Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> obligatie catedra director si dir. adj., obligatie catedra in anul scolar 2013-2014
moisildeva
Trimis: 14 Sep 2013, 03:24 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Stiti care este obligatia de catedra a directorilor si directorilor adjuncti?De la ISJ ni se spune ca nu a aparut Ordinul MEN.
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 14 Sep 2013, 03:47 PM

Utilizator avansat

[...]

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 18 Sep 2013, 08:03 AM
Mesaj personal
gondola
Trimis: 14 Sep 2013, 05:49 PM

Utilizator activ

Si PO cate sunt acceptate peste norma ? Are voie 6 ore ?( 8 in norma de Baza )
Mesaj personalTrimite email
irimie1
Trimis: 14 Sep 2013, 06:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 14 Sep 2013, 04:47 PM)
Capitolul  I – DISPOZIȚII GENERALE
Art.1. Prezentele norme metodologice sunt elaborate în baza prevederilor art. 263 alin. 10 din  Legea educației naționale nr.1/2011, publicată în Monitorul Oficial nr. 18/10.01.2011.
Art. 2. Personalul de conducere din unitățile de învățământ, unitățile conexe și personalul de conducere, de îndrumare și de control din inspectoratele școlare și casele corpului didactic poate fi degrevat parțial de norma didactică de predare.

Art. 5. La unitățile de învățământ de nivel primar, gimnazial, liceal și postliceal care funcționează cu personalitate juridică, conducerea se asigură de către un director, având obligația didactică de predare după cum urmează:
a. la unitățile de învățământ de nivel primar, gimnazial, liceal și postliceal care funcționează cu mai puțin de 25 de clase, directorul efectuează 8-10 ore din norma didactică de predare;
b. la unitățile de învățământ de nivel primar, gimnazial, liceal și postliceal care funcționează cu peste 25 de clase, directorul efectuează 6-8 ore din norma didactică de predare.

a. Director adjunct – unitate de învățământ de nivel primar sau gimnazial care funcționează într-una din următoarele situații:
- peste 30 de clase de elevi;
- între 20 și 30 de clase de elevi, dacă:
  - cel puțin 10 clase de elevi și/sau grupe de copii la învățământul primar        și/sau preșcolar;
  - are secții cu predare în limbile minorităților naționale, în școala în care      învățământul se desfășoară în limba română;
  - are secție cu predare limba română, în școala în care învățământul se      desfășoară în limbile minorităților naționale;
- cel puțin 20 clase și unitatea de învățământ  are internat și cantină;
Directorul adjunct, cadru didactic, efectuează 12-14 ore din  norma didactică de predare, iar cel care este profesor pentru învățământul primar și preșcolar efectuează integral activitatea didactică de instruire – educare cu grupa sau clasa de elevi.

Am vazut ca topicul a fost ”vizitat” de catre moderatori, nefacandu-se insa nici o completare/corectie...Sa inteleg ca Anexa la ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4865/16.08.2011, conform careia, directorii unităților de învățământ de nivel primar, gimnazial, liceal și postliceal cu personalitate juridică și care funcționează cu mai puțin de 25 de clase, efectuează 6-8 ore/săptămână din norma didactică de predare in timp ce directorii unităților de învățământ de nivel primar, gimnazial, liceal și postliceal care funcționează cu peste 25 de clase efectuează 4-6 ore/săptămână din norma didactică de predare, nu se mai aplica? confused24.gif

Acest mesaj a fost modificat de către irimie1 la data 14 Sep 2013, 06:47 PM

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
Danusha
Trimis: 14 Sep 2013, 06:53 PM

Utilizator avansat

Se asteapta un ordin nou.

--------------------

Samba si, trabajo no!
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 14 Sep 2013, 08:13 PM

Utilizator avansat

Stiu ca directorii nu au voie ore plus catedra, undeva scrie (temei legal) nu mai retin unde. La noi ISJ NU APROBA , se aplica inca de anul trecut. Tocmai pt ca au degrevarea ca sa se ocupe de directorat nu de ore. Sunt foarte tristi directorii din aceasta cauza.
Intr-o nota am citit ca profesorii au voie maxim 4 ore plus catedra.

Parerea mea: LEN inca nu are metodologii, ROFUIP nu mai este in ton cu LEN.

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 14 Sep 2013, 08:15 PM
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 14 Sep 2013, 08:16 PM

Utilizator avansat

[...]

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 18 Sep 2013, 08:03 AM
Mesaj personal
Maia07
Trimis: 14 Sep 2013, 09:24 PM

Utilizator avansat

Nu vreau sa supar pe mine, dar nu pricep ce se intampla. De ce goana aceasta dupa ore din partea directorilor ? Presupun ca nu este vorba (decat) de chestiuni pecuniare.

Acest mesaj a fost modificat de către Maia07 la data 14 Sep 2013, 09:25 PM
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 14 Sep 2013, 10:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Maia07 @ 14 Sep 2013, 09:24 PM)
Nu vreau sa supar pe mine, dar nu pricep ce se intampla. De ce goana aceasta dupa ore din partea directorilor ? Presupun ca nu este vorba (decat) de chestiuni pecuniare.

1. Sunt directori (poate nu veti crede!) pentru care orele plus catedra erau singura modalitate de a castiga un ban in plus (daca tot isi petrec viata in scoala intre orele 8 si 16) in mod cinstit, pe langa indemnizatia de director (care pt scoli mici este si ea mica), nu toti sunt pusi pe capatuiala prin ciubucuri si spagi.

2. Sunt directori nesatui! De ce au, tot le mai trebuie.

Ponderea nu o pot aprecia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Din prima categorie am cunoscut 2 directori. happy30.gif
Mesaj personal
roset
Trimis: 15 Sep 2013, 06:11 PM

Mentor

Ce împăciuitoare sunteți! Dar ce spuneți despre cei ce ,,au funcții de coordonare ” prin școlile arondate? cool.gif (care se ocupă ,,patriotic” de toate din școală)? Dar despre învățătorii care nu au nicio șansă de vreo oră suplimentară? (Cu excepția celor care primesc limbile străine la alte clase decât cele proprii și care, sigur , au atestat și directorii aprobă).

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Narcisa_prof
Trimis: 15 Sep 2013, 08:07 PM

Utilizator avansat

Daca vorbeati cu mine, este o parere personala despre exact ce s-a intrebat - ore plus catedra directori.

Daca este sa vorbim despre "munca voluntara" am facut destula. Dar ce am facut voluntat mi-a placut, in plus intotdeanu este CINEVA care este calul de bataie. Sunt sigura ca fiecare scoala are cai de bataie.

Despre categoriile invatatori, profesori, fiecare cu ce a ales! Ma intreb si eu de proful de ........este mereu odihnit, ca nu preda o materie extrem de solicitanta. Ei, asta-i, de ce nu mi-am ales si eu specialitatea respectiva. Fiecare facem ce am ales! Am ales, imi place ce am ales!

In conditiile de azi, putine sunt specialitatile in care sunt ore plus catedra. Acum bat recordul limba engleza si sportul. Norocosii!!!!!!!!!!!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Sep 2013, 08:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 15 Sep 2013, 09:07 PM)
Acum bat recordul limba engleza si sportul. Norocosii!!!!!!!!!!!

Nu stiu ce vreti sa spuneti.La noi ora in plus de sport de la I-IV o vor face invatatorii.Si chiar daca sunt ore in plus,cum este cazul la limbi straine,nu le vor lua neaparat titularii.Unde sunt mai multe ore,probabil vor fi scoase la suplinire.Mie mi-au ajuns doua ore sa-mi completez catedra descompletata dupa numai un an de titulatura pentru ca un derector "competent" adunase ore cu viabilitate 1 an cu altele viabile 4 ani,iar ISJ le-a scos la titularizare.

Acest mesaj a fost modificat de către Deeanna la data 15 Sep 2013, 08:55 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
luminik
Trimis: 15 Sep 2013, 10:16 PM

Utilizator activ

Ce lege e asta din care ati dat Cap I, cu 6/8 ore???

Mesaj personal
roset
Trimis: 15 Sep 2013, 10:29 PM

Mentor

Despre categoriile invatatori, profesori, fiecare cu ce a ales!

Corect ce spuneți! Eu am vrut să spun că ,tocmai, sunt diferențieri în ceea ce privește alocarea de ore la PO.(Cu accent pe ore suplimentare la directori) wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Sc3Mg
Trimis: 15 Sep 2013, 10:33 PM

Utilizator activ

OMECTS nr. 4.865/2011(1) modificat cu OMECTS nr. 6.370/2012 (2) este în vigoare.
1.
ANEXA
Normele Metodologice pentru stabilirea obligatiei didactice de predare a personalului de conducere din inspectoratele scolare, unitatile de invatamant, unitatile conexe, precum si a personalului de indrumare si control din inspectoratele scolare si a personalului didactic din casele corpului didactic

CAPITOLUL III
Invatamant primar, gimnazial, liceal si invatamant posticeal

Art. 6. — (1) Directorii unitatilor de invatamant de nivel primar, gimnazial, liceal si postliceal, cu personalitate juridica, care functioneaza cu mai putin de 25 de clase, efectueaza 6— 8 ore/saptamana din norma didactica de predare.
(2) Directorii unitatilor de invatamant de nivel primar, gimnazial, liceal si postliceal care functioneaza cu peste 25 de clase efectueaza 4—6 ore/saptamana din norma didactica de predare.
Art. 7. — (1) Directorii adjuncti din unitatile de invatamant de nivel primar sau gimnazial efectueaza 6—8 ore/saptamana din norma didactica de predare, in cazul in care unitatile de invatamant se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) au peste 30 de clase de elevi;
cool.gif au intre 20 si 30 de clase de elevi si indeplinesc una dintre urmatoarele conditii:
— functioneaza cel putin 10 clase de elevi si/sau grupe de copii la invatamantul primar si/sau prescolar;
— au sectii cu predare in limbile minoritatilor nationale, in scoala in care invatamantul se desfasoara in limba romana;
— au sectii cu predare in limba romana, in scoala in care invatamantul se desfasoara in limbile minoritatilor nationale;
c) au cel putin 20 de clase si unitatea de invatamant are internat si cantina.
(2) Directorii adjuncti din unitatile de invatamant de nivel liceal/postliceal efectueaza 6—8 ore/saptamana din normal didactica de predare, in cazul in care unitatile de invatamant se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) au peste 25 de clase de elevi;
cool.gif au intre 18 si 25 de clase de elevi si indeplinesc una dintre urmatoarele conditii:
— functioneaza cel putin 10 clase de elevi si/sau grupe de copii la invatamantul gimnazial si/sau primar si/sau prescolar;
— au sectii cu predare in limbi ale minoritatilor nationale, in scoala sau in liceul in care invatamantul se desfasoara in limba romana;
— au sectii cu predare in limba romana, in scoala sau in liceul in care invatamantul se desfasoara in limbile minoritatilor nationale;
c) au cel putin 18 clase si unitatea de invatamant are internat si cantina.
(3) In situatia in care directorii adjuncti sunt profesori pentru invatamantul primar si prescolar, acestia efectueaza integral activitatea didactica de instruire-educare cu grupa sau clasa de elevi.
2.
- Articolul 5 va avea următorul cuprins:

"Art. 5. - (1) Directorii grădinițelor cu program prelungit/săptămânal, cu personalitate juridică, profesori pentru învățământul preșcolar, sunt degrevați parțial de norma didactică și efectuează 2-4 ore/săptămână în cadrul obligației didactice de predare în specialitate, în alte unități de învățământ, conform specializărilor înscrise pe diploma/diplomele de studii.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), directorii grădinițelor cu program prelungit/săptămânal, cu personalitate juridică, absolvenți ai liceelor pedagogice/școlilor postliceale sau absolvenți ai specializării "Pedagogia învățământului primar și preșcolar", efectuează 2-4 ore/săptămână, în cadrul obligației didactice de predare, activități specifice funcției de metodist al inspectoratului școlar sau activități specifice funcției de profesor-metodist, respectiv formator în casele corpului didactic."

--------------------
Șc. Gim. nr. 3 Mangalia
Mesaj personalYahoo
Narcisa_prof
Trimis: 16 Sep 2013, 01:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Deeanna @ 15 Sep 2013, 08:48 PM)
QUOTE (Narcisa_prof @ 15 Sep 2013, 09:07 PM)
Acum bat recordul limba engleza si sportul. Norocosii!!!!!!!!!!!

Nu stiu ce vreti sa spuneti.La noi ora in plus de sport de la I-IV o vor face invatatorii.Si chiar daca sunt ore in plus,cum este cazul la limbi straine,nu le vor lua neaparat titularii.Unde sunt mai multe ore,probabil vor fi scoase la suplinire.Mie mi-au ajuns doua ore sa-mi completez catedra descompletata dupa numai un an de titulatura pentru ca un derector "competent" adunase ore cu viabilitate 1 an cu altele viabile 4 ani,iar ISJ le-a scos la titularizare.

Vorbeam de numarul mare de ore pe care-l au aceste doua discipline. Norocosi! Si este foarte bine pt. ei, nu sufar de invidii, cum spuneam, fiecare ce a ales in viata si fiecare cu norocul lui. Cum a facut directorul incadrarea tine de fiecare scoala in parte. Incadrarea se discuta si aproba in CP si CA. Daca au respectat metodologia/legile foarte frumos din partea lor. Baiul nostru este ca nu luam atitudine cand ceva nu este in regula, cei mai multi nu au nimic de spus, nimic de comentat, nu le pasa, MIE SA-MI FIE BINE! Capul plecat, sabia nu-l taie! Mai un pupic unde trebuie, mai o floricica, o bombonica, un pliculet si treburile se aranjeaza. VA ASIGUR CA NU FAC PARTE DIN CATEGORIA "pupăciosilor". E drept ca nici nu ma iubeste directorul!!!!!!!!!!!!!!!! Dar nici nu ma șicanează! Ma straduiesc sa nu-i dau motive.

Va doresc sanatate si putere de munca in acest an scolar.
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 16 Sep 2013, 04:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Sc3Mg @ 15 Sep 2013, 11:33 PM)
OMECTS nr. 4.865/2011(1) modificat cu OMECTS nr. 6.370/2012 (2) este în vigoare.

La fel stiam si eu... Narcisa, poate ne poti da detalii referitor la baza legala postata de tine, conform careia la unitățile de învățământ de nivel primar, gimnazial, liceal și postliceal care funcționează cu mai puțin de 25 de clase, directorul efectuează 8-10 ore din norma didactică de predare confused06.gif[B]

Acest mesaj a fost modificat de către irimie1 la data 16 Sep 2013, 04:49 PM

--------------------
"Agresivitatea este întotdeauna o consecință a frustrării". (John Dollard)
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 16 Sep 2013, 11:14 PM

Utilizator avansat

Eu aveam salvat documentul in PC de pe ISJ Cluj, daca am gresit, rog pe Domnul Kótai Csaba sa ma corecteze. M-am mai documentat si nu-l gasesc in alta parte. Anul trecut retin ca directorii erau revoltati ca s-a marit obligatia de catedra.

Domnul Kótai Csaba va rog lamuriti-ma. Daca am gresit, scuzele mele.
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 17 Sep 2013, 08:11 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Sc3Mg @ 15 Sep 2013, 10:33 PM)
1.
ANEXA
Normele Metodologice pentru stabilirea obligatiei didactice de predare a personalului de conducere din inspectoratele scolare, unitatile de invatamant, unitatile conexe, precum si a personalului de indrumare si control din inspectoratele scolare si a personalului didactic din casele corpului didactic

CAPITOLUL III
Invatamant primar, gimnazial, liceal si invatamant posticeal

Art. 6. — (1) Directorii unitatilor de invatamant de nivel primar, gimnazial, liceal si postliceal, cu personalitate juridica, care functioneaza cu mai putin de 25 de clase, efectueaza 6— 8 ore/saptamana din norma didactica de predare.
(2) Directorii unitatilor de invatamant de nivel primar, gimnazial, liceal si postliceal care functioneaza cu peste 25 de clase efectueaza 4—6 ore/saptamana din norma didactica de predare.
Art. 7. — (1) Directorii adjuncti din unitatile de invatamant de nivel primar sau gimnazial efectueaza 6—8 ore/saptamana din norma didactica de predare, in cazul in care unitatile de invatamant se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) au peste 30 de clase de elevi;
cool.gif au intre 20 si 30 de clase de elevi si indeplinesc una dintre urmatoarele conditii:
— functioneaza cel putin 10 clase de elevi si/sau grupe de copii la invatamantul primar si/sau prescolar;
— au sectii cu predare in limbile minoritatilor nationale, in scoala in care invatamantul se desfasoara in limba romana;
— au sectii cu predare in limba romana, in scoala in care invatamantul se desfasoara in limbile minoritatilor nationale;
c) au cel putin 20 de clase si unitatea de invatamant are internat si cantina.
(2) Directorii adjuncti din unitatile de invatamant de nivel liceal/postliceal efectueaza 6—8 ore/saptamana din normal didactica de predare, in cazul in care unitatile de invatamant se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) au peste 25 de clase de elevi;
cool.gif au intre 18 si 25 de clase de elevi si indeplinesc una dintre urmatoarele conditii:
— functioneaza cel putin 10 clase de elevi si/sau grupe de copii la invatamantul gimnazial si/sau primar si/sau prescolar;
— au sectii cu predare in limbi ale minoritatilor nationale, in scoala sau in liceul in care invatamantul se desfasoara in limba romana;
— au sectii cu predare in limba romana, in scoala sau in liceul in care invatamantul se desfasoara in limbile minoritatilor nationale;
c) au cel putin 18 clase si unitatea de invatamant are internat si cantina.
(3) In situatia in care directorii adjuncti sunt profesori pentru invatamantul primar si prescolar, acestia efectueaza integral activitatea didactica de instruire-educare cu grupa sau clasa de elevi.
2.
- Articolul 5 va avea următorul cuprins:

"Art. 5. - (1) Directorii grădinițelor cu program prelungit/săptămânal, cu personalitate juridică, profesori pentru învățământul preșcolar, sunt degrevați parțial de norma didactică și efectuează 2-4 ore/săptămână în cadrul obligației didactice de predare în specialitate, în alte unități de învățământ, conform specializărilor înscrise pe diploma/diplomele de studii.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), directorii grădinițelor cu program prelungit/săptămânal, cu personalitate juridică, absolvenți ai liceelor pedagogice/școlilor postliceale sau absolvenți ai specializării "Pedagogia învățământului primar și preșcolar", efectuează 2-4 ore/săptămână, în cadrul obligației didactice de predare, activități specifice funcției de metodist al inspectoratului școlar sau activități specifice funcției de profesor-metodist, respectiv formator în casele corpului didactic."

M-am documentat - CORECT ! Am cerut stergerea mesajelor mele. Scuzele mele.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved