Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (32) « Primul ... 12 13 [14] 15 16 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> modificare examen grad II (engleza), pareri
istrate aurelia
Trimis: 23 Aug 2013, 07:57 AM

Utilizator activ

Grup: Members

La franceza a aflat cineva ce subiecte au fost?
Mesaj personal
scorpion84
Trimis: 23 Aug 2013, 08:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Deeanna @ 22 Aug 2013, 09:58 PM)
QUOTE (newfairytale @ 22 Aug 2013, 09:24 PM)
QUOTE (scorpion84 @ 22 Aug 2013, 09:13 PM)
M-ati speriat....m-am uitat pe site-ul Inspectoratului si am gasit un anunt din Iunie cu numele celor care au examen si cu documente lipsa. Slava Domnului totul este in ordine...sper ca asa este si in realitate  wink.gif

incearca totusi sa suni si la universitate
eu abia cand am aflat de acolo ca nu sunt probleme, m-am linistit
dar asa sunt eu, ma ingrijorez prea tare cand poate nu e cazul

Eu eram convinsa ca-i totul in regula.Mai mult de ce mi se intamplase cu ultimele documente depuse la inspectorat,nu se putea intampla:metodistul nu scrisese in procesul verbal anul sustinerii gradului... biggrin.gif Si responsabilul cu perfectionarea ma suna in timpul orei sa ma intrebe cand blink.gif

Am sunat la Universitate si doamna de acolo mi-a zis asa: daca ar fi ceva in neregula Inspectoratul ar trebui sa ne anunte, ei au primit toate dosarele persoanelor inscrise la gradul II in regula, altfel nici n-ar fi trimis Inspectoratul dosarele cu acte lipsa. Asa ca dupa lista pe site-ul Inspectoratului daca totul este ok asa este si acum wink.gif
Mesaj personal
istrate aurelia
Trimis: 23 Aug 2013, 11:46 AM

Utilizator activ

CRAIOVA

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
istrate aurelia
Trimis: 23 Aug 2013, 11:46 AM

Utilizator activ

CRAIOVA

Acest mesaj a fost modificat de către istrate aurelia la data 23 Aug 2013, 11:46 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
bia2004
Trimis: 23 Aug 2013, 12:41 PM

Utilizator activ

Multumim pt. informatii ,Aurelia.
Asadar la romana suntem la 005, asta parca e la subsolul Universitatii.
Mesaj personal
scorpion84
Trimis: 23 Aug 2013, 01:27 PM

Utilizator avansat

Nu mai poooooooooooooooooooooooooooooooooooooooot ph34r.gif
Mesaj personal
blanitza
Trimis: 23 Aug 2013, 01:30 PM

Utilizator avansat

Fetele, noroc si inspiratie sa dea Dumnezeu, despre UPG si-ale lui avataruri la gr. II limba romana stie cineva ceva? Incerc disperata sa gasesc pe cineva care-a fost la cursurile din iunie, am facut tampenia sa le scap, ca n-am stiut cand sunt, si rau ce-mi pare acuuuu, de-mi vine sa ma strang de gat mad.gif
Va rog frumos, care stiti ceva, dati un semn aci, poate se mai risipeste smogul din capul meu, unde am o varza frumoasa cu ciuperci, condimentata la greu cu metode, strategii si mijloace... sad.gif

--------------------
Originalitatea, independența gândirii noastre, cere în primul rând Existența unei Gândiri. (Grigore Moisil)
Limitele limbajului meu semnifică limitele lumii mele.(Wittgenstein)
Mesaj personal
4ward
Trimis: 23 Aug 2013, 05:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (scorpion84 @ 23 Aug 2013, 03:27 PM)
Nu mai poooooooooooooooooooooooooooooooooooooooot  ph34r.gif

Nici eu.De-am termina odata cu examenul asta care ne consuma la propriu.Nu stiu daca am putut sa ma relaxez o zi in vacanta asta si acum stau sa ma gandesc si ce ciudatenii de subiecte ne asteapta.

Acest mesaj a fost modificat de către Deeanna la data 23 Aug 2013, 05:39 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
Monique@
Trimis: 23 Aug 2013, 05:55 PM

Utilizator activ

Buna,
Cine da grad II la Cluj, Univ Babes Bolyai? Nu stiti cat trebuie platit si pana cand, detaliile legate de platirea taxei pt grad II?
Poate cineva sa-mi trimita o conspectie la tema 16 din psiho-pedagogie?
Multumesc anticipat.
Monika
Mesaj personal
Monique@
Trimis: 23 Aug 2013, 06:05 PM

Utilizator activ

Va rog frumos poate cineva sa-mi trimita material pentru "Predarea literaturii si a elementelor de cultura" si "Principii de evaluare a materialelor folosite in predarea limbii engleze" la metodica?
Multumiri anticipate,
Monika
Mesaj personal
vioyst
Trimis: 23 Aug 2013, 06:11 PM

Utilizator activ

QUOTE (N_andra @ 22 Aug 2013, 07:52 PM)
Buna tuturor!
Sunt de la Oradea. Am terminat in sfarsit cu gradul II engleza. Totul a fost OK. Nu a picat nimeni, doar la franceza una. Nu s-a dat literatura. Au fost patru subiecte, de scris cam mult, dar a fost bine. La psihopeda a fost mai stresant pentru mine ca nu am prea reusit sa invat si ne-au cerut definitii, functii, categorii, bla bla bla. Dar nu a picat nimeni, au fost note bune. Sper sa fie bine si pentru voi. Bafta!

Vrem si noi subiectele,pls!!!!!!!!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 23 Aug 2013, 06:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Monique@ @ 23 Aug 2013, 08:05 PM)
Va rog frumos poate cineva sa-mi trimita material pentru "Predarea literaturii si a elementelor de cultura" si "Principii de evaluare a materialelor folosite in predarea limbii engleze" la metodica?
Multumiri anticipate,
Monika

Principiile le gasesti cu doua pagini in urma.Predarea culturii am postat-o aici

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
Monique@
Trimis: 23 Aug 2013, 06:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (Deeanna @ 23 Aug 2013, 08:24 PM)
QUOTE (Monique@ @ 23 Aug 2013, 08:05 PM)
Multumiri anticipate,
Monika

Principiile le gasesti cu doua pagini in urma.Predarea culturii am postat-o aici

Iti multumesc mult, si la psiho pedagoggie la tema 16, nu ai ceva conspectie pt tema: Managementul institutiei scolare: fundamente teoretico-metodologice. Stiluri de conducere. Schimbare si dezvoltare organizationala. Descentralizare invatamantului: rol, functii, mecanisme.
Mesaj personal
dianafr
Trimis: 23 Aug 2013, 07:07 PM

Utilizator
**

Buna seara,
Am citit mesajele voastre, observ o usoara deznadejde pentru partea de psihopedagogie, la fel simt si eu... e o mare de informatii, cine sa le retina? Oricum, am observat de asemenea ca sunt unii colegi care deja au sustinut examenul in diferite centre, de ex la Oradea..sau urmeaza.. Eu am in 29 la Cluj si mi-ar fi extrem de folositor un model de subiect pentru limba franceza. Stim cu totii ca au avut loc modificari anul acesta in structura subiectelor..
In speranta ca cineva imi va raspunde,
Va urez succes tuturor! smile.gif
Mesaj personal
N_andra
Trimis: 23 Aug 2013, 09:10 PM

Utilizator activ

Din pacate nu am putut lua foaia cu subiectele si dupa examen nici nu m-am uitat daca au fost afisate undeva. Din mare: 4 subiecte la engleza, primul a avut doua intrebari, una legata de listening si a doua daca profesorul trebuie sa foloseasca doar cuvinte pe care le stiu elevii + argumente. Al doilea subiect legat de teaching a structure, e.g. Present Simple, apoi era un subiect in care am avut de pus in ordine momentele unei activitati, o scrisoare, si sa scriem obiectivele pentru fiecare moment in parte. Ultimul subiect a fost sa scriem criteriile evaluarii acelei scrisori de la exercitiul precedent. La psiho-peda am avut evaluarea (definitie, functii), educatia morala, invatarea-procese psihice. La franceza nu stiu ce s-a dat:) BAFTA celor care mai au de dat examenul!
Mesaj personalTrimite email
vioyst
Trimis: 23 Aug 2013, 09:20 PM

Utilizator activ

QUOTE (N_andra @ 23 Aug 2013, 11:10 PM)
Din pacate nu am putut lua foaia cu subiectele si dupa examen nici nu m-am uitat daca au fost afisate undeva. Din mare: 4 subiecte la engleza, primul a avut doua intrebari, una legata de listening si a doua daca profesorul trebuie sa foloseasca doar cuvinte pe care le stiu elevii + argumente. Al doilea subiect legat de teaching a structure, e.g. Present Simple, apoi era un subiect in care am avut de pus in ordine momentele unei activitati, o scrisoare, si sa scriem obiectivele pentru fiecare moment in parte. Ultimul subiect a fost sa scriem criteriile evaluarii acelei scrisori de la exercitiul precedent. La psiho-peda am avut evaluarea (definitie, functii), educatia morala, invatarea-procese psihice. La franceza nu stiu ce s-a dat:) BAFTA celor care mai au de dat examenul!

Multumesc frumos!
Mesaj personal
scorpion84
Trimis: 23 Aug 2013, 10:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Monique@ @ 23 Aug 2013, 07:55 PM)
Buna,
Cine da grad II la Cluj, Univ Babes Bolyai? Nu stiti cat trebuie platit si pana cand, detaliile legate de platirea taxei pt grad II?
Poate cineva sa-mi trimita o conspectie la tema 16 din psiho-pedagogie?
Multumesc anticipat.
Monika

Informatii gasesti aici, desi am mai scris o data, cu cateva pagini mai inainte tongue.gif
http://dppd.ubbcluj.ro/index.php/formare-continua/gradul-ii
Mesaj personal
blanitza
Trimis: 24 Aug 2013, 12:09 AM

Utilizator avansat

Sa ne mai destindem o secunda din stufosenia materiei :
Umor de Net
X opineaza vis-a-vis de viata noastra amara :
- Schimbarile in sistemul de invatamant ar trebui sa vizeze in primul rand calitatea predarii, a muncii dascalilor si instruirea acestora permanenta, deoarece exista multe lacune in acest sens. Aceasta este cauza principala a esecului invatamantului romanesc, nu faptul ca nu exista destule evaluari pentru…
Y sugereaza delicat :
- Mai bine ti-ai face tie o evaluare la psihiatrie!

--------------------
Originalitatea, independența gândirii noastre, cere în primul rând Existența unei Gândiri. (Grigore Moisil)
Mesaj personal
bia2004
Trimis: 24 Aug 2013, 09:42 AM

Utilizator activ

Nu mai poooooooooooooooooooooooooooooooooooooooot ph34r.gif

Nici euuuuuuu!Vreau sa se termine odata!Vreau sa fie miercuri seara si noi sa avem examenul luat. mad17.gif sad04.gif
Mesaj personal
blanitza
Trimis: 24 Aug 2013, 09:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (bia2004 @ 24 Aug 2013, 11:42 AM)
Nu mai poooooooooooooooooooooooooooooooooooooooot  ph34r.gif

Nici euuuuuuu!Vreau sa se termine odata!Vreau sa fie miercuri seara si noi sa avem examenul luat. mad17.gif sad04.gif

La mine sa fie joi seara, si sa ascult Beatles character40.gif

--------------------
Mesaj personal
denise_iuliana
Trimis: 24 Aug 2013, 09:56 AM

Utilizator activ

Succes tuturor la grad!!! Am scapat!!! Sunt fericita!!!! Pentru romana daca vreti rezumat la metodele de predare-evaluare, va rog sa imi spuneti si il postez. (daca ma invata cineva cum sa postez)
Mesaj personal
denise_iuliana
Trimis: 24 Aug 2013, 10:08 AM

Utilizator activ

incerc sa postez.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 507 )
Fișier atașat  rezumat_metode_de_predare.doc
Mesaj personal
denise_iuliana
Trimis: 24 Aug 2013, 10:11 AM

Utilizator activ

incarc si pedagogia.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1317 )
Fișier atașat  SINTEZA_PEDA.doc
Mesaj personal
vioyst
Trimis: 24 Aug 2013, 10:15 AM

Utilizator activ

Dragi colegi care sustineti gradul la engleza,daca ne da plan de lectie pe care model ne axam,pe cel detaliat sub forma de tabel care are urmatoarele coloane:stage,procedure,tasks,interaction,aims,time sau pe modelul general pt teaching receptive/productive skills? confused24.gif
Mesaj personal
denise_iuliana
Trimis: 24 Aug 2013, 10:19 AM

Utilizator activ

si ultimul ; rezumat la rezumat....

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 369 )
Fișier atașat  idei___rezumat_pedagogie.doc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (32) « Primul ... 12 13 [14] 15 16 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved