Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ordinea miscarii cadrelor din august, pt. dnul Costi
luminik
Trimis: 22 Jun 2013, 10:04 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Va rog foarte mult sa/mi raspundeti la cateva nedumeriri.
Prima intrebare:
Va rog sa/mi spuneti daca e corect ceea ce am inteles eu:
-repartitia titularilor(note peste sapte)pe 9 august,12 aug.

-repartitia suplinitorilor cu note peste 5 la examenul din 2013 pe 14 aug.

-detașare în interesul învățământului, în funcțiile de conducere pe 16 aug.

-detașare în interesul învățământului pe 23 aug.

- pe 27 aug. :
* cereri de completare a normei didactice și de detașare în interesul învățământului pentru restrângere nesoluționată
*cereri de continuitate pentru detașare la cerere
*cereri de continuitate pentru detașare la cerere/suplinitori care au obtinut peste 7 in anii anteriori.
*detașarea la cerere, a celor care au obținut cel puțin media 5,00 (cinci) la concursul
2013, în ordinea descrescătoare a mediilor
*detașarea la cerere a cadrelor didactice titulare, în ordinea descrescătoare a punctajelor

Pe 27 aug. nu stiu daca aceasta e ordinea sau alta.

A doua intrebare:
Doresc o detasare prin concurs de acte si urmaresc niste ore care sunt scoase pe site /ul edu.ro la continuitate peste nota 7. Banuiesc ca e vorba de o suplinire. Ideea este ca la scoala respectiva, nimeni nu a primit continuitate pe orele acestea si totusi ele sunt puse separat, pe aceasta lista.
Sfatuiti/ma ce pot face ca persoana in speta sa nu primeasca continuitatea pentru ca la scoala exista procesul verbal de respingere a continuitatii.
Daca as incerca o detasare in interesul invatamantului, as avea prioritate?

Astept raspuns la intrebarile mele si va multumesc foarte mult.

Mesaj personal
ionel_dinu
Trimis: 22 Jun 2013, 11:16 PM

Utilizator
**

Asa am citit si eu, iar din asta inseamna ca titularul, care vrea sa se detaseze, de exemplu, prin concurs de titularizare, nu mai poate avea prioritate in fata suplinitorilor, cum era pana acum? character40.gif
Deci un suplinitor cu nota mai mica poate lua inainte de 27 august un post pe care ar vrea sa se detaseze cineva (care sa zicem are peste 7?)Halal tara.....
Cum e pana la urma? Rezulta ca detasatii prin examen nu ar mai avea prioritate in fata suplinitorilor, eu asa inteleg, deci 5 ul titularului nu mai poate "bate" nota suplinitorului?
happy30.gif Sau mai mult, un 8, sa zicem, al unui titular, nu poate bate 5-ul suplinitorului? care ia postul inainte de 27 august?
Cine a fost anul trecut sa ne spuna si noua cum a fost.........
Mesaj personal
Olivia7
Trimis: 22 Jun 2013, 11:30 PM

Utilizator activ

Referitor la cei care vor sa obtina ore cu nota de anul trecut (nota peste 9, dar fara posibilitate de continuitate), acestia vor intra in prima tura la repartizare (cu cei care sustin examen anul acesta) sau ulterior?
Multumesc!
Mesaj personal
ionel_dinu
Trimis: 23 Jun 2013, 11:56 AM

Utilizator
**

QUOTE (luminik @ 22 Jun 2013, 10:04 PM)
Va rog foarte mult sa/mi raspundeti la cateva nedumeriri.
Prima intrebare:
Va rog sa/mi spuneti daca e corect ceea ce am inteles eu:
-repartitia titularilor(note peste sapte)pe 9 august,12 aug.

-repartitia suplinitorilor cu note peste 5 la examenul din 2013 pe 14 aug.

-detașare în interesul învățământului, în funcțiile de conducere pe 16 aug.

-detașare în interesul învățământului pe 23 aug.

- pe 27 aug. :
* cereri de completare a normei didactice și de detașare în interesul învățământului pentru restrângere nesoluționată
*cereri de continuitate pentru detașare la cerere
*cereri de continuitate pentru detașare la cerere/suplinitori care au obtinut peste 7 in anii anteriori.
*detașarea la cerere, a celor care au obținut cel puțin media 5,00 (cinci) la concursul
2013, în ordinea descrescătoare a mediilor
*detașarea la cerere a cadrelor didactice titulare, în ordinea descrescătoare a punctajelor

Pe 27 aug. nu stiu daca aceasta e ordinea sau alta.

A doua intrebare:
Doresc o detasare prin concurs de acte si urmaresc niste ore care sunt scoase pe site /ul edu.ro la continuitate peste nota 7. Banuiesc ca e vorba de o suplinire. Ideea este ca la scoala respectiva, nimeni nu a primit continuitate pe orele acestea si totusi ele sunt puse separat, pe aceasta lista.
Sfatuiti/ma ce pot face ca persoana in speta sa nu primeasca continuitatea pentru ca la scoala exista procesul verbal de respingere a continuitatii.
Daca as incerca o detasare in interesul invatamantului, as avea prioritate?

Astept raspuns la intrebarile mele si va multumesc foarte mult.

Asa am citit si eu, iar din asta inseamna ca titularul, care vrea sa se detaseze, de exemplu, prin concurs de titularizare, nu mai poate avea prioritate in fata suplinitorilor, cum era pana acum?
Deci un suplinitor cu nota mai mica poate lua inainte de 27 august un post pe care ar vrea sa se detaseze cineva (care sa zicem are peste 7?)Halal tara.....
Cum e pana la urma? Rezulta ca detasatii prin examen nu ar mai avea prioritate in fata suplinitorilor, eu asa inteleg, deci 5 ul titularului nu mai poate "bate" nota suplinitorului?
Sau mai mult, un 8, sa zicem, al unui titular, nu poate bate 5-ul suplinitorului? care ia postul inainte de 27 august?
Cine a fost anul trecut sa ne spuna si noua cum a fost.........
Mesaj personal
takilla
Trimis: 24 Jun 2013, 05:10 PM

Utilizator activ

si eu sunt in aceeasi situatie, dar m-am gandit ca poate se mai actualizeaza posturile pana in 27 august , pt ca altfel suplinitorii o sa ia toate posturile si nu mai ramane nimic pentru ceilalti care participa la sedintele urmatoare. Pentru ca daca stam sa ne gandim, de la sfarsitul lui mai pana in august, se mai elibereaza ceva posturi care nu vor aparea in lista cu posturile disponibile pt concurs.
Mesaj personal
takilla
Trimis: 24 Jun 2013, 05:12 PM

Utilizator activ

Stiu ca anul trecut la detasarea din 29-30 august erau foarte multe posturi disponibile, si tot asa, sedinta a avut loc dupa sedinta de suplinire. Eu una sper sa o actualizeze, ca altfel ne facem dosarul/sau participam la concurs fara niciun rost. Sper sa ne lamureasca cineva
Mesaj personal
takilla
Trimis: 24 Jun 2013, 05:17 PM

Utilizator activ

Graficul spune ca cei care participa cu nota de anul trecut va depune cerere intre 16-20 august la inspectorat si sedinta publica va fi in 28-29 august, deci dupa sedinta pentru titulari, suplinitori, continuitate, detasari etc.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved