate la suplinire?
2.Am obtinut anul trecut la concurs medie peste 7, postul nu e titularizabil, deci voi obtine continuitatea cu siguranta in august. Ce se intampla, daca ipotetic vorbind, nu ma prezint la examenul de titularizare-imi poate afecta acordarea continuitatii?Cred ca nu, din moment ce continuitatea se acorda in baza notei din 2012.........??!
3.Continuitatea mea este doar pe 10 ore din aceasta scoala; pe locul pe care l-am ocupat in cealalta scoala(respectiv 9ore) exista un titular care se detaseaza in fiecare an-asa ca acolo, am obtinut acordul CA doar in cazul ni care titularul se va detasa din nou in august. Faptul ca am solicitat continuitatea pe cele 9 ore iar titularul se va detasa, imi ofera prioritate la sedinta din august fata de cei care au dat examen in 2013? sau acest post de 9 ore imi poate fi luat de altcineva cu examen din 2013, daca va fi eliberat de titular? Va multumesc !!!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 May 2013, 08:21 PM

Mentor

1. Nu mai depuneți alt dosar. Acesta contează și pentru continuitate.
2. Neparticiparea la concurs nu afectează continuitatea. Dimpotrivă, o medie sub 5 anulează continuitatea.
3. Cele 9 ore fac parte din catedra unui titular, deci, nu apar în listă. Aceste ore pot fi ocupate doar după detașarea titularului. Adică în aceeași ședință publică din 27 august. Din moment ce aveți acordul de principiu condiționat de eliberarea în ședința publică, doar dumneavoastră puteți ocupa aceste 9 ore.

--------------------
Mesaj personal
boomy
Trimis: 15 May 2013, 08:26 PM

Utilizator
**

Va multumesc, din suflet pentru lamuriri!Toate cele bune!
Mesaj personal
munmnc
Trimis: 15 May 2013, 08:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (boomy @ 15 May 2013, 08:10 PM)
Buna seara,
Eu am depus azi dosarul pentru concurs TITULARIZARE 2013 si pentru cei care beneficiaza de continuitate, s-a cerut si completarea codului corespunzator postului propus pentru continuitate +adeverinta din partea scolii care a acordat continuitatea(evident pentru dovada).
1.Oare, mai depun dosar pentru continuitate in august?sau se considera, probabil acest unic dosar atat pentru  inscriere la examen de titularizare cat si pt.continuitate la suplinire?
2.Am obtinut anul trecut la concurs medie peste 7, postul nu e titularizabil, deci voi obtine continuitatea cu siguranta in august. Ce se intampla, daca ipotetic vorbind, nu ma prezint la examenul de titularizare-imi poate afecta acordarea continuitatii?Cred ca nu, din moment ce continuitatea se acorda in baza notei din 2012.........??!
3.Continuitatea mea este doar pe 10 ore din aceasta scoala; pe locul pe care l-am ocupat in cealalta scoala(respectiv 9ore)  exista un titular care se detaseaza in fiecare an-asa ca acolo, am obtinut acordul CA  doar in cazul ni care titularul se va detasa din nou in august. Faptul ca am solicitat continuitatea pe cele 9 ore iar titularul se va detasa,  imi ofera prioritate la sedinta din august fata de cei care au dat examen in 2013? sau acest post de 9 ore imi poate fi luat de altcineva cu examen din 2013, daca va fi eliberat de titular? Va multumesc !!!

Acest mesaj a fost modificat de către munmnc la data 15 May 2013, 08:37 PM
Mesaj personal
munmnc
Trimis: 15 May 2013, 08:36 PM

Utilizator activ

QUOTE (alenig @ 15 May 2013, 05:53 PM)
Se ia in considerare nota la proba scrisa!
Ati primit acordul de continuitate corect!
Ganditi-va la titularizarea cf. art. 253 : conditia este sa fi obtinut nota>=7 atat la proba scrisa cat si la cea practica/orala. Altfel s-ar fi putut titulariza un candidat cu nota 6 la scris si 10 la proba orala- ceea ce nu permite metodologia.

Multumesc pentru lamurire!
Mesaj personal
Florinela
Trimis: 15 May 2013, 10:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (munmnc @ 15 May 2013, 08:35 PM)
Buna seara,
1.Oare, mai depun dosar pentru continuitate in august?sau se considera, probabil acest unic dosar atat pentru   inscriere la examen de titularizare cat si pt.continuitate la suplinire?
3.Continuitatea mea este doar pe 10 ore din aceasta scoala; pe locul pe care l-am ocupat in cealalta scoala(respectiv 9ore)  exista un titular care se detaseaza in fiecare an-asa ca acolo, am obtinut acordul CA  doar in cazul ni care titularul se va detasa din nou in august. Faptul ca am solicitat continuitatea pe cele 9 ore iar titularul se va detasa,  imi ofera prioritate la sedinta din august fata de cei care au dat examen in 2013? sau acest post de 9 ore imi poate fi luat de altcineva cu examen din 2013, daca va fi eliberat de titular? Va multumesc !!!

Eu voi depune maine , la dosar, copie stampilata, conform cu originalul, a acordului. Este bine?
Mesaj personal
boomy
Trimis: 16 May 2013, 04:08 PM

Utilizator
**

QUOTE (Florinela @ 15 May 2013, 10:19 PM)
QUOTE (munmnc @ 15 May 2013, 08:35 PM)
Buna seara,
1.Oare, mai depun dosar pentru continuitate in august?sau se considera, probabil acest unic dosar atat pentru   inscriere la examen de titularizare cat si pt.continuitate la suplinire?

Eu voi depune maine , la dosar, copie stampilata, conform cu originalul, a acordului. Este bine?

Da, copia sa fie stampilata de scoala si scris pe ea "conform cu originalul".
Mesaj personal
sofia_b
Trimis: 17 May 2013, 07:08 AM

Utilizator
**

Buna seara,
1.Oare, mai depun dosar pentru continuitate in august?sau se considera, probabil acest unic dosar atat pentru inscriere la examen de titularizare cat si pt.continuitate la suplinire?
3.Continuitatea mea este doar pe 10 ore din aceasta scoala; pe locul pe care l-am ocupat in cealalta scoala(respectiv 9ore) exista un titular care se detaseaza in fiecare an-asa ca acolo, am obtinut acordul CA doar in cazul ni care titularul se va detasa din nou in august. Faptul ca am solicitat continuitatea pe cele 9 ore iar titularul se va detasa, imi ofera prioritate la sedinta din august fata de cei care au dat examen in 2013? sau acest post de 9 ore imi poate fi luat de altcineva cu examen din 2013, daca va fi eliberat de titular? Va multumesc !!!

Buna ziua. Eu am depus dosar pt titularizare dar nu am anexat nimic pt continuitate deoarece stiam ca acest dosar se depune in august. Imi afecteaza acest lucru continuitatea ?? Este prima data cand am continuitate si nu stiu cum se procedeaza... Mai pot anexa la dosar ceva acte si daca da, ce?
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 17 May 2013, 02:45 PM

Utilizator activ

Buna ziua!
Daca anul trecut am luat la examen 9.60, pentru anul urmator scolar trebuie sa depun vreun dosar de continuitate? Pana acum am depus o cerere la nivel de scoala prin care solicitam continuitatea pe post pentru anul urmator. Merci!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 17 May 2013, 02:48 PM

Mentor

De la școală, pe 22 aprilie, ați obținut doar acordul de principiu. Pentru a obține continuitatea la suplinire trebuie să depuneți dosar la inspectoratul școlar (16-20 august), apoi să participați la ședința publică din 27 august.

--------------------
Mesaj personal
Sorina Florescu
Trimis: 17 May 2013, 05:04 PM

Utilizator avansat

Daca am continuitate la detasare pentru 4 ore pot solicita completare de norma in august?

--------------------

Doua lucruri sunt infinite:Universul si prostia omeneasca si inca nu sunt sigur de primul. Albert Einstein.
Mesaj personal
boomy
Trimis: 17 May 2013, 07:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (sofia_b @ 17 May 2013, 07:08 AM)
Buna seara,
1.Oare, mai depun dosar pentru continuitate in august?sau se considera, probabil acest unic dosar atat pentru  inscriere la examen de titularizare cat si pt.continuitate la suplinire?

Buna ziua. Eu am depus dosar pt titularizare dar nu am anexat nimic pt continuitate deoarece stiam ca acest dosar se depune in august. Imi afecteaza acest lucru continuitatea ?? Este prima data cand am continuitate si nu stiu cum se procedeaza... Mai pot anexa la dosar ceva acte si daca da, ce?
Multumesc anticipat pentru lamuriri.

Ce nota aveti la examenul din 2013?este peste 7? teoretic, cand ati completat fisa de inscriere a candidatilor pentru concursul de titularizare, vi se solicita si completarea unui cod -codul pt continuitate.Dar acest cod il puteati gasi chiar pe site-ul unde sunt publicate posturile propuse pentru continuitate . Din moment ce completati acest cod de pe fisa, evident trebuia sa depuneti la dosar si o dovada a continuitatii dvs. Scoala v-a aprobat provizoriu continuitatea?
Mesaj personal
ANDREI2013
Trimis: 17 May 2013, 07:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (paulcatana @ 11 May 2013, 10:17 PM)

Gresit! Continuitatea se pierde daca obtii o nota sub 5.

--------------------
„Cei care au prilejul de a ști, au datoria de a acționa.” (Albert Einstein)

„Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine!

„Nu există niciun motiv pentru care să nu-ți urmezi inima. Timpul tău este limitat, așa că nu îl pierde trăind viața altcuiva”. ( Steve Jobs)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved