Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Metodologie BAC 2014, azi ar trebui sa apara (31 aug 2013)
1q1q1q
Trimis: 31 Aug 2013, 08:23 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Azi, 31 aug 2013 ar trebui sa apara metodologia BAC 2014.
Credeti ca o vor publica azi pe edu?
Sau o vor posta pe net prin octombrie dar cu data de azi.
Parca asa au procedat si anul trecut.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 31 Aug 2013, 08:24 AM

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
Dana Jebelean
Trimis: 31 Aug 2013, 12:18 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Va fi exact ca anul trecut, e parerea mea, in plus, e deja sfarsit de saptamana.
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
1q1q1q
Trimis: 31 Aug 2013, 03:39 PM

Utilizator avansat

ca anul trecut, care de fapt e din 2011 parca.

--------------------
Dana Jebelean
Trimis: 31 Aug 2013, 05:42 PM

Utilizator avansat

da da smile.gif ordin MEN prin care aproba calendarul nou si metodologia din 2011
1q1q1q
Trimis: 1 Sep 2013, 08:13 AM

Utilizator avansat

E 1 sept si pe edu nimic de bac 3014.
In mod sigur prin octombrie il vor pune pe site dar cu data de 31 aug.
Macar de ar modifica si proprietatile fisierului sa nu se vada ca e din octombrie creeat.

--------------------
MarikaJ
Trimis: 1 Sep 2013, 10:24 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 1 Sep 2013, 09:13 AM)
E 1 sept si pe edu nimic de bac 3014.
In mod sigur prin octombrie il vor pune pe site dar cu data de 31 aug.
Macar de ar modifica si proprietatile fisierului sa nu se vada ca e din octombrie creeat.

Ce-i atata grabă?

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
MarikaJ
Trimis: 1 Sep 2013, 10:25 AM

Utilizator avansat

Probabil ca apare luni, si pentru BAC si pentru EN clasa a VIII/a.
Si cum a spus mai sus, metodologia si programa nu se schimba. doar ordinul prin care se aproba si calendarul.

Acest mesaj a fost modificat de către MarikaJ la data 1 Sep 2013, 10:25 AM

--------------------
1q1q1q
Trimis: 1 Sep 2013, 12:51 PM

Utilizator avansat

Eram curios de au introdus inregistrarea audio asa cum am sugerat eu acum vreo 2 ani.

--------------------
Radu de la Afumati
Trimis: 2 Sep 2013, 04:17 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 1 Sep 2013, 01:51 PM)
Eram curios de au introdus inregistrarea audio asa cum am sugerat eu acum vreo 2 ani.

Si eu am spus ca aceste camere video sunt surdo-mute!

Acest mesaj a fost modificat de către Radu de la Afumati la data 2 Sep 2013, 04:18 PM
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 2 Sep 2013, 04:59 PM

Utilizator avansat

daca ne gandim bine, ar trebui mai multe metodologii ca au anuntat EN de la clasa a II-a, a IV-a si a VI-a in plus la Examene Nationale fata de anul trecut

--------------------
MarikaJ
Trimis: 2 Sep 2013, 06:57 PM

Utilizator avansat

...............El s-a referit și la bacalaureatul din 2014, spunând că nu vor exista modificări în structura examenului.

“Metodologia este aprobată, urmează să fie publicată în Monitorul Oficial, o vom pune și pe site. Am discutat tot felul de variante, sunt lucruri pe care nu le poți modifica, respectiv probele de examen pentru că acestea trebuie anunțate cu mult timp înainte, nu poți să schimbi în septembrie pentru anul următor, deci nu discutăm de schimbări în structura examenului pentru 2014”, a mai afirmat ministrul Educației.

Totuși, el a precizat că s-ar putea să existe modificări legate de modul în care este organizat examenul și că nu exclude posibilitatea de monitorizare audio a bacalaureatului.

"Avem a doua componentă, cea care ține de organizarea examenului, unde, evident, că acolo unde constați că trebuie să îmbunătățești, faci acest lucru. Nu am luat decizia pentru a introduce componenta audio, dar nu excludem posibilitatea ca în cazul unităților de învățământ care au dotarea corespunzătoare să existe și componenta audio. Cu alte cuvinte, până nu ne asigurăm că o decizie o dată adoptată poate fi respectată în toate centrele de examen din toată țara, nu ai cum să o iei. Dar, repet, în acest moment sunt unități de învățământ care au puse la punct sistemele de monitorizare audio și video, iar ele vor fi folosite anul viitor”, a adăugat Pricopie.

despre bac

Acest mesaj a fost modificat de către MarikaJ la data 2 Sep 2013, 06:57 PM

--------------------
verona
Trimis: 3 Sep 2013, 01:00 PM

Utilizator avansat

am citit articolul...
ceea ce ramane insa clar este ca suntem in 3 septembrie si nu exista inca metodologiile EN si Bac pe site, desi asa scrie la lege... ca ar fi trebuit sa apara la 1 sept...
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 9 Sep 2013, 02:30 PM

Utilizator avansat

Trebuie sa fie publicat cat de curand din moment ce a aparut in M.O.

Monitorul Oficial nr. 0570 din 2013
Actul nr. 4924 din 29 August 2013
Emitent: Ministerul Educației Naționale
Ordin privind organizarea și desfășurarea evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul școlar 2013-2014

Monitorul Oficial nr. 0570 din 2013
Actul nr. 4925 din 29 August 2013
Ordin privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2014-2015

Monitorul Oficial nr. 0569 din 2013
Actul nr. 4923 din 29 August 2013
Ordin privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat național - 2014

Acest mesaj a fost modificat de către MarikaJ la data 9 Sep 2013, 02:30 PM

--------------------
verona
Trimis: 9 Sep 2013, 05:16 PM

Utilizator avansat

@Sc3Mg a pus si metodologia la bac pe forumul de EN. multumim!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 534 )
Fișier atașat  OMEN_nr._4.923_2013_BAC_2014.doc
Mesaj personal
verona
Trimis: 9 Sep 2013, 05:23 PM

Utilizator avansat

noutati legate de ORDINul nr. 4.923 din 29 august 2013 privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat național - 2014

mai scurt, asa, doar pcte principale
Art. 2  (1)Examenul de bacalaureat național - 2014 se desfășoară în conformitate cu Metodologia de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat - 2011, aprobată prin Ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4.799/2010 privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat - 2011....

despre programe - art. 3
Art. 3
(1)Lista disciplinelor la care candidații susțin examenul de bacalaureat în sesiunile anului 2014 este cea aprobată prin Ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4.800/2010 privind aprobarea listei disciplinelor și a programelor pentru examenul de bacalaureat - 2011.
(2) Se aprobă programele de bacalaureat pentru evaluarea competențelor digitale, pentru limba și literatura română și pentru limba și literatura slovacă maternă, valabile în sesiunile examenului de bacalaureat național din anul 2014, prevăzute în anexa nr. 2, care face parte integrantă din prezentul ordin.

restul le reiau pe cele din 2012
- Programele de bacalaureat pentru disciplinele matematică, fizică, chimie, logică, argumentare și comunicare, economie, valabile în 2014, sunt cele din 2012. (art 3.(3)).
- Programele pentru celelalte discipline 2010. (art 3.(4)).

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 9 Sep 2013, 05:24 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 9 Sep 2013, 05:28 PM

Utilizator avansat

pt competente lingvistice - art 4
Art. 4
Recunoașterea și echivalarea rezultatelor obținute la examene cu recunoaștere internațională pentru certificarea competențelor lingvistice în limbi străine și la examene cu recunoaștere europeană pentru certificarea competențelor digitale se fac în conformitate cu metodologiile din 2010

pt cei ce se temeau, art 6 pastreaza camerele de supravegheat...
Mesaj personal
verona
Trimis: 9 Sep 2013, 05:32 PM

Utilizator avansat

pt art 9, am pastrat post separat si il pun in totalitate...

MEN incearca sa previna toate posibilitatile de fraudare... sa vedem ce o iesi!
Art. 9
(1)Se interzice candidaților la examenul de bacalaureat să introducă în sălile de examen ghiozdane, rucsacuri, sacoșe, poșete și altele asemenea, candidații având obligația de a lăsa obiectele menționate în sala de depozitare a obiectelor personale stabilită de comisia de bacalaureat în acest scop.
(2)Candidații care refuză depozitarea obiectelor menționate la alin. (1) în sala stabilită de comisia de bacalaureat în acest scop nu vor fi primiți în examen.
(3)Se interzice candidaților la examenul de bacalaureat să aibă în sălile de examen asupra lor, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălțăminte, în penare și altele asemenea sau în băncile în care sunt așezați în sălile de examen, orice fel de lucrări: manuale, cărți, dicționare, culegeri, formulare, memoratoare, notițe, însemnări, rezumate, ciorne sau lucrări ale altor candidați etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor.
(4)Se interzice candidaților să aibă în sălile de examen asupra lor, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălțăminte, în penare și altele asemenea sau în băncile în care sunt așezați în sălile de examen, telefoane mobile, căști audio, precum și orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare/care permite conectarea la internet/la rețele de socializare, care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru efectuarea calculelor, pentru comunicare între candidați sau cu exteriorul.
(5)Candidații care încalcă regulile menționate la alin. (3) și (4) vor fi eliminați din examen, indiferent dacă materialele/ obiectele interzise au fost folosite sau nu și indiferent dacă au fost introduse de aceștia sau de alți candidați, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane.
(6)Încălcarea regulilor menționate la alin. (3) și (4) va fi considerată tentativă de fraudă, iar candidații respectivi nu mai pot participa la probele următoare și sunt declarați "eliminați din examen", fără posibilitatea recunoașterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate anterior eliminării, inclusiv a probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale. Acești candidați nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat.
(7)Înainte de începerea probelor, asistenții prezintă candidaților prevederile metodologice legate de organizarea și desfășurarea corectă a examenului de bacalaureat și prevederile alin. (1)-(6) și le solicită să predea toate eventualele materiale și obiecte care, potrivit reglementărilor în vigoare pentru examenul de bacalaureat, sunt interzise în sala de examen.
(8)După parcurgerea pașilor menționați la alin. (7), candidații vor semna un proces-verbal în care se regăsesc prevederile alin. (1)-(6) și mențiunea că știu că nerespectarea regulilor menționate la alin. (3) și (4) are drept consecință măsurile menționate la alin. (5) și (6).

imi plac pctele 3 si 4 in care se enumera metodele clasice si moderne ... interzise la copiat...
de asemenea, pctele 7 si 8 pt pasarea raspunderii in gradina elevilor... pas firesc, de altfel, dar, OMG, cat iubesc ministerul!

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 9 Sep 2013, 05:32 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 9 Sep 2013, 05:37 PM

Utilizator avansat

ordinul e completat de calendar - care e similar cu cel de anul asta, tot o saptamana la lb romana + materna, una la competentele digitale si una la limbi moderne.

O observatie - la colegii, la cei de la MI, competentele digitale au partial participanti pt ca multi isi dau ECDL-ul, incep tot mai multi sa isi dea testele de limba... asa ca absolventii aproape isi ies din "mana" asteptand examenul. laugh.gif

In final, sunt anexate si programele care se schimba.
Astept, din simpla curiozitate, comentariile profesorilor de specialitate...
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 11 Sep 2013, 08:49 PM

Utilizator avansat

A aparut azi 11 septembrie
http://edu.ro/index.php/articles/20431
Insa fisierul a fost creeat pe 3 septembrie dar ordinul apare cu data de Data: 29.08.2013
Oare cum au reusit? laugh.gif
Cel mai important:
Art.2. - (1) Examenul de bacalaureat național - 2014 se desfășoară în conformitate cu Metodologia de organizare și desfășurare a examenului de bacalaureat - 2011, aprobată prin Ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4799/2010 privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat 2011, cu modificările ulterioare, și cu prevederile prezentului ordin.

Acest mesaj a fost modificat de către 1q1q1q la data 11 Sep 2013, 08:54 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
MarikaJ
Trimis: 11 Sep 2013, 09:04 PM

Utilizator avansat

ordinul pe o data, trimis la MO alta data, publicat in MO alta data este filiera cu transmiterea SI MANIPULAREA hartiilor intre institutii.

Important este sa evaluati daca este complet, sa nu mai fie nevoie de alte modificari si completari ulteriore pana ajungem in pragul examenului.

--------------------
Alina Alexe
Trimis: 30 May 2014, 02:06 PM

Utilizator
**

Pentru candidatii din seriile anterioare(2009) cu nota la proba orala la limba moderna,
nu am optiunea "fara calificativ", la fel ca la oral limba romana.
Cum bifez in aplicatie?
Mesaj personal
Dana Jebelean
Trimis: 30 May 2014, 03:46 PM

Utilizator avansat

puneti "-". inseamna acelasi lucru
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved