Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) 1 2 [3] 4 5  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Anexa nr.5 -legea bugetului, naveta, directori ....:)
yoko70
Trimis: 23 Jan 2014, 09:25 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (atomic @ 23 Jan 2014, 09:28 PM)
QUOTE (Madi_03 @ 23 Jan 2014, 06:49 PM)
QUOTE (yoko70 @ 19 Jan 2014, 07:55 PM)
QUOTE (Madi_03 @ 19 Jan 2014, 06:28 PM)
Din imaginea atasata la inceputul acestui subiect reiese ca scolile daca au facut economii pot folosi acesti bani pentru decontarea navetei dupa formula primii 3 km/26 lei plus cate 2 lei pentru restul de km. Dar n-am inteles de unde reiese decontarea restului sumei pana la valoarea integrala revine in responsabilitatea primariei?

Instructiunea nr. 2/17.02.2011

ART. 1- Personalului didactic din unitățile de învățământ de stat, care nu dispune de locuință și căruia nu i se poate oferi o locuință corespunzătoare în localitatea unde are postul, i se vor deconta cheltuielile pe mijloacele de transport în comun, din localitatea de reședință la locul de muncă și de la locul de muncă în localitatea de reședință. În cazul în care nu există mijloace de transport în comun între localitatea de reședință și sediul unității de învățământ, urmează a i se deconta contravaloarea a 7,5 l benzină Premium la 100 km parcurși, dacă transportul se face cu autoturismul proprietate personală.

Multumesc pentru raspuns yoko. Insa azi am vorbit la secretariatul scolii unde predau si mi s-a spus ca decontarea navetei cadrelor didactice se va face dupa modelul decontarii navetei elevilor, asta daca au fonduri (!) (Secretara zicea ca a primit o adresa din partea C.J. in acest sens.) si ca nu se va mai adauga niciun leu in plus. De asemenea mi s-a zis ca Instructiunea nr. 2/17.02.2011 ar fi abrogata.

Ce spune de fapt legea si ce se poate face pentru a primi in mod corect banii pe care ii cheltuim pe naveta? In cazul meu voi pierde lunar peste 200 Ron din salariu daca se aplica modelul decontarii navetei elevilor.

"secretarul a spus" nu are efect de lege, "secretarul face ce i s-a spus", ce face secretarul poate nu e legal ... ramane sa stabileasca justitia daca drepturile cadrelor didactice sunt incalcate sau nu ... cred ca liderii de sindicat se vor autosesiza in fiecare scoala

Nu i mai asculati pe "aia" de prin scoala! Ai impresia ca dupa cele 8 ore in care suna pe la toate scolile despre cum sa completeze un tabel primit de la ISJ mai pune mana pe o carte sa vada cum "sta treaba"?smile.gif)

De ce se va aplica Instructiunea nr. 2? Pentru ca :
1. Un cadru didactic caruia i se deconteaza naveta nu este egal cu un cadru didactic caruia NU i se deconteaza naveta!
2.Un cadru didactic caruia i se deconteaza naveta deoarece are 50 de km intre casa si scoala nu este egal cu un cadru didactic caruia NU i se deconteaza naveta intrucat locuieste la 51 de km de scoala!

E vorba despre 2 persoane care:
1. sunt cadre didactice;
2. nu au locuinta in localitatea in care au postul;
3.sufera o diminuare a salariului din cauza navetei sau a inchirierii unei locuinte de pe piata libera.

Daca le compensez doar UNORA e vorba despre egalitate?
Mesaj personal
irimie1
Trimis: 23 Jan 2014, 09:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 23 Jan 2014, 10:25 PM)
decontarea navetei cadrelor didactice se va face dupa modelul decontarii navetei elevilor, asta daca au fonduri (!)

Decontarea navetei o suporta primariile. DOAR in cazul in care Primariile nu dispun de resurse financiare aferente decontarii, aceasta va fi suportata de scoala, in regimul decontarii elevilor. Deci, sa speram ca, asa cum am mai mentionat si cu alta ocazie, aceasta "portita" nu va fi speculata de catre primarii, pentru a se debarasa de o cheltuiala.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 23 Jan 2014, 09:35 PM

Mentor

QUOTE (irimie1 @ 23 Jan 2014, 10:31 PM)
decontarea navetei cadrelor didactice se va face dupa modelul decontarii navetei elevilor, asta daca au fonduri (!)

Decontarea navetei o suporta primariile. DOAR in cazul in care Primariile nu dispun de resurse financiare aferente decontarii, aceasta va fi suportata de scoala, in regimul decontarii elevilor. Deci, sa speram ca, asa cum am mai mentionat si cu alta ocazie, aceasta "portita" nu va fi speculata de catre primarii, pentru a se debarasa de o cheltuiala.

deja au inceput..... dupa cum spune si FSLI ... http://www.fsli.ro/

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 23 Jan 2014, 09:38 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 24 Jan 2014, 09:42 PM

Mentor

Vad ca ISJ Hunedoara e OK

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Madi_03
Trimis: 26 Jan 2014, 02:07 PM

Utilizator activ

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si informatii.
Nu m-as baza pe ceea ce mi se spune la secretariat daca as putea afla informatii exacte si oficiale din alta parte, dar pe site-ul Isj -ului din judetul meu nu s-a publicat nicio precizare privind decontarea navetei si nu stiu cui sa ma adresez pentru a afla informatii oficiale. Oricum, adresa de la Isj Hunedoara cred ca e utila tuturor celor aflati in aceasta situatie, daca la Hunedoara s-a ajuns la aceasta rezolutie si celelalte Isj-uri trebuie sa vina cu precizari si rezolutii asemanatoare.
Mesaj personal
Madi_03
Trimis: 28 Jan 2014, 08:41 PM

Utilizator activ

Am vazut ca parlamentul Romaniei a adoptat legea 1/2014 care prevede modificarea art. 105 alin. (2) lit. f) din LEN 1/2011 care va avea urmatorul continut:
"f) cheltuielile pentru naveta cadrelor didactice și a personalului didactic auxiliar, conform legii;".

http://slipc.blogspot.ro/2014/01/legea-1-2...a-personal.html

La care lege se refera acest ,,conform legii"? La legea nr. 356/2013 referitoare la bugetul pe 2014 sau la Instructiunea 2 din 17.02. 2011?
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 28 Jan 2014, 08:55 PM

Mentor

Instructiunea 2 din 17.02. 2011
Mesaj personal
atomic
Trimis: 28 Jan 2014, 09:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Madi_03 @ 28 Jan 2014, 09:41 PM)
Am vazut ca parlamentul Romaniei a adoptat legea 1/2014 care prevede modificarea art. 105 alin. (2) lit. f)  din LEN 1/2011 care va avea urmatorul continut:
  "f) cheltuielile pentru naveta cadrelor didactice și a personalului didactic auxiliar, conform legii;".

http://slipc.blogspot.ro/2014/01/legea-1-2...a-personal.html

La care lege se refera acest ,,conform legii"? La legea nr. 356/2013 referitoare la bugetul pe 2014 sau la Instructiunea 2 din 17.02. 2011?

inainte de modificare era doar personal didactic ... s-a adaugat si "auxiliarul" ... iar ca metodologie de aplicare ramane instructiunea 2/2014 COMPLETATA de anexa din legea bugetului pe 2014

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 28 Jan 2014, 09:18 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
Madi_03
Trimis: 28 Jan 2014, 10:24 PM

Utilizator activ

QUOTE (atomic @ 28 Jan 2014, 10:15 PM)

inainte de modificare era doar personal didactic ... s-a adaugat si "auxiliarul" ... iar ca metodologie de aplicare ramane instructiunea 2/2014 COMPLETATA de anexa din legea bugetului pe 2014

Care instructiune 2/2014? Eu n-am gasit asa ceva.
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 28 Jan 2014, 10:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Madi_03 @ 28 Jan 2014, 11:24 PM)

--------------------
Nu dețin nicio funcție sindicală. Prin urmare, vă rog să nu vă mai vărsați năduful sindical asupra mea ! :)

sinvlex - blog neoficial și independent - despre sindicate * învățământ * lege
copiraituri shi pozăreli - blog de fotografie
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
atomic
Trimis: 29 Jan 2014, 08:15 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Madi_03 @ 28 Jan 2014, 11:24 PM)

instructiune 2/2011 ...scuze...

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 29 Jan 2014, 07:16 PM

Utilizator avansat

Primarul i-a trantit in nas directorului legea 365.A inteles ca scapa de plata navetei.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 29 Jan 2014, 07:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (irimie1 @ 23 Jan 2014, 10:31 PM)

Toata lumea se spala pe maini:ministerul a pasat primariilor decontarea navetei, primariile spun ca nu au de unde.Legea asta nu face decat sa creeze confuzie, daca primaria nu deconteaza ea risca un proces, legea aceasta incurajeaza primariile sa nu mai dea nici un ban pentru naveta profesorilor.

--------------------
Mesaj personal
Madi_03
Trimis: 29 Jan 2014, 08:49 PM

Utilizator activ

QUOTE (Deeanna @ 29 Jan 2014, 08:50 PM)
Toata lumea se spala pe maini:ministerul a pasat primariilor decontarea navetei, primariile spun ca nu au de unde.Legea asta nu face decat sa creeze confuzie, daca primaria nu deconteaza ea risca un proces, legea aceasta incurajeaza primariile sa nu mai dea nici un ban pentru naveta profesorilor.

Si mie mi s-a spus la fel; adica decontarea se va face doar pe baza legii bugetului 2014, respectiv maxim 120 RON. Despre instructiunea 2 din 17.02.2011 se spune ba ca ar fi abrogata ba ca nu are putere de lege. Desigur nimic scris, oficial, doar la nivel verbal.

Exista vreun articol in LEN 1/2011 care sa prevada expres decontarea integrala a navetei pt. cadrele didactice sau doar acel art. 105 in care se prevad cheltuieli pt. decontarea navetei conform legii? Instructiunea 2 din 17.02.2011 mai e in vigoare? Are putere de lege?

Mi se pare ca exista un vid legislativ si niste neclaritati de care se profita pentru a nu ni se da banii pe care ii cheltuim pe naveta si cred ca e important sa clarificam aceste aspecte.

Acest mesaj a fost modificat de către Madi_03 la data 29 Jan 2014, 08:55 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 29 Jan 2014, 09:16 PM

Mentor

QUOTE (Madi_03 @ 29 Jan 2014, 09:49 PM)
QUOTE (Deeanna @ 29 Jan 2014, 08:50 PM)

Si mie mi s-a spus la fel; adica decontarea se va face doar pe baza legii bugetului 2014, respectiv maxim 120 RON. Despre instructiunea 2 din 17.02.2011 se spune ba ca ar fi abrogata ba ca nu are putere de lege. Desigur nimic scris, oficial, doar la nivel verbal.

Exista vreun articol in LEN 1/2011 care sa prevada expres decontarea integrala a navetei pt. cadrele didactice sau doar acel art. 105 in care se prevad cheltuieli pt. decontarea navetei conform legii? Instructiunea 2 din 17.02.2011 mai e in vigoare? Are putere de lege?

Mi se pare ca exista un vid legislativ si niste neclaritati de care se profita pentru a nu ni se da banii pe care ii cheltuim pe naveta si cred ca e important sa clarificam aceste aspecte.

Eu in locul tau l as face o cerere;apoi:
1. in civil- proces in baza Instruc. nr. 2
2. plangere penala pentru neglijenta in serviciu:
Art. 249
Neglijența în serviciu
Încălcarea din culpă, de către un funcționar public, a unei îndatoriri de serviciu, prin neîndeplinirea acesteia sau prin îndeplinirea ei defectuoasă, dacă s-a cauzat o tulburare însemnată bunului mers al unui organ sau al unei instituții de stat ori al unei alte unități din cele la care se referă art. 145 sau o pagubă patrimoniului acesteia ori o vătămare importantă intereselor legale ale unei persoane, se pedepsește cu închisoare de la o lună la 2 ani sau cu amendă.
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 29 Jan 2014, 10:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Madi_03 @ 29 Jan 2014, 09:49 PM)
Instructiunea 2 din 17.02.2011 mai e in vigoare?

Da.

Are putere de lege?

Juristii de pe forum spun ca s-au castigat procese pe baza ei.

cred ca e important sa clarificam aceste aspecte.

Pentru noi, pentru ei nu...

--------------------
Mesaj personal
Madi_03
Trimis: 29 Jan 2014, 10:10 PM

Utilizator activ

Eu nu cred in procese, procesele dureaza, iar rezultatul e rezultatul e, de obicei, incert, chiar daca avocatii te asigura de contrariu.
Nu ma intereaza sa ma iau la tranta cu nimeni, ci ma intereseaza sa aflu ce prevede exact legea/legile in acest moment cu privire la decontarea navetei.

Cred ca de aici trebuie sa incepem si ca avem mai multe sanse de a rezolva aceasta situatie printr-o initiativa comuna, daca lamurim niste aspecte care par neclare.

De aceea, o sa repet intrebarile de mai devreme:
Exista vreun articol in LEN 1/2011 care sa prevada expres decontarea integrala a navetei pt. cadrele didactice sau doar acel art. 105 in care se prevad cheltuieli pt. decontarea navetei conform legii?
Instructiunea 2 din 17.02.2011 mai e in vigoare? Are putere de lege?

Mesaj personal
yoko70
Trimis: 29 Jan 2014, 10:17 PM

Mentor

QUOTE (Madi_03 @ 29 Jan 2014, 11:10 PM)
Eu nu cred in procese, procesele dureaza, iar rezultatul e rezultatul e, de obicei, incert, chiar daca avocatii te asigura de contrariu.
Nu ma intereaza sa ma iau la tranta cu nimeni, ci ma intereseaza sa aflu ce prevede exact legea/legile in acest moment cu privire la decontarea navetei.

Cred ca de aici trebuie sa incepem si ca avem mai multe sanse de a rezolva aceasta situatie printr-o initiativa comuna, daca lamurim niste aspecte care par neclare.

De aceea, o sa repet intrebarile de mai devreme:
Exista vreun articol in LEN 1/2011 care sa prevada expres decontarea integrala a navetei pt. cadrele didactice sau doar acel art. 105 in care se prevad cheltuieli pt. decontarea navetei conform legii?
Instructiunea 2 din 17.02.2011 mai e in vigoare? Are putere de lege?

Da,are putere de lege...inclusiv in intelesul CEDO al notiunii de lege! Si este si in vigoare! Am tot repetat pe aici...am postat tot ce trebuia! Pune mana si fa o cerere in fiecare luna in care 'solicita decontarea navetei.... conforrm legilor in vigoare"...apoi proces! Nu esti membru de sindicat? Problema ta!
Tu ai neclaritati! Instuctiunea nr. 2 iti permite:
1. -o locuinta corespunzatoare;
3.naveta cu mijloace de transport in comun/autoturism proprietate personala.
Mesaj personal
Deeanna
Trimis: 30 Jan 2014, 09:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Madi_03 @ 29 Jan 2014, 11:10 PM)

Daca nu vrei sa te iei "la tranta" cu nimeni, de ce intrebi de legi?Ia de bun ce ti-a spus contabilul tongue.gif Probabil ca esti noua in sistem si crezi ca simplul fapt ca legea prevede ceva inseamna ca se si aplica.Vei realiza curand ca lucrurile nu stau asa si ca trebuie sa fii pregatita sa te iei si la tranta ca sa nu fii calcata in picioare.

--------------------
Mesaj personal
Madi_03
Trimis: 1 Feb 2014, 09:21 PM

Utilizator activ

Sensul si rostul intrebarilor pe care le-am pus are legatura cu ceea ce mi s-a spus atunci cand am intrebat despre decontarea navetei la scoala, respectiv ca art. 105 din LEN prevede decontarea navetei conform legii, iar legea care se aplica in acest caz e legea bugetului pe 2014. Cand am pomenit de Instructiunea nr. 2 mi s-a spus ba ca ar fi abrogata ba ca nu are putere de lege.

Multumesc, yoko si Deeanna pentru raspunsuri, dar cred ca ati inteles gresit, nu e vorba ca eu nu inteleg pentru ca nu vreau sa inteleg sau ca iau de bun ce-mi spun altii la scoala si apoi pun intrebari pe forum... Vreau sa combat ceea ce mi s-a spus cu dovezi bazate pe articole din lege daca ele exista. De aceea am pus intrebari.

Si exista niste neclaritati care nu mi se par doar mie: Daca si legea bugetului pe 2014 si Instructiunea nr. 2 sunt valabile atunci de ce Ministerul Educatiei nu a facut precizarea ca scolile vor deconta max. 120 RON, iar restul pana la suma integrala cheltuita pe naveta de catre profesori va fi decontata de primarii?
Am vazut interpretarea asta pe forum, dar Ministerul de ce nu zice nimic?

Acest mesaj a fost modificat de către Madi_03 la data 1 Feb 2014, 09:27 PM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Feb 2014, 10:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Madi_03 @ 1 Feb 2014, 10:21 PM)
Sensul si rostul intrebarilor pe care le-am pus are legatura cu ceea ce mi s-a spus atunci cand am intrebat despre decontarea navetei la scoala, respectiv ca art. 105 din LEN prevede decontarea navetei conform legii, iar legea care se aplica in acest caz e legea bugetului pe 2014. Cand am pomenit de Instructiunea nr. 2 mi s-a spus ba ca ar fi abrogata ba ca nu are putere de lege.

Multumesc, yoko si Deeanna pentru raspunsuri, dar cred ca ati inteles gresit, nu e vorba ca eu nu inteleg pentru ca nu vreau sa inteleg sau ca iau de bun ce-mi spun altii la scoala si apoi pun intrebari pe forum... Vreau sa combat ceea ce mi s-a spus cu dovezi bazate pe articole din lege daca ele exista. De aceea am pus intrebari.

Si exista niste neclaritati care nu mi se par doar mie: Daca si legea bugetului pe 2014 si Instructiunea nr. 2 sunt valabile atunci de ce Ministerul Educatiei nu a facut precizarea ca scolile vor deconta max. 120 RON, iar restul pana la suma integrala cheltuita pe naveta de catre profesori va fi decontata de primarii?

pentru legi, in general, se emit, ulterior, norme de aplicare (metodologii, instructiuni...) ... atat instructiunea 2/2011 cat si articolul (...) din anexa 5 (parca) din legea bugetului/2014 sunt norme de aplicare la art. din LEN cu decontul navetei. Deci, avem doua norme de aplicare care se completeaza deoarece aparitia celei de-a doua nu o abroga pe prima...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 1 Feb 2014, 10:23 PM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
yoko70
Trimis: 1 Feb 2014, 10:33 PM

Mentor

QUOTE (atomic @ 1 Feb 2014, 11:22 PM)
QUOTE (Madi_03 @ 1 Feb 2014, 10:21 PM)

pentru legi, in general, se emit, ulterior, norme de aplicare (metodologii, instructiuni...) ... atat instructiunea 2/2011 cat si articolul (...) din anexa 5 (parca) din legea bugetului/2014 sunt norme de aplicare la art. din LEN cu decontul navetei. Deci, avem doua norme de aplicare care se completeaza deoarece aparitia celei de-a doua nu o abroga pe prima...

Se refera la 2 articole de lege diferite....
Mesaj personal
Madi_03
Trimis: 1 Feb 2014, 10:58 PM

Utilizator activ

pentru legi, in general, se emit, ulterior, norme de aplicare (metodologii, instructiuni...) ... atat instructiunea 2/2011 cat si articolul (...) din anexa 5  (parca) din legea bugetului/2014 sunt norme de aplicare la art. din LEN cu decontul navetei. Deci, avem doua norme  de aplicare care se completeaza deoarece aparitia celei de-a doua nu o abroga pe prima...

Atomic, spui ca cele doua - Anexa 5 la legea bugetului pe 2014 si Instructiunea 2/2011 se completeaza reciproc. Pe ce te bazezi? Intreb pentru ca mie mi s-a spus exact contariul, respectiv ca Anexa 5 anuleaza Instructiunea 2.

Acest mesaj a fost modificat de către Madi_03 la data 1 Feb 2014, 11:00 PM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 1 Feb 2014, 11:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Madi_03 @ 1 Feb 2014, 11:58 PM)
pentru legi, in general, se emit, ulterior, norme de aplicare (metodologii, instructiuni...) ... atat instructiunea 2/2011 cat si articolul (...) din anexa 5  (parca) din legea bugetului/2014 sunt norme de aplicare la art. din LEN cu decontul navetei. Deci, avem doua norme  de aplicare care se completeaza deoarece aparitia celei de-a doua nu o abroga pe prima...

Atomic, spui ca cele doua - Anexa 5 la legea bugetului pe 2014 si Instructiunea 2/2011 se completeaza reciproc. Pe ce te bazezi? Intreb pentru ca mie mi s-a spus exact contariul, respectiv ca Anexa 5 anuleaza Instructiunea 2.

acum am recitit art. 105 din LEN si situatia pare destul de complicata ... ???!!!

sindicatele, cred ca, ar trebui sa faca demersurile necesare pentru elucidarea situatiei ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 1 Feb 2014, 11:17 PM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
yoko70
Trimis: 2 Feb 2014, 12:20 AM

Mentor

QUOTE (atomic @ 2 Feb 2014, 12:14 AM)
[

sindicatele, cred ca, ar trebui sa faca demersurile necesare pentru elucidarea situatiei ...

Sindicatele DEJA au cerut asta.....trebuia doar sa citesti "pozele' postate de mine!

Povestea " navetei' e asa:
1. La inceput s-a decontat doar pentru mediul RURAL.
2. Apoi...instantele de judecata au stabilit ca "decontarea DOAR pentru rural' e discriminare;
3.Se face confuzie intre scop si mijloace:
1. -scopul- compensarea reducerii veniturilor salariale ale cadrelor didactice navetiste
2. mijloacele "compensarii" diminuarii salariale suferite:
a.-asigurarea unei locuinte corespunzatoare
b.- decontarea abonamentelor/biletelor/benzinei;

4. TOATE cadrele didactice navetiste sufera o diminuare a slariului din cauza pretului transportului.
5. TOATE cadrele didactice navetiste trebuie tratate in mod EGAL.
6 Daca de decontarea navetei s- ar face doar pentru 50 de km ar fi incalcat principiul egalitatii.
7. Daca TUTUROR cadreleor didactice (indiferent de disatnta) li s-ar deconta naveta dupa forumula eleevilor ? Din nou ar fi ar fi incalcat principiul egalitatii fiindca am avea cadre didactice care ar avea naveta decontata 100% si cadre didactice cu naveta decontata 50%,40%....
Asa ca terminati cu "soparele"! Anexa 5 nu anuleaza nimic! Doar da voie ca din finnatarea de baza sa se poata deconta naveta in caz de economii! Numai printr-o lege se poate modifica o alta lege! Din acest motiv precizarea a fost facuta printr-o lege,legea bugetului! Fara acesta precizare contabilul care ar fi luat bani din finantarea de baza si deconta naveta facea puscarie! Cineva e batut in cap!!!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) 1 2 [3] 4 5  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved