Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salar minim brut
HEP
Trimis: 16 Jan 2014, 09:48 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună ziua și La mulți ani!

Vă rog să-mi spuneți dacă la salariul mediu brut începând cu 1 ianuarie 2014 se ia în considerare și sporul de vechime sau fără spor de vechime?
Ex: avem un ingrijitor care a avut salariul 800 lei pe lună și un spor de vechime de 5 % în luna decembrie, iar din luna ianuarie 2014 trece la spor de vechime în muncă de 10%. Deci, 800 +80 = 880. Întrebarea mea este dacă i se mărește salariul la 850 lei începând cu 1 ianuarie 2014 la care i se adaugă și sporul de vechime.

Vă mulțumesc și să aveți un an bun cu succese.
Mesaj personal
presco
Trimis: 17 Jan 2014, 01:37 PM

Utilizator activ

Cred ca va referiti la salariul MINIM brut, care de la 01 ianuarie este 850 lei nu la cel mediu.
Dac este asa, atunci :salariul de baza brut este format din salariul din grila plus sp. vechime.
Daca acestea impreuna va dau 880 lei, nu i se mareste salariul.
Ce ma mira pe mine este de unde ati scos salariul de 800 lei pt. un ingrijitor.
Maximul pt. acesata functie este de 675 lei grila plus 169 lei (25 % vechime) + 2 lei diferenta din toate rotunjirile cum a facut Edusal-ul = 846 lei total.
Acesta este maximul posibil pt. un ingrijitor.
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 17 Jan 2014, 01:41 PM

Utilizator avansat

nu va omorati sa faceti calcule, in versiunea noua la edusal , vor fi deja aranjate salariile la nedidactic.
Mesaj personalTrimite email
eu-mirandolina
Trimis: 17 Jan 2014, 01:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liceul filiasi @ 17 Jan 2014, 02:41 PM)
nu va omorati sa faceti calcule, in versiunea noua la edusal , vor fi deja aranjate salariile la nedidactic.

Exact ! Cat despre modul de calcul al salariilor la nedidactic stim cu totii cum se procedeaza.Acest personal a ramas la vechea salarizare cu sporul de vechime inclus in brut iar ,,maririle s-au aplicat pe acesta. Din aceasta cauza sunt iar multe procese pe rol. Nu am initializat inca luna ianuarie in edusal, dar inclin sa cred ca asa va fi.
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 17 Jan 2014, 02:01 PM

Utilizator avansat

am inteles ca luni o putem instala. Mai asteptam, ce sa ne grabim ?
ca mai avem si alte treburi nu numai salarizare!
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved