Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (32) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> modificare examen grad II (engleza), pareri
CarmenGI
Trimis: 15 May 2013, 07:33 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Am aflat destul de tarziu despre schimbarile ce s-au produs in sustinerea examenului de grad II, si anume:

se face o medie aritmetica intre nota de la inspectie, nota de la TESTUL din METODICA SPECIALITATII si nota de la proba orala (care banuiesc ca e pedagogia).

Aceste modificari s-ar face in baza ordinului 3129 privind modificarea și completarea OMECTS nr. 5561/7.10.2011 pentru aprobarea Metodologiei privind formarea continuă a personalului din învățământul preuniversitar.

Cu ocazia asta, nu pot sa nu ii intreb si pe alti colegi care vor sustine examenul de grad II in vara aceasta, la engleza, ce parere au despre aceste modificari si cat de realiste sunt ?!
Mesaj personal
eliadib
Trimis: 19 May 2013, 05:35 PM

Utilizator activ

Si eu am o nedumerire...
ce invatam?
adik am inteles ca invat psiho-pedagogie...dar la a doua proba...metodica specialitatii...nu inteleg ce trebuie sa invat...pentru ca inainte aveam literatura...gramatica...acum dak e metodica...ce rost mai are sirul ala de romane sau piese de teatru sau poezie...adik ce sa-ti zica...cum predai Virginia Wolf spre exemplu?
Mesaj personal
max24
Trimis: 19 May 2013, 06:29 PM

Utilizator avansat

La gradul 2 la specialitate se da si scris si oral?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 May 2013, 08:16 PM

Mentor

Proba scrisă este din metodica specialității, iar proba orală din pedagogie, cu elemente de psihologie și de sociologie educațională.

--------------------
Mesaj personal
max24
Trimis: 19 May 2013, 10:40 PM

Utilizator avansat

Asa era mai demult. Mai nou am inteles ca se da si scris si oral la specialitate.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 May 2013, 11:08 PM

Mentor

Ați înțeles greșit. Până anul trecut, examenul pentru gradul didactic II avea trei probe:
1. disciplina de specialitate și didactica acesteia - scris;
2. disciplina de specialitate și didactica acesteia - oral;
3. pedagogie și elemente de psihologie a educației - oral.

Începând cu acest an, cele trei probe sunt:
1. inspecția specială;
2. test din metodica specialității - scris;
3. pedagogie, cu elemente de psihologie și de sociologie educațională - oral.

--------------------
Mesaj personal
floooooooooooo
Trimis: 20 May 2013, 06:38 AM

Utilizator avansat

Multumim D-nul Costi,pentru promptitudine! Sa inteleg ca se va face media inclusiv cu nota de la inspectia speciala?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 20 May 2013, 07:18 AM

Mentor

Da. Pentru prima dată, nota de la inspecția finală contează la stabilirea mediei.

--------------------
Mesaj personal
max24
Trimis: 20 May 2013, 07:24 AM

Utilizator avansat

Aveti cumva ordinul sau metodologia care prevede aceste modificari?
Mesaj personal
floooooooooooo
Trimis: 20 May 2013, 07:41 AM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 20 May 2013, 08:18 AM)
Da. Pentru prima dată, nota de la inspecția finală contează la stabilirea mediei.

Va multumesc din suflet!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 20 May 2013, 08:19 AM

Mentor

QUOTE (max24 @ 20 May 2013, 08:24 AM)

Art. 242 alin. (4) din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare.

Art. 6-24, 107 din Metodologia privind formarea continuă a personalului din învățământul preuniversitar, aprobată prin OMECTS nr. 5561/2011, cu modificările și completările ulterioare.

--------------------
Mesaj personal
Dyana2011
Trimis: 20 May 2013, 02:22 PM

Utilizator activ

Si toate universitatile vor fi obligate sa respecte aceasta metodologie? Ca mi-a spus cineva ca fiecare centru universitar conform autonomiei poate sa decida daca se da doar metodica ca la titularizare sau si specialitate ca pana acum.Ce parere aveti,domnule,Costi? Noi la matematica suntem si mai in ceata,ca eram obisnuiti cu exercitii ce se punctau negru pe alb.Acum.....metodica se poate interpreta.Mi se pare subiectiva....
Mesaj personalTrimite email
costi_52
Trimis: 20 May 2013, 02:25 PM

Mentor

Bineînțeles. Și până acum, universitățile aveau autonomie, dar nu am auzit ca examenul pentru gradul didactic II să fie organizat diferit. Cu excepția subiectelor, evident.

--------------------
Mesaj personal
Dyana2011
Trimis: 20 May 2013, 02:30 PM

Utilizator activ

Va multumesc frumos.
CarmenGI
Trimis: 20 May 2013, 03:01 PM

Utilizator activ

QUOTE (max24 @ 20 May 2013, 08:24 AM)

Informatiile esentiale sunt in primul mesaj pe care l-am postat, acolo e nr odinului care modifica metodologia!
Mesaj personal
RIMBAUD
Trimis: 20 May 2013, 10:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (eliadib @ 19 May 2013, 06:35 PM)
Si eu am o nedumerire...
ce invatam?
adik am inteles ca invat psiho-pedagogie...dar la a doua proba...metodica specialitatii...nu inteleg ce trebuie sa invat...pentru ca inainte aveam literatura...gramatica...acum dak e metodica...ce rost mai are sirul ala de romane sau piese de teatru sau poezie...adik ce sa-ti zica...cum predai Virginia Wolf spre exemplu?

What the f*** înseamnă "adik, dak"? Predai limbă străină, ar trebui să știi că litera "k" redă un SINGUR sunet, nu 15.

Acest mesaj a fost modificat de către RIMBAUD la data 20 May 2013, 10:43 PM

--------------------
Ca să înțelegi că ești prost trebuie, totuși, să-ți meargă mintea. (Georges Brassens)

„Creaționiștii lasă impresia că o ‘teorie’ este ceva ce ai născocit după o noapte de beție.”- Isaac Asimov

“Universul si Prostia sunt infinite si totusi de primul nu sunt asa sigur”.- Albert Einstein

Numai prostia poate să n-aibă intermitențe. - Grigore Moisil

Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligența, inteligența are limitele ei, prostia nu. - Umberto Eco

Beati pauperes spiritu
AlexandraBelascu
Trimis: 23 May 2013, 09:46 AM

Începător
*

Da, citind di eu am inteles acelasi lucru:
Sunt 2 probe: Metodica specialitatii - scris si Pedagogie - oral, si se face media si cu nota de la inspectia speciala. la toate trei trebuind sa fie nota min. 8, si media min. 8.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 23 May 2013, 11:20 AM

Mentor

E miiiinunat!
Să recapitulăm: la gradul II s-a scos de tot proba de specialitate (teoretică), rămânând metodica și psihopedagogia, în vreme ce doctoratul se echivalează cu gradele, deși n-are vreo legătură cu metodica sau psihopedagogia, deci cu activitatea didactică.

E frumos la noi, în învățământ!
Mesaj personal
max24
Trimis: 23 May 2013, 02:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 23 May 2013, 12:20 PM)
E miiiinunat!
Să recapitulăm: la gradul II s-a scos de tot proba de specialitate (teoretică), rămânând metodica și psihopedagogia, în vreme ce doctoratul se echivalează cu gradele, deși n-are vreo legătură cu metodica sau psihopedagogia, deci cu activitatea didactică.

E si mai frumos la altii, unde nici nu exista inutilitati gen "examen de gradul II".
Care ar fi rostul de a mai fi testat a 4-a oara din aceleasi lucruri care au fost verificate in:
-facultate, prin examene specifice
-titularizare
-definitivat
Poate imi scapa mie.

Aceste examene de grad sunt doar o modalitate de a tine profesorii din scurt si a le mai da cu taraita niste zeci de lei in plus la salariu. Adica, trebuie sa te pui bine cu directorul, ca doar iti trebuie foarte bine ca dai gradul, etc etc.

Ele nu exista in occident.
Si, ce face Funeriu, cel care, dupa cate se lauda, vroia sa reformeze sistemul de invatamant din romania, dupa modele din alte tari europene? In loc sa diminueze importanta acestor grade inutile, el vine si mai introduce unul: cel de profesor emerit, care exista prin '50-60 ultima data pe la noi. Nu-i de cascadorii rasului? Chiar sunt curios daca exista vreun profesor din Romania care sa-si fi dat gradul de "profesor emerit"?

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 23 May 2013, 02:05 PM
Mesaj personal
gandia
Trimis: 23 May 2013, 03:32 PM

Utilizator
**

se vor scoate si la noi,la un moment dat, daca tot vrem sa ne alinem altor sisteme educationale......
Mesaj personal
dora^
Trimis: 23 May 2013, 03:58 PM

Mentor

QUOTE (max24 @ 23 May 2013, 03:01 PM)
QUOTE (dora^ @ 23 May 2013, 12:20 PM)
E miiiinunat!

E si mai frumos la altii, unde nici nu exista inutilitati gen "examen de gradul II".
Care ar fi rostul de a mai fi testat a 4-a oara din aceleasi lucruri care au fost verificate in:
-facultate, prin examene specifice
-titularizare
-definitivat
Poate imi scapa mie.

Aceste examene de grad sunt doar o modalitate de a tine profesorii din scurt si a le mai da cu taraita niste zeci de lei in plus la salariu. Adica, trebuie sa te pui bine cu directorul, ca doar iti trebuie foarte bine ca dai gradul, etc etc.

Ele nu exista in occident.
Si, ce face Funeriu, cel care, dupa cate se lauda, vroia sa reformeze sistemul de invatamant din romania, dupa modele din alte tari europene? In loc sa diminueze importanta acestor grade inutile, el vine si mai introduce unul: cel de profesor emerit, care exista prin '50-60 ultima data pe la noi. Nu-i de cascadorii rasului? Chiar sunt curios daca exista vreun profesor din Romania care sa-si fi dat gradul de "profesor emerit"?

Nu știu alții cum au dat/ luat gradele, dar eu chiar am învățat multe lucruri, pregătindu-mă pentru aceste examene. Nu le consider inutile tocmai pt. că, „la catedră”, mi-a folosit ce am învățat pt. grade. Au fost multe lucruri de metodică sau pedagogie de care nici nu auzisem în facultate sau care nu au intrat în programele de titularizare.
Mesaj personal
ANDREI2013
Trimis: 23 May 2013, 05:50 PM

Utilizator avansat

Nu intotdeauna ( ca sa nu spun ca aproape niciodata) toata teoria pe care suntem obligati sa o invatam pentru grade NU ne foloseste la catedra.
A se vedea capitolul 1 de exemplu din programa de pedagogie pentru gradul 2.
Consider ca schimbarea structurii subiectelor la titularizare si grade didactice e benefica pentru noi toti. E mai important a se vedea cum stie cadrul didactic sa aplice ceea ce a invatat decat sa insire simple definitii fara noima.
Parerea mea! smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ANDREI2013 la data 23 May 2013, 05:51 PM

--------------------
Am învățat asta de la viață:

că pot fi destul de fericit încât să fiu bun,
că pot înfrunta destule greutăți
încât să devin puternic,
că pot simți destulă durere
încât să știu că sunt om,
că pot avea destule speranțe
încât să fiu fericit.

Paulo Coelho
Mesaj personal
max24
Trimis: 23 May 2013, 08:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ANDREI2013 @ 23 May 2013, 06:50 PM)
Nu intotdeauna ( ca sa nu spun ca aproape niciodata) toata teoria pe care suntem obligati sa o invatam pentru grade NU ne foloseste la catedra.
A se vedea capitolul 1 de exemplu din programa de pedagogie pentru gradul 2.
Consider ca schimbarea structurii subiectelor la titularizare si grade didactice e benefica pentru noi toti. E mai important a se vedea cum stie cadrul didactic  sa aplice ceea ce a invatat decat sa insire simple definitii fara noima.
  Parerea mea! smile.gif

Da, "desigur"...
La obiecte precum mate, fizica, etc, cel putin la titularizare, trebuie sa vezi in ce masura candidatul e in stare sa rezolve niste probleme, nu s-o dea in lalaieli metodice, care sunt subiective si interpretabile .
Pentru a vedea cum aplica un candidat ce a invatat la catedra, exista inspectiile si asistentele la ore. Munca la catedra din cate stiu eu se desfasoara intr-o sala de clasa, nu in fata unei foi. Dar poate nu ma prind eu. wink.gif
Gradele de la noi nu exista in occident. De ce oare, m-am intrebat de multe ori. Vi se pare ca avem un invatamant mai bun ca in alte tari in care nu sunt aceste grade?
La ce ajuta ele? Sa mai dea de lucru universitarilor?

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 23 May 2013, 08:06 PM
Mesaj personal
AlexandraBelascu
Trimis: 24 May 2013, 09:52 AM

Începător
*

Din ce carti va pregatiti? La Didactica specialitatii si la Pedagogie?
Mesaj personal
dora^
Trimis: 24 May 2013, 12:32 PM

Mentor

QUOTE (max24 @ 23 May 2013, 09:04 PM)

La obiecte precum mate, fizica, etc, cel putin la titularizare, trebuie sa vezi in ce masura candidatul e in stare sa rezolve niste probleme, nu s-o dea in lalaieli metodice, care sunt subiective si interpretabile .

Te înșeli. A fi profesor de mate nu înseamnă doar să știi să faci probleme, ci și să-i poți învăța pe alții cum să le rezolve!

Pentru a vedea cum aplica un candidat ce a invatat la catedra, exista inspectiile si asistentele la ore.

I-auzi.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (32) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved