Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> metodologia de "miscare" pentru 2014-2015, ce nu ar trebui sa lipseasca?
atomic
Trimis: 19 Aug 2013, 08:05 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

in fiecare an exista "plangeri" cel putin pe acest forum ca apar posturi in anumite etape , ca dispar in alte etape ...
din punctul meu de vedere cred ca fiecare scoala ar trebui sa aibe un site (blog) a carui adresa sa fie afisata pe pagina isj-ului de care apartine

pe acest site sa fie oblgatorie afisarea numarului de ore/posturi existente in scoala pentru fiecare discipina predata in scoala respectiva, numarul de titulari si incadrarea acestora pentru anul scolar urmator de unde va rezulta numarul de ore/posturi vacante.
Dupa fiecare etapa de miscare a personalului didactic isj-ul actualizeaza baza de date proprie indicand "miscarea" realizata ...

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
serami
Trimis: 19 Aug 2013, 08:31 PM

Utilizator activ

daaa... ar fi ideal. dar de la dorinte la fapte e cale lunga...

--------------------
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 19 Aug 2013, 08:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (serami @ 19 Aug 2013, 10:31 PM)

de la dorinte la fapte nu-i decat vointa

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Mesaj personal
ANDREI2013
Trimis: 19 Aug 2013, 08:58 PM

Utilizator avansat

eu propun eliminarea consimtamantului la transfer.

--------------------
„Cei care au prilejul de a ști, au datoria de a acționa.” (Albert Einstein)

„Înainte de a mă critica, depășește-mă! Fii mai bun/ă decât mine!

„Nu există niciun motiv pentru care să nu-ți urmezi inima. Timpul tău este limitat, așa că nu îl pierde trăind viața altcuiva”. ( Steve Jobs)
Mesaj personal
atomic
Trimis: 19 Aug 2013, 08:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ANDREI2013 @ 19 Aug 2013, 10:58 PM)
eu propun eliminarea consimtamantului la transfer.

cool20.gif

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
serami
Trimis: 19 Aug 2013, 10:27 PM

Utilizator activ

QUOTE (atomic @ 19 Aug 2013, 10:57 PM)
QUOTE (serami @ 19 Aug 2013, 10:31 PM)

de la dorinte la fapte nu-i decat vointa

pai sa apara totul pe site? si numele titularilor si orele pe care le au si cele disponibile? pai atunci cum vor mai "tine"ei ore pt "cunostinte"?
si crezi ca absolut totul ar aparea pe site?!
ar fi prea frumos...

--------------------
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 20 Aug 2013, 06:13 AM

Utilizator avansat

QUOTE (serami @ 20 Aug 2013, 12:27 AM)

pai sa apara totul pe site? si numele titularilor si orele pe care le au si cele disponibile?

numele nu intereseaza ...

numar total ore de/posturi ...

titulari X

postul 1
.
.
catedra 1 ... 18 ore (...)
catedra 2 ...
.
.
.

ore/posturi vacante ... le calculeaza fiecare

oare o fi complicat? confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 20 Aug 2013, 06:14 AM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
GreenSky
Trimis: 20 Aug 2013, 09:26 AM

Utilizator avansat

ideal, nerealist

Si bani de angajat inginer de sistem de unde? Taiem din salariile profesorilor ca sa facem rost de site actualizat pt toate scolile din tara?

--------------------
Ignorance killed the cat, curiosity just got framed.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 20 Aug 2013, 11:18 AM

Utilizator avansat

QUOTE (GreenSky @ 20 Aug 2013, 11:26 AM)
ideal, nerealist

Si bani de angajat inginer de sistem de unde? Taiem din salariile profesorilor ca sa facem rost de site actualizat pt toate scolile din tara?

orice director (profesor) poate face asta in cel mai scurt timp prin scanarea procesului verbal al CA in care se aproba "incadrarea" scolii pentru anul urmator. cat priveste obligativitatea site-ului (blog-ului) fiecarei scoli ...aproape toate scolile au (au fost "obligate" anul acesta sa il creeze pentru publicarea metodologiei de inscriere la clasa pregatitoare ...) numai ca denumirile acestor site-uri (blog-uri) nu sunt "mediatizate"...

site-ul scolii nu trebuie actualizat dupa fiecare miscare, el trebuie sa mentina situatia initiala, modificarile fiind aduse pe baza de date generala de la isj

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 20 Aug 2013, 11:22 AM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
sageata42
Trimis: 20 Aug 2013, 11:44 AM

Utilizator activ

Stiti cumva de unde se procura avizul pentru un prof. de limbi straine care vrea sa predea la seminar teologic? Stiu ca este tarziu dar ma intereseaza pt. anul viitor.
Mesaj personal
GreenSky
Trimis: 20 Aug 2013, 12:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 20 Aug 2013, 01:18 PM)
orice director (profesor) poate face asta in cel mai scurt timp prin scanarea procesului verbal al CA in care se aproba "incadrarea" scolii pentru anul urmator. cat priveste obligativitatea site-ului (blog-ului) fiecarei scoli ...aproape toate scolile au (au fost "obligate" anul acesta sa il creeze pentru publicarea metodologiei de inscriere la clasa pregatitoare ...) numai ca denumirile acestor site-uri (blog-uri) nu sunt "mediatizate"...

site-ul scolii nu trebuie actualizat dupa fiecare miscare, el trebuie sa mentina situatia initiala, modificarile fiind aduse pe baza de date generala de la isj

ok, reformulez

Dati-mi exemple la cate activitati v-ati oferit dv voluntar in scoala in care lucrati, pe parcursul sem 2, de ex.
Altfel spus, eu personal nu mi-as dori ca directorul sa adauge la lista de sarcini neplatite si inutile si aceasta idee. N-as vrea sa devin eu acel "orice profesor" caruia sa i se ceara sa scaneze si sa actualizeze site-ul.

--------------------
Mesaj personal
GreenSky
Trimis: 20 Aug 2013, 12:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sageata42 @ 20 Aug 2013, 01:44 PM)
Stiti cumva de unde se procura avizul pentru un prof. de limbi straine care vrea sa predea la seminar teologic? Stiu ca este tarziu dar ma intereseaza pt. anul viitor.

Intrebati la inspectorul de religie.

--------------------
Mesaj personal
atomic
Trimis: 20 Aug 2013, 12:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (GreenSky @ 20 Aug 2013, 02:18 PM)
QUOTE (atomic @ 20 Aug 2013, 01:18 PM)

ok, reformulez

Dati-mi exemple la cate activitati v-ati oferit dv voluntar in scoala in care lucrati, pe parcursul sem 2, de ex.
Altfel spus, eu personal nu mi-as dori ca directorul sa adauge la lista de sarcini neplatite si inutile si aceasta idee. N-as vrea sa devin eu acel "orice profesor" caruia sa i se ceara sa scaneze si sa actualizeze site-ul.

am facut orarul aproape in fiecare an ... (voluntar)

scanarea si publicarea pe site nu dureaza mai mult de 1/2 ore...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 20 Aug 2013, 12:29 PM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
atomic
Trimis: 20 Aug 2013, 12:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (GreenSky @ 20 Aug 2013, 02:18 PM)

Altfel spus, eu personal nu mi-as dori ca directorul sa adauge la lista de sarcini neplatite si inutile si aceasta idee.

e firesc pentru un director sa nu poata sa faca un pic in plus neplatit (25% spor + degrevare) pentru transparenta comparativ cu munca de zi cu zi pentru "opacitate" (venituri greu masurabile ...neimpozabile)

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 20 Aug 2013, 12:40 PM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
sageata42
Trimis: 20 Aug 2013, 04:33 PM

Utilizator activ

daca am renuntat la etapa a2a de repartitie, pot merge in sedinte publice in 28-29 fara sa fi depus dosar sau cerere ? Pot chiar opta si pentru a2a specializare?
Mesaj personal
atomic
Trimis: 20 Aug 2013, 06:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sageata42 @ 20 Aug 2013, 06:33 PM)
daca am renuntat la etapa a2a de repartitie, pot merge in sedinte publice in 28-29 fara sa fi depus dosar sau cerere ? Pot chiar opta si pentru a2a specializare?

da
da

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 20 Aug 2013, 06:08 PM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
acvila666
  Trimis: 21 Aug 2013, 10:34 PM

Utilizator avansat

-tot din rândul celor „ce nu ar trebui să lipsească” din M.M.P.D. în anul 2014-2015, aș adăuga și eu o propunere pt. introducerea unei etape de CONTESTARE a BAREMULUI de corectare a lucrărilor *(imediat după ziua probei scrise...), în cazul în care se constată că este greșit elaborat *(chiar dacă în învățământ la momentul de față, în această situație, este menționat că se acordă punctajul maxim/integral pt. subiectul/subpunctele „eronat(e)”...);

-din întâmplare am găsit „prevederea” în metodologia concursului pt. admiterea la S.N.G. a grefierilor instanțelor de judecată *(art. 26 al regulamentului...) spre exemplu, sau în metodologia de admitere și absolvire a examenului de promovare a I.N.M. pentru viitorii magistrați *(art. 19, alin. 1 al regulamentului indicat);

-sunt exemple de bune-practici, tot din sistemul bugetar... - de ce nu le-am adopta și implementa pe unele din ele și-n cadrul sistemului de învățământ?! *(mai ales că am revenit la concepția „examenului/concursului național”, nu?!) character40.gif

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 21 Aug 2013, 10:36 PM
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
davidutu
Trimis: 22 Aug 2013, 10:07 AM

Utilizator activ

Si in ceea ce priveste transferul ar trebui schimbat ceva.Daca tot ramane acel acord al scolilor ,macar sa se dea posibilitatea ca posturile eliberate in sedinta sa se poata ocupa atunci.(cred ca inainte asa era)
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 22 Aug 2013, 10:10 AM

Mentor

Păi, și acum există această posibilitate.

--------------------
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 22 Aug 2013, 10:12 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (davidutu @ 22 Aug 2013, 12:07 PM)
Si in ceea ce priveste transferul ar trebui schimbat ceva.Daca tot ramane acel acord al scolilor ,macar sa se dea posibilitatea ca posturile eliberate in sedinta sa se poata ocupa atunci.(cred ca inainte asa era)

Si anul acesta s-a procedat la fel, cei care erau în temă cu mișcarea dorită de colegii de specialitate au fost în ședință publică la pretransfer cu un acord de principiu de la socla de la care urma să plece colegul, dacă titularul X pleacă suntem de acord să vină Z.

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
istocescu
Trimis: 22 Aug 2013, 04:23 PM

Utilizator avansat

Doamne-ajută! De la Seminarul Teologic. Vorbești cu Părintele Director.

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 22 Aug 2013, 04:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (GreenSky @ 20 Aug 2013, 02:19 PM)

Intrebati la inspectorul de religie.

Inspectorul de religie sau cei de la Arhiepiscopie / Episcopie - biroul ”Învățământ” o vor trimite să vorbească, la Seminar, cu Părintele Director.

Acest mesaj a fost modificat de către istocescu la data 22 Aug 2013, 04:26 PM

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
igb
Trimis: 22 Aug 2013, 08:41 PM

Utilizator
**

QUOTE (davidutu @ 22 Aug 2013, 12:07 PM)

Pretransferul si transferul consimtit intre scoli este o ... mare prostie. Face posibil abuzul prin introducerea unor "criterii" care sa se potrivesca bine cui trebuie. Metodologia de Mobilitate in forma actuala este mult prea "stufoasa".
Revenirea la metodologia veche in ce priveste transferul cadrelor didactice ar simplifica lucrurile.
Mesaj personal
cliolee
Trimis: 22 Aug 2013, 09:36 PM

Utilizator activ

Eliminarea notelor acordate inspecțiilor speciale la clasă din cadrul concursului de titularizare. Admis sau respins și..... punct.

PS: Interesant de văzut situația de anul acesta de la disciplina istorie din București.
Mesaj personal
yse
Trimis: 22 Aug 2013, 10:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (cliolee @ 22 Aug 2013, 11:36 PM)
Eliminarea notelor acordate inspecțiilor speciale la clasă din cadrul concursului de titularizare. Admis sau respins și..... punct.

PS: Interesant de văzut situația de anul acesta de la disciplina istorie din București.

cool20.gif cool20.gif cool20.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved