Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> gradul II
al_ina83
Trimis: 1 Oct 2013, 09:56 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

am dat deful in 2011, pot sa ma inscriu la gradul II acum in toamna 2013 pt depunere preinspectie si apoi dosar la isj? mai exista o perioada de preinspectie si depunere dosar in primavara? daca nu pot sa ma inscriu anul acesta pot sa ma inscriu la anul in toamna sau exista sanctiuni ori alte incadrari pt sustinerea ex?
se dau 4 inspectii in total cate una in fiecare an?
examenul se suatine in ultimul an de inspectie, adica dupa 4 ani de cand ai dat preinspectia? la ce discipline se da? disciplinele pt examenul scris sunt ca la def? ce fel de ex oral se da? dar notele si media? daca nu se promoveaza ex scris se anuleaza toate inspectiile?
Mesaj personal
mariaberende
Trimis: 1 Oct 2013, 10:56 AM

Utilizator activ

QUOTE (al_ina83 @ 1 Oct 2013, 10:56 AM)
am dat deful in 2011, pot sa ma inscriu la gradul II acum in toamna 2013 pt depunere preinspectie si apoi dosar la isj? mai exista o perioada de preinspectie si depunere dosar in primavara? daca nu pot sa ma inscriu anul acesta pot sa ma inscriu la anul in toamna sau exista sanctiuni ori alte incadrari pt sustinerea ex?
  se dau 4 inspectii in total cate una in fiecare an?
  examenul se suatine in ultimul an de inspectie, adica dupa 4 ani de cand ai dat preinspectia? la ce discipline se da? disciplinele pt examenul scris sunt ca la def? ce fel de ex oral se da? dar notele si media? daca nu se promoveaza ex scris se anuleaza toate inspectiile?

Din cate stiu eu se face o cerere la scoala unde lucrezi ,apoi se ia leg ci ISJ insp de specialitate si trebuie o preinspectie ,cred ca 4 ore apoi se poate face inscrierea propriu-zisa
Mesaj personal
cuchimic
Trimis: 1 Oct 2013, 03:43 PM

Utilizator avansat

Daca ai avut definitivat in 2011, trebuia sa fi facut cerere pentru preinspectie anul trecut pentru a te putea inscrie anul acesta. Sunt 3 inspectii, 2 curente (preinspectia- in al doilea an dupa def- si una in anul de dupa inscriere -anul 3 dupa def) si o inspectie speciala, in ultimul an din cei patru de dupa def. Si eu am dat deful in 2011, anul trecut scolar am avut preinspectie, anul acesta in octmbrie ma inscriu, o sa mai am 2 inspectii, si examenul propriu-zis in august 2015.

Anul acesta trebuie sa faci cerere pentru preinspectie in luna octombrie, trebuie sa fie model pe isj, nu e nevoie de dosar de inscriere. Iar la anul te inscrii. Preinspectia trebuie sa fie in anul premergator inscrierii. mai demult se putea si in octombrie sa ai preinspectia, inainte sa te inscrii, dar de vreo 2 ani nu mai este asa. Singurul dezavantaj e ca ai pierdut un an, si o sa dai examenul in 2016, dupa 5 ani de la def.

Acest mesaj a fost modificat de către cuchimic la data 1 Oct 2013, 03:44 PM
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 2 Oct 2013, 09:19 AM

Utilizator avansat

Va rog daca puteti sa imi spuneti si mie ce trebuie sa contina dosarul pentru inscrierea la gradul 2?Am sustinut anul trecut preinspectia si am inteles ca acum trebuie sa depun dosarul,dar nu stiu ce acte imi trebuie..Va multumesc.
Mesaj personal
Cristina.C
Trimis: 2 Oct 2013, 10:34 AM

Utilizator activ

QUOTE (albert cristina @ 2 Oct 2013, 10:19 AM)
Va rog daca puteti sa imi spuneti si mie ce trebuie sa contina dosarul pentru inscrierea la gradul 2?Am sustinut anul trecut preinspectia si am inteles ca acum trebuie sa depun dosarul,dar nu stiu ce acte imi trebuie..Va multumesc.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
albert cristina
Trimis: 2 Oct 2013, 10:36 PM

Utilizator avansat

Multumesc mult! Fisa de inscriere banuiesc ca se ia de inspectorat...
Mesaj personal
ali_anghel
Trimis: 3 Oct 2013, 07:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (albert cristina @ 2 Oct 2013, 11:36 PM)
Multumesc mult! Fisa de inscriere banuiesc ca se ia de inspectorat...

In judetul Arges o poti "lua" de pe site-ul I.S.J-ului, dar poate in judetul tau este altfel.

--------------------
’’Să-ți cauți o fărâmă de soare, fără să-l împingi pe altu-n umbră." van Gogh

Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 3 Oct 2013, 10:30 PM

Utilizator avansat

Da...asa este, aceste documente au aparut si pe site-ul isj-ului din judetul meu..multumesc mult.
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 4 Oct 2013, 08:33 PM

Utilizator avansat

daca stie cineva, astept un raspuns...
am dat deful in 2012, ma pot inscrie anul acesta la gr 2, imi pot face preinspectia anul acesta, in conditiile in care eu in febr intru in concediu de ingrijire copil si stau acasa 2 ani? adica pana in febr 2016? ar mai fi valabila aceasta preinspectie? sau nu?
Mesaj personal
ali_anghel
Trimis: 4 Oct 2013, 09:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (anateodora @ 4 Oct 2013, 09:33 PM)
daca stie cineva, astept un raspuns...
am dat deful in 2012, ma pot inscrie anul acesta la gr 2, imi pot face preinspectia anul acesta, in conditiile in care eu in febr intru in concediu de ingrijire copil si stau acasa 2 ani? adica pana in febr 2016? ar mai fi valabila aceasta preinspectie? sau nu?

Poti face C1 (preinspectia), dar asta nu inseamna ca te inscrii la grad. Asta o faci in momentul cand depui dosarul. O inspectie este valabila 4 ani scolari. O varianta pentru tine: 2013-2014 C1; concediu crestere copil pana la 30 august 2015; depui dosarul in octombrie 2015 pentru sesiunea 2015-2017; dai examen in vara lui 2017. Mult succes si sarcina usoara!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 98 )
Fișier atașat  0767Bis.pdf

--------------------

Mesaj personal
georgesgo
Trimis: 4 Oct 2013, 10:11 PM

Utilizator activ

Buna seara.
Am si eu o intrebare: Daca am dat exam. de definitivat in vara lui 2013 (l-am promovat), ma pot inscrie de acum la gradul II de anu' asta sau de la anu' ?
Mesaj personal
ali_anghel
Trimis: 4 Oct 2013, 10:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (georgesgo @ 4 Oct 2013, 11:11 PM)
Buna seara.
Am si eu o intrebare: Daca am dat exam. de definitivat in vara lui 2013 (l-am promovat), ma pot inscrie de acum la gradul II de anu' asta sau de la anu' ?

Citeste ce am atasat mai sus. Poti da examenul de gradul II in 2017.

--------------------

Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 5 Oct 2013, 03:15 PM

Utilizator avansat

Pentru inscrierea la gradul II trebuie si anexa 3 din metodologie,adica raportul scris de la inspectia curenta?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 5 Oct 2013, 08:53 PM

Mentor

Copia raportului de la inspecția curentă 1 (preinspecție) constituie principala piesă la dosarul de înscriere.

--------------------
Mesaj personal
albert cristina
Trimis: 7 Oct 2013, 08:01 PM

Utilizator avansat

Domnule Costi ,va multumesc..V-am dat un MP pe un alt subiect...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved