Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Simulari clasa a XI-a si a XII-a
Andrya
Trimis: 21 Jan 2014, 12:24 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Cum vi se pare programa pentru simulari? Aveti idee cum vor arata simularile la clasa a XI-a?
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 21 Jan 2014, 12:34 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Andrya @ 21 Jan 2014, 01:24 AM)
Cum vi se pare programa pentru simulari? Aveti idee cum vor arata simularile la clasa a XI-a?

vor arata inutile si enervante....vor repeta fix subiectele de anul trecut sau nitel mai usoare.

bafta:)

Acest mesaj a fost modificat de către Mugurel Stefan la data 21 Jan 2014, 12:34 AM

--------------------
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.
Mesaj personal
cmdumitru
Trimis: 21 Jan 2014, 06:20 PM

Utilizator activ

Si pe mine ma intereseaza cam cum ar arata sub de a XIa. In calendare ei arata doar continuturile "exceptate", ok...dar, ce intra la a XIa? toata a XA +lit veche de inceput inclusiv romantismul si Eminescu? si sa ne asteptam tot la trei subiecte: prima vedere, argumentare, eseu?si asa ne-au luat brusc cu ele, macar sa ne zica din ce sa repetam cu ei...
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 21 Jan 2014, 07:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cmdumitru @ 21 Jan 2014, 07:20 PM)
Si pe mine ma intereseaza cam cum ar arata sub de a XIa. In calendare ei arata doar continuturile "exceptate", ok...dar, ce intra la a XIa? toata a XA +lit veche de inceput inclusiv romantismul si Eminescu? si sa ne asteptam tot la trei subiecte: prima vedere, argumentare, eseu?si asa ne-au luat brusc cu ele, macar sa ne zica din ce sa repetam cu ei...

pai de ce sa repetati? cam care ar fi interesul ca rezultatele sa iasa din motive de "noroc" (adica sa pice la simulare fix ce ati recapitulat cu o zi inainte ) mai bune decat sunt ele in realitate?

p.s. e prea multa panica....scrie la contract ca trebe sa parcurg o programa? da. am parcurs-o? da.
scrie ca intr-a 12-a fac niste recapitulare de bac? da. o fac? da.

vrea elevul sa ma asculte cand vorbesc? bine.nu vrea? sa fie sanatos smile.gif eu nu vad de ce as recapitula de 30 de ori doar-doar o fi si el atent o data.

Acest mesaj a fost modificat de către Mugurel Stefan la data 21 Jan 2014, 07:21 PM

--------------------
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 21 Jan 2014, 07:48 PM

Utilizator avansat

Pot să recunosc că mi se rupe....sufletul de simularea de la a XI-a?!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
dora^
Trimis: 22 Jan 2014, 03:38 PM

Mentor

Și pe mine tot cam în... 2014 mă doare.

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Victor Ponta, prim-ministrul României.
Mesaj personal
Andrya
Trimis: 25 Jan 2014, 10:56 AM

Utilizator avansat

Nu e vorba de unde ma doare pe mine sau nu, ci despre ce le spun elevilor. Cum va arata simularea la clasa a XI-a la limba romana, in conditiile in care nu exista niciun model.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 25 Jan 2014, 11:00 AM

Mentor

QUOTE (Andrya @ 25 Jan 2014, 09:56 AM)
Nu e vorba de unde ma doare pe mine sau nu, ci despre ce le spun elevilor. Cum va arata simularea la clasa a XI-a la limba romana, in conditiile in care nu exista niciun model.

Modelul este cel pt. bac. Text la prima vedere cu 9 itemi (parcă), eseu argumentativ cu răspuns restrâns, eseu pe o temă studiată (inclusiv Romantismul, nu?).

Mă zbat eu pentru ei? Prima întrebare pe care mi-au pus-o în legătură cu simularea a fost „doamnaaaa, da' contează la cevaaaa?”

Deci, cam ce-aș putea să le spun?

--------------------
user posted image

„Nu știu dacă mai e vreun copil, chiar și în clasa I, care să nu aibă telefon cu internet”.
Mesaj personal
Andrya
Trimis: 25 Jan 2014, 11:07 AM

Utilizator avansat

Da, Dora, multumesc. Cam asa ma gandeam si eu. Problema e ca daca vor lua note mici la simulari tot noi avem de lucru, pentru ca trebuie sa facem planuri remediale individuale, ore de pregatire suplimentara etc. (pentru cei sub 5).
Mesaj personal
dora^
Trimis: 25 Jan 2014, 11:32 AM

Mentor

Eu le trec notele în catalog. Poate, în felul ăsta, îi stimulez să se pregătească. Pt. că, altfel, chiar nu vor acorda nicio atenție simulării (și pe bună dreptate - nici eu nu aș învăța așa, degeaba).

--------------------
user posted image

Mesaj personal
exasperat
Trimis: 25 Jan 2014, 12:51 PM

Utilizator avansat

Iar nu se vor face ore in zilele de simulari!Iar vom corecta sub presiune,pe unde putem/cand putem-ca dupa...avem program!doar cei de....iar!!!!!!!!!!!!!!!!!! ohmy.gif sad.gif mad.gif mad.gif mad.gif
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 25 Jan 2014, 01:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Andrya @ 25 Jan 2014, 12:07 PM)
Da, Dora, multumesc. Cam asa ma gandeam si eu. Problema e ca daca vor lua note mici la simulari tot noi avem de lucru, pentru ca trebuie sa facem planuri remediale individuale, ore de pregatire suplimentara etc. (pentru cei sub 5).

trebuie? cine zice.....?

Acest mesaj a fost modificat de către Mugurel Stefan la data 25 Jan 2014, 01:21 PM

--------------------
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 25 Jan 2014, 01:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 25 Jan 2014, 12:32 PM)
Eu le trec notele în catalog. Poate, în felul ăsta, îi stimulez să se pregătească. Pt. că, altfel, chiar nu vor acorda nicio atenție simulării (și pe bună dreptate - nici eu nu aș învăța așa, degeaba).

au anuntat ca nu prea ar fi voie sa le treceti....

--------------------
Mesaj personal
dora^
Trimis: 25 Jan 2014, 01:33 PM

Mentor

QUOTE (Mugurel Stefan @ 25 Jan 2014, 12:22 PM)

Credeam că au anunțat că nu prea ar fi voie să corectăm. Ufff, ce mă speriasem!

--------------------
user posted image

Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 25 Jan 2014, 01:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 25 Jan 2014, 02:33 PM)

e cam acelasi lucru ca daca nu ma lasa sa le trec corectez si eu cum pot...adica repede de tot smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Mugurel Stefan la data 25 Jan 2014, 01:41 PM

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 25 Jan 2014, 01:57 PM

Mentor

La fel gândesc și eu ... Într-o pauză (10 min) corectez o clasă în așa
fel încât să nu aibă pretenții de a le trece notele în catalog biggrin.gif cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 25 Jan 2014, 01:58 PM

--------------------
Mesaj personal
dora^
Trimis: 25 Jan 2014, 02:02 PM

Mentor

QUOTE (Mugurel Stefan @ 25 Jan 2014, 12:40 PM)

e cam acelasi lucru ca daca nu ma lasa sa le trec corectez si eu cum pot...adica repede de tot smile.gif

Credeam că numai eu îs vitezomanul Gică, în caz de „presiune”. biggrin.gif

--------------------
user posted image

Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 25 Jan 2014, 02:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 25 Jan 2014, 03:02 PM)
QUOTE (Mugurel Stefan @ 25 Jan 2014, 12:40 PM)

Credeam că numai eu îs vitezomanul Gică, în caz de „presiune”. biggrin.gif

la simularea de anul trecut le-am propus colegilor sa punem notele la intamplare intre 4.50 si 4.75 dar m-au refuzat...

la final s-a dovedit ca greseam doar la vreo 10 teze ....

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 25 Jan 2014, 02:15 PM

Mentor

QUOTE (Mugurel Stefan @ 25 Jan 2014, 03:05 PM)
la simularea de anul trecut le-am propus colegilor sa punem notele la intamplare intre
4.50 si 4.75 dar m-au refuzat...la final s-a dovedit ca greseam doar la vreo 10 teze....

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif 10 din elevii tăi sau din toti elevii claselor a XI - a si a XII - a ?! cool20.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 25 Jan 2014, 02:16 PM

--------------------
Mesaj personal
Mugurel Stefan
Trimis: 25 Jan 2014, 02:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Taticu @ 25 Jan 2014, 03:15 PM)
QUOTE (Mugurel Stefan @ 25 Jan 2014, 03:05 PM)
la simularea de anul trecut le-am propus colegilor sa punem notele la intamplare intre
4.50 si 4.75 dar m-au refuzat...la final s-a dovedit ca greseam doar la vreo 10 teze....

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif 10 din elevii tăi sau din toti elevii claselor a XI - a si a XII - a ?! cool20.gif

nu erau de la noi:) de la alt colegiu....

10 din toti de a 12-a

Acest mesaj a fost modificat de către Mugurel Stefan la data 25 Jan 2014, 02:32 PM

--------------------
Mesaj personal
profa68
Trimis: 27 Jan 2014, 01:56 PM

Utilizator activ

QUOTE (dora^ @ 25 Jan 2014, 12:00 PM)
QUOTE (Andrya @ 25 Jan 2014, 09:56 AM)

Modelul este cel pt. bac. Text la prima vedere cu 9 itemi (parcă), eseu argumentativ cu răspuns restrâns, eseu pe o temă studiată (inclusiv Romantismul, nu?).

Mă zbat eu pentru ei? Prima întrebare pe care mi-au pus-o în legătură cu simularea a fost „doamnaaaa, da' contează la cevaaaa?”

Deci, cam ce-aș putea să le spun?

Modelul este cel de bac la toate materiile s-a tot spus, de aceea nu au mai dat modele ca se intelege............ huh.gif

--------------------
Natura ne aseamana. Educatia ne deosebeste. Confucius
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Jan 2014, 03:08 PM

Utilizator avansat

Vă urez succese și mă aplaud, o dată-n plus, că n-am ales să predau româna! laugh.gif
Mesaj personal
verona
Trimis: 27 Jan 2014, 03:42 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (a. mihai @ 27 Jan 2014, 04:08 PM)
Vă urez succese și mă aplaud, o dată-n plus, că n-am ales să predau româna! laugh.gif

ia vezi, ca poate aleg astia sa dea simulari si la competente.... laugh.gif
si cum adica, n-ai clase de uman?
Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 27 Jan 2014, 04:39 PM

Utilizator avansat

n-am avut niciodată clase de uman.
cât despre simulări la competențe, să poftească!
noi stem într-a noua, trei sferturi din clasă, la nivel de je suis ... că eleve cu accente corect puse nu putem scrie.
nu-i pot determina să învețe conștient, așa că-i fraieresc - le pun filme sau cântece și le dau din ele teste simple, cu fraze scurte pe care le postez în grup, pe facebook. se dau de ceasul morții să facă testul acasă, că-i cu notă, și uite-așa se-aleg și cu ceva cuvinte-n plus, memorează locul cuvintelor în propoziție și verbul a fi la prezent. în clasă, testu n-are decât două trei chestii suplimentare, care fac diferența între 8 și 10.
so, ei cred că nu învață și memorează testul cu răspunsurile corecte pentru 8, io mă bucur că încă nu și-au dat seama ce le fac. până se prind, îs deja a 12-a și pot lua B1 fără nicio simulare.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved