Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Pensionare 2014
mihaela_68
Trimis: 22 Dec 2013, 10:47 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Buna ziua!
Va rog frumos, sa ma lamuriti si pe mine in urmatorul caz: cadru didatic titular,implineste varsta de pensionare in februarie 2014. Va continua activitatea pana la 31 august 2014. Cand va trebui sa isi depuna cererea de pensionare ? Trebuie mentionata pe cerere si data cu care solicita pensionarea ( 1 sept 2014)?
Multumesc pentru raspunsuri.
Mesaj personal
scoala_leu
Trimis: 22 Dec 2013, 01:28 PM

Utilizator avansat

Am avut 3 pensionari in anul 2013. Un c.d. a implinit varsta de pensionare in februarie,al doilea c.d. in martie si al treilea in iunie.
Toate cele trei c.d. au solicitat pensionarea incepand cu 01.07.2013.
Legea le permite sa functioneze pana la finele anului scolar,deci in cazul tau pana la 31.08.2014.
Mesaj personal
exasperat
Trimis: 22 Dec 2013, 05:32 PM

Utilizator avansat

Trebuie intrebat la casa de pensii(de care apartine localitatea);cineva care implinea varsta de pensionare in iunie 2013,nu a depus dosarul atunci si a pierdut 2 luni de pensie;TOTUSI acestea i s-au calculat drept ceva"munca suplimentara" si a primit:0.000si ceva ......puncte! Ar fi preferat banii!!!!!!!Nu va spun ce suma este pensia!"Sunteti bugetar-la ce va asteptati?""La ceva mai mult decat pentru un muncitor cu 8 clase!"Asa ceva nu se poate conform legilor noastre"(dialoguri de la o casa de pensii din...Romania!
ohmy.gif mad.gif biggrin.gif
Mesaj personal
f.k.e
Trimis: 23 Dec 2013, 09:29 AM

Utilizator activ

QUOTE (mihaela_68 @ 22 Dec 2013, 11:47 AM)
Buna ziua!
Va rog frumos, sa ma lamuriti si pe mine in urmatorul caz: cadru didatic titular,implineste varsta de pensionare in februarie 2014. Va continua activitatea pana la 31 august 2014. Cand va trebui sa isi depuna cererea de pensionare ? Trebuie mentionata pe cerere si data cu care solicita pensionarea ( 1 sept 2014)?
Multumesc pentru raspunsuri.

Se poate pensiona în timpul anului scolar. Dupa pensionare va fi incadrat prin PCO cu aprobarea ISJ. In felul acesta iese mai bine cadrul didactic . Primeste si pensie si salar până la sf. anului scolar.
Mesaj personal
mihaela_68
Trimis: 23 Dec 2013, 10:18 AM

Utilizator activ

QUOTE (f.k.e @ 23 Dec 2013, 10:29 AM)

Se poate pensiona în timpul anului scolar. Dupa pensionare va fi incadrat prin PCO cu aprobarea ISJ. In felul acesta iese mai bine cadrul didactic . Primeste si pensie si salar până la sf. anului scolar.

Daca se pensioneaza in cursul anului scolar, postul va deveni vacant, se va organiza concurs in scoala si daca ramane liber dupa concurs ...abia atunci il poate solicita la PO. Am dreptate?
Mesaj personal
diamant2010
Trimis: 6 Jan 2014, 02:08 PM

Utilizator activ

Eu cred ca poate ramane la PCO fara concurs.
Mesaj personal
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 6 Jan 2014, 03:02 PM

Utilizator avansat

Da ,poate să rămână numai dacă ISJ-ul nu are solicitări ptr. posturile rămase vacante .
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 8 Jan 2014, 03:33 PM

Utilizator avansat

Hai ma lasati-ma cu concursul in scoala! Pana la urma e postul lui, ce naiba. Cum sa il ia altul? Are si el dreptul dupa 40 de ani de munca sa ia cateva luni si plata cu ora!
Asta daca se pensioneaza in timpul anului. Sa il ajutati sa ii fie omului bine!
Mesaj personalTrimite email
roset
Trimis: 8 Jan 2014, 04:48 PM

Mentor

biggrin.gif
dacă ISJ-ul nu are solicitări
laugh.gif
Mai există așa ceva? Prin Bacău sunt mulți demisionari tongue.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
danielahraniciuc@yahoo.com
Trimis: 8 Jan 2014, 05:08 PM

Utilizator avansat

Am avut o asemenea situație , nu e de râs.
A ieșit la pensie cu 20.02.2013, i-am făcut CM ptr. PCO până în iunie , a funcționat 4 zile și a venit un alt c.d.cu decizie de la ISJ.
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 8 Jan 2014, 05:17 PM

Utilizator avansat

Pai normal ca nu e de ras, e de plans !Ala care a venit , a venit cu pile, ca de, de ce s-ar gandi unii ca, cel care a muncit atatia ani are si el dreptul la ceva mai multi bani in plus?
Dupa ce ca nu le mai da nimic cand ies la pensie,drept multumire nu ii lasa nici in pace, sa plece domnule imediat ce fac varsta! Pacat, ca orice om se bucura de cativa banuti in plus!
Vai de noi, ca toti ajungem, care o mai apuca, la varsta de pensionare!
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved