Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Subiecte model titularizare 2013
Cristina.C
Trimis: 7 Jun 2013, 10:50 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Au fost afisate subiectele model pentru examenul de titularizare 2013. Asa cum au fost si pentru definitivat, asa sunt si pentru titularizare: "Subiectele din cadrul probei scrise care a fost sustinuta in data de 2 august 2012 constituie modele de subiecte pentru anul 2013"

http://subiecte.edu.ro/2013/titularizare/m...bareme_2013.zip

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
radu_roxana
Trimis: 7 Jun 2013, 11:38 PM

Utilizator
**

QUOTE (Cristina.C @ 7 Jun 2013, 10:50 PM)
Au fost afisate subiectele model pentru examenul de titularizare 2013. Asa cum au fost si pentru definitivat, asa sunt si pentru titularizare: "Subiectele din cadrul probei scrise care a fost sustinuta in data de 2 august 2012 constituie modele de subiecte pentru anul 2013"

http://subiecte.edu.ro/2013/titularizare/m...bareme_2013.zip

Până la urmă, se dă doar din didactică? Este sigur?
Mesaj personal
gabriela86_b
Trimis: 7 Jun 2013, 11:48 PM

Utilizator
**

Sunt ca cele de anul trecut...
Mesaj personal
PangeeaRogvaiv
Trimis: 8 Jun 2013, 10:00 AM

Utilizator
**

Buna dimineata!
Nu este nimic nou in ceea ce priveste modelele de subiecte pe anul 2013, cum scrie in link-ul de prezentare.Acestea sunt subiectele de la examenul de titularizare de anul trecut.
Mesaj personal
framona
Trimis: 10 Jun 2013, 09:38 AM

Utilizator
**

sunt exact aceleasi subiecte care s-au dat anul trecut. le-o fi fost lene sa mai conceapa vreun model nou? unsure.gif
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 10 Jun 2013, 01:33 PM

Mentor

QUOTE (framona @ 10 Jun 2013, 08:38 AM)
sunt exact aceleasi subiecte care s-au dat anul trecut. le-o fi fost lene sa mai conceapa vreun model nou? unsure.gif

Măcar la ora asta știți cum vor arăta subiectele, pe când anul trecut au apărut f târziu modele (și alea doar pt unele discipline).

--------------------
user posted image
Mesaj personal
framona
Trimis: 10 Jun 2013, 02:51 PM

Utilizator
**

nu e exclus sa apara alte modele pe alta structura inainte cu vreo 3 zile de examen. orice e posibil blink.gif
Mesaj personal
derecho_08
Trimis: 17 Jun 2013, 11:58 PM

Utilizator avansat

Ce abordare ati da acestui gen de subiecte? Cei care au dat anul trecut sau cineva care stie ne poate spune si noua? smile.gif Putin ajutor, va rog, daca se poate! sign28.gif sign67.gif

--------------------
Je t'aime, Je t'aime
Comme un fou, comme un soldat,
Comme une star de cinema.
Je t'aime, je t'aime
Comme un loup, comme un roi,
Comme un homme que je ne suis pas.
Tu vois, je t'aime comme ca!

"Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter, nu valoreaza nimic!" Cicero.
Mesaj personalTrimite email
andadeea
Trimis: 19 Jun 2013, 07:10 PM

Utilizator activ

Sa inteleg ca aceste subiecte model s-au dat si le examen sau au fost concepute altele dupa aceste modele?! confused06.gif
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 19 Jun 2013, 08:24 PM

Mentor

Acestea sunt subiectele de la proba scrisă de anul trecut. Ele constituie model pentru subiectele din 2013.

--------------------
Mesaj personal
acvila666
  Trimis: 19 Jun 2013, 11:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 19 Jun 2013, 07:24 PM)
Acestea sunt subiectele de la proba scrisă de anul trecut. Ele constituie model pentru subiectele din 2013.

-dacă sunt MODEL pt. subiectele din 2013... asta înseamnă că subiectele vor respecta programa veche *(cea folosită și la examenul din 2012), dar vor fi elaborate având în vedere doar didactica specialității *(metodica...) happy30.gif

-însă avem și PUNCTUL III pagina 3 din adresa D.G.M.R.U.R.S. 42485/23.04.2013, în baza căreia „am impresia” unsure.gif că subiectele nu vor mai fi elaborate la nivel național, ci „pe centru”, de către „comisia de elaborare a subiectelor” *(cadre didactice titulare cu gradul didactic II și I) la nivel de județ, evitându-se astfel subiectul unic la nivel național, specific C.N.U.-ului... rolleyes.gif

-deci anul acesta „inspirația” necesară pt. titularizare *(ocuparea unui post cu contract pe perioadă NEdeterminată) nu mai ține neapărat de alegerea centrului *(pt. cei care au depus mai multe dosare...) de concurs cu mai multe posturi cu viabilitate de cel puțin 4 ani *(șanse suplimentare), ci de „aprecierea” competenței și a capacității comisiei de elaborare a subiectelor de a redacta itemii probei scrise - mai mult/puțin obiectivi/subiectivi, nivelul de dificultate, etc.; confused06.gif

-în această situație se mai anunță sau nu componența comisiei de elaborare a subiectelor cu 48 de ore înainte de concurs și proba scrisă propriu-zisă, sau... nu ni se îngăduie această „transparență”?! *(vb. de cei aflați în situația de a avea de ales între 1-2-3-n centre de concurs diferite, în funcție de numărul de dosare de înscriere la concurs... și care ar putea opta pentru un anumit centru sau altul, în funcție de... „preferințe”...) happy30.gif

sign28.gif sign67.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Gabryela_89
Trimis: 8 Jul 2013, 04:09 PM

Utilizator
**

QUOTE (acvila666 @ 19 Jun 2013, 11:37 PM)
QUOTE (costi_52 @ 19 Jun 2013, 07:24 PM)

-dacă sunt MODEL pt. subiectele din 2013... asta înseamnă că subiectele vor respecta programa veche *(cea folosită și la examenul din 2012), dar vor fi elaborate având în vedere doar didactica specialității *(metodica...) happy30.gif

-însă avem și PUNCTUL III pagina 3 din adresa D.G.M.R.U.R.S. 42485/23.04.2013, în baza căreia „am impresia” unsure.gif că subiectele nu vor mai fi elaborate la nivel național, ci „pe centru”, de către „comisia de elaborare a subiectelor” *(cadre didactice titulare cu gradul didactic II și I) la nivel de județ, evitându-se astfel subiectul unic la nivel național, specific C.N.U.-ului... rolleyes.gif

-deci anul acesta „inspirația” necesară pt. titularizare *(ocuparea unui post cu contract pe perioadă NEdeterminată) nu mai ține neapărat de alegerea centrului *(pt. cei care au depus mai multe dosare...) de concurs cu mai multe posturi cu viabilitate de cel puțin 4 ani *(șanse suplimentare), ci de „aprecierea” competenței și a capacității comisiei de elaborare a subiectelor de a redacta itemii probei scrise - mai mult/puțin obiectivi/subiectivi, nivelul de dificultate, etc.; confused06.gif

-în această situație se mai anunță sau nu componența comisiei de elaborare a subiectelor cu 48 de ore înainte de concurs și proba scrisă propriu-zisă, sau... nu ni se îngăduie această „transparență”?! *(vb. de cei aflați în situația de a avea de ales între 1-2-3-n centre de concurs diferite, în funcție de numărul de dosare de înscriere la concurs... și care ar putea opta pentru un anumit centru sau altul, în funcție de... „preferințe”...) happy30.gif

sign28.gif sign67.gif

WOW!!!! confused06.gif
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 8 Jul 2013, 05:14 PM

Utilizator avansat

eu am intrebat un inspector si mi-a spus clar ca subiectele vor fi la nivel national si nu local, sigur !
Mesaj personal
Gabryela_89
Trimis: 8 Jul 2013, 05:40 PM

Utilizator
**

QUOTE (anateodora @ 8 Jul 2013, 05:14 PM)
eu am intrebat un inspector si mi-a spus clar ca subiectele vor fi la nivel national si nu local, sigur !

Multumesc ptr raspuns... Eram in ceata! biggrin.gif
Mesaj personal
ariadna321
Trimis: 11 Jul 2013, 02:37 PM

Utilizator
**

Nu vreau sa pun paie pe foc, dar subiectele sunt peste tot. O rezolvare "pe bune" nu are nimeni. Am gasit pe "didactic" ceva atat de amplu si de stufos... Ceva concret ati gasit? confused06.gif confused06.gif
Mesaj personal
elidia
Trimis: 11 Jul 2013, 06:28 PM

Utilizator activ

Ceva universal valabil la toate disciplinele nu am gasit, oricum aprecierea rezolvarii subiectelor este subiectiva, depinde fff mult de cei care corecteaza. Ar fi interesant de citit o lucrare de nota 10, am inteles ca la nivel national a fost si asa ceva, dar sunt sigura ca cei care au luat 10 nu au interes sa citeasca acest forum ... Daca are cineva o schema universala pentru rezolvarea subiectelor il rugam sa o posteze smile.gif .
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 11 Jul 2013, 06:31 PM

Utilizator avansat

da, un model de nota 10, sau macar 9 animal27.gif ne-ar fi de folos, indiferent de disciplina, sa avem idee ce place comisiei biggrin.gif
Poate are cineva si posteaza.
Mesaj personal
rorox
Trimis: 11 Jul 2013, 08:22 PM

La prima intervenție

da, chiar as fi fff curioasa cum arata o lucrare de 9 sau 10...
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 11 Jul 2013, 08:38 PM

Utilizator avansat

am luat modelul asta de la cei de geografie, am inteles ca e o lucrare de 9,65

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3201 )
Fișier atașat  Rezolvare_geografie_I.pdf
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 11 Jul 2013, 08:39 PM

Utilizator avansat

partea a 2-a

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2158 )
Fișier atașat  Rezolvare_geografie_2.pdf
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 11 Jul 2013, 08:40 PM

Utilizator avansat

si subiectele date

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1831 )
Fișier atașat  Geografie_P_2012_var_03_LRO.pdf
Mesaj personal
elidia
Trimis: 12 Jul 2013, 01:41 PM

Utilizator activ

E foarte bun modelul, chiar daca nu e pentru disciplina mea... se poate construi un schelet foarte usor, sper sa fie reala si nota ce se zice ca s-a luat pe aceasta rezolvare!
Mesaj personal
alisto
Trimis: 14 Jul 2013, 01:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (rorox @ 11 Jul 2013, 08:22 PM)

Am intrebat pe cineva care a luat anul trecut nota 9 la examen cum a abordat subiectele. Raspunsul a fost: NU MAI STIU CUM AM SCRIS. no comment !
Mesaj personal
amethyst
Trimis: 14 Jul 2013, 01:56 PM

Mentor

QUOTE (alisto @ 14 Jul 2013, 01:00 PM)
QUOTE (rorox @ 11 Jul 2013, 08:22 PM)

Am intrebat pe cineva care a luat anul trecut nota 9 la examen cum a abordat subiectele. Raspunsul a fost: NU MAI STIU CUM AM SCRIS. no comment !

Ce e așa de greu de crezut?! Într-un an poate acea persoană a avut multe alte activități și nu s-a mai gândit deloc la respectiva lucrare (nici nu e de condamnat).

--------------------
user posted image
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 14 Jul 2013, 02:05 PM

Utilizator avansat

eh, mai sunt si persoane care, odata ce au scapat de un examen, nu mai fac nici un efort sa dea o relatie, un sfat cuiva aflat in situatia in care era si el cu ceva timp in urma...ori din comoditate, ori pur si simplu ca asa le place sa faca smile.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved