Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> fisa de evaluare, noua fisa de evaluare 2013
alinutza_tm
Trimis: 2 Jul 2013, 06:47 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Nu stiu cati dintre voi, dragi colegi , ati completat fisa de evaluare a activitatii pe anul scolar 2012-2013!Cred ca s-a sesizat deja de multi dintre noi ca inca nu avem o fisa care sa ne permita o autoevaluare sincera...Eu am avut anul acesta ore in 4 scoli, motiv pt care nu am primit dirigentie!toate bune si frumoase, dar cand am vazut fisa am incremenit...am vrut sa fiu sincera, corecta, nu sa-mi umflu punctajul;insa daca nu esti diriginte nu ai nici cea mai mica sansa sa obtii calificativul FB pt ca din 100 de puncte ,15 sunt pt managementul clasei!sa fim realisti...in nici o scoala nu sunt toti profesorii diriginti si ce ne ramane de facut????crdeam ca in sfarsit avem si noi o fisa OK;insa daca nu esti la o scoala de elita sa ai olimpici, daca nu esti diriginte, daca esti in n scoli, daca esti corect abia daca reusesti sa faci calificativul B...Oare cand se va elabora o fisa care sa promoveze egalitatea intre cadrele didactice????
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 06:59 PM

Mentor

Munca de diriginte trebuie rasplatita cumva, nu? Si-asa ca responsabilitatea este extrem de mare! mad.gif
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 2 Jul 2013, 07:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alinutza_tm @ 2 Jul 2013, 06:47 PM)
insa daca nu esti diriginte nu ai nici cea mai mica sansa sa obtii calificativul FB pt ca din 100 de puncte ,15 sunt pt managementul clasei!sa fim realisti...in nici o scoala nu sunt toti profesorii diriginti si ce ne ramane de facut????

Dară ce, ca și simplu dascăl, recte fără a fi și "diriginte", nu se poate manageria clășile de elevi?! Pentru că de ce? Căci fiindcă se numesc manageri opăriții de directori de școli, deși sunt sub cizma primarelui și isejeului, nemișcând nimic fără voie de la trânșii.
P.S. Ar trebui să beneficieze de punctele respective din fișa de evaluare doar acei dascăli ce au târguit patalama de manager educațional (de la senesepea, credis sau alte sereleluri) ...
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 2 Jul 2013, 07:04 PM

Mentor

QUOTE (remus-dragos @ 2 Jul 2013, 06:01 PM)

P.S. Ar trebui să beneficieze de punctele respective din fișa de evaluare doar acei dascăli ce au târguit patalama de manager educațional (de la senesepea, credis sau alte sereleluri) ...

Da mă leșiiiiiiii..... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Te simti nemanageriat rolleyes.gif
Mesaj personal
4ward
Trimis: 2 Jul 2013, 09:12 PM

Utilizator avansat

o fisa care sa promoveze egalitatea intre cadrele didactice????

A fost odata,pe timpu' lu' Ceasca! sad53.gif

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
Kristina55
Trimis: 3 Jul 2013, 12:08 PM

Utilizator
**

Doresc sa intreb daca la unitatile voastre scolare :
1. s-a solicitat anexa la Fisa de evaluare pentru 2012/2013 si Raport de autoevaluare, cu documentele justificative,
2. Daca se discuta aceste Fise de evaluare in catedra pentru stabilirea calificativului.
Multumesc.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 3 Jul 2013, 01:28 PM

Utilizator avansat

Nu stiu cati dintre voi, dragi colegi , ati completat fisa de evaluare a activitatii pe anul scolar 2012-2013!Cred ca s-a sesizat deja de multi dintre noi ca inca nu avem o fisa care sa ne permita o autoevaluare sincera...Eu am avut anul acesta ore in 4 scoli, motiv pt care nu am primit dirigentie!toate bune si frumoase, dar cand am vazut fisa am incremenit...am vrut sa fiu sincera, corecta, nu sa-mi umflu punctajul;insa daca nu esti diriginte nu ai nici cea mai mica sansa sa obtii calificativul FB pt ca din 100 de puncte ,15 sunt pt managementul clasei!sa fim realisti...in nici o scoala nu sunt toti profesorii diriginti si ce ne ramane de facut????crdeam ca in sfarsit avem si noi o fisa OK;insa daca nu esti la o scoala de elita sa ai olimpici, daca nu esti diriginte, daca esti in n scoli, daca esti corect abia daca reusesti sa faci calificativul B...Oare cand se va elabora o fisa care sa promoveze egalitatea intre cadrele didactice????

Managementul clasei de elevi este un domeniu de cercetare în știintele
educatiei care studiază perspectivele de abordare a clasei de elevi și structurile
dimensionale ale acesteia, în scopul asigurării conduitelor corespunzătoare
pentru desfășurarea procesului de predare-învătare-evaluare (RomiŃă Iucu –
„Managementul clasei de elevi”, ed. Polirom, 2006)

Mintea cocosului ar remarca faptul ca nu doar profesorul diriginte se ocupa cu asa ceva. Mintea multor oameni - mai ales aia de la conducere - nu.

ps. am purtat discutii interminabile despre "cum se numeroteaza foile catalogului".
Bre, daca e scris negru pe alb "Prezentul catalog contine ... file", de ce numeroteaza lumea paginile? Cu DEX-ul in mana, nu am reusit sa-i conving. Principiul "asa face toata lumea" e deasupra legii.
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 3 Jul 2013, 01:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kristina55 @ 3 Jul 2013, 12:08 PM)
1. s-a solicitat anexa la Fisa de evaluare pentru 2012/2013 si Raport de autoevaluare, cu documentele justificative,
2. Daca se discuta aceste Fise de evaluare in catedra pentru stabilirea calificativului.
Multumesc.

Mi s-a trimis prin mail un raport de activitate (numit ca atare). Asta ... "urmeaza sa fie atasat, in septembrie, la fisa de autoevaluare".

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 3 Jul 2013, 01:33 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1210 )
Fișier atașat  raport_activitate.doc
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 3 Jul 2013, 07:21 PM

Utilizator avansat

Multumesc.

Exista metodologie si calendar pentru evaluarea anuala. Daca nu s-a respectat sunt de vina TOTI (director, cadre didactice). Majoritatea dascalilor nu cunosc aceste doua documente, unora nu le pasa daca se respecta sau ba (sunt sigura ca numai cand primesc un calificativ B se dezmeticesc!), etc.

Fisa trebuie personalizata pt fiecare scoala, se discuta, se schimba, se imbunatateste, etc. Dupa abrobare se afiseaza la inceputul anului scolar, sa stie omul ce are de facut.

Fisa de evaluare-DA (desi nu a urmat pasii, s-a imprumutat de la o alta scoala!!!)
Raport-Da
Documente justaficative se solicita daca sunt suspiciuni (oricum trebuie sa aveti portofoliulul profesional personal pus la punct in fiecare an)
Discutare -Da

Termenul este 15 august. Succes!

Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 3 Jul 2013, 07:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 2 Jul 2013, 06:59 PM)
Munca de diriginte trebuie rasplatita cumva, nu? Si-asa ca responsabilitatea este extrem de mare! mad.gif

10 %
Mesaj personal
vi_escu
Trimis: 3 Jul 2013, 09:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 3 Jul 2013, 07:21 PM)
oricum trebuie sa aveti portofoliulul profesional personal pus la punct in fiecare an

glumesti?
Mesaj personal
denise_iuliana
Trimis: 4 Jul 2013, 09:15 AM

Utilizator activ

Buna ziua. Se poate posta cumva Fisa de evaluare din anul acesta? Am inteles ca s-a modificat, dar la noi la scoala nu a aparut modificata. Cu multumiri.
Mesaj personal
Narcisa_prof
  Trimis: 4 Jul 2013, 10:06 AM

Utilizator avansat

QUOTE (vi_escu @ 3 Jul 2013, 09:02 PM)
QUOTE (Narcisa_prof @ 3 Jul 2013, 07:21 PM)
oricum trebuie sa aveti portofoliulul profesional personal pus la punct in fiecare an

glumesti?

NU! de ce as glumi?! este vorba despre munca mea/noastra, surprizele neplacute vin mai repede decat cele placute, sa ma trezesc ca primesc un calificativ necorespunzator pt ca nu am cum dovedi (ca doar hartiile conteaza) in fata SEFILOR ca am lucrat. Ce stiti voi cum sunt SEFII mei ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
Kristina55
Trimis: 4 Jul 2013, 02:49 PM

Utilizator
**

Buna ziua,
Va rog sa postati o Fisa de evaluare pentru anul scolar 2012/2013, deoarece noi am primit niste fise care cuprind criterii in urma carora nu am putea realiza nici 20 puncte,
Va multumesc.
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 4 Jul 2013, 03:07 PM

Utilizator avansat

Fisa de evaluare contine indicatori de performanta stabiliti in fiecare unitate scolara. Nu puteti utiliza fisa de la alta unitate scolara.

http://www.edums.ro/monitorul-oficial824bis_2011.pdf

Calendarul s-a modificat

GRAFICUL/CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR DE EVALUARE
(
anexa 1 modificata
)
TERMENE
ACTIVITĂȚI
15 iunie-15 august
Depunerea fișei de autoevaluare/evaluare și a
raportului justificativ la secretariatul unității

3-10 septembrie
Validarea de către consiliul profesoral a fișelor de
autoevaluare/evaluare ale personalului didactic și
didactic
auxiliar.
Evaluarea în comisii/compartimente
Evaluarea în consiliul de administrație
Comunicarea, prin
secretariatul unității de
învățământ, a hotărârii consiliului de
administrație către toate cadrele
didactice/didactice auxiliare care nu au putut fi
prezente pentru evaluarea finală

Până la data de15 septembrie
Depunerea contestațiilor
Soluționarea contestațiilor și comunicarea în scris
a rezultatelor

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 4 Jul 2013, 03:11 PM
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 4 Jul 2013, 03:12 PM

Utilizator avansat

Cred că e o exagerare fișa respectivă.

La școlile mele dragi (3 școli gimnaziale în mediul rural), aceasta e mai mult o formalitate. smile.gif Regula e: să nu fie 100 p, dar să iasă FB.

Ultima dată când am pus seriozitate într-o astfel de fișă am pierdut continuitatea, iar foștii colegi mi-au zis să nu mai fac asta niciodată... Îmi cam pierdusem răbdarea atunci: nici azi nu-mi vine să cred că mi-au cerut prin martie (parcă) să mă autoevaluez după aceeași fișă care se dă la finalul anului școlar! Parcă nu mi-ar fi ajuns naveta la 3 școli... ca să am 100 p trebuia să le fac pe toate până în martie. Și tot după logica lor să-mi punctez numai activitatea din acea școală, că pe ei asta îi interesează.

Legile-s legi. Și-or fi cu bună intenție, dar unde se exagerează cu litera legii... eu zic că nu-i de stat. rolleyes.gif Dacă pentru colegii de atunci a fost ca și cum mi-aș tăia singur craca de sub picioare, pentru mine astăzi acel moment a fost cheia cu care am deschis ușa spre niște oameni normali cu care e o plăcere să fii coleg.

După plecarea mea s-a schimbat și directorul. De unde și o replică pe care o țin pentru viitoare dificultăți: „Vedeți că la școala de unde plec eu se schimbă directorul!” tongue.gif

--------------------
GhitaB :: Gând bun :: Desene gratuite de publicat
First the doctor told me the good news: I was going to have a disease named after me. :))
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
alinutza_tm
Trimis: 4 Jul 2013, 04:19 PM

Utilizator
**

QUOTE (remus-dragos @ 2 Jul 2013, 07:01 PM)
insa daca nu esti diriginte nu ai nici cea mai mica sansa sa obtii calificativul FB pt ca din 100 de puncte ,15 sunt pt managementul clasei!sa fim realisti...in nici o scoala nu sunt toti profesorii diriginti si ce ne ramane de facut????

Dară ce, ca și simplu dascăl, recte fără a fi și "diriginte", nu se poate manageria clășile de elevi?! Pentru că de ce? Căci fiindcă se numesc manageri opăriții de directori de școli, deși sunt sub cizma primarelui și isejeului, nemișcând nimic fără voie de la trânșii.

Ba o faci, cu varf si indesat....uneori mai mult decat dirigintele clasei respective!
mad.gif
Mesaj personal
alinutza_tm
Trimis: 4 Jul 2013, 04:22 PM

Utilizator
**

Fisa de evaluare contine indicatori de performanta stabiliti in fiecare unitate scolara. Nu puteti utiliza fisa de la alta unitate scolara.

Narcisa , eu am avut anul acesta ore in 4 scoli....am primit aceeasi fisa de evaluare...pe care sincera sa fiu am facut-o si eu ca toata lumea... cool.gif
Mesaj personal
alinutza_tm
Trimis: 4 Jul 2013, 04:26 PM

Utilizator
**

QUOTE (a. mihai @ 3 Jul 2013, 01:33 PM)
Multumesc.

Mi s-a trimis prin mail un raport de activitate (numit ca atare). Asta ... "urmeaza sa fie atasat, in septembrie, la fisa de autoevaluare".

Pt noi este ff logic, dar oare pt cei de sus este????hai sa fim seriosi cati dintre noi are daca nu e diriginte fise cu comportamentul elevilor???daca eu am 15 clase cu cate 23-36 elevi,cum sa mai fac si asta???
Mesaj personal
Narcisa_prof
  Trimis: 4 Jul 2013, 04:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alinutza_tm @ 4 Jul 2013, 04:22 PM)

Narcisa , eu am avut anul acesta ore in 4 scoli....am primit aceeasi fisa de evaluare...pe care sincera sa fiu am facut-o si eu ca toata lumea... cool.gif

Foarte bine pt. tine! inseamna ca directorii din cele 4 scoli nu au facut ce trebuie, poate au scos fisa tip fara indicatori , din metodologie si cu asta basta. Poate si-au imprumutat fisa!!!! Nu ma mir, directorul nostru (nou fiind)a luat fisa de la o scoala vecina unde directorul este extrem de serios si documentat si care a realizat o fisa personalizata.

Cred ca in majoritatea scolilor evaluarea anuala este o formalitate ce trebuie indeplinita, toata suflarea primeste FB si atunci e pace sub maslini!

Nici eu nu comentez nimic (asta pt ca TOATA LUMEA TACE, nu ma gasesc eu desteapta!!!!!!), personal imi fac Raportul cu responsabilitate si seriozitate, am lucrat, am ce trece, unde nu am, nu punctez, tot pic pe FB, desigur nu cu 99 puncte !!!!!!!!!!!
Azi am depus fisa si raportul (cu nr de inregistrare) si sunt in CONCEDIUUUUUUU!!!!!

Va doresc concediu placut!

Te compatimesc sincer pt. cele 4 scoli ! Nu mi-as dori !!!! Sper sa ies la pensie din scoala aceasta.

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 4 Jul 2013, 04:52 PM
Mesaj personal
liliana2
Trimis: 4 Jul 2013, 05:49 PM

Utilizator activ

Art. 5

(5) În cazul în care un angajat, personal didactic sau didactic auxiliar, desfășoară activitate în două sau mai multe unități sau instituții de învățământ, evaluarea anuală a activității se face în fiecare unitate cu personalitate juridică în care angajatul funcționează. Cadrele didactice au obligația să își completeze fișele de autoevaluare/evaluare în fiecare unitate de învățământ. Unitatea de învățământ respectivă are obligația de a elibera o adeverință din care să rezulte punctajul pe fiecare domeniu în parte. Aceste adeverințe vor fi depuse de cadrul didactic/didactic auxiliar la unitatea de învățământ unde are funcția de bază. Media punctajelor se va realiza pe domenii și nu pe indicatori în Consiliul de Administrație al unității de învățământ unde se face evaluarea finală și acordarea calificativului.

eu sunt titular in 4 unitati de invatamant iar din anul scolar 2011/2012 si anul acesta am procedat asa cum prevede OMECTS nr. 6143/01.11.2011, duc adeverintele la scoala baza si am doar un calificativ final.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana2 la data 4 Jul 2013, 05:56 PM

--------------------
Ca să-ti dai seama că ești prost trebuie să-ți meargă mintea!
Mesaj personal
Mia2012
Trimis: 4 Jul 2013, 06:53 PM

Utilizator
**

Nu stiu de ce nu se sesizeaza nimeni pe la ISJ-uri de incorectitudinile in evaluare care apar la cei care lucreaza in mai multe unitati scolare. Lucrez in trei scoli, am dirigentie doar intr-una. Rezulta ca punctajul de la Managementul clasei de elevi o sa se imparta la trei. Prin urmare dirigentia unora, cu ore intr-o singura scoala, aduce mai multe puncte decat dirigentia altora, cu ore in mai multe scoli.
Ar trebui sa completam o singura fisa in care sa cumulam toate activitatile din cursul anului, nu sa facem media...
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 5 Jul 2013, 12:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 3 Jul 2013, 01:28 PM)

Managementul clasei de elevi este un domeniu de cercetare în știintele
educatiei care studiază perspectivele de abordare a clasei de elevi și structurile
dimensionale ale acesteia, în scopul asigurării conduitelor corespunzătoare
pentru desfășurarea procesului de predare-învătare-evaluare (RomiŃă Iucu –
„Managementul clasei de elevi”, ed. Polirom, 2006)

Mintea cocosului ar remarca faptul ca nu doar profesorul diriginte se ocupa cu asa ceva. Mintea multor oameni - mai ales aia de la conducere - nu.

Managementul clasei nu se refera numai la diriginte (asa cum spune si colegul aici.
Mesaj personal
PAMV
Trimis: 5 Jul 2013, 03:30 AM

Utilizator activ

1. Fisa de evaluare se particularizeaza de fiecare institutie scolara.
2. Indicatorii fisei de evaluare trebuie sa fie in legatura cu atributiile stabilite prin fisa postului. Prin urmare nu au ce cauta acolo indicatori de gradatie de merit. Fisa de evaluare trebuie sa puncteze doar activitatile curente ale cadrelor didactice si nimic mai mult.
3. Punctajul pe care fiecare cadru didactic ar trebui sa si-l acorde ar trebui sa fie de minim 95 de puncte, cu inclinatie spre 100 de puncte. De ce? Pai mai oameni buni ati luat bani pentru activitatea prestata in scoala; daca nu va punctati cu peste 95 inseamna ca ati recunoaste ca nu v-ati facut treaba, prin urmare recunoasteti ca ati fost platiti degeaba. Pai la privat daca tu nu iti indeplinesti sarcinile de serviciu corespunzator iti taie din salariu. De ce sa fim atat de fraieri sa spunem singuri ca nu ne facem treaba (desi foarte multe cadre didactice fac mult mai mult decat ar trebui sa faca) ca sa dam apa la moara gurilor rele ca nu ne meritam salariile? Atat ar mai trebui sa le dam si argumente.
4. Sunt sigur ca nu sunt mai mult de 5% dintre directori care sa aiba toate hartiile puse la punct pentru a-si permite luxul sa dea un calificativ mai jos de FB (decat in vreun caz evident, alcoolism, bataie in scoala, desi si in cazurile acestea chestiunea e problematica). Cei mai multi directori merg la intimidare (si, din pacate, le merge) si singur cadrul didactic se depuncteaza undeva spre 86-88. Orice cadru didactic care ataca in instanta hotararea asupra calificativului are sanse de peste 90% sa castige. Cea mai mica eroare de procedura in acordarea calificativului (neconcordanta intre fisa postului si fisa de evaluare, nerespectarea calendarului, lipsa fiselor de asistenta, aprobarea indicatorilor fara consultarea sefilor de comisie metodica etc.) va aduce castig de cauza cadrului didactic si sunt sigur ca dupa ce pierde in instanta si isi ia smotru de la ISJ directorul o va lasa mai moale cu toanele.

P.S.: In nici un caz fisa de evaluare se discuta si se inmaneaza la finalul anului. Acolo unde s-a intamplat asa s-a produs un abuz. Daca eu nu stiu fisa postului si modul cum se regasesc prevederile din fisa postului in fisa de evaluare nu pot sa-mi desfasor corespunzator activitatea, prin urmare nu pot fi depunctat la fisa de evaluare.

Acest mesaj a fost modificat de către PAMV la data 5 Jul 2013, 03:41 AM
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 5 Jul 2013, 04:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 4 Jul 2013, 03:07 PM)
Calendarul s-a modificat

GRAFICUL/CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR DE EVALUARE
(anexa 1 modificata)
TERMENE ACTIVITĂȚI
15 iunie-15 august
Depunerea fișei de autoevaluare/evaluare și a
raportului justificativ la secretariatul unității

3-10 septembrie
Validarea de către consiliul profesoral a fișelor de
autoevaluare/evaluare ale personalului didactic și
didactic
auxiliar.
...

La ce e referă această validare a fișei? Unde a apărut noul calendar?
Mulțumesc!

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved