Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Plata diferentiata a cadrelor didactice!, Se poate asa ceva?
docx
Trimis: 18 Jul 2013, 11:06 PM

Mentor

Grup: Members

Acolo sunt dati toti absolventii care au sustinut EN in scoala. Plecarea se face dupa aceea.
Sunt convinsa ca numarul creste considerabil, mai ales ca-s multi corigenti in ani terminali.
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 18 Jul 2013, 11:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (docx @ 18 Jul 2013, 10:06 PM)
Acolo sunt dati toti absolventii care au sustinut EN in scoala. Plecarea se face dupa aceea.
Sunt convinsa ca numarul creste considerabil, mai ales ca-s multi corigenti in ani terminali.

Intr-adevar lista cu rezultatele EN e cea mai apropiata de realitate. Din ea lipsesc doar corigentii, CES-ul si cei care n-au vrut/ putut sa participe la EN.

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 18 Jul 2013, 11:35 PM

Mentor

QUOTE (maria_oniga @ 18 Jul 2013, 10:18 PM)

Intr-adevar lista cu rezultatele EN e cea mai apropiata de realitate. Din ea lipsesc doar corigentii, CES-ul si cei care n-au vrut/ putut sa participe la EN.

De ce sa lipseasca CES-ul? La noi toti cei care au avut CES au promovat clasa a VIII-a si au dat EN fara probleme. Chiar daca au luat 1 la EN, ei sunt repartizati la liceu fara probleme confused05.gif
Mesaj personal
maria_oniga
Trimis: 18 Jul 2013, 11:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adria_m @ 18 Jul 2013, 10:35 PM)
QUOTE (maria_oniga @ 18 Jul 2013, 10:18 PM)

De ce sa lipseasca CES-ul? La noi toti cei care au avut CES au promovat clasa a VIII-a si au dat EN fara probleme. Chiar daca au luat 1 la EN, ei sunt repartizati la liceu fara probleme confused05.gif

Depinde cine i-a consiliat. In mod normal n-aveau ce cauta la EN. Oricum au loc la liceu, dar in etapa a treia. Asa cum e de altfel firesc.

--------------------
Orice profesor cauta sa transforme intunericul in lumina. Unii reusesc chiar mai mult: sa transforme lumina in flacara.
Mesaj personal
dena
Trimis: 19 Jul 2013, 09:03 AM

Mentor

QUOTE (maria_oniga @ 18 Jul 2013, 10:58 PM)
S-ar putea lucra la o salarizare diferentiata doar pe segmentul cantitate si, eventual, importanta disciplinei predate.

referitor la importanta disciplinei, te referi la disciplinele de examen sau la cele care le sunt folositoare in viitor?

--------------------
60% din timp, am de lucru de fiecare dată
Autumn is a second spring when every leaf is a flower

user posted image
Mesaj personal
camomille
Trimis: 19 Jul 2013, 09:22 AM

Utilizator avansat

Eu propun introducerea criteriilor anantomice. Cu cât ești mai ... cu atât să ai salariul mai....Sau după culoarea ochilor, părului, tenului.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 19 Jul 2013, 09:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 18 Jul 2013, 04:09 PM)
Doamna Andronescu, pe care o respect mai mult acum (ca nu este ministru) spunea ca un profesor de la un liceu la care nu a luat nimeni bacul nu poate fi platit la fel ca un profesor de la un liceu la care s-a depasit procentul de 50-60-70% promovabilitatea.

Cred ca doamna Andronecu ar trebui sa nu-si mai dea cu parerea in legatuira cu invatamantul preuniversitar. Ar trebui sa-i ajunga titulatura de gropar al sistemului. In mandatul ei a inceput degringolada bacalaureatului, ea a desfiintat scolile profesionale, ea a politizat imvatamantul, ea a inventat fabrica de diplome universitare. Asa ca ar trebui sa se abtina. Daca profesorul este raspunzator de toate rebuturile societatii, ea de ce nu a scos doar genii???

P.S. Oare noi de ce nu avem curajul sa amenintam ca ne vom da demisia, sau ca nu vom mai participa la examene, sau ca nu vom incepe anul scolar asa cum fac acum medicii? Pe medici nu-i doare constiinta ca de ei depinde viata oamenilor, dar noi nu mai putem de copilasii nostri, carora le periclitam viitorul luminos.
Mesaj personal
camomille
Trimis: 19 Jul 2013, 09:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 19 Jul 2013, 09:36 AM)

P.S. Oare noi de ce nu avem curajul sa amenintam ca ne vom da demisia, sau ca nu vom mai participa la examene, sau ca nu vom incepe anul scolar asa cum fac acum medicii? Pe medici nu-i doare constiinta ca de ei depinde viata oamenilor, dar noi nu mai putem de copilasii nostri, carora le periclitam viitorul luminos.

Stau și mă întreb dacă oare am putea angaja medici din țările africane sau asiatice. Că tot s-a dat drumul la angajările 1 la 1.
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 19 Jul 2013, 09:49 AM

Utilizator avansat

Oare noi de ce nu avem curajul sa amenintam ca ne vom da demisia, sau ca nu vom mai participa la examene, sau ca nu vom incepe anul scolar asa cum fac acum medicii? Pe medici nu-i doare constiinta ca de ei depinde viata oamenilor, dar noi nu mai putem de copilasii nostri, carora le periclitam viitorul luminos.

ideea e corecta .

eu insa astept nerabdator sa vad niste medici romani facand ce au zis....

--------------------
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.
Mesaj personal
max24
Trimis: 19 Jul 2013, 09:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (profudebio @ 18 Jul 2013, 08:54 PM)
Bineînțeles că va exista tendința fraudării acestor teste, prin acordarea notelor de 5 "din milă". Dar asemenea abateri pot fi identificate, izolate și sancționate, pentru a nu se mai repeta.

Ai probleme serioase!
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 19 Jul 2013, 09:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Mugurel Stefan @ 19 Jul 2013, 09:49 AM)
eu insa astept nerabdator sa vad niste medici romani facand ce au zis....

Pana una alta...precedentul l-au creat. Acum un an sau doi, medicii de familie nu au eliberat retete timp de cateva luni. Si au obtinut niste drepturi.
Mesaj personal
tyta
Trimis: 19 Jul 2013, 04:33 PM

Mentor

Noi,nu. Ca suntem mult prea fudui,plini de ifose de parca Pamantul s-ar opri daca eu, X sau Y, as avea niscai probleme, plini de ranchiuna si invidie, plini de noi...ma rog, nu generalizez, spun doar ce vad/aud in cancelaria mea.

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
IIonescu
Trimis: 19 Jul 2013, 07:36 PM

Utilizator activ

QUOTE (camomille @ 19 Jul 2013, 08:22 AM)
Eu propun introducerea criteriilor anantomice. Cu cât ești mai ... cu atât să ai salariul mai....Sau după culoarea ochilor, părului, tenului.

Un concurs de miss/ mister Scoala X? Interesant!! laugh.gif

--------------------
"Nu merită să plângi pentru nimeni, iar cei care merită nu te vor face să plângi!" Gabriel Garcia Marquez
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 19 Jul 2013, 07:45 PM

Utilizator avansat

character40.gif Este clar (din punctul meu de vedere) ca nu sunt discipline importante si neimportante in invatamantul nostru (ma refer la gimnaziu)! Sunt insa disicipline care comporta o responsabilitate mai mare din partea profesorilor. Si sigur trebuie sa scot in evidenta Matematica si Limba romana . Parerea mea este ca s-ar putea umbla la normele acestor profesori. Pot sa-mi argumentez foarte bine afirmatiile, dar sunt sigur ca nu este nevoie! cool20.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
camomille
Trimis: 19 Jul 2013, 07:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (IIonescu @ 19 Jul 2013, 07:36 PM)
QUOTE (camomille @ 19 Jul 2013, 08:22 AM)
Eu propun introducerea criteriilor anantomice.  Cu cât ești mai ... cu atât să ai salariul mai....Sau după culoarea ochilor, părului, tenului.

Un concurs de miss/ mister Scoala X? Interesant!! laugh.gif

Cuuum?mad.gif

Da de ce nu Miss/Mister XXL Școala Y. wink.gif
Mesaj personal
max24
Trimis: 19 Jul 2013, 07:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 19 Jul 2013, 07:45 PM)
character40.gif Este clar (din punctul meu de vedere) ca nu sunt discipline importante si neimportante in invatamantul nostru (ma refer la gimnaziu)! Sunt insa disicipline care comporta o responsabilitate mai mare din partea profesorilor. Si sigur trebuie sa scot in evidenta Matematica si Limba romana . Parerea mea este ca s-ar putea umbla la normele acestor profesori. Pot sa-mi argumentez foarte bine afirmatiile, dar sunt sigur ca nu este nevoie! cool20.gif

cool20.gif
Mesaj personal
valentin84
Trimis: 19 Jul 2013, 08:05 PM

Utilizator avansat

OK, aveti responsabilitate astia de romana si mate, sa ia BAC-ul si EN. Dar daca nu iau elevii BAC-ul, in ce fel va afecteaza? Responsabilitate e aia cand stai cu morcovul ca daca iti pica BAC-ul jumate, iti taie jumate de salariu. Nu responsabilitatea de-asta goala de continut, ca rade presa de voi si asa mai departe, asta nu e responsabilitate ce merge platita...

Acest mesaj a fost modificat de către valentin84 la data 19 Jul 2013, 08:06 PM

--------------------
By simple common sense I don't believe in God, in none - Sir Charles Spencer Chaplin It seems to me that the idea of a personal God is an anthropological concept which I cannot take seriously - Albert Einstein Faith is believing something you know ain’t true - Mark Twain Religion is excellent stuff for keeping common people quiet – Napoleon Bonaparte Men never commit evil so fully and joyfully as when they do it for religious convictions – Blaise Pascal Religions are like fireflies, they require darkness in order to shine – Arthur Shopenhauer All thinking men are atheists – Ernst Hemingway Atheism is the voice of a few intelligent people – Voltaire Properly read, the Bible is the most potent force for atheism ever conceived - Isaac Asimov Men will never be free until the last king is strangled with the entrails of the last priest – Denis Diderot Lighthouses are more helpful than churches - Benjamin Franklin Religions are all alike, founded upon fables and mythologies – Thomas Jefferson I could never give assent to the long, complicated statements of Christian dogma – Abraham Lincoln I have never seen the slightest scientific proof of the religious ideas of heaven and hell, or of a god - Thomas Edison
Mesaj personal
max24
Trimis: 19 Jul 2013, 08:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valentin84 @ 19 Jul 2013, 08:05 PM)
OK, aveti responsabilitate astia de romana si mate, sa ia BAC-ul si EN. Dar daca nu iau elevii BAC-ul, in ce fel va afecteaza? Responsabilitate e aia cand stai cu morcovul ca daca iti pica BAC-ul jumate, iti taie jumate de salariu. Nu responsabilitatea de-asta goala de continut, ca rade presa de voi si asa mai departe, asta nu e responsabilitate ce merge platita...

EEete SCART!
Noua sa ne taie jumate din salariu, dar voi, care nu aveti aceasa responsabilitate cu examenele, sa stati frumos linistiti pe acelasi salariu, nu? Buuun asa!
Logic ar fi, daca noua ne taie jumate din salariu daca ne pica jumate din elevi, voua sa va dea 0 lei, ca nu dau elevii vreun examen.

Sa fie salariile la fel, si mi se pare corect ce zice @kovacsstefan, sa se micsoreze norma la cei de mate si romana. De altfel, am auzit ca in unele tari europene, mai exact de Finlanda sau Danemarca parca era vorba, exact asa e.

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 19 Jul 2013, 08:29 PM
Mesaj personal
valentin84
Trimis: 19 Jul 2013, 08:36 PM

Utilizator avansat

max, tu nu ai inteles ce am vrut sa spun, sau te faci? Ma refeream ca in cazul in care va platesc pe voi mai mult, cum vrei tu, sa va si puna responsabilitatea in carca, pentru ca deocamdata nu o aveti decat formal.

Cu alte cuvinte, da, sunt de acord ca profii de mate si romana sa aiba salariu dublu, dar daca o dau in bara, sa li se lase un sfert din el. Asta ar fi sistemul logic si corect, nu salariu dublu ca dau elevii examen, iar daca pica sa nu conteze in niciun fel.

Nu ati face fata la un astfel de sistem, va zic eu, pentru ca poti sa fii mama profesorului, daca ai elevi varza, varza ies si examenele. Asa ca sa o lasam mai usor cu responsabilitatea imaginara si pretentiile.

Acest mesaj a fost modificat de către valentin84 la data 19 Jul 2013, 08:44 PM

--------------------
By simple common sense I don't believe in God, in none - Sir Charles Spencer Chaplin It seems to me that the idea of a personal God is an anthropological concept which I cannot take seriously - Albert Einstein Faith is believing something you know ain’t true - Mark Twain Religion is excellent stuff for keeping common people quiet – Napoleon Bonaparte Men never commit evil so fully and joyfully as when they do it for religious convictions – Blaise Pascal Religions are like fireflies, they require darkness in order to shine – Arthur Shopenhauer All thinking men are atheists – Ernst Hemingway Atheism is the voice of a few intelligent people – Voltaire Properly read, the Bible is the most potent force for atheism ever conceived - Isaac Asimov Men will never be free until the last king is strangled with the entrails of the last priest – Denis Diderot Lighthouses are more helpful than churches - Benjamin Franklin Religions are all alike, founded upon fables and mythologies – Thomas Jefferson I could never give assent to the long, complicated statements of Christian dogma – Abraham Lincoln I have never seen the slightest scientific proof of the religious ideas of heaven and hell, or of a god - Thomas Edison
Mesaj personal
max24
Trimis: 19 Jul 2013, 08:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valentin84 @ 19 Jul 2013, 08:36 PM)
max, tu nu ai inteles ce am vrut sa spun, sau te faci? Ma refeream ca in cazul in care va platesc pe voi mai mult, cum vrei tu, sa va si pune responsabilitatea in carca, pentru ca deocamdata nu o aveti decat formal.

Cu alte cuvinte, da, sunt de acord ca profii de mate si romana sa aiba salariu dublu, dar daca o dau in bara, sa li se lase un sfert din el. Asta ar fi sistemul logic si corect, nu salariu dublu ca dau elevii examen, iar daca pica sa nu conteze in niciun fel.

Nu ati face fata la un astfel de sistem, va zic eu, pentru ca poti sa fii mama profesorului, daca ai elevi varza, varza ies si examenele. Asa ca sa o lasam mai usor cu responsabilitatea imaginara si pretentiile.

Uiti o chestie: da, poti sa ai elevi slabi, sa te chinui sa muncesti din greu cu ei, si rezultatele sa fie tot proaste. Dar tu ai muncit, numai ca atat s-a putut. Si dupa aia o si incasezi cu dari de explicatii, mustruluieli de la inspectori/directori, etc, in timp ce pe unul de desen nici capul nu-l doare, poate sa doarma la ora tot anul.
Ti se pare corect?
Iar daca imi pica toti, sa iau salariu cat unul de alta materie, ce zici de asta? Ca pe ala nu-l verifica nimeni ce a facut si ce nivel au elevii!

Ce naiba, esti om rational, nu poti sa zici ca responsabilitatea e imaginara, asta nici tu nu o crezi, da o bagi din orgoliu, pai cum sa fie profesorii de mate si romana mai "smecheri", nu-i asa?

Responsabilitatea exista. De altfel, eu am mai propus o varianta: sa ne lase si salariul, si norma la fel ca voua, dar sa ne mai scuteasca de ploaia de activitaturi si proiecte si cursuri si prostii care ni se cer! Ca de ex in timp ce ala de desen merge cu clasa nu-stiu-unde, eu stau si corectez zeci de simulari.
Noi cu examenele, restu' cu extrascolarul. Ce zici de asta?
Chiar daca are 30% promovabilitate(Ceea ce e considerat dezastru), un profesor de mate/romana munceste mai mult si se STRESEAZA mult mai mult decat unul de alta materie. Nu ai cum sa contesti asa ceva.
Iar daca are 100%, pateste cum am patit eu: nu-i zice nimeni niciun cuvant de apreciere, si i se taie apoi ziua de 5 octombrie ca nu a fost cu elevii la plimbare pe strada! Pai, sa mai muncesti sa faci 100% in cazul asta? Iti mai vine?

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 19 Jul 2013, 08:57 PM
Mesaj personal
valentin84
Trimis: 19 Jul 2013, 08:55 PM

Utilizator avansat

Dar cum ar fi corect? Daca iti pica toti, sa iei salariu de merit? Pe cuvant daca te inteleg.

Daca spui ca tu te chinui, de ce crezi ca nu se chinuie la clasa si profesorii altor discipline?

Mustruluiala de care zici nu are sens in mod oficial, iar directorii pot certa si un prof de desen, doar ca, din pacate, nu se intampla. Ar trebui, pentru ca asa e, multi freaca menta la desen, dar nu e motiv sa iei tu salariu dublu, ci sa se puna biciu pe aia de desen, sa isi faca treaba. La fel si la celelalte materii, nu ar trebui sa existe materii la care sa doara pe cineva in chiloti.

Ma iau pe mine ca exemplu, pe langa tine (normal ca nu ma compar, nici def-ul nu l-am luat). Eu imi fac ora, tu iti faci ora. Directorul ne poate certa pe amandoi. Elevii tai dau examen, asta e singura diferenta, insa nu patesti nimic daca il rateaza, insa orele ni le facem in egala masura.

Acest mesaj a fost modificat de către valentin84 la data 19 Jul 2013, 08:58 PM

--------------------
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 19 Jul 2013, 08:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valentin84 Trimis: 19 Jul 2013 @ 08:36 PM)
sa va si pune responsabilitatea in carca, pentru ca deocamdata nu o aveti decat formal.

pe vremea cand noi inca facem ore si recapitulari restul sunt in vacanta...eu zic sa nu deschidem discutii de astea ca apar o multime de frustrari la iveala....

QUOTE (valentin84 Trimis: 19 Jul 2013 @ 08:36 PM)
Asta ar fi sistemul logic si corect, nu salariu dublu ca dau elevii examen, iar daca pica sa nu conteze in niciun fel.

hai lasa...asa ar fi parfum daca s-ar da teste la toate materiile si daca profu' nu si-a facut datoria sa ii ia din salariu...cred ca unii ar veni si cu bani de acasa...

--------------------
Mesaj personal
valentin84
Trimis: 19 Jul 2013, 09:01 PM

Utilizator avansat

Daca ai facut recapitulare sau ore in vacanta, sunt de acord sa se plateasca acele ore, si sa le faca doar profesorii care vor, nu mi se pare corect nici sa aiba unii profesori salariul mai mare, nici sa fie obligati sa faca ore in vacanta.

Unde ai facut ore in vacanta? De curiozitate? Ca sunt un pic sceptic.

Acest mesaj a fost modificat de către valentin84 la data 19 Jul 2013, 09:02 PM

--------------------
Mesaj personal
max24
Trimis: 19 Jul 2013, 09:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valentin84 @ 19 Jul 2013, 08:55 PM)
Dar cum ar fi corect? Daca iti pica toti, sa iei salariu de merit? Pe cuvant daca te inteleg.

Daca spui ca tu te chinui, de ce crezi ca nu se chinuie la clasa si profesorii altor discipline?

Mustruluiala de care zici nu are sens in mod oficial, iar directorii pot certa si un prof de desen, doar ca, din pacate, nu se intampla. Ar trebui, pentru ca asa e, multi freaca menta la desen, dar nu e motiv sa iei tu salariu dublu, ci sa se puna biciu pe aia de desen, sa isi faca treaba. La fel si la celelalte materii, nu ar trebui sa existe materii la care sa doara pe cineva in chiloti.

Unde am zis eu ca daca iti pica toti, sa iei salariu de merit? Nu, daca iti pica toti sda iei salariu ca si restul profesorilor care nu au elevi in examene. De acord ca nu ai dreptul la salariu de merit cand iti pica toti, sau cand iti pica peste 50% sa zicem.
Cat despre intrebarea cu chinuitul la clasa, hai sa fim seriosi! Diferenta e imensa. Un prof de mate/romana trebuie sa lucreze cu TOATA clasa, ca TOTI vor da examen, si trebuie sa incerce sa-i faca pe TOTI sa stie. Unul de franceza lucreaza cu 3-5 elevi are sunt buni, aia raspund, nu-l doare capul, restul de elevi, le da el acolo un 5.
NU se compara!
Mustruluialka are sens, pai cand e consiliu si tie iti zice ca "sa te mai duci la un curs de formare ca sa mai inveti cum se pregatesc elevii ptr bac", cum a patiti un coleg pentru doar TREI picati din vreo 100, cum te simti? Iar ala de desen sta si savureaza spectacolul si cand ii vine randul ne innebuneste cu maretele lui activitati si este aplaudat!! Oricat de indiferent ai fi, tot te afecteaza o chestie din asta.

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 19 Jul 2013, 09:03 PM
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 19 Jul 2013, 09:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valentin84 Trimis: 19 Jul 2013 @ 09:01 PM)
Daca ai facut recapitulare sau ore in vacanta, sunt de acord sa se plateasca acele ore, si sa le faca doar profesorii care vor, nu mi se pare corect nici sa aiba unii profesori salariul mai mare, nici sa fie obligati sa faca ore in vacanta.

de prin aprilie-mai asa ...mai face careva ore la clasele terminale daca tot e sa ne punem poalele in cap?

repet las-o moarta ca ies prea multe pete la iveala...

Acest mesaj a fost modificat de către Mugurel Stefan la data 19 Jul 2013, 09:04 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved