Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (27) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Salarii v6.1
Kótai Csaba
Trimis: 21 Feb 2014, 12:01 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Atasez o noua versiune a machetei care permite calculul majorarii de pana la 10%
pentru cei cu vechimea in invatamant pana la 6 ani, cf. OUG nr.103/2013.

Vechiul subiect cu salarizarea se afla aici:
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=163280

Macheta pentru norma in mai multe scoli cu care puteti sa calculati restul de plata
(fara majorarea de mai sus) se afla aici:
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...dpost&p=1829327

La data de 16.01.2015 am atasat aici: http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...dpost&p=2396347
o macheta pentru calculul dobanzii legale pentru cei caru au Hotarari Judecatoresti
castigat pe aceasta speta. In viitoarele versiuni ale machetei de salarii voi include
acest calculator ca o foaie separata.
Modificat macheta la 04.02.2015 datorita modificarii ratei dobanzii de politica
monetara a BNR incepand cu 05.02.2014 -> Dobanzi_v1.1
Modificat macheta la data de 05.03.2014 -> Dobanzi_v1.2

In continuare astept parerile, sugestiile d-voastra.

O zi buna,
Prof. Kótai

Obs. Macheta nu calculeaza corect plata cu ora daca exista si compensatii
tranzitorii pentru titlul stiintific de doctor - nu am inclus acest lucru in prima foaie.
Daca exista asemenea cazuri brutul de la plata cu ora se poate determina in foaia
a doua si se introduce la alte sume in macheta.

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 5 Mar 2015, 10:46 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 26204 )
Fișier atașat  Salarii_v6.1.xls

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
voxanimae
Trimis: 21 Feb 2014, 07:54 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Am primit un răspuns telefonic de la persoana responsabilă cu statele de plată și de personal.
Suma de 145 lei, "majorare salarială", repezintă sume compensatorii cuvenite pentru sporul de rural, conform Legii 63. Salariul este calculat corect, conform instrucțiunilor ISJ Iași.

Acest mesaj a fost modificat de către voxanimae la data 21 Feb 2014, 07:55 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 21 Feb 2014, 08:12 PM

Mentor

Sunt de acord - daca este compensatie tranzitorie atunci este ok.

Insa se pune o alta intrebare: cum de beneficiati de aceasta compensatie tranzitorie doar din
1 ianuarie 2014. De ce nu apare pe fluturasul din decembrie 2013. Intrebati persoana
responsabila cu statele de plata si personal.

Conform legii 63/2011 de aceasta compensatie trebuia sa beneficiati incepand cu 1 ianuarie 2010.
Legea 63/2011, Art.7, al.3:
"(3) Prin excepție de la prevederile alin. (1), persoanele care beneficiau la data de 31 decembrie
2009 de un procent mai mare decât cel stabilit în conformitate cu Hotărârea Guvernului nr.
1.613/2009 primesc o compensație tranzitorie, calculată prin aplicarea diferenței de procent asupra
salariului de încadrare prevăzut în anexa nr. 2 la lege, în măsura în care își desfășoară activitatea în
localități izolate."

Acest lucru poate sa insemne ca salariul din decembrie 2013 (si inainte) nu a fost calculat corect.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 21 Feb 2014, 08:17 PM

--------------------
voxanimae
Trimis: 21 Feb 2014, 09:02 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 21 Feb 2014, 10:12 PM)
Sunt de acord - daca este compensatie tranzitorie atunci este ok.

Insa se pune o alta intrebare: cum de beneficiati de aceasta compensatie tranzitorie doar din
1 ianuarie 2014. De ce nu apare pe fluturasul din decembrie 2013. Intrebati persoana
responsabila cu statele de plata si personal.

Conform legii 63/2011 de aceasta compensatie trebuia sa beneficiati incepand cu 1 ianuarie 2010.
Legea 63/2011, Art.7, al.3:
"(3) Prin excepție de la prevederile alin. (1), persoanele care beneficiau la data de 31 decembrie
2009 de un procent mai mare decât cel stabilit în conformitate cu Hotărârea Guvernului nr.
1.613/2009 primesc o compensație tranzitorie, calculată prin aplicarea diferenței de procent asupra
salariului de încadrare prevăzut în anexa nr. 2 la lege, în măsura în care își desfășoară activitatea în
localități izolate."

Acest lucru poate sa insemne ca salariul din decembrie 2013 (si inainte) nu a fost calculat corect.

O zi buna,
Prof. Kótai

1. Mi-a spus așa: "anterior Legii 63 numai titularii beneficiau de sumele compensatorii/tranzitorii".
2. I-am explicat că de la reducerea procentului sporului de rural încoace eu, ca suplinitor, am tot beneficiat de sumele compensatorii datorită modificării procentului sporului de rural. Asta timp de 4 ani.
3. Mi-a spus că școala la care lucrez eu acum a avut procentul de 12%. Acum el este de 8%.
4. Nu am sesizat atunci, la momentul convorbirii, posibilitatea de a cere lămuriri cu acordarea sumei compensatorii pentru decembrie 2013.
5. Observ în statul de plată la unele c.d. valori peste 0 la rubrica "Comp. zone izolate". Unele sunt titulare, poate toate, nu cunosc detalii.
6. Este posibil ca suma de 145 de lei să reprezinte suma cuvenită și mie la "Comp. zone izolate" din septembrie 2013 până în ianuarie 2014?
7. Am fost asigurat că pentru luna februarie 2014 voi avea același venit salarial, luând în considerare, desigur, și orele suplimentare.
8. Observ că la colegii cu "Comp. zone izolate" suma respectivă plus "Indemnizația zone izolate" reprezintă 12% din salariul realizat.
9. Pe niciun fluturaș din septembrie 2013 încoace nu figurează la mine "Comp. zone izolate".
10. Au beneficiat de "Majorare salarială" în cuantum de 10% din salariul de bază și colegi care lucrează la școală de mai mulți ani.
Persoana cu care am stat de vorbă a tot insistat cu "din dispozițiile ISJ Iași".

Acest mesaj a fost modificat de către voxanimae la data 21 Feb 2014, 09:09 PM
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 22 Feb 2014, 09:58 AM

Mentor

6. Este posibil ca suma de 145 de lei să reprezinte suma cuvenită și mie la
"Comp. zone izolate" din septembrie 2013 până în ianuarie 2014?

Coroborand cu punctul 2 unde spuneti ca ati beneficiat 4 ani de compensatie si cu
punctul 9 - ca din septembrie pana in decembrie nu figureaza pe fluturas, mai mult
ca sigur ac. este explicatia. Ce valoare avea compensatia in august 2013?
Inmultiti cu 5 si daca iese ceva apropiat de 145 atunci ac. este explicatia.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
mihaela_sim
Trimis: 25 Feb 2014, 02:31 PM

Utilizator
**

Buna ziua.As dori si eu un raspuns clar care sa ma lamureasca in urmatoarea problema.Sunt profesor suplinitor si insarcinata.Pe 9 august(data probabila) urmand sa nasc.Stiu ca dupa nastere va trebui sa intru obligatoriu 42 de zile postnatal, zile ce se prelungesc pana in septembrie in conditiile in care mie contractul imi expira pe 31 august.Cine si cum mi se plateste concediu de odihna si concediu de maternitate? si cum sunt distribuite cele doua concedii.Mentionez ca intentionez sa merg la scoala pana cand se ia vacanta.
Va multumesc frumos!O zi buna in continuare!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 25 Feb 2014, 03:11 PM

Mentor

Pana la 31 august concediul de maternitate plateste scoala dupa care va preia
directia de munca, trebuie sa depuneti un dosar la ei. Mai multe amanunte nu cunosc,
primiti mai multe informatii pe forumul personalului didactic auxiliar.
Concediul de odihna neefectuat vi se compenseaza in bani de catre scoala pe ultimul
stat de plata - august 2014.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
dianna80
Trimis: 26 Feb 2014, 08:41 PM

Începător
*

Buna seara! Va scriu in numele unei colege care va cere ajutorul. A absolvit Facultatea de Muzica, specialitatea Pedagogie Muzicala si Master in Arta muzicala. In anul 2012 a sustinut examenul de titularizare, unde a concurat pe cateva ore de Educatie muzicala vacante si a obtinut nota 9,62. O alta colega a obtinut nota 10 si a ocupat orele vacante. Neavand alta varianta, a optat pentru ore de Pian complementar la Liceul de Arta din oras. Aici a fost incadrata cu 717 RON, ca profesor fara pregatire, studii medii.
Intrebarea ei este: de ce nu sunt recunoscute studiile superioare ( 3 ani facultate si 2 ani Masterat ) si nu este incadrata ca profesor cu studii superioare necorespunzatoare postului? Pe perioada cat a fost studenta, a lucrat ca profesor suplinitor in cadrul aceluiasi liceu si avea salariul mai mare decat cel pe care il are acum, dupa absolvire si titularizare. Pana si doamnele care se ocupa cu curatenia in scoala au salariul mai mare. huh.gif Va multumesc!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 27 Feb 2014, 07:59 AM

Mentor

Presupun ca pentru disciplina Pian complementar nu corespunde specializarea
pedagogie muzicala. Corespondenta intre specializare si diciplina/diciplinele care se
pot preda cu specializarea respectiva se afla in centralizator.
http://titularizare.edu.ro/2013/docs/centralizator.zip
Vedeti in centralizator cultura generala4 specializariele necesare pentru predarea
unor discipline de muzica instrumentala - pian sau pian complementar.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
dianna80
Trimis: 28 Feb 2014, 03:21 PM

Începător
*

Va multumesc pentru raspuns!
Mesaj personal
marianarusu
Trimis: 28 Feb 2014, 07:44 PM

Utilizator avansat

buna seara, as vrea sa stiu daca 1 ora suplimentara pe saptamana dar nu din cele care are specializarea(incadrare ore de engleza si ora suplimentara - desen) este platita calificat sau necalificat?
va multumesc anticipat,
cu respect

--------------------

If you want to know your past life,
look into your present condition;
if you want to know your future,
look into your present action.

It is not the wind that is moving;
it is not the flag that is moving;
it is mind that is moving.

There are no holy places and no holy people,
only holy moments, only moments of wisdom.

Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 28 Feb 2014, 07:51 PM

Mentor

Necalificat.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
zaharia77
Trimis: 2 Mar 2014, 03:00 PM

Utilizator activ

Buna ziua. Dupa ce am lucrat mai mult timp la o scoala unde peste 80 %din elevi erau rromi, intamplarea a facut sa ma fi intalnit cu o colega care lucrase la o scoala similara si sustine ca acum vreo 5-6ani ea primea un nu stiu ce spor pt. Ca lucra cu elevi rromi. As vrea sa stiu daca a existat vreodata un astfel de spor si daca mai exista.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 2 Mar 2014, 05:06 PM

Mentor

Personal nu am auzit de asemenea spor. Poate era invatamant special sau simultan
si nu ceva legat de rromi. Daca cineva stie despre asemenea spor, rog sa intervina.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 2 Mar 2014, 05:06 PM

--------------------
marianarusu
Trimis: 2 Mar 2014, 06:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kótai Csaba @ 28 Feb 2014, 09:51 PM)
Necalificat.

O zi buna,
Prof. Kótai

va multumesc pentru raspuns.

--------------------

Mesaj personal
exasperat
Trimis: 3 Mar 2014, 07:31 PM

Utilizator avansat

Buna seara,
in conditiile in care schimbarile politice transforma conducerea PNL-ista a scolii in "disperatii de pe Titanic",va putem deranja cu intrebarile:cat din transele obtinute prin sentinte judecatoresti trebuie sa primim,cum se impoziteaza/se mai impoziteaza iar la total?
Multumum!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 3 Mar 2014, 09:02 PM

Mentor

Cat din transele obtinute prin sentinte judecatoresti trebuie sa primim.

Presupun ca va referiti la cat din sumele obtinute... Acest lucru doar secretariatul unitatii
dvs. stie, depinde cand ati castigat, cate procese, in ce an a platii sunteti etc.
De exemplu la noi in scoala sunt 7 procese castigate, unele au ajuns la procentul de 25% la
plata, altele abia in acest an incep adica 5%. Unele persoane sunt cuprinse in 3-4 hotarari,
altele doar intr-una singura.
Pentru fiecare persoana se calculeaza o suma ce trebuie sa primeasca in 2014 in 4 transe egale
adunand sumele pentru fiecare proces dupa aplicarea procentului la care s-a ajuns plata pentru
procesul respectiv.
Din nefericire nu exista fonduri pentru a plati 100% aceasta suma, de exemplu la noi in judet
exista fonduri doar pt. aproximativ 65% din necesar. Altfel zis, daca cineva trebuia sa primeasca
in 2014 de exemplu 1000 de lei in patru transe egale de cate 250 lei, va primi doar 650 lei in
patru transe egale de aprox. 163 lei . Se spera intr-o rectificare la sfarsitul anului.
O alta problema - nu exista bani pe luna februarie cand trebuia sa se primeasca prima transa si s-a
amanat pe luna martie - dar probabil nu peste tot.

cum se impoziteaza/se mai impoziteaza iar la total

Nu se impoziteaza iar deoarece sumele sunt calculate brut deci nu au fost impozitate.
Din sumele respective se opresc toate contributiile si impozitul - un procent de aproximativ 30%
din suma totala.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 4 Mar 2014, 07:53 AM

--------------------
yoko70
Trimis: 4 Mar 2014, 10:44 PM

Mentor

Dobanda legala pentru o hotarare judecatoaresca ati incercat sa calculati?smile.gif
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 5 Mar 2014, 08:07 AM

Mentor

Avem 9 hotarari dar niciuna nu prevede calcularea dobanzii, din acest motiv
nu m-am interesat cum se face. Poate ne ajuta cineva care a avut cazuri.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 6 Mar 2014, 11:21 AM

--------------------
marianarusu
Trimis: 5 Mar 2014, 09:01 PM

Utilizator avansat

buna seara, as vrea sa stiu pe ce perioade sunt aceste hotarari judecatoresti?
va intreb pentru ca intre 01.09.2009 - 31.08.2011 am fost in CIC si acum sunt la alta scoala decat am fost in anii precedenti.

va multumesc anticipat.

--------------------

Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 6 Mar 2014, 11:20 AM

Mentor

Doar perioada 10.2008-08.2009 este relevanta pt. dvs. daca ne referim la majorare de
50% a salariului incepand cu luna octombrie 2008.
Interesati-va la scoala in care ati fost in aceea perioada daca exista HJ definitiva si
irevocabila si daca sunteti cuprinsa in aceea hotarare.
Daca nu exista HJ pt. aceea perioada sau exista dar dvs. nu figurati in ea atunci
ati pierdut sansa de a recupera acei bani deoarece a trecut termenul de prescriptie
de 3 ani.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 6 Mar 2014, 11:22 AM

--------------------
irinabrt
Trimis: 6 Mar 2014, 01:55 PM

Utilizator activ

Supravegerea la olimpiada se plateste?Este intr-o zi de sambata si 8 martie .unsure.gif
Multumesc!
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 6 Mar 2014, 01:59 PM

Mentor

Nu se platesc.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
yoko70
Trimis: 7 Mar 2014, 09:47 AM

Mentor

tare:)

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 7 Mar 2014, 10:12 AM

Mentor

Chiar ca-i tare. N-a facut recurs scoala?

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (27) [1] 2 3 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved