Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> aviz binecuvantare predare religie, astept un raspuns urgent,va rog
mirare
Trimis: 11 May 2013, 06:10 PM

Utilizator activ

Grup: Members

M-am inscris la Cluj la concursul pentru titularizare profesor religie,eu fiind absolvent teologie 2013! Desi am consultat metodologia,acum gasesc pe google 'acte necesare pentru obtinerea binecuvantarii 'si periada de obtinere a acesteia 27 martie-15 aprilie ! Ce ma fac in acest caz? Oare trebuie obtinuta pana la incheierea perioadei de inscriere 17 mai? Sau pot sa o depun mai tarziu?

Acest mesaj a fost modificat de către mirare la data 11 May 2013, 06:22 PM
Mesaj personal
nova2005
Trimis: 11 May 2013, 11:35 PM

Utilizator
**

da trebuie depus odata cu dosarul
Mesaj personalTrimite email
magda2007
Trimis: 12 May 2013, 03:40 PM

Utilizator avansat

trebuie sa o ai la dosar neaparat
Mesaj personal
roset
Trimis: 12 May 2013, 04:34 PM

Mentor

Altfel nu poți fi profesor????!!!! biggrin.gif Lăsati-o , stimabililor! De ce un absolvent de teologie n-ar putea preda religia în școli -vedeți , nu am spus a fi profesor, pe când cei cu ,,binecuvântare ” și nefiind absolvent de teologie, pot? wink.gif Cred că nu fac sminteală, dar ..... cei cu teologia au tendințe mai mari ,ce nu prea interesează învățământul, așa că ...fac și ei ce pot! (Fără nicio tangență la unii- din sistemul ,,nostru”. Și , vă rog. să credeți că o spun în cunoștință de cauză; ca un practicant al ortodoxiei, (cântăreț de strană-fără portofoliu, dry.gif )Cred ca trebuie delimitate lucrurile!
P.S În începuturile mele într-ale bisericii am învățat multe din manualele(programa) clasei a IV-a sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mirare
Trimis: 13 May 2013, 04:49 PM

Utilizator activ

Dar perioada de obtinere a binecuvantarii a fost 15 martie - 25 aprilie,ceva de genul! Inseamna ca am pierdut inscrierea?
Mesaj personal
mirare
Trimis: 13 May 2013, 05:19 PM

Utilizator activ

Informatia pentru 15-25 aprilie e gresita.
Mesaj personal
mirare
Trimis: 13 May 2013, 05:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (roset @ 12 May 2013, 04:34 PM)
Altfel nu poți fi profesor????!!!! biggrin.gif Lăsati-o , stimabililor! De ce un absolvent de teologie n-ar putea preda religia în  școli -vedeți , nu am spus a fi profesor, pe când cei cu ,,binecuvântare ” și nefiind  absolvent de teologie, pot? wink.gif  Cred că nu fac  sminteală, dar ..... cei cu teologia au tendințe mai mari ,ce nu prea interesează învățământul, așa că ...fac și ei ce pot! (Fără nicio tangență la unii- din sistemul ,,nostru”. Și , vă rog. să credeți că o spun în cunoștință de cauză; ca un practicant al ortodoxiei, (cântăreț de strană-fără portofoliu,  dry.gif )Cred ca trebuie delimitate lucrurile!
P.S În începuturile mele într-ale bisericii am învățat multe din manualele(programa) clasei a IV-a sign28.gif

Deoarece pedagogia este o știință în sine, diferită de teologie, care se învață și se deprinde.
Biserica se află în interiorul statului și trebuie să respecte deciziile sale.
Ca profesor îl reprezinți pe episcop în școlile la care predai, iar Înalpreasfinția Sa are niște criterii. character40.gif
Mesaj personal
mirare
Trimis: 13 May 2013, 07:19 PM

Utilizator activ

love63.gifAșa, am aflat! Pentru a obține binecuvântare trebuie să ai actele următoare:
1. Cerere scrisă către Înalpreasfinția Sa.
2. Adeverință de la îndrumătorul de an (duhovnicul clasei) / sau adeverință de la preotul paroh.

Cu cele două acte trebuie mers miercuri la ISJ Cluj pentru a fi avizate de inspectorul școlar religie pentru Județul Cluj - Prof. Marian Sidon, la ora 9:00.
După avizare se merge la audiență la Palatul Arhiepiscopiei.
http://maps.google.ro/maps?saddr=Strada+Po...=ro&mra=ls&z=17

După avizare mergeți la stația ”Piața Timotei Cipariu” (nu confundați cu stația cipariu!) de unde luați autobuzul 33 spre Stația Aleea Băișoara.
http://maps.google.ro/maps?saddr=Pia%C5%A3...=ro&mra=ls&z=14

Număr de contacte necesare:
Inspector școlar religie pentru Județul Cluj - Prof. Marian Sidon
0726-730.543

Vă mulțumesc de ajutor!

Hristos a înviat!

Acest mesaj a fost modificat de către mirare la data 13 May 2013, 07:28 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 13 May 2013, 07:24 PM

Mentor

Deoarece pedagogia este o știință în sine, diferită de teologie, care se învață și se deprinde.

Și nu se ,,studiază” și la teologie? confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved