Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PENTRU TITULARI, PROBLEME ALE TITULARILOR
elenalacramioara
Trimis: 11 Aug 2013, 05:52 PM

Începător
*

Grup: Members

Desi am sesizat ca pe acest forum se discuta in general problemele celor care sunt suplinitori, se chinuie si au mari emotii trecand prin toate etapele miscarii personalului didactic, consider ca, in particular, fiecare vede propriul interes. Nu suntem in stare sa ne cautam drepturile, sa ni le cerem sau sa facem demersuri pentru a fi respectate. Asta, pentru ca nu suntem uniti.
De exemplu, cred ca ati studiat metodologia de ocupare a posturilor didactice in acest an. Ati vazut cum se ocupa la pretransfer? Scoala scoate post cu viabilitate 1-2 sau 3 ani (sub 4), iar cine-l ocupa vine cu decizie pe perioada nedeterminata. Cum vi se pare? Iar un amarat de suplinitor nu se poate titulariza pe un post cu viabilitate de 2 ani! Sa stiti ca pe mine ma revolta aceste situatii care "merg pe langa lege" desi sunt titular in invatamant, fara probleme privind postul. Efectiv ma minunez si eu! Care-i logica, fratilor?
Am trimis un mesaj si d-lui Liviu Pop pe acest subiect si mi-a raspuns foarte gentil:"aveti dreptate!". Pai logic ca aveam dreptate dar nu confirmarea dumnealui imi trebuie mie, eu vreau sa lupte cineva sa indrepte ceva in sistem.
Mesaj personal
g3orgiana
Trimis: 11 Aug 2013, 06:45 PM

Utilizator activ

Si ce sa mai spunem cand suplinitorul ala amarat care nu se poate titulariza,ia peste 9,5 la titularizare?Dar nu se poate titulariza fiindca nu sunt posturi vacante pe 4 ani,ci doar pe un an.
Normal ar fi, ca toti cei care obtin peste 7 la titularizare,sa fie incadrati ca titulari, chiar daca posturile sunt vacante un an.

Acest mesaj a fost modificat de către g3orgiana la data 11 Aug 2013, 06:46 PM
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ANDREI2013
Trimis: 11 Aug 2013, 07:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elenalacramioara @ 11 Aug 2013, 05:52 PM)

De exemplu, cred ca ati studiat metodologia de ocupare a posturilor didactice in acest an. Ati vazut cum se ocupa la pretransfer? Scoala scoate post cu viabilitate 1-2 sau 3 ani (sub 4), iar cine-l ocupa vine cu decizie pe perioada nedeterminata. Cum vi se pare?

Mi se pare normal. Pentru un titular nu conteaza viabilitatea postului.

--------------------
„Cei care au prilejul de a ști, au datoria de a acționa.” (Albert Einstein)

„Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine!

„Nu există niciun motiv pentru care să nu-ți urmezi inima. Timpul tău este limitat, așa că nu îl pierde trăind viața altcuiva”. ( Steve Jobs)
Mesaj personal
ANDREI2013
Trimis: 11 Aug 2013, 07:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (g3orgiana @ 11 Aug 2013, 06:45 PM)
Si ce sa mai spunem cand suplinitorul ala amarat care nu se poate titulariza,ia peste 9,5 la titularizare?Dar nu se poate titulariza fiindca nu sunt posturi vacante pe 4 ani,ci doar pe un an.

Poate are noroc anul urmator si se poate titulariza cf. art.253 din LEN.

--------------------

„Nu există niciun motiv pentru care să nu-ți urmezi inima. Timpul tău este limitat, așa că nu îl pierde trăind viața altcuiva”. ( Steve Jobs)
Mesaj personal
ingrid.alina
Trimis: 11 Aug 2013, 07:32 PM

Utilizator avansat

Normal ar fi, ca toti cei care obtin peste 7 la titularizare,sa fie incadrati ca titulari, chiar daca posturile sunt vacante un an.

subscriu, am 9,25 la titularizare si nu avem posturi pe perioada nedeterminata in judet.
Mesaj personal
mariaberende
Trimis: 11 Aug 2013, 07:53 PM

Utilizator activ

Asa ar fi normal sa te titularizeze ,fiindca ai peste 7 .insa nu uita ca sistemul este putred de corupt .Sute de inspectori ,de directori s-au imbogatit pe seama unor bieti absolventi care s-au titularizat dand spaga!Da auziti bine ,spagaaaaaaaaaaa!Degeaba zic ei ca ,vezi doamne lucrari securizate ,ca ar fi un cod de bare care nu ar permite identificarea persoanei ..nu fratilor ,astia sunt versati ,iau bani la greu de la bietii tineri ,care au si dau desigur ..si uite asa , pe cinstite e cumplit !Ar trebui ca DNA ANI sa se sesizeze din oficiu si sa o cam pateasca fiindca asta e o practica veche in randul inspectorilor spagari ,ar cam trebui sa fie judecati si pedepsiti ,fiindca in fond sunt niste scursuri anarhice ,niste personaje deplorabile care uneori nici nu stiu bine sa scrie corect!Reclamati ,fratilor ,unde simtiti ca nu e corectitudine!Reclamati si cereti anchete!Acesti asa zisi inspectori si/sau directori sunt persoane care s-au titularizat cu 6 ..candva ...nu uitati asta!
Mesaj personal
Dorri
Trimis: 11 Aug 2013, 08:10 PM

Utilizator activ

Aveti foarte mare dreptate in tot ce spuneti! Ar trebui sa fim uniti si sa luptam, nu impotriva lor, ci pentru drepturile noastre! Sunt profesori de peste 10 ani suplinitori pe acelasi cod de post. Cum de nu e viabil 4 ani daca a fost 10 pana acum? Eu predau o disciplina care se face numai cate ora pe saptamana, dar fiecare elev din tara asta parcurge aceasta disciplina si eu raman suplinitor an de an desi iau note din ce in ce mai mari.
M-am plimbat in 5 scoli si am cunoscut n profesori in functii de conducere si control. Am cunsocut o singura persoana competenta din aceasta categorie. Nu mai intreb pe nimeni (in afara de persoanele de pe forum) nimic legat de metodologie, de metodica predarii etc. pentru ca nu sunt in stare sa imi raspunda la nicio intrebare, ba mai mult, nici nu inteleg intrebarile! sad.gif
Mesaj personal
acvila666
  Trimis: 11 Aug 2013, 08:21 PM

Utilizator avansat

-mă bag și eu în discuție *(deși nu am nici o certitudine, ori vreo „dovadă”, dar...) din ciclul afirmațiilor „de necaz și supărare” trebuie să amintesc doar, că... ultima candidată care a ocupat în ședința publică din 9 august un post de titular la învățători/institutori pt. înv. primar/profesori pt. înv. primar în Cluj, a fost singura candidată cu notă inițială la proba scrisă a disciplinei peste 7 care a beneficiat de mărirea notei *(cu peste 50 de sutimi...) în urma contestației depuse, deși contestații am depus mai mulți candidați fără succes însă...;

-nu spun că o invidiez, pt. că postul ocupat este la peste 40 de km depărtare de Cluj, în nordul relativ izolat al județului, la granița cu Sălajul...

-ce să zic - „noroc” sau... „întâmplare”?! *(posibil, dar... rațiunea mă face să spun „puțin probabil”...);

-că a fost sau nu „favorizată” *(deși a fost totuși nevoie de peste 10 candidați cu medii mai mari decât a respectivei candidate, care să renunțe la repartizare în baza mediei înaintea ei, așteptând ședințele de suplinire...), nu mai contează, însă ceea are relevanță este că sistemul este evident imperfect, „imatur” și încă „fraudabil”, generând contextele în urma cărora noi, candidații, să-i punem la îndoială infailibilitatea...;
-mulți își pun piele la bătaie, uneori fără foloase reale ori materiale, ci doar... „pt. că pot...”, iar „sistemul” permite și astfel, se crează o interdependență periculoasă - „un sistem nu este mai puternic decât cea mai slabă verigă a sa”, nu?!

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 11 Aug 2013, 08:21 PM
badea1990
Trimis: 11 Aug 2013, 08:31 PM

Utilizator avansat

Sunt multi care de la note de 5-6 ajung la note pentru titularizare.

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
ANDREI2013
Trimis: 11 Aug 2013, 08:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (badea1990 @ 11 Aug 2013, 08:31 PM)

Pai si ce? De asta s-au inventat contestatiile. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

[conținutul mesajului nu respectă termenii și condițiile forumului]

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 11 Aug 2013, 10:50 PM

--------------------

Mesaj personal
badea1990
Trimis: 11 Aug 2013, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ANDREI2013 @ 11 Aug 2013, 08:35 PM)

Cum asa?

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 11 Aug 2013, 10:51 PM

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
ANDREI2013
Trimis: 11 Aug 2013, 08:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (badea1990 @ 11 Aug 2013, 08:41 PM)
QUOTE (ANDREI2013 @ 11 Aug 2013, 08:35 PM)

Cum asa?

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 11 Aug 2013, 10:52 PM

--------------------

Mesaj personal
g3orgiana
Trimis: 11 Aug 2013, 09:34 PM

Utilizator activ

Poate...Andrei, poate are norocul,poate nu il are.Daca postul nu devine vacant 4 ani sau pe postul ala e un titular, detasat la alta scoala,care se intoarce,ce face?
Ar fi trebuit sa fim incadrati ca titulari si sa nu fim nevoiti sa stam la mila directorilor,a inspectorilor...Asa ar fi fost cel mai corect.

Acest mesaj a fost modificat de către g3orgiana la data 11 Aug 2013, 09:44 PM
ANDREI2013
Trimis: 11 Aug 2013, 10:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (g3orgiana @ 11 Aug 2013, 09:34 PM)

Poate...Andrei, poate are norocul,poate nu il are.Daca postul nu devine vacant 4 ani sau pe postul ala e un titular, detasat la alta scoala,care se intoarce,ce face?
Ar fi trebuit sa fim incadrati ca titulari si sa nu fim nevoiti sa stam la mila directorilor,a inspectorilor...Asa ar fi fost cel mai corect.

Ai dreptate! cool20.gif

--------------------

Mesaj personal
justme27
Trimis: 11 Aug 2013, 10:10 PM

Utilizator avansat

Da,georgiana ai dreptate.Multe nedreptati sunt,dar crezi ca-i pasa cuiva?Ei fac exact asa cum ii taie capul.La pretransfer se poate lua un post vacant pe 1 an,profesorii pt lua 9 ore la o scoala+9 ore la alta scoala ca-si formeze catedra...insa la titularizare nu-ti da voie sa faci asa,e musai sa fie pe 4 ani si sa fie complet.La invatatori e vorba despre posturi ,la profesori despre catedre.
Unde gresesc cei care au note de titularizare si nu le da voie sa ocupe un post titularizabil doar pt ca e vacant ep 1 an?Daca la anul nu va mai fi,va intra in restrangere de activitate si gata.Dar deh...nu se poate.Au schimbat metodologia asta in toate felurile si chipurile,numai acest lucru nu l-au schimbat.Dar nu degeaba traim in Ro?! confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către justme27 la data 11 Aug 2013, 10:11 PM

--------------------
"Sufletele mari au voința,cele slabe doar dorința."

"Ca să ajungi în rândul oamenilor trebuie să intri, nu să te strecori."

"If you don't know me...don't judge me!"
Mesaj personal
elenalacramioara
Trimis: 12 Aug 2013, 10:53 AM

Începător
*

Mie mi s-ar parea normal ca acel candidat care a obtinut minim 7 la concurs sa fie incadrat ca titular (daca exista post) si sa-si asume riscurile unei restrangeri. Numai asa este o sansa de crestere a calitatii invatamantului. El va fi nevoit sa lupte pentru performanta si punctaj (o aberatie in opinia mea-mai bine s-ar introduce tot un concurs la nivel de unitate pentru departajare in caz de restrangeri), iar titularii vechi, colegi de catedra cu care lupta pt. post, pun si ei "osul la treaba" fiind speriati ca pierd postul. Asa, toti titularii stau bine merci (mai ales cei in varsta) si au numai drepturi. Va rog sa ma credeti ca sunt invatator titular, cu vechime, grad I, cel mai mare punctaj dintre 12 invatatori si nu cred sa am probleme prea curand, dar ma doare si pe mine sa vad cum colegi de-ai mei "freaca menta" ca sunt "titulari" si bietii copii care au invatat carte nu pot avea un statut pe care-l merita in acest sistem. A nu se intelege totusi ca toti suplinitorii aspiranti la titularizare sunt "valori". Am avut si am colegi suplinitori care nu stiu sa scrie sau sa se exprime in limba romana. Dar vorbesc despre principiul de a-i taia creanga fiecarui suplinitor inainte de a se catara pe ea.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved