Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Declarația ministrului, Oare să fie 100% adevărat?
anca82
Trimis: 6 Aug 2013, 08:56 AM

Utilizator activ

Grup: Members

"O școală va fi atât de bună cât de buni sunt profesorii. Dacă îți intră elevi buni pe mâna unor profesori slabi, școala va fi slabă. Dacă îți intră elevi slabi pe mâna unor profesori buni, acei elevi au șansa să crească", a mai spus Pricopie

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.rtv.net/salariul-unui-profesor-...l#ixzz2bAIvkMz1
Mesaj personal
max24
Trimis: 6 Aug 2013, 10:24 AM

Utilizator avansat

laugh.gif Asta-i demna de "cugetare" la un pahar de bautura.
El zice aici ca reusita elevului depinde DOAR de profesor, ceea ce este fals.
Reusita elevului depinde si de implicarea si efortul depus de elev.
Eu ma intreb, de ce trebuie sa fie ministrii ai educatiei doar oameni care nu au predat o ora in preuniversitar?

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 6 Aug 2013, 10:25 AM
Mesaj personal
max24
Trimis: 6 Aug 2013, 10:40 AM

Utilizator avansat

"ministri", nu ministrii, scuze
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 6 Aug 2013, 11:24 AM

Mentor

QUOTE (anca82 @ 6 Aug 2013, 06:56 AM)
"O școală va fi atât de bună cât de buni sunt profesorii. Dacă îți intră elevi buni pe mâna unor profesori slabi, școala va fi slabă. Dacă îți intră elevi slabi pe mâna unor profesori buni, acei elevi au șansa să crească", a mai spus Pricopie

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.rtv.net/salariul-unui-profesor-...l#ixzz2bAIvkMz1

Mda! am citit si eu articolul in care se face comparatia cam cat castiga un profesor pe luna in diferite tari... Pai e o mare diferenta intre 2 euro pe ora si 85, 57, sau chiar 16 iar ''ministrasul'' asta se face ca ploua si ne spune ca daca iti intra elevi buni pe mana unor profesori slabi atunci scoala va fi slaba .. Mai sa fie! Pai daca vrei performanta investeste in educatie si atunci mai vorbim ( asa face Finlanda si alte tari care au performanta) Investeste in tehnologie, asigura buget pt materiale didactice pt a face lectia mai atractiva ( nu sa plateasca tot profesorii din buzunarele lor acele materiale) trimite profesorii periodic la cursuri de perfectionare pe diferite teme ca de exemplu diferentierea la clasa, metode moderne pt a face o lectie interactiva etc ( dar fara sa plateasca ei din buzunarele lor acea perfectionare) si atunci mai vorbim de performanta in scoli. Pai vrei sa faci din r.ahat bici si mai vrei sa si pocneasca. E drept ca in invatamnt au patruns si oameni mai putin pregatiti care pot avea un impact asupra performantei elevilor insa nu arunca vina asupra profesorilor de ineficienta educatiei romanesti.. dry.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 6 Aug 2013, 11:30 AM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
anca82
Trimis: 6 Aug 2013, 12:05 PM

Utilizator activ

Pentru mine, personal, nu banii sunt cea mai mare problemă și nu cred că aș face mai mult decât fac acum dacă aș avea un salariu de 3 ori mai mare. Ideea era alta: degeaba ești un profesor bun dacă ai avut ghinionul să iei post la o școală foarte slabă de unde nu mai poți pleca pentru că nu ai cu ce să îți umpli dosarul. Greșesc oare? E adevărat că avem cele mai mizerabile salarii, dar nu cred că mărirea lor ar duce la performanțe. Știu că părerea mea va stârni multe comentarii, dar asta e... Ne-am obișnuit să ne plângem de salarii sau de subiecte prea grele la examene. Dar oare toți ne facem treaba atât de bine???
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 6 Aug 2013, 12:17 PM

Mentor

QUOTE (anca82 @ 6 Aug 2013, 10:05 AM)
Pentru mine, personal, nu banii sunt cea mai mare problemă și nu cred că aș face mai mult decât fac acum dacă aș avea un salariu de 3 ori mai mare. Ideea era alta: degeaba ești un profesor bun dacă ai avut ghinionul să iei post la o școală foarte slabă de unde nu mai poți pleca pentru că nu ai cu ce să îți umpli dosarul. Greșesc oare? E adevărat că avem cele mai mizerabile salarii, dar nu cred că mărirea lor ar duce la performanțe. Știu că părerea mea va stârni multe comentarii, dar asta e... Ne-am obișnuit să ne plângem de salarii sau de subiecte prea grele la examene. Dar oare toți ne facem treaba atât de bine???

Pai nu Anca, ci faptul ca daca vrei performanta trebuie sa investesti in educatie si nu neaparat in salariile profesorilor ci in tehnologie, materiale, cursuri de perfectionare ( asa fac tarile care au o educatie performanta) Cat despre ''ghinionul'' de a lucra la o scoala slaba si nu ai cum sa obtii performanta, nu sunt de acord, depinde intr-adevar f mult de tine ca profesor. Am lucrat 9 ani la un liceu agricol si f multi au reusit in viata de la liceul ala, actualmente multi sunt ingineri, profesori, doctori si chiar lectori universitari.. deci se poate

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 6 Aug 2013, 12:18 PM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Aug 2013, 12:23 PM

Mentor

Conteaza si salarizarea!!! Mult!!!
De exemplu, eu m-am saturat sa tot fac voluntariat! mad.gif Si mi-am propus s-o las mai moale confused05.gif
Sa faca si cei din minister voluntariatul ce-l facem noi si apoi mai stam de vorba.
Iar ministrul nostru abereaza daca el crede ca totul depinde de profesor. Poti sa fii Superman, dar daca elevul nu are capacitatile necesare, degeaba! sad.gif
Asa ca... vorbeste discutii din nou confused05.gif
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Aug 2013, 12:56 PM

Utilizator avansat

Și-aceste platitudini îs menite să mă facă să nu văz cum s-a dus pe copcă bugetul educație? Nț! Mi s-a acrit de analfabeții care-mi insultă inteligența-n mod repetat!
Mesaj personal
outside4
Trimis: 6 Aug 2013, 02:26 PM

Utilizator avansat

Mda, stie domnu` ministru o zicala, da` n-o stie bine. Ca ea suna in engleza cam asa: "You are only as strong as your weakest link". Si "link" e si elevul. Adicatelea cam exact pe dos de ce spune el. laugh.gif
Plin de pilde si ministrul asta. Sunt curioasa cum va fi urmatorul, oamenii astia reusesc sa ma uimeasca mereu.

Acest mesaj a fost modificat de către outside4 la data 6 Aug 2013, 02:27 PM

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
max24
Trimis: 6 Aug 2013, 03:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anca82 @ 6 Aug 2013, 12:05 PM)

Evident ca va starni comentarii!! Salariul din invatamant nu e salariu cu care sa te descurci nici macar de unul singur, daramite sa mai intretii o familie.
Nu te supara, dar opinii din astea am vazut cu zecile, de la profesoare/profesori care de fapt sunt intretinuti de familie/parinti/rude etc si banii de la scoala sunt de buzunar!!
Ca sa te "ajungi cu banii" ca angajat in invatamant la inceput de cariera, fara sa te bazezi pe alte surse de la altii, trebuie sa faci si altceva, si atunci calitatea orelor de la clasa va scadea.
Si ordinea normala si corecta este intai plata motivanta si apoi pretentiile sporite, nu invers!

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 6 Aug 2013, 03:01 PM
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Aug 2013, 03:16 PM

Utilizator avansat

după asta e urmează o concluzie care, după mintea mea, n-are nicio legătură cu ce-ai zis anterior, anca.

nu cerem salarii mai mari conditionandu-le cu performanța. cerem salarii care să ne permită să nu mai predăm cu groaza zilei de mâine în suflet. nu poți fi relaxat și zâmbitor cu mațele chiorăind.
nu vrem salarii de lux, cerem să ni se plătească munca. aia pe care o facem.
nu mi se pare corect să fiu remunerată prost fiindcă unii dintre colegii mei nu-și fac treaba și nici să nu mi se aducă asta drept argument pentru salariile mici.
după mine, ești liberă să lucrezi pe 100 lei și să nu te plângi. nu aștepta ca și eu să-mi evaluez munca la tot atât.

Acest mesaj a fost modificat de către a. mihai la data 6 Aug 2013, 03:18 PM
Mesaj personal
max24
Trimis: 6 Aug 2013, 03:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 6 Aug 2013, 03:16 PM)

după asta e urmează o concluzie care, după mintea mea, n-are nicio legătură cu ce-ai zis anterior, anca.

nu cerem salarii mai mari conditionandu-le cu performanța. cerem salarii care să ne permită să nu mai predăm cu groaza zilei de mâine în suflet. nu poți fi relaxat și zâmbitor cu mațele chiorăind.
nu mi se pare corect să fiu remunerată prost fiindcă unii dintre colegii mei nu-și fac treaba și nici să nu mi se aducă asta drept argument pentru salariile mici.
după mine, ești liberă să lucrezi pe 100 lei și să nu te plângi. nu aștepta ca și eu să-mi evaluez munca la tot atât.

cool20.gif
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Aug 2013, 04:21 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 6 Aug 2013, 02:16 PM)

nu cerem salarii mai mari conditionandu-le cu performanța.

Ba din septembrie asta am sa fac!!! mad.gif mad.gif mad.gif
Ca m-am saturat! Am de gand sa nu ma mai ocup de elevii cu CES pentru ca nu sunt platita si pentru ei. Ei primesc finantare aproape dubla fata de cei normali, asa ca sa se ocupe de ei cei care incaseaza aceasta finantare, clar?
Si voi munci fix de cat sunt platita!!! Ai auzit, d-le ministru? confused05.gif
...si daca aude..., nici nu-i pasa!!!
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 6 Aug 2013, 04:34 PM

Utilizator avansat

dadada...și lupu ce zicea? de un an de zile de vad dandu-te de ceasul mortii pe-aici, de parca nu ti-e de ajuns la clasa. si vrei sa-mi vinzi mie, gradinarului, castraveti?
păi eu am zile când ajung împing ușa clasei chitită ... să dorm și io, ca alții.
la final, îmi dau seama că ... mai aveam ceva de repetat cu ei.
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Aug 2013, 04:49 PM

Mentor

QUOTE (a. mihai @ 6 Aug 2013, 03:34 PM)
dadada...și lupu ce zicea? de un an de zile de vad dandu-te de ceasul mortii pe-aici, de parca nu ti-e de ajuns la clasa. si vrei sa-mi vinzi mie, gradinarului, castraveti?
păi eu am zile când ajung împing ușa clasei chitită ... să dorm și io, ca alții.
la final, îmi dau seama că ... mai aveam ceva de repetat cu ei.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Acum am de gand asa sa fac! Trebuie! Ca nu se mai poate! Tu nu vezi ce zice ministrul? Ca profesorul in sus, ca profesorul in jos! No lasa nene, ca profesorul se mai poate sictiri de atatea sfaturi de-ale dumitale confused05.gif
Si-am tot incercat sa-mi maresc si salariul, ca sa-mi ajunga si mie sa nu mai traiesc la mila alor mei, dar degeaba! Ca n-am loc! Am tinut proiectul pentru gradatie 3 ani de zile, pe banii mei, ca de..., sa iau si eu gradatia..., dar sufletul, ca ”desteptii” din minister au schimbat metodologia cand mai aveam un an din proiect! mad.gif Am incercat si eu in fiecare an sa iau gradatia asta ... pe hartii, dar - sufletul!!! Ca iar n-am loc!!! S-apoi daca n-am loc, oi sta si eu pe locul meu s-oi face doar de cat sunt platita! Trebuie sa ma-nvat si eu minte odata s-odata, nu?
Ma voi obliga sa nu-mi mai pese de nimic!!! fighting25.gif

PS. Dependenta de forum m-a ajutat sa scap de dependenta de scoala!!! rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către adria_m la data 6 Aug 2013, 04:56 PM
Mesaj personal
John270566
Trimis: 6 Aug 2013, 05:25 PM

Mentor

QUOTE (anca82 @ 6 Aug 2013, 07:56 AM)

Declaratia e din aprilie; s-a produs la un eveniment la care trebuie sa spuna omul ceva, orice.
O platitudine din categoria 'iarba este foarte verde'.

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
PAMV
Trimis: 6 Aug 2013, 06:34 PM

Utilizator activ

Ca sa priceapa toata lumea (pentru ca toti se pricep la politica, fotbal si invatamant) in invatamant e ca in fotbal: daca iei un jucator si-l platesti cu 2000 de euro pe luna atunci el va juca de 2000 de euro, dar sa nu ai pretentia vreodata sa bati Barcelona unde un jucator are 400000 de euro pe luna. Am oferit acest exemplu deoarece reflecta cel mai bine raportul performanta/investitie in salarii.

Nu poti avea performanta cand in sistem cam de 10 ani ajung doar resturile absolventilor, adica cei care nu si-au gasit un loc de munca. Daca vrei performanta dai un salariu de 500 de euro unui profesor debutant si de la acest salariu pleci cu grila de salarizare. Un asemenea salariu ar mari concurenta pentru ocuparea unui post in invatamant.

Acest mesaj a fost modificat de către PAMV la data 6 Aug 2013, 06:39 PM
Mesaj personal
max24
Trimis: 6 Aug 2013, 06:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (PAMV @ 6 Aug 2013, 06:34 PM)
Ca sa priceapa toata lumea (pentru ca toti se pricep la politica, fotbal si invatamant) in invatamant e ca in fotbal: daca iei un jucator si-l platesti cu 2000 de euro pe luna atunci el va juca de 2000 de euro, dar sa nu ai pretentia vreodata sa bati Barcelona unde un jucator are 400000 de euro pe luna. Am oferit acest exemplu deoarece reflecta cel mai bine raportul performanta/investitie in salarii.

Nu poti avea performanta cand in sistem cam de 10 ani ajung doar resturile absolventilor, adica cei care nu si-au gasit un loc de munca. Daca vrei performanta dai un salariu de 500 de euro unui profesor debutant si de la acest salariu pleci cu grila de salarizare. Un asemenea salariu ar mari concurenta pentru ocuparea unui post in invatamant.

cool20.gif
Just ceea ce spuneti.

Acest mesaj a fost modificat de către max24 la data 6 Aug 2013, 06:45 PM
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 6 Aug 2013, 08:15 PM

Utilizator avansat

Mi se pare mie sau ministrul nostru nu a urmat nici un curs POSDRU in care sa isi mai aminteasca cei 3 factori principali ai invatarii. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Tare mi se pare mie ca nu se tine cont de faptul ca societatea romaneasca este in degringolada totala.
MEDIUL in care traim si aici nu ma refer la conditiile climatice este unul DUR.
Daca te uiti pe toate canalele MEDIA vezi promovata incultura si castigul rapid.
Fetele vad doar ,,țoape" care au reusit in viata facand cea mai veche meserie din lume si baietii vad doar persoane gen Jiji sau Irinel. Si atunci, unde gasesc tinerii motivatia invatarii intr-o societate in care oamenii cu 8 clase au sanse mai mari de a reusi in viata?
EREDITATEA oare nu mai conteaza?
Pai din cate stiu eu sunt multi parinti care sunt cu IQ-ul la limita de jos a normalului. NU CRED ca din parinti alcoolizati sau prosti sunt mari sanse ca progeniturile lor sa devina genii.
EDUCATIA am lasat-o la urma, pentru ca din pacate aceasta are momentan un efect scazut in dezvoltarea unei persoane.
Apropo de profesori si elevi. Pe mine ma distreaza toate teoriile moderne in care ELEVUL este stapanul nostru.
,,Invatarea centrata pe elev". Suna bine, dar are un neajuns. Maria Sa, elevul nu prea mai are nici un interes si nici o motivatie. Si atunci poate sa fie la catedra si cel mai bun profesor de la Oxford sau Harvard si rezultatele vor fi aceleasi.

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
mariusb
Trimis: 6 Aug 2013, 08:24 PM

Utilizator activ

QUOTE (liviu.olarean @ 6 Aug 2013, 08:15 PM)
,,Invatarea centrata pe elev". Suna bine, dar are un neajuns. Maria Sa, elevul nu prea mai are nici un interes si nici o motivatie. Si atunci poate sa fie la catedra si cel mai bun profesor de la Oxford sau Harvard si rezultatele vor fi aceleasi.

Nu, rezultatele nu vor fi aceleasi. Sunt unele diferente majore. Salariul celor de la Oxford si demnitatea lor ( de care ministerul tine seama cand ia hotarari) .
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 6 Aug 2013, 08:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mariusb @ 6 Aug 2013, 08:24 PM)
QUOTE (liviu.olarean @ 6 Aug 2013, 08:15 PM)

Nu, rezultatele nu vor fi aceleasi. Sunt unele diferente majore. Salariul celor de la Oxford si demnitatea lor ( de care ministerul tine seama cand ia hotarari) .

Ministerul lor sau ministerul nostru? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 6 Aug 2013, 09:13 PM

Mentor

QUOTE (PAMV @ 6 Aug 2013, 05:34 PM)

Subscriu cool20.gif
Mesaj personal
anca82
Trimis: 7 Aug 2013, 07:58 AM

Utilizator activ

Așa da! Cu un salariu mai mare s-ar face, probabil, o selecție mult mai serioasă, nu ar mai exista în învățământ oameni care nu au avut loc în altă parte, dar ani de zile nu reușesc să ia notă mai mare de 6 la titularizare (nu mai zic minim 7) și care la clasă nu fac nimic, dar au niște dosare de nu-ți vine să crezi. Dacă ar fi numai niște cazuri izolate, ar fi ok, dar când școlile sunt pline... Și tot nu pot să cred că un profesor care și-a făcut până acum datoria cum trebuie la clasă, din toamnă nu o va mai face. Să ne ții la curent, adria_m, să ne spui dacă tu chiar poți.Eu nu am spus ca salariile sunt în regulă (și nu sunt nici întreținută de familie și mai am și 2 copii, pe care mă străduiesc să îi învăț că nu banul este cea mai de preț valoare) , am spus doar că un salariu mai mare nu m-ar face pe mine să muncesc mai mult decât acum. Oare sunt singura care gândește așa? Înseamnă că am o problemă...
Mesaj personal
adria_m
Trimis: 7 Aug 2013, 09:10 AM

Mentor

QUOTE (anca82 @ 7 Aug 2013, 06:58 AM)
Așa da! Cu un salariu mai mare s-ar face, probabil, o selecție mult mai serioasă, nu ar mai exista în învățământ oameni care nu au avut loc în altă parte, dar ani de zile nu reușesc să ia notă mai mare de 6 la titularizare (nu mai zic minim 7) și care la clasă nu fac nimic, dar au niște dosare de nu-ți vine să crezi. Dacă ar fi numai niște cazuri izolate, ar fi ok, dar când școlile sunt pline... Și tot nu pot să cred că un profesor care și-a făcut până acum datoria cum trebuie la clasă, din toamnă nu o va mai face. Să ne ții la curent, adria_m, să ne spui dacă tu chiar poți.Eu nu am spus ca salariile sunt în regulă (și nu sunt nici întreținută de familie și mai am și 2 copii, pe care mă străduiesc să îi învăț că nu banul este cea mai de preț valoare) , am spus doar că un salariu mai mare nu m-ar face pe mine să muncesc mai mult decât acum. Oare sunt singura care gândește așa? Înseamnă că am o problemă...

Un salariu mai mare m-ar face sa nu mai am momente in care sa ma gandesc ca nu are rost sa ma mai implic atat in munca mea, intelegi? Imi ador profesia, dar cand vezi ca daca esti constiincios, si muncesti, si ai rezultate foarte bune cu elevii - chiar si cu cei cu CES, iar altii iti mai pun in spate alte munci voluntare, iti mai aduc in colectiv mai multi elevi cu CES - ce de... tu poti sa-i destepti mad.gif pai sa nu-ti vina sa te revolti? mad.gif mad.gif mad.gif Ei incaseaza banii de pe urma voluntariatului tau si a altor colegi fraieri ca si mine, iar tu ramai doar cu munca, cu stresul si cu laudele.
Si cand vezi atata smechereala in jurul tau, cand vezi ca multi dintre cei care au doar hartii iau gradatii de merit si primesc alte facilitati..., pai sa nu-ti vina sa-i iei de cap? mad.gif mad.gif mad.gif
Eu am 28 de elevi ( 22 normali + 6 cu CES), dar am colege ce au efectiv de 12 elevi normali sau altele cu 14 sau 18 confused05.gif si nu stiu cum fac dar se strecoara atat de bine cand e vorba de alte responsabilitati mad.gif

Eu mi-am propus s-o las mai moale! Sper sa reusesc!!! Dar din septembrie am de gand sa renunt la toate activitatile care cer doar voluntariat!!! mad.gif
Trebuie sa pot! Mai am o luna jumatate sa-mi bag in cap acest aspect! fighting25.gif In acele momente vreau sa-mi vina in minte ceea ce mi-am propus aici pe forum! Merg pe principiul ca orice invat are si dezvat! rolleyes.gif
Hai ca doar n-o fi chiar atat de greu, ca doar sunt multi in invatamant ce doar fluiera la stele laugh.gif laugh.gif laugh.gif

mă străduiesc să îi învăț că nu banul este cea mai de preț valoare

Acum? In era banului? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Esti si tu de moda veche!!! Cine te-ntretine? confused06.gif
Mesaj personal
anca82
Trimis: 7 Aug 2013, 09:35 AM

Utilizator activ

Știu că sunt de modă veche, am fost crescută după niște principii și nu pot renunța la ele. Și pe mine mă revoltă multe lucruri, în special existența acelor persoane din sistem datorită cărora elevi normali, nu cu CES, ajung la liceu fără să știe să citească sau să scrie corect. E oare de conceput așa ceva? Crezi că acele persoane își vor face treaba mai bine dacă vor fi remunerate altfel? Eu cred că nu. E adevărat că sunt mai mulți factori pentru care elevii nu au performanțe, dar când ajung la liceu fără să știe lucruri elementare, e clar că sunt pierduți. Nu ai întâlnit asemenea persoane care nu fac altceva decât să se plângă de neajunsurile sistemului?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved