Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Formularul E 402
Octaviana
Trimis: 5 Jun 2013, 10:44 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Rog urgent ajutor
Am un parinte care a venit cu formularul E 402 in limba germana si imi solicita sa completez datele scolii si ale elevului cu semnatura si stampila.
E corect asa ceva?
Nu cred ca institutiile din Romania au voie sa completeze formulare in alte limbi de circulatie internationala si sa aplice stampila unitatii.
Dar ma gandesc la tratatele si conventiile cu UE sa nu fie vreo prevedere care ne obliga sa facem acest lucru.....
Mesaj personal
marusca
Trimis: 5 Jun 2013, 11:12 AM

Utilizator avansat

Sa mearga la minister, nu cred ca poti completa tu ceva pentru ca nu are valabilitate, aceste acte sunt emise de inspectorate sau minister.
Mesaj personalIntegrity Messenger IM
atorob
Trimis: 5 Jun 2013, 12:26 PM

Utilizator
**

Va atasez un formular in limba romana.
Dupa completare, semnare, stampilare se elibereaza solicitantului care se duce la un birou de tradus acte pentru traducerea in limba dorita si legalizare.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 487 )
Fișier atașat  Form_E_402_actualizat_2.doc
Mesaj personal
Octaviana
Trimis: 5 Jun 2013, 12:29 PM

Utilizator avansat

Dosarele pentru aceste alocatii europene se intocmesc la Agentiile de prestatii sociale.
Am 2 formulare - unul in germana si unul in romana.
Parintele elevului sustine sus si tare ca eu trebuie sa completez formularul in germana si ca cel in limba romana este pentru ca eu sa ma documentez si sa stiu ce scrie pe cel in germana.
Dar mie nu mi se pare corect.
Agentia de prestatii sustine acelasi lucru - ca trebuie sa completez pe cel in limba germana.
Nu stiu cum sa procedez
Mesaj personal
iedera
Trimis: 5 Jun 2013, 02:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Octaviana @ 5 Jun 2013, 12:29 PM)
Dosarele pentru aceste alocatii europene se intocmesc la Agentiile de prestatii sociale.
Am 2 formulare - unul in germana si unul in romana.
Parintele elevului sustine sus si tare ca eu trebuie sa completez formularul in germana si ca cel in limba romana este pentru ca eu sa ma documentez si sa stiu ce scrie pe cel in germana.
Dar mie nu mi se pare corect.
Agentia de prestatii sustine acelasi lucru - ca trebuie sa completez pe cel in limba germana.
Nu stiu cum sa procedez

Am completat si eu formulare pt. plata alocatiei in Germania, doar pe cele in limba romana: pe prima pagina este tiparit numele elevului si noi completam doar ultima pagina pe care o semnam si stampilam. Este o confirmare a faptului ca este elevul nostru.

Acest mesaj a fost modificat de către iedera la data 5 Jun 2013, 02:50 PM
Mesaj personal
Octaviana
Trimis: 5 Jun 2013, 02:51 PM

Utilizator avansat

Stimata IEDERA....de acord cu dvs., numai ca Agentia de prestatii Vaslui mi-a trimis formularul in germana, cu adresa de inaintare prin care imi solicita completarea formularului in limba germana si sustin ca TREBUIE completat
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved