Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROFESORII DE INSTRUIRE PRACTICA, Probleme ale catedrelor de pregatire-instruire practica
Prof_PIP
Trimis: 15 Aug 2013, 05:18 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Va propun sa discutam pe acest forum despre problemele catedrelor de pregatire-instruire practica.
Eu o sa incep cu urmatoarea problema:
Politicieni, sindicalisti, parinti, presa si mai ales reprezentantii agentilor economici, spun ca a scazut calitatea invatamantului romanesc. Una dintre componentele calitatii invatamantului fiind si pregatirea practica a absolventilor.
Acest lucru se datoreaza:
- scaderea drastica a numarului de ore;
- conform planului cadru, sunt prevazute pentru anumite specializari si an de studiu un anumit numar de ore, acestea fiind impartite la nivelul planului din invatamant in ore de laborator si ore de instruire practica. Aici incepe disiparea orelor de pregatire practica, deoarece pentru fiecare modul care are ore de pregatire practica, acestea sunt impartite in doua norme. Orele de laborator (la unele școli) sunt normate in catedrele de teorie (18 ore/sapt., iar ore de instruire practica in catedrele de pregatire-instruire practica (24 ore/sapt.).
Intrebarea la eu care nu gasesc raspuns este: de ce la unele scoli, orele de laborator tehnologic (care conform planului cadru sunt ore de pregatire practica) se normeaza in catedrele de teorie si nu in catedrele de pregatire-instruire practica? Conform carei legislatii se normeaza asa?
La voi cum se preocedeaza?
Astept colegii incadrati pe catedre de pregatire-instruire practica sa comenteze acest aspect si orice alte probleme privind pregatirea practica a elevilor.[B]
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 15 Aug 2013, 05:28 PM

Utilizator avansat

In planul de invatamant e scris clar
Modulul n 66 ore
din care
laborator tehnologic 8 ore
instruire practica 25 ore

Deci 33 ore sunt facute de profesor cu 18 ore incadrarea si 33 facute de maistru cu 24 ore incadrarea

Anul scolar are 33 saptamani.
Pt clasa 11 e acest exemplu.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Prof_PIP
Trimis: 15 Aug 2013, 11:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 15 Aug 2013, 06:28 PM)
In planul de invatamant e scris clar
Modulul n  66 ore
din care
laborator tehnologic 8 ore
instruire practica 25 ore

Deci 33 ore sunt facute de profesor cu 18 ore incadrarea si 33 facute de maistru cu 24 ore incadrarea

Anul scolar are 33 saptamani.
Pt clasa 11 e acest exemplu.

Stimate coleg, asta stiam ca in unele scoli (nu la toate), orele de laborator tehnologic sunt normate la catedrele de teorie, intrebarea mea era in ce act legislativ este prevazut ca aceste ore de laborator (care conform planului cadru sunt ore de pregatire practica), se normeaza in catedrele de teorie (cu exceptia celor care sunt prevazute in mod expres in curriculum). Iar din LEN rezulta ca nu mai exista functia de maistru. Conform LEN art. 247 art. lit. d, cadrul didactic care ocupa aceasta catedra de pregatire-instruire practica are functia de profesor, cu norma de 24 ore pe saptamana stabilita de art. 262 al. 3 lit. d.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 15 Aug 2013, 11:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Prof_PIP @ 15 Aug 2013, 11:10 PM)
intrebarea mea era in ce act legislativ este prevazut ca aceste ore de laborator (care conform planului cadru sunt ore de pregatire practca).

Planul cadru si planul de invatamant sunt diferite. Nu e concordanta intre ele.
E o abureala pe acolo.
Nu va pot da nr de articol de lege, dar laboratorul tehnologic e facut de profesor/inginer la 18 ore/sapt.
Dupa 2 sept cand revin la scoala, am sa ma interesez.
Bafta.

--------------------
Prof_PIP
Trimis: 15 Aug 2013, 11:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 16 Aug 2013, 12:19 AM)
QUOTE (Prof_PIP @ 15 Aug 2013, 11:10 PM)
intrebarea mea era in ce act legislativ este prevazut ca aceste ore de laborator (care conform planului cadru sunt ore de pregatire practca).

Planul cadru si planul de invatamant sunt diferite. Nu e concordanta intre ele.
E o abureala pe acolo.
Nu va pot da nr de articol de lege, dar laboratorul tehnologic e facut de profesor/inginer la 18 ore/sapt.
Dupa 2 sept cand revin la scoala, am sa ma interesez.
Bafta.

De acord cu dumneavoastra ca acolo este o ........... ”abureala”, dar la intocmirea normelor, nu poate sa fie o ”abureala”. Afirmati inca o data ca aceste ore se normeaza la teorie, cu siguranta nu sunteti profesor de pregatire-instruire practica, probabil sunteti unul care va ocupati de intocmirea normelor, daca e asa, intreb inca o data, in ce baza se legala se face normarea orelor de laborator tehnologic, fiind ore de pregatire practica, in catedrele de teorie?!
Astept sa va interesati (dar cu siguranta nu veti gasi), singura prevedere in aceasta privinta fiind doar curriculum pentru liceu tehnologic in functie de anul si specializarea respectiva, in care scrie la unele specializari ca orele de laborator tehnologic sunt predate de profesorul de specialitate, iar acum conform LEN, sunt 2 profesori de specialitate, unul de teorie si unul de pregatire-instruire practica.
Pana in 2 septembrie va doresc concediu placut!
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 16 Aug 2013, 07:33 AM

Utilizator avansat

Este foarte interesant de văzut dacă este așa, recte nu cine predă respectivele ore, ci încadrarea la care este băgat: la 18 sau la 24. Nu d-alata, dar, se pare, este o plajă în care s-au făcut multe jocuri de gleznă ...
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 16 Aug 2013, 08:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Prof_PIP @ 15 Aug 2013, 11:41 PM)
Afirmati inca o data ca aceste ore se normeaza la teorie, cu siguranta nu sunteti profesor de pregatire-instruire practica, probabil sunteti unul care va ocupati de intocmirea normelor, daca e asa, intreb inca o data, in ce baza se legala se face normarea orelor de laborator tehnologic, fiind ore de pregatire practica, in catedrele de teorie?!

Vreo 10 ani am ajutat la normare si orar (fara sa am vreo functie pt asa ceva).
Dar de 2 ani mi-am revenit si i-am lasat pe cei ce au in fisa postului aceste obligatii. E mult mai bine asa. cool.gif
Stiu ca denumirea s-a schimbat. Am scris asa ca mi-e mai usor mie (de pe Android scriu) si mai usor de inteles.
Orele de teorie si LT sunt normate cu 18/sapt si cele de practica cu 24 ore/sapt.
Am sa caut de ce si cum. cool.gif
Am ore de teorie si LT in incadrarea mea.

--------------------
carmen69
Trimis: 16 Aug 2013, 09:08 AM

Utilizator activ

La noi si orele de instruire practica le fac inginerii (normati cu 18 ore pe saptamana). Cred ca nu e foarte legal, nu?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 16 Aug 2013, 09:22 AM

Utilizator avansat

Cu 18 nu prea cred. Se maresc artificial nr de catedre.
E f bine daca e asa (aveti mai multe norme) insa nu e normal.

--------------------
carmen69
Trimis: 16 Aug 2013, 09:44 AM

Utilizator activ

Sigur avem asa!
Dar eu ma gandesc ca s-ar putea sa avem probleme la un eventual control. Putem sa ne trezim ca nu am avut catedre complete? Cine ar raspunde pentru asta?
Mesaj personal
Prof_PIP
Trimis: 16 Aug 2013, 11:23 AM

Utilizator activ

QUOTE (remus-dragos @ 16 Aug 2013, 08:33 AM)

Este foarte interesant de văzut dacă este așa, recte nu cine predă respectivele ore, ci încadrarea la care este băgat: la 18 sau la 24. Nu d-alata, dar, se pare, este o plajă în care s-au făcut multe jocuri de gleznă ...

Asa este, interesant este faptul ca numai in unele scoli se procedeaza asa. In altele orele de laborator tehnologic sunt normate in catedrele de pregatire-instruire practica, asa cum rezulta din planul cadru, din rubrica ”Pregatire practica”.
Mesaj personal
Prof_PIP
Trimis: 16 Aug 2013, 11:28 AM

Utilizator activ

QUOTE (carmen69 @ 16 Aug 2013, 10:44 AM)
Sigur avem asa!
Dar eu ma gandesc ca s-ar putea sa avem probleme la un eventual control. Putem sa ne trezim ca nu am avut catedre complete? Cine ar raspunde pentru asta?

Raspunde cel care are in fisa postului aceasta sarcina, impreuna cu directorul scolii care, in general, raspunde de orice se intampla in scoala, precum si inspectorul de la ISJ care a avizat incadrarile.
Mesaj personal
sidmihaela
Trimis: 16 Aug 2013, 11:44 AM

Utilizator avansat

Si eu sunt interesata de acest subiect.
Am intrebat si eu - de-a lungul timpului - care-i cadrul legal cu orele de laborator, dar nu m-a luminat cineva...
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 16 Aug 2013, 11:53 AM

Utilizator avansat

In planul cadru apare un numar de ore care e diferit de cel din planul de invatamant.
Pe care sa il iei de bun?
Pe cel care te avantajeaza.
Astfel nu incalci vreun ordin.

--------------------
didactic01
Trimis: 16 Aug 2013, 12:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (Prof_PIP @ 15 Aug 2013, 06:18 PM)
Va propun sa discutam pe acest forum despre problemele catedrelor de pregatire-instruire practica.
Politicieni, sindicalisti, parinti, presa si mai ales reprezentantii agentilor economici, spun ca a scazut calitatea invatamantului romanesc. Una dintre componentele calitatii invatamantului fiind si pregatirea practica a absolventilor.
- conform planului cadru, sunt prevazute pentru anumite specializari si an de studiu un anumit numar de ore, acestea fiind impartite la nivelul planului din invatamant in ore de laborator si ore de instruire practica. Aici incepe disiparea orelor de pregatire practica, deoarece pentru fiecare modul care are ore de pregatire practica, acestea sunt impartite in doua norme. Orele de laborator (la unele școli) sunt normate in catedrele de teorie (18 ore/sapt., iar ore de instruire practica in catedrele de pregatire-instruire practica (24 ore/sapt.).
Intrebarea la eu care nu gasesc raspuns este: de ce la unele scoli, orele de laborator tehnologic (care conform planului cadru sunt ore de pregatire practica) se normeaza in catedrele de teorie si nu in catedrele de pregatire-instruire practica? Conform carei legislatii se normeaza asa?
Astept colegii incadrati pe catedre de pregatire-instruire practica sa comenteze acest aspect si orice alte probleme privind pregatirea practica a elevilor.[B]

Stimate coleg!
Da asa este, calitatea pregatirii practice a absolventilor. Si la noi tot asa se procedeaza, orele de laborator sunt normate in catedrele de teorie, nici eu nu stiu de ce. In planul cadru orele de pregatire practica includ orele de laborator tehnologic din planul de invatamant. Normal ar fi ca aceste ore sa fie normate in catedra de pregatire-instruire practica, ca doar de aceea poarta acest nume.
Pe langa cauzele enumerate de tine privind scaderea calitatii pregatirii practice a absolventilor, eu as mai adauga una:
orele de pregatire practica se mai disipeaza inca o data la nivelul incadrarilor, prin faptul ca anumite module din domeniu de pregatire se normeaza la alte specializari din alt domeniu, numai prin faptul ca aceste module poarta o anumita denumire, iar la prima vedere ar putea sa se inteleaga ca ar trebui normate la alte specialitati, chiar daca in curriculum scrie ca aceste ore sunt in domeniul de pregatire. Chiar daca in Centralizatorul 2013 Aria curriculară: TEHNOLOGII - Disciplina: Pregătire și instruire practică scrie: Nivel învățământ preuniversitar: Învățământ liceal/Anul de completare/ Învățământ profesional/Stagii de pregătire practică; Postul/ catedra (disciplina principală de încadrare):
1. Pregătire - Instruire practică (Mecanică), fara a face referire la acele anexele care da dreptul sa se predea anumite module cum sunt la orele de teorie; Profilul sau domeniul: 1.1. Mecanică, iata cum au fost repartizate orele de pregatire practica la clasa a XI a liceu tehnologic, profil tehnic, domeniul mecanic, specializarea Tehnician proiectant CAD pentru catedra de pregatire-instruire practica:
Modulul I: Sisteme de transmitere a mișcării instruire practică 16 ore;
Modulul III: Tehnici de măsurare în domeniu instruire practică 25 ore;
Modulul VII: Asamblări mecanice instruire practică 41 ore;
16+25+41=82 ore / 33 saptamani=2,48 ore pe saptamana, deci nu este nici macar un numar intreg de ore pe saptamana.
Au fost eliminate:
Orele de laborator tehnologic de la toate modulele si care au fost normate la catedra de teorie precum si orele de la modulele: IV Sisteme de automatizare care au fost normate la catedra de electronica si modulele V Sisteme de acționare electrică si VI Circuite electrice care au fost normate la catedra de electrotehnica, cu toate ca in curriculum scrie ca aceste ore sunt in domeniul de pregatire. Am avut mai multe discutii cu elevii care imi spuneau ca ei nu mai inteleg nimic din cauza faptului ca la modulele care au fost repartizate la alte catedre, ei nu fac nimic din domeniul mecanic, ci fac pur si simplu electronica sau electrotehnica, fara ca aceste cunostinte sa fie studiate in domeniul mecanic. In acest caz un elev nu o sa poata sa fie pregatit in domeniul mecanic daca el nu parcurge aceste module in acest domeniu, colegii de la celelalte catedre nefiind pregatiti in domeniul mecanic.
Din totalul numarului de 5 ore/saptamana de pregatire practica, conform ANEXEI 4 la Ordinul ministrului educației, cercetării și inovării nr. 3412 din 16.III.2009, acestea au fost reduse efectiv la mai putin de jumatate, respectiv la 2,48 ore/saptamana.
Astept si parerea colegilor.
Mesaj personal
Prof_PIP
Trimis: 16 Aug 2013, 12:50 PM

Utilizator activ

QUOTE (didactic01 @ 16 Aug 2013, 01:00 PM)

Stimate coleg!
Da asa este, calitatea pregatirii practice a absolventilor. Si la noi tot asa se procedeaza, orele de laborator sunt normate in catedrele de teorie, nici eu nu stiu de ce. In planul cadru orele de pregatire practica includ orele de laborator tehnologic din planul de invatamant. Normal ar fi ca aceste ore sa fie normate in catedra de pregatire-instruire practica, ca doar de aceea poarta acest nume.
Pe langa cauzele enumerate de tine privind scaderea calitatii pregatirii practice a absolventilor, eu as mai adauga una:
orele de pregatire practica se mai disipeaza inca o data la nivelul incadrarilor, prin faptul ca anumite module din domeniu de pregatire se normeaza la alte specializari din alt domeniu, numai prin faptul ca aceste module poarta o anumita denumire, iar la prima vedere ar putea sa se inteleaga ca ar trebui normate la alte specialitati, chiar daca in curriculum scrie ca aceste ore sunt in domeniul de pregatire. Chiar daca in Centralizatorul 2013 Aria curriculară: TEHNOLOGII - Disciplina: Pregătire și instruire practică scrie: Nivel învățământ preuniversitar: Învățământ liceal/Anul de completare/ Învățământ profesional/Stagii de pregătire practică; Postul/ catedra (disciplina principală de încadrare):
1. Pregătire - Instruire practică (Mecanică), fara a face referire la acele anexele care da dreptul sa se predea anumite module cum sunt la orele de teorie; Profilul sau domeniul: 1.1. Mecanică, iata cum au fost repartizate orele de pregatire practica la clasa a XI a liceu tehnologic, profil tehnic, domeniul mecanic, specializarea Tehnician proiectant CAD pentru catedra de pregatire-instruire practica:
Modulul I: Sisteme de transmitere a mișcării instruire practică 16 ore;
Modulul III: Tehnici de măsurare în domeniu instruire practică 25 ore;
Modulul VII: Asamblări mecanice instruire practică 41 ore;
16+25+41=82 ore / 33 saptamani=2,48 ore pe saptamana, deci nu este nici macar un numar intreg de ore pe saptamana.
Au fost eliminate:
Orele de laborator tehnologic de la toate modulele si care au fost normate la catedra de teorie precum si orele de la modulele: IV Sisteme de automatizare care au fost normate la catedra de electronica si modulele V Sisteme de acționare electrică si VI Circuite electrice care au fost normate la catedra de electrotehnica, cu toate ca in curriculum scrie ca aceste ore sunt in domeniul de pregatire. Am avut mai multe discutii cu elevii care imi spuneau ca ei nu mai inteleg nimic din cauza faptului ca la modulele care au fost repartizate la alte catedre, ei nu fac nimic din domeniul mecanic, ci fac pur si simplu electronica sau electrotehnica, fara ca aceste cunostinte sa fie studiate in domeniul mecanic. In acest caz un elev nu o sa poata sa fie pregatit in domeniul mecanic daca el nu parcurge aceste module in acest domeniu, colegii de la celelalte catedre nefiind pregatiti in domeniul mecanic.
Din totalul numarului de 5 ore/saptamana de pregatire practica, conform ANEXEI 4 la Ordinul ministrului educației, cercetării și inovării nr. 3412 din 16.III.2009, acestea au fost reduse efectiv la mai putin de jumatate, respectiv la 2,48 ore/saptamana.
Astept si parerea colegilor.

Fantastic!!! Asa ceva nu am mai auzit!!! Cum sa se elimine modulele IV Sisteme de automatizare, V Sisteme de acționare electrică si VI Circuite electrice, ca doar acestea sunt in domeniul mecanic. Si noi inginerii mecanici am avut ca discipline in facultate Electrotehnica si Electronica si automatizari studiate in domeniul mecanic.
Dar nu inteleg cum va desfasurati activitatea, ca doar ar trebui sa fie un numar intreg de ore/sapt?! Cum sa faci 2,48 ore/sapt.?!
Mesaj personal
Prof_PIP
Trimis: 16 Aug 2013, 12:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 16 Aug 2013, 12:53 PM)
In planul cadru apare un numar de ore care e diferit de cel din planul de invatamant.
Pe care sa il iei de bun?
Pe cel care te avantajeaza.
Astfel nu incalci vreun ordin.

Da stimate coleg! Dar sa nu uitam ca prin aceasta avantajam doar catedrele de teorie si dezavantajam: catedrele de pregatire-instruire practica, calitatea pregatirii practice si prin aceasta elevii, agentii economici s.a.m.d.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 16 Aug 2013, 01:03 PM

Utilizator avansat

Fiecare alege sa puna LT cui vrea. Nu incalca nimic pt ca nicaieri nu e specificat.
In planul cadru e scris ceva dar in planul de invatamant e scris altceva.
Conteaza doar cum se face incadrarea 18 sau 24 ore.
LT e oricum facut de cineva. Astfel elevii tot invata cu cineva in orele de LT.
E o problema doar de incadrare si de bani pana la urma.
Actul educativ tot e facut de un cadru didactic.
Nu conteaza ca e numit doar profesor sau profesor de instruire practica.

--------------------
didactic01
Trimis: 16 Aug 2013, 01:15 PM

Utilizator
**

QUOTE (1q1q1q @ 16 Aug 2013, 02:03 PM)
Fiecare alege sa puna LT cui vrea. Nu incalca nimic pt ca nicaieri nu e specificat.
In planul cadru e scris ceva dar in planul de invatamant e scris altceva.
Conteaza doar cum se face incadrarea 18 sau 24 ore.
LT e oricum facut de cineva. Astfel elevii tot invata cu cineva in orele de LT.
E o problema doar de incadrare si de bani pana la urma.
Actul educativ tot e facut de un cadru didactic.
Nu conteaza ca e numit doar profesor sau profesor de instruire practica.

Haideti sa fim seriosi!!! Doar stim cu totii ca aceste ore se fac doar cu creta si cu tabla in sala de clasa!!!
Mesaj personal
Prof_PIP
Trimis: 16 Aug 2013, 02:47 PM

Utilizator activ

[QUOTE=didactic01,16 Aug 2013, 02:15 PM] [/QUOTE]
Haideti sa fim seriosi!!! Doar stim cu totii ca aceste ore se fac doar cu creta si cu tabla in sala de clasa!!![/QUOTE]
Subscriu si eu la acest aspect.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 17 Aug 2013, 02:40 PM

Utilizator avansat

Poate găsiți răspunsul în acest ordin.
Vedeți că se normează cu 24h/săpt. orele de INSTRUIRE PRACTICĂ, nu cele de PREGĂTIRE practică. Prin urmare, orele de PREGĂTIRE PRACTICĂ (laborator) sunt normate cu 18h/săpt, deci sunt ale profesorului.
La noi, întotdeauna laboratorul tehnologic (pregătirea practică) a fost în norma profesorului. La încadrare se ține cont dacă studiile persoanei care ocupă postul îi permit să ocupe o normă de pregătire practică (18h/săpt), deci dacă are studii superioare, sau dacă îi permit să ocupe doar un post de instruire practică (24h/săpt), adică are doar studii postliceale. Absolventul cu studii superioare poate avea în normă atât ore de pregătire, cât și de instruire practică, doar normarea diferă.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 334 )
Fișier atașat  incadarea_salarizare_profesori_practica_si_maistri_instructori_2012.pdf

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
crass
Trimis: 17 Aug 2013, 02:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (carmen69 @ 16 Aug 2013, 10:08 AM)
La noi si orele de instruire practica le fac inginerii (normati cu 18 ore pe saptamana). Cred ca nu e foarte legal, nu?

Eu nu inteleg chestia cu 18 ore pe saptamana.
La noi se merge pe norma didactica pe an si anume 648 de ore. Poti avea 400 de ore pe primul semestru (daca te tin nervii) si 200 pe semestrul II.
De unde regula asta a voastra cu 18 ore pe sapt.
Si cu saptamanile de practica comasata ce faceti?
Mesaj personal
remus-dragos
Trimis: 17 Aug 2013, 06:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crass @ 17 Aug 2013, 03:48 PM)
QUOTE (carmen69 @ 16 Aug 2013, 10:08 AM)

Eu nu inteleg chestia cu 18 ore pe saptamana.
La noi se merge pe norma didactica pe an si anume 648 de ore. Poti avea 400 de ore pe primul semestru (daca te tin nervii) si 200 pe semestrul II.

Păi, cică, zic unii, 18 ori 36 este 648, cât timp 24 ori 36 dă 864. De unde și bagabonțeala cu trecerea unor ore, care sunt de instruire practică, inginerilor, dar pe 18, nu pe 24, căci diferența se poate băga la plata cu ora ...
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 17 Aug 2013, 08:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crass @ 17 Aug 2013, 03:48 PM)

Legea Educației Naționale:
SECȚIUNEA a 6-a
Norma didactică
Art. 262.
(3) Norma didactică de predare-învățare-evaluare și de instruire practică și de evaluare curentă a preșcolarilor și a elevilor în clasă reprezintă numărul de ore corespunzător activităților prevăzute la alin. (1) lit. a) și se stabilește după cum urmează:
....
c) 18 ore pe săptămână pentru profesorii din învățământul secundar și terțiar non-universitar, pentru profesorii din unitățile și clasele cu program integrat și suplimentar de artă și sportiv, precum și din unitățile cu activități extrașcolare și din centrele sau cabinetele de asistență psihopedagogică
smile.gif
Este voba despre normarea unui post didactic pt. profesori. Indiferent de săptămânile de comasată, în medie norma e de 18h/săptX36săpt.= 648h/an.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 17 Aug 2013, 08:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (remus-dragos @ 17 Aug 2013, 07:18 PM)
De unde și bagabonțeala cu trecerea unor ore, care sunt de instruire practică, inginerilor, dar pe 18, nu pe 24, căci diferența se poate băga la plata cu ora ...

Citeste ordinul postat anterior. Nu confundați orele de instruire practică cu cele de pregătire practică (laborator). Orele de instruire practică se normează cu 24h/săpt, indiferent dacă le ține inginerul sau maistrul instructor.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved