Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Planificari
mary_anne
Trimis: 28 Oct 2013, 05:21 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna!
Am si eu o nelamurire: in urma cu vreo doua saptamani a fost la noi la scoala inspectorul pe zona, un coleg de ed. fizica, nou-numit in functie.
S-a legat de planificarile cadrelor didactice, cum ca nu sunt bune, deoarece nu sunt facute pe unitati de invatare si ne-a dat termen 2 saptamani sa le refacem.
Chiar poate sa ne oblige sa le refacem? ca daca nu, ce se poate intampla? Intreb din curiozitate ... s-a mai intamplat si la alte scoli asa ceva? sau daca planificarile sunt simple (de ex. cum le gasesti pe didactic sau cum sunt pe pagina unei edituri), ele nu sunt bune?
Astept pareri ...
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 28 Oct 2013, 05:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mary_anne @ 28 Oct 2013, 04:21 PM)
Buna!
Am si eu o nelamurire: in urma cu vreo doua saptamani a fost la noi la scoala inspectorul pe zona, un coleg de ed. fizica, nou-numit in functie.
S-a legat de planificarile cadrelor didactice, cum ca nu sunt bune, deoarece nu sunt facute pe unitati de invatare si ne-a dat termen 2 saptamani sa le refacem.
Chiar poate sa ne oblige sa le refacem? ca daca nu, ce se poate intampla? Intreb din curiozitate ... s-a mai intamplat si la alte scoli asa ceva? sau daca planificarile sunt simple (de ex. cum le gasesti pe didactic sau cum sunt pe pagina unei edituri), ele nu sunt bune?
Astept pareri ...

Nu sunt personalizate daca le-ati luat de pe didactic. laugh.gif laugh.gif Stati linistita.

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
mary_anne
Trimis: 28 Oct 2013, 05:46 PM

Utilizator activ

Pe mine ma interesa daca ne poate obliga dnul coleg sa refacem planificarile, ca daca nu ... ce se poate intampla? cum fac de ex. la dirigentie o planificare pe unitati de invatare? sau la o clasa 0 la limba franceza?
Mi se pare chiar absurd sa vina cu asemenea pretentii ... cand scoala nu-ti da nici hartie, nici toner, nici imprimanta, nici bani sa-ti cumperi toate cele necesare ...
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 28 Oct 2013, 06:45 PM

Utilizator avansat

Planificari anuale

Planificari semestriale (NR.CRT./ UNITATEA DE ÎNVĂȚARE/ COMPETENTE SPECIFICE/ CONȚINUTURI/NR.ORE/SĂPTĂMÂNA/OBS)

Unitati de invatare (DETALIERI DE CONȚINUT/COMP.SPECIFICE/ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE/RESURSE(materiale, procedurale, timp)/MODALITĂȚIDE EVALUARE/OBS.)

Asta se cere la noi. Puteti scrie de mana, nu-i musai PC. Niciodata nu s-au dat rechizite dascalilor (din pacate).

Daca nu va conformati...............poate la evaluarea anuala sa pierdeti puncte alocate acestui criteriu. Ce sa va faca altceva?

Cum ”șefu este șef și-n șanț”, mai bine nu vă puneți cu el ! Se pare ca are mintea odihnită ........
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 28 Oct 2013, 06:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Narcisa_prof @ 28 Oct 2013, 05:45 PM)
Se pare ca are mintea odihnită ........

sign28.gif sign28.gif

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
mary_anne
Trimis: 28 Oct 2013, 07:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (Narcisa_prof @ 28 Oct 2013, 07:45 PM)

Mda ... oricum, cele 2-3 care nu erau pe unitati de invatare, le-am refacut si le-am copiat pe cd, le pun in dosarul cu planificarile predate ... sa fie sanatos dnul coleg ... insa la dirigentie cls.8, exista asa ceva? pe unitati de invatare????
Mesaj personal
dora^
Trimis: 28 Oct 2013, 08:08 PM

Mentor

QUOTE (mary_anne @ 28 Oct 2013, 06:00 PM)

Mda ... oricum, cele 2-3 care nu erau pe unitati de invatare, le-am refacut si le-am copiat pe cd, le pun in dosarul cu planificarile predate ... sa fie sanatos dnul coleg ... insa la dirigentie cls.8, exista asa ceva? pe unitati de invatare????

Când vine în control, spune-i că nu ai știut cum să faci și roagă-l să te ajute cu un model, de la un coleg care a făcut facultatea de dirigenție.

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Victor Ponta, prim-ministrul României.
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 28 Oct 2013, 08:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 28 Oct 2013, 09:08 PM)
QUOTE (mary_anne @ 28 Oct 2013, 06:00 PM)

Când vine în control, spune-i că nu ai știut cum să faci și roagă-l să te ajute cu un model, de la un coleg care a făcut facultatea de dirigenție.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
mary_anne
Trimis: 28 Oct 2013, 08:27 PM

Utilizator activ

QUOTE (dora^ @ 28 Oct 2013, 09:08 PM)

:D e buna ideea! :h30:
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved