Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> cerere bani concediu - avans, e obligatorie?
a. mihai
Trimis: 1 Jul 2013, 01:51 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Cererile prin care solicitam sau nu banii pe vacanta (in avans) sunt stipulate de lege?
La mine la scoala nu-i de ajuns un simplu mail.
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 1 Jul 2013, 01:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 1 Jul 2013, 01:51 PM)
Cererile prin care solicitam sau nu banii pe vacanta (in avans) sunt stipulate de lege?
La mine la scoala nu-i de ajuns un simplu mail.

Sincer, e prima data cand aud de astfel de cereri. Oare nu confundati cu cererile in vederea acordarii CO, conform planificarii intocmite la inceputul anului scolar? confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către irimie1 la data 1 Jul 2013, 01:57 PM
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 1 Jul 2013, 02:07 PM

Utilizator avansat

Nici poveste. Am in mail o cerere-tip, formulata catre "serviciul contabilitate" prin care solicit plata salariului in avans, pe lunile de vacanta. Apar cateva randuri prin care iau act ca plata ratelor catre CAR (in cazul in care am datorii) mi se retin si ele in avans, etc.
Am trimis un mail prin care rugam ca salariul sa-mi fie virat lunar, dar mi s-a replicat ca e necesar sa completez cererea, sa o scanez si s-o trimit cu posta electronica daca nu am cum s-o depun personal.

Ei bine nu am cu ce scana si mi se pare de tot haiul sa ma duc pana la scoala pentru asa chestie. In fond, sunt in vacanta, nu?

Vreau sa stiu ce temei legal are magaria asta, ca sa imi justific atitudinea, deloc prietenoasa in momentul de fata. mad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 1 Jul 2013, 02:08 PM
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 1 Jul 2013, 08:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 1 Jul 2013, 02:07 PM)
Nici poveste. Am in mail o cerere-tip, formulata catre "serviciul contabilitate" prin care solicit plata salariului in avans, pe lunile de vacanta. Apar cateva randuri prin care iau act ca plata ratelor catre CAR (in cazul in care am datorii) mi se retin si ele in avans, etc.
Am trimis un mail prin care rugam ca salariul sa-mi fie virat lunar, dar mi s-a replicat ca e necesar sa completez cererea, sa o scanez si s-o trimit cu posta electronica daca nu am cum s-o depun personal.

Ei bine nu am cu ce scana si mi se pare de tot haiul sa ma duc pana la scoala pentru asa chestie. In fond, sunt in vacanta, nu?

Vreau sa stiu ce temei legal are magaria asta, ca sa imi justific atitudinea, deloc prietenoasa in momentul de fata. mad.gif

Ciudat. Dar ține de ignoranța specifică multor unității de învățământ, în frunte cu onorabilele lor conduceri....

E vorba despre indemnizația de concediu de odihnă (deci, nu de salarii în avans "pe vară") care se acordă, conform legii (Codul muncii, in primul rând), cu cel puțin 5 zile înainte de plecarea în concediul de odihnă.
Se formulează, într-adevăr, o cerere. Dar aceasta are în vedere acordarea concediului de odihnă în sine. Nu mai spun ca programarea tuturor concediului de odihnă se face, in principiu, la inceputul fiecarui an scolar pentru toti salariatii.

Detalii despre concediul de odihnă în învățămînt AICI

--------------------
Nu dețin nicio funcție sindicală. Prin urmare, vă rog să nu vă mai vărsați năduful sindical asupra mea ! :)

sinvlex - blog neoficial și independent - despre sindicate * învățământ * lege
copiraituri shi pozăreli - blog de fotografie
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
yoko70
Trimis: 1 Jul 2013, 08:54 PM

Mentor

QUOTE (sinvlex @ 1 Jul 2013, 08:37 PM)
QUOTE (a. mihai @ 1 Jul 2013, 02:07 PM)

Ciudat. Dar ține de ignoranța specifică multor unității de învățământ, în frunte cu onorabilele lor conduceri....

E vorba despre indemnizația de concediu de odihnă (deci, nu de salarii în avans "pe vară") care se acordă, conform legii (Codul muncii, in primul rând), cu cel puțin 5 zile înainte de plecarea în concediul de odihnă.
Se formulează, într-adevăr, o cerere. Dar aceasta are în vedere acordarea concediului de odihnă în sine. Nu mai spun ca programarea tuturor concediului de odihnă se face, in principiu, la inceputul fiecarui an scolar pentru toti salariatii.

Detalii despre concediul de odihnă în învățămînt AICI

Nu se aplica metodologia referitoare la concediu.?..si apoi Codul Muncii:)

" Ca atare, ministrul educației naționale a emis Ordinul nr. 3.251/1998 prin care au fost aprobate Normele metodologice privind efectuarea concediului de odihnă al personalului didactic din învățământ, emise în aplicarea art. 103 din Legea nr. 128/1997, cu modificările și completările ulterioare, și a Hotărârii Guvernului nr. 250/1992, republicată, cu modificările ulterioare.

În cauză sunt aplicabile actele normative cu caracter special, mai precis art. 103 din Legea nr. 128/1997, cu modificările și completările ulterioare, art. 7 din Hotărârea Guvernului nr. 250/1992, republicată, cu modificările ulterioare, și pct. 21-26 din Normele metodologice privind efectuarea concediului de odihnă al personalului didactic din învățământ, emise în aplicarea art. 103 din Legea nr. 128/1997 și a Hotărârii Guvernului nr. 250/1992, republicată, aprobate prin Ordinul ministrului educației naționale nr. 3.251/1998:

- art. 103 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările și completările ulterioare:

"Art. 103. - Cadrele didactice beneficiază de dreptul la concediu astfel: a) concediul anual cu plata, în perioada vacanțelor școlare, respectiv universitare, cu o durată de cel puțin 62 de zile, exclusiv duminicile și sărbătorile legale; în cazuri bine justificate, conducerea instituției de învățământ poate întrerupe concediul legal, persoanele în cauză urmând a fi remunerate pentru munca depusă; normele metodologice referitoare la efectuarea concediului legal vor fi elaborate de Ministerul Învățământului împreună cu sindicatele recunoscute pe plan național";

- art. 7 din Hotărârea Guvernului nr. 250/1992 privind concediul de odihnă și alte concedii ale salariaților din administrația publică, din regiile autonome cu specific deosebit și din unitățile bugetare, republicată, cu modificările ulterioare:"

Bineinteles ca nu mai exista vechiul statut ...dar logica e aceeasi:)
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 1 Jul 2013, 09:25 PM

Utilizator avansat

În principiu, eu zic să ne ghidăm după actele normative aflate în vigoare, nu după cele abrogate.

Iar în vigoare sunt:

- art. 267(1) din Legea nr. 1/2011 a educației naționale (cadrele didactice beneficiază de concediu anual cu plată, în perioada vacanțelor școlare, cu o durată de 62 de zile lucrătoare)
- art. 145 din Legea nr. 54/2003 – Codul Muncii, cu modificările și completările ulterioare (pentru perioada concediului de odihnă, salariații beneficiază de plata indemnizației de concediu de odihnă “cu cel puțin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.”
- Ordinul 5.559/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice privind efectuarea concediului de odihnă al personalului didactic din învătământ (art. 10 alin 5 reiterează că indemnizatia de concediu de odihnă se plăte-te cu cel putin 5 zile înaintea plecării în concediu)
- art. 7(5) din H.G. nr. 250/1992 - face aceeași precizare.

P.S. Întâi se aplică legea, apoi metodologia. Teoretic, metodologia e dată în aplicarea legii, nu în modificarea ei. Mai puțin în învățământ... uneori... biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către sinvlex la data 1 Jul 2013, 09:28 PM

--------------------
Nu dețin nicio funcție sindicală. Prin urmare, vă rog să nu vă mai vărsați năduful sindical asupra mea ! :)

yoko70
Trimis: 1 Jul 2013, 09:43 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 1 Jul 2013, 08:54 PM)
Bineinteles ca nu mai exista vechiul statut ...dar logica e aceeasi:)

Se aplica in primul rand 'ultima lege'- CCM ,apoi ...legea speciala(legea 1+Ordinul 5.559/2011 )...si pentru ce mai ramane "necuprins" avem Codul Muncii...

Dar ce ne facem cu cotabilii care spun ca ' nu se poate pentru ca nu permite nea Edusal..." ? desi le ai atras atentia ca in bugetul scolii sa prinda banii pentru plata conform CCM smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 1 Jul 2013, 09:45 PM
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 2 Jul 2013, 09:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 1 Jul 2013, 09:43 PM)
Se aplica in primul rand 'ultima lege'- CCM ,apoi ...legea speciala(legea 1+Ordinul 5.559/2011 )...si pentru ce mai ramane "necuprins" avem Codul Muncii...

Ei, nu-i chiar asa. Dar, sa nu intram in detalii... Si, mai ales, in contradictoriu.

--------------------

yoko70
Trimis: 2 Jul 2013, 05:38 PM

Mentor

QUOTE (sinvlex @ 2 Jul 2013, 09:25 AM)
Se aplica in primul rand 'ultima lege'- CCM  ,apoi ...legea speciala(legea 1+Ordinul 5.559/2011 )...si pentru ce mai ramane "necuprins" avem Codul Muncii...

Ei, nu-i chiar asa. Dar, sa nu intram in detalii... Si, mai ales, in contradictoriu.

La Constanta ati castigat "prima de vacanta"?smile.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 05:46 PM

Mentor

Ce CCM de munca se respecta??? Ca eu nu am vazut niciun 2% sau vreun al 13-lea salar!!! mad.gif mad.gif mad.gif
Ia nu mai mintiti atat despre acest CCM ce ”a cumparat” multe voturi pentru actuala guvernare!!! mad.gif

Sa va mai spun de esalonarea HJ-urilor?!?

mad.gif mad.gif mad.gif

--------------------
------------------------------------------------------------------------
***”GHIOZDANUL INVATATORULUI”***
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 05:47 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 2 Jul 2013, 04:38 PM)
QUOTE (sinvlex @ 2 Jul 2013, 09:25 AM)
Se aplica in primul rand 'ultima lege'- CCM  ,apoi ...legea speciala(legea 1+Ordinul 5.559/2011 )...si pentru ce mai ramane "necuprins" avem Codul Muncii...

La Constanta ati castigat "prima de vacanta"?smile.gif

Si daca a castigat-o ce a rezolvat? Ca tot esalonat or s-o primeasca! confused05.gif

Ar trebui sa nu ne mai platim toti impozitele catre stat pana nu-si achita si ei datoriile catre noi! mad.gif

Eu asa fac! Dar cati aveti acest curaj? confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 2 Jul 2013, 05:50 PM

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Jul 2013, 05:55 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 2 Jul 2013, 05:46 PM)
Ce CCM de munca se respecta??? Ca eu nu am vazut niciun 2% sau vreun al 13-lea salar!!! mad.gif mad.gif mad.gif
Ia nu mai mintiti atat despre acest CCM ce ”a cumparat” multe voturi pentru actuala guvernare!!! mad.gif

mad.gif mad.gif mad.gif

A spus cineva ca se respecta Contractul?smile.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 05:56 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 2 Jul 2013, 04:55 PM)
QUOTE (adria_m @ 2 Jul 2013, 05:46 PM)
Ce CCM de munca se respecta??? Ca eu nu am vazut niciun 2% sau vreun al 13-lea salar!!! mad.gif  mad.gif  mad.gif

mad.gif  mad.gif  mad.gif

A spus cineva ca se respecta Contractul?smile.gif

Si daca vedeti ca nu se respecta, de ce stati cuminti in banca voastra? confused05.gif
E locul cald, ai?

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 06:22 PM

Mentor

No, s-acum tac toti laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 06:27 PM

Mentor

Hellllăăăăăăăăuuuuuuuu!!! Gata? Mucles? laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Nenea @sinvlexxxxxxxx, cum e cu legile??? Dar cu sindicatele dv.??? Tacere ai??? rolleyes.gif

De ce mai aveti ministerul acela al dialogului social, daca tot nu faceti nimic? confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 2 Jul 2013, 06:31 PM

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 06:37 PM

Mentor

S-au disparut cu desavarsire confused06.gif

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 06:41 PM

Mentor

Nenea @sinvlexxxxxxxx, gata, ati plecat in vacanta???
...si noi am vrea, dar nu avem cu ce confused05.gif

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 06:43 PM

Mentor

Yoko, te vad!!! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Ia spune-ne pe unde ne pleaca baștanii in concediu? rolleyes.gif

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Jul 2013, 06:43 PM

Mentor

Sinvlex e jurist...si unul bun...nu i cere lui sa "solidarizeze " federatiile sindicale..
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Jul 2013, 06:44 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 2 Jul 2013, 06:43 PM)
Yoko, te vad!!! laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif

Nu stiu...Dar poti sa il intrebi pe Nistor...

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 2 Jul 2013, 06:46 PM
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 06:56 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 2 Jul 2013, 05:43 PM)
Sinvlex e jurist...si unul bun...nu i cere lui sa "solidarizeze " federatiile sindicale..

Daca era un jurist atat de bun precum il lauzi, negocia cu guvernul ca procentele la esalonari sa fie mai mari!!! Asa ca..., lasa vrajeala rolleyes.gif

--------------------
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 06:57 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 2 Jul 2013, 05:44 PM)
QUOTE (adria_m @ 2 Jul 2013, 06:43 PM)
Yoko, te vad!!! laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif

Nu stiu...Dar poti sa il intrebi pe Nistor...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif Ii este goaza de intrebarile mele huh.gif

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Jul 2013, 07:06 PM

Mentor

QUOTE (adria_m @ 2 Jul 2013, 06:56 PM)

Daca era un jurist atat de bun precum il lauzi, negocia cu guvernul ca procentele la esalonari sa fie mai mari!!! Asa ca..., lasa vrajeala rolleyes.gif

FSLI a incercat sa "combata" din punct de vedere juridic reesalaonarea...nu spun ca Spiru Haret nu a facut la fel...dar....Sinvlex a incercat sa "rupa" din punct de vedere juridic reesalonarea!....cauta informatii pe blogul sau... Nu l apar....

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 2 Jul 2013, 07:07 PM
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 2 Jul 2013, 07:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 2 Jul 2013, 06:56 PM)

Hăhăhă, ce glumă bună! Ce are sula cu prefectura?!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Jul 2013, 07:09 PM

Mentor

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved