Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Clasa 0 / pregatitoare 2014-2015
Geanina Scintei
Trimis: 3 Jan 2014, 07:11 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna tuturor,

unde pot gasi detalii despre calendarul inscrierii in clasa 0/ clasa pregatitoare pentru anul scolar 2014-2015?
Am auzit ca se fac inscrieri / repartizari mult mai devreme in acest an, respectiv in perioada februarie- martie in loc de aprilie-mai cum a fost anul trecut.

Va multumesc

Acest mesaj a fost modificat de către Geanina Scintei la data 3 Jan 2014, 07:12 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 3 Jan 2014, 08:00 PM

Mentor

„Este obligatorie inscrierea in clasa pregatitoare si frecventarea acesteia, pentru ca din anul scolar urmator, 2014 – 2015, cine nu a frecventat clasa pregatitoare nu se poate inscrie in clasa I. Anul acesta, cei care nu au frecventat clasa pregatitoare si au 7 ani la 31 august 2013 se vor inscrie in clasa I, daca sunt sanatosi din punct de vedere al dezvoltarii fizice si al dezvoltarii psihice, dar este ultimul an in care se realizeaza inscrierea in clasa I pentru cei care nu au frecventat clasa pregatitoare”, a precizat purtatorul de cuvant al ISJ „

Reguli noi privind înscrierea

articol de: Mirela DUMITRU
Noua metodologie de înscriere la clasa pregătitoare stabilește ca începînd cu anul școlar 2014-2015, copiii de 6 ani să urmeze obligatoriu clasa pregătitoare. Dacă anul acesta, 2013/2014, părinții puteau decide dacă își vor înscrie sau nu odraslele la clasa pregătitoare, de anul viitor parcurgerea clasei zero va deveni obligatorie. Nici copiii care au deja împlinită vîrsta de 7 ani la 1 septembrie 2014 nu vor putea intra direct în clasa întîi, ci vor parcurge clasa pregătitoare.

Cred că nu a apărut, încă, nimic oficial! wink.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Geanina Scintei
Trimis: 3 Jan 2014, 08:36 PM

Începător
*

Multumesc,
Nu ne ramane decat sa asteptam.
Mesaj personal
lucian.bodron
Trimis: 18 Jan 2014, 05:19 PM

Începător
*

Pentru copii nascuti pe 1 ianuarie 2009 cum putem face evaluarea psiho pentru a-i putea inscrie in clasa zero anul acesta?
Multumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către lucian.bodron la data 18 Jan 2014, 05:31 PM
Mesaj personal
andreutza01
Trimis: 11 Feb 2014, 09:42 PM

Utilizator
**

Au aparut metodologia si calendarul inscrierilor in clasa pregatitoare si...clasa I. Deocamdata doar in faza de proiect, dar nu cred ca se va schimba nimic.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1717 )
Fișier atașat  proiect_Calendarul_inscrierii_in_invatamantul_primar_2014_2015.pdf
Mesaj personal
andreutza01
Trimis: 11 Feb 2014, 09:43 PM

Utilizator
**

Si atasez si proiectul pt metodologie

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1377 )
Fișier atașat  Proiect_metodologie_inscriere_invatamant_primar_2014_2015.pdf
Mesaj personal
lucian.bodron
Trimis: 11 Feb 2014, 10:32 PM

Începător
*

Multumim mult!
Mesaj personal
Geanina Scintei
Trimis: 11 Feb 2014, 11:07 PM

Începător
*

Multumim frumos!
Toate cele bune,
Geanina
Mesaj personal
Loredana28
Trimis: 12 Feb 2014, 09:49 AM

La prima intervenție

Multumim!
Mesaj personal
gabrielaabt
Trimis: 23 Feb 2014, 11:55 AM

Utilizator
**

Bună ziua! Dacă înscrierea copilului se face on-line, documentele necesare vor fi duse când se va realiza validarea fișei de înscriere ? Vă mulțumesc
Mesaj personal
lucian.bodron
Trimis: 23 Feb 2014, 12:12 PM

Începător
*

Eu am inteles ca inscrierea online se poate face doar in interiorul scolii unde se depun si actele. Nu se poate accesa aplicatia din exterior.
Mesaj personal
lucian.bodron
Trimis: 25 Feb 2014, 11:44 AM

Începător
*

Mesaj personal
amral
Trimis: 16 Apr 2014, 03:55 PM

La prima intervenție

Ce se intampla daca eu am depus o cerere de inscriere la o scoala alta decat cea de circumscriptie unde aceasta cerere a ramas nesolutionata, si acum nu mai sunt locuri nici la aceasta nici la cea de care apartinem….daca eu ca parinte refuz sa inscriu copilul ”unde mai sunt locuri” (a se traduce scoli la care nu doreste nimeni sa se inscrie) ce se intampla??? din cate intelesesem sunt obligati cei de la inspectorat sa mi asigure loc la scoala de circumscriptie ( jud.CT)
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Apr 2014, 07:27 PM

Mentor

Nu cei de la Inspectorat sunt obligați (ei nu (mai)au niciun fel de obligații biggrin.gif ). Școala de circumscripție ESTE OBLIGATĂ să vă primească înscrierea! Dv. aveați datoria să o fi înscris în prima etapă ȘI acolo, chiar dacă voiați în altă parte!

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 16 Apr 2014, 07:30 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
ancanegrescu
Trimis: 26 May 2014, 03:31 PM

Utilizator
**

clasa 0 este obligatorie sau facultativa??
Mesaj personal
roset
Trimis: 26 May 2014, 09:54 PM

Mentor

Titulatura corectă: „„CLASA PREGĂTITOARE”, care face parte din învățământul obligatoriu (și primar)! În consecință este OBLIGATORIE! happy30.gif

--------------------
verona
Trimis: 27 May 2014, 09:53 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (ancanegrescu @ 26 May 2014, 04:31 PM)
clasa 0 este obligatorie sau facultativa??

asa cum v-a raspuns deja @roset, "clasa pregatitoare" a devenit parte a invatamantului primar, care este obligatoriu.
A existat un an de trecere (2012), in care s-a putut face inscrierea fie in clasa I, fie in clasa 0. Apoi a existat in 2013 o "remediere" a ambiguitatilor MEC din 2012, in sensul ca si in 2013 s-a putut opta, acolo unde s-a putut, direct pt clasa I (ramasesera unii copii la gradinita, desi aveau 6 ani in acel moment, si deci in jur de 7 ani in toamna lui 2013).
Acum lucrurile s-a reglat (sau "dereglat" forever) si se incepe cu aceasta clasa nenumerotata.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved