Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Aplicatie clasa pregatitoare
charcho
Trimis: 11 Oct 2013, 08:27 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna seara,
Imi puteti spune , functioneaza aplicatia fiindca in momentul in care doresc sa ma conectez, bineinteles am certificatul SSL instalat si toate cerintele indeplinite, imi apare fereastra din atasament

iar acestea vor uploada in apliacatia https://clasapregatitoare.rocnee.eu/ folosind certificatul SSL la transferal de subiecte

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
angiolteanu
Trimis: 15 Oct 2013, 08:39 AM

Utilizator avansat

Functioneaza, dar cu multe opinteli.
Eu de ieri am reusit sa incarc doar cateva PDF-uri.
Asa e la inceput. La un moment dat se va remedia si va merge totul struna laugh.gif

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
catajuly
Trimis: 16 Oct 2013, 11:24 AM

Utilizator avansat

Multe întrebări:
1. Ce browser este recomandat?
2. Care este dimensiunea maximă a fișierelor?
3. De ce după ce dau Alege fișier și Încarcă, nu se întâmplă nimic?
4. Ce facem cu elevii care au plecat/venit în timpul anului școlar și care nu se regăsesc în listă sau sunt în plus? (Asta după ce aflu cum se încarcă fișierele.)
5. Dacă din două clase, la una doamna a completat PDF-urile în format electronic, dar la cealaltă domnul le-a listat și le-a completat cu mâna, apoi le-a scanat, e bine?

Am rămas la punctul 3...

Mulțumnesc!

--------------------
Pentru adevar merita sa mori, dar nu sa ucizi.
catajuly
Trimis: 16 Oct 2013, 11:42 AM

Utilizator avansat

Cred că se lucrează, pentru că acum 30 min. la codul sirues corect apărea numele altei școli, iar acum apare o listă cu 6 școli, printre care și cea corectă! Elevii sunt cei buni!

--------------------
bellastef2003
Trimis: 16 Oct 2013, 01:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (catajuly @ 16 Oct 2013, 11:24 AM)
Multe întrebări:
1. Ce browser este recomandat?
2. Care este dimensiunea maximă a fișierelor?
3. De ce după ce dau Alege fișier și Încarcă, nu se întâmplă nimic?
4. Ce facem cu elevii care au plecat/venit în timpul anului școlar și care nu se regăsesc în listă sau sunt în plus? (Asta după ce aflu cum se încarcă fișierele.)
5. Dacă din două clase, la una doamna a completat PDF-urile în format electronic, dar la cealaltă domnul le-a listat și le-a completat cu mâna, apoi le-a scanat, e bine?

Am rămas la punctul 3...

Mulțumnesc!

1. ie9 este ok.
2. la mine pdf-urile au in jur de 1MO si se incarca. Nu am gasit nimic de o limitare a dimensiunii..
3. Astepti sa se incarce, apoi daca totul este ok, apare mesajul prin care se comunica faptul ca s-a incarcat fisierul cu succes.
5. Nu cred ca este ok, chiar daca la scanare a salvat in format pdf. Altfel nu se mai distribuia "aplicatia pdf" in scoli.

Numai bine,
Alin
Mesaj personal
catajuly
Trimis: 16 Oct 2013, 01:32 PM

Utilizator avansat

IE8, dau Alege fișier, Încarcă, stă puțin, revine la lista elevilor, fară mesaj de OK sau eroare, nu există fișier în dreptul elevului.
Am WIN XP, o fi prea vechi?

--------------------
cgh_cs
Trimis: 16 Oct 2013, 01:35 PM

Utilizator activ

Eu am putut sa ma conectez, iar cand dau alege fisierul nu se intampla nimic, incerc de azi dimineata intruna, nu se intampla nimic.
Am vorbit la Bucuresti si mi s-a spus sa astept, ca si el asteapta si cate 5 min, este reteaua incarcata.
Rog ajutor!!!! celor de la Siveco. (CS_17)
Mesaj personal
ncsdan
Trimis: 16 Oct 2013, 02:47 PM

Utilizator
**

Eu am urmatoarea eroare:Eroare incarcare fisier:*******_5060726190431_1225285215.pdf.
****** reprezinta codul sireus
Mesaj personal
ISJ_TL
Trimis: 16 Oct 2013, 02:47 PM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

QUOTE (charcho @ 11 Oct 2013, 09:27 PM)
Buna seara,
Imi puteti spune , functioneaza aplicatia fiindca in momentul in care doresc sa ma conectez, bineinteles am certificatul SSL instalat si toate cerintele indeplinite, imi apare fereastra din atasament

iar acestea vor uploada in apliacatia https://clasapregatitoare.rocnee.eu/ folosind certificatul SSL la transferal de subiecte

--------------------
Numai bine,

Camelia Babușcă
Informatician
ISJ_TL
Trimis: 16 Oct 2013, 02:49 PM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

QUOTE (cgh_cs @ 16 Oct 2013, 02:35 PM)
Eu am putut sa ma conectez, iar cand dau alege fisierul nu se intampla nimic, incerc de azi dimineata intruna, nu se intampla nimic.
Am vorbit la Bucuresti si mi s-a spus sa astept, ca si el asteapta si cate 5 min, este reteaua incarcata.
Rog ajutor!!!! celor de la Siveco. (CS_17)

Cei de la Siveco nu se ocupa de acasta situatie! Vor fi incarcate numai fisiere .pdf, iar ca browser recomandat: IE si mozilla

--------------------
Numai bine,

Camelia Babușcă
Informatician
catajuly
Trimis: 16 Oct 2013, 03:32 PM

Utilizator avansat

La mine tot nu merge...

--------------------
ariel65
Trimis: 17 Oct 2013, 12:39 PM

Utilizator activ

am si eu o problema in sensul ca aleg fisierul pentru un elev iar dupa ce ii dau incarcare imi spune sa aleg "fisierul corespunzator elevului cu cnp:...", ceea ce si fac de la bun inceput. am o clasa intreaga la care am patit acest lucru si, binenteles, nu se incarca nici un raport. apoi, la alt elev imi spune ca are deja un document atasat. de unde? smile.gif in plus, sunt elevi pe care nu ii am in lista afisata in aplicatie, care au venit prin transfer, de exemplu, sau care, pur si simplu, nu apar. ar trebui sa putem modifica noi lista cu elevi, sa ii stergem pe cei care au plecat si sa ii adaugam pe cei nou veniti, adica sa avem un pic mai multa libertate de miscare, pt ca altfel nu vom termina curand.
Mesaj personal
catajuly
Trimis: 17 Oct 2013, 12:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ariel65 @ 17 Oct 2013, 12:39 PM)
am si eu o problema in sensul ca aleg fisierul pentru un elev iar dupa ce ii dau incarcare imi spune sa aleg "fisierul corespunzator elevului cu cnp:...", ceea ce si fac de la bun inceput. am o clasa intreaga la care am patit acest lucru si, binenteles, nu se incarca nici un raport. apoi, la alt elev imi spune ca are deja un document atasat. de unde? smile.gif in plus, sunt elevi pe care nu ii am in lista afisata in aplicatie, care au venit prin transfer, de exemplu, sau care, pur si simplu, nu apar. ar trebui sa putem modifica noi lista cu elevi, sa ii stergem pe cei care au plecat si sa ii adaugam pe cei nou veniti, adica sa avem un pic mai multa libertate de miscare, pt ca altfel nu vom termina curand.

E deja a patra zi de când pățesc asta... Ce spunea și eu mai sus: aleg fișierul și nimic...

Acest mesaj a fost modificat de către catajuly la data 17 Oct 2013, 12:48 PM

--------------------
bellastef2003
Trimis: 17 Oct 2013, 12:52 PM

Utilizator activ

.... in plus, sunt elevi pe care nu ii am in lista afisata in aplicatie, care au venit prin transfer, de exemplu, sau care, pur si simplu, nu apar. ar trebui sa putem modifica noi lista cu elevi, sa ii stergem pe cei care au plecat si sa ii adaugam pe cei nou veniti, adica sa avem un pic mai multa libertate de miscare, pt ca altfel nu vom termina curand.

Asteptam solutii......
Mesaj personal
bellastef2003
Trimis: 17 Oct 2013, 12:54 PM

Utilizator activ

QUOTE (catajuly @ 17 Oct 2013, 12:48 PM)

E deja a patra zi de când pățesc asta... Ce spunea și eu mai sus: aleg fișierul și nimic...

Incearca ca instalezi certificatul SSL pe alta statie (ideal una nou instalata).... si vezi daca mai sunt pb.
Mesaj personal
catajuly
Trimis: 17 Oct 2013, 01:21 PM

Utilizator avansat

Am instalat pe mai multe stații, am folosit și IE și Google Chrome. Alta este problema și văd că nu sunt singura.

--------------------
catajuly
Trimis: 17 Oct 2013, 02:16 PM

Utilizator avansat

Acum da, s-au remediat problemele și merge!

--------------------
catajuly
Trimis: 17 Oct 2013, 02:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (catajuly @ 17 Oct 2013, 02:16 PM)
Acum da, s-au remediat problemele și merge!

Normal că după ce am încărcat 4 fișiere, acum nu mai merge!

--------------------
charcho
Trimis: 17 Oct 2013, 05:51 PM

Utilizator activ

Fratilor, nu va mai bateti capul. Doar aplicatia e de vina, nu statia locala pe care lucrati. Asta e, traim in RO si asta ne ocupa tot timpul laugh.gif
Si pana va fi aplicatia functionala 100% va mai dura. pana atunci rabdare si tutun.

Acest mesaj a fost modificat de către charcho la data 17 Oct 2013, 05:52 PM
Mesaj personal
ica55
Trimis: 22 Oct 2013, 10:33 AM

Utilizator activ

QUOTE (ncsdan @ 16 Oct 2013, 03:47 PM)
Eu am urmatoarea eroare:Eroare incarcare fisier:*******_5060726190431_1225285215.pdf.

Am si eu aceeasi problema !!! Stie cineva cum se rezolva, sau ce nu este bun ?
Mesaj personal
adminLicCFRGalati
Trimis: 22 Oct 2013, 03:15 PM

Utilizator avansat

Verificati datele din interiorul fisierului pdf inteligent.Daca este gresit CNP de exemplu, platforma nu primeste fisierul.Posibil sa fie vreo greseala pe undeva in interior.

--------------------
0721415339
Mesaj personalTrimite email
theodhot
Trimis: 22 Oct 2013, 07:30 PM

Utilizator
**

QUOTE (ica55 @ 22 Oct 2013, 11:33 AM)
QUOTE (ncsdan @ 16 Oct 2013, 03:47 PM)

Am si eu aceeasi problema !!! Stie cineva cum se rezolva, sau ce nu este bun ?

Aceeasi problema...
I-a dat cineva de capăt???

--------------------
"Noi, stroieștenii, suntem aproape de Stupca lui Ciprian Porumbescu, trăim pe un meleag încărcat de istorie..."

Prof. Coroamă Aurel
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
sahateni
Trimis: 24 Oct 2013, 11:02 AM

Utilizator activ

buna ziua,
va rog stie cineva care este procedura de incarcare?
Am fisierele in pdf,am instalat certificatul ,am intrat in aplicatie cu IE, am lista cu elevi afisata si apoi?
Cum incarc fisierele?
Multumesc
Mesaj personal
bellastef2003
Trimis: 24 Oct 2013, 01:21 PM

Utilizator activ

Se introduce pdf-ul corestunzator elevului! Dupa selectia fisierului se face incarcarea fisierului. Finalitatea incarcarii se anunta prin mesaj corespunzator............

Numai bine,
Alin
Mesaj personal
bellastef2003
Trimis: 24 Oct 2013, 01:23 PM

Utilizator activ

" ..... Situatia copiilor care au sosit mai tarziu, dupa data la care s-au facut inscrierile pentru anul scolar 2012-2013, cat si a celor care s-au mutat ulterior acestei date la o alta scoala, se va rezolva in cursul lunilor urmatoare, noiembrie-decembrie, cand se va dezvolta un modul software dedicat acestei probleme......" Asta s-a trimis azi pe e-mail.

Numai bine,
Alin
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved