Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (71) « Primul ... 3 4 [5] 6 7 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Art. 253(1) lit. a) și b) din Legea educației - neconstituțional, Cadrele didactice netitulare calificate care au participat la concursul național unic de titularizare în ultimii 3/6 ani
danisorella
Trimis: 3 Mar 2014, 06:14 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Chiar nu mai inteleg nimic.Aceleasi articole neconstitutionale nu au aceeasi valoare in fata legii.Cei care au posibilitatea sa se titularizeze in acest an nu au aceleasi drepturi ca si cei care s-au titularizat anii trecuti pe baza art.253.Unde e egalitatea de sanse?
Mesaj personal
max24
Trimis: 3 Mar 2014, 06:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (danisorella @ 3 Mar 2014, 07:14 PM)
Chiar nu mai inteleg nimic.Aceleasi articole neconstitutionale nu au aceeasi valoare in fata legii.Cei care au posibilitatea sa se titularizeze in acest an nu au aceleasi drepturi ca si cei care s-au titularizat anii trecuti pe baza art.253.Unde e egalitatea de sanse?

Pai e neconstituionala si cu asta s-a cam...incheiat.
Cei care s-au titularizat pana acum, asta este, raman asa, deoarece nu este vina lor ca funeriu a dat o modalitate de titularizare neconstitutionala.
Nu stiu ce instructiuni da ministerul, insa avand in vedere decizia curtii , orice titularizare de acum incolo pe 253 e cam nula, chiar daca ISJ-urile se incapataneaza s-o faca.
N-are cum sa nu se publice.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 3 Mar 2014, 06:46 PM

Mentor

QUOTE (ramclaudia @ 3 Mar 2014, 06:08 PM)
QUOTE (costi_52 @ 3 Mar 2014, 06:29 PM)
Da, dar în aceeași zi (27 februarie) CCR  a decis că art. 253 este neconstituțional.

S-a publicat in MO?

În termen de 30 de zile de la pronunțare.

--------------------
Mesaj personal
atomic
Trimis: 3 Mar 2014, 06:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ramclaudia @ 3 Mar 2014, 06:26 PM)
Atata timp cat in adresa MEN atasata apar prevederi cu privire la acest articol, nu cred ca o sa fie probleme.

lynk-ul site-ului unde este postat documentul ni-l puteti posta?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
carmen69
Trimis: 3 Mar 2014, 07:18 PM

Utilizator activ

QUOTE (max24 @ 3 Mar 2014, 07:38 PM)
Chiar nu mai inteleg nimic.Aceleasi articole neconstitutionale nu au aceeasi valoare in fata legii.Cei care au  posibilitatea sa se titularizeze in acest an nu au aceleasi drepturi ca si cei care s-au titularizat anii trecuti pe baza art.253.Unde e egalitatea de sanse?

Cei care s-au titularizat pana acum, asta este, raman asa, deoarece nu este vina lor ca funeriu a dat o modalitate de titularizare neconstitutionala.
Nu stiu ce instructiuni da ministerul, insa avand in vedere decizia curtii , orice titularizare de acum incolo pe 253 e cam nula, chiar daca ISJ-urile se incapataneaza s-o faca.

Funeriu a "inventat" titularizarea la nivelul școlii! Cei care au urmat la conducerea Ministerului au modificat titularizarea în titularizare în "sistem"!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 3 Mar 2014, 07:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (carmen69 @ 3 Mar 2014, 08:18 PM)
QUOTE (max24 @ 3 Mar 2014, 07:38 PM)
Chiar nu mai inteleg nimic.Aceleasi articole neconstitutionale nu au aceeasi valoare in fata legii.Cei care au  posibilitatea sa se titularizeze in acest an nu au aceleasi drepturi ca si cei care s-au titularizat anii trecuti pe baza art.253.Unde e egalitatea de sanse?

Funeriu a "inventat" titularizarea la nivelul școlii! Cei care au urmat la conducerea Ministerului au modificat titularizarea în titularizare în "sistem"!

cool20.gif a iesit un amestec "urat"

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Mesaj personal
edhit
Trimis: 3 Mar 2014, 09:24 PM

Utilizator activ

Cei care s-au titularizat cu Art. 253 pot participa la pretransfer in alta unitate sau numai in scoala?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 3 Mar 2014, 09:36 PM

Mentor

Noțiunea de titular al unității de învățământ a existat doar în perioada 9 februarie 2011-30 mai 2012, apoi s-a revenit la titularizarea în sistemul de învățământ.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 3 Mar 2014, 09:37 PM

--------------------
Mesaj personal
Bizdoaca Daniela
Trimis: 3 Mar 2014, 11:23 PM

Utilizator
**

QUOTE (creiasa @ 3 Mar 2014, 07:02 PM)
Asa m am titularizat si eu, nu pierdem titularizarea.

Stiti cu siguranta?Ca deja am inceput sa am emotii?
Mesaj personal
creiasa
Trimis: 3 Mar 2014, 11:42 PM

Utilizator activ

Curtea Constitutionala a decis ca sunt neconstitutionale dispozitiile din Legea Educatiei Nationale care prevad posibilitatea titularizarii cadrelor didactice care au participat la concursuri de titularizare in ani anteriori. Decizia a fost luata cu majoritate de voturi. Gabriel Ispas, secretarul general adjunct al Ministerului Educatiei Nationale, a declarat pentru HotNews.ro ca a "luat act de decizia Curtii Constitutionale" si ca asteapta motivarea deciziei. In ceea ce priveste situatia cadrelor didactice care si-au pregatit dosarele pentru a se titulariza, in baza notelor obtinute la concurs in anii anteriori, Ispas a declarat ca nu se poate "pronunta asupra chestiunii de fond pana in momentul in care vom vedea motivarea Curtii Constitutionale".

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a decis joi, 27 februarie, ca "prevederile art. 253 alin. (1) lit. a) si cool.gif din Legea nr. 1/2011 a educatiei nationale sunt neconstitutionale". Exceptia de neconstitutionalitate a acestor prevederi a fost ridicata de Stefania Sidonia Constantin, intr-un dosar inregistrat pe rolul Tribunalului Bucuresti in aprilie 2012, informeaza CCR.

Decizia este definitiva si general obligatorie si se comunica celor doua Camere ale Parlamentului, Guvernului si Tribunalului Bucuresti.

Ce spune articolul declarat neconstitutional din Legea Educatiei:

In prezent, articolul este urmatorul (ca urmare a modificarii LEN prin OUG in decembrie 2013):
Art. 253 - (1) Cadrele didactice netitulare calificate care au participat in ultimii 6 ani la concursul national unic de titularizare, care au obtinut cei putin nota/media 7 si au ocupat un post/o catedra, devin titulare in sistemul de invatamant preuniversitar, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii generale:
a) se certifica viabilitatea postului/catedrei;
cool.gif consiliul de administratie al unitatii de invatamant respective este de acord.

In 2012, articolul arata astfel (ca urmare a modificarii LEN prin OUG 21/2012 in mai 2012):
Art. 253 - (1) Cadrele didactice netitulare calificate care au participat la concursuri de titularizare in anii 2008, 2009, 2010 si 2011, care au obtinut cel putin nota 7 si au ocupat un post/o catedra, devin titulare in sistemul de invatamant preuniversitar, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii generale:
cool.gif consiliul de administratie al scolii respective este de acord.

Articolul initial din legea promovata in 2011:
Art. 253 - Cadrele didactice netitulare calificate care au participat la concursul national unic de titularizare in ultimii 3 ani, anteriori intrarii in vigoare a prezentei legi, care au obtinut cel putin nota 7 si au ocupat un post/o catedra devin titulari ai scolii respective daca:
cool.gif consiliul de administratie al scolii respective este de acord.

Gabriel Ispas, secretarul general adjunct al Ministerului Educatiei: Dupa ce decizia va fi publicata in Monitorul Oficial se va considera ca intr-un interval de 45 de zile masura este suspendata

Gabriel Ispas, secretarul general adjunct al Ministerului Educatiei Nationale, a declarat pentru HotNews.ro: "Am luat act de decizia Curtii Constitutionale si cunoscand dispozitiile constitutionale asteptam redactarea hotararii pentru a vedea motivatia deciziei. Din momentul in care decizia va fi publicata in Monitorul Oficial, se va considera ca intr-un interval de 45 de zile masura este suspendata, iar in acest interval emitentul actului normativ poate sa dispuna masuri de uniformizare a dispozitiei constatate a fi neconstitutionale cu cadrul constitutional".

In ceea ce priveste situatia cadrelor didactice netitulare calificate care si-au pregatit sau isi pregatesc dosarul pentru a deveni titulari, in baza rezultatelor pe care le-au obtinut la concursul din ani anteriori, Gabriel Ispas a precizat pentru HotNews.ro: "Nu ma pot pronunta asupra chestiunii de fond pana in momentul in care vom vedea motivarea Curtii Constitutionale. Ministerul Educatiei respecta principiul suprematiei constitutiei si deciziile CCR vor fi puse in aplicare."
Eu in teleg din asta ca nu este vorba de cei deja titulari. sigur nu mai este nimic in tara asta.
Mesaj personalTrimite email
Neagu George
Trimis: 4 Mar 2014, 12:40 AM

Utilizator
**

Nu spun ca ma pricep extraordinar la interpretarea legilor insa consider ca cei care s-au titularizat prin articolul 253 isi vor pierde titularizarea in invatamant.

Asa mi se pare logic. Respectivii nu au ocupat un post in urma unui concurs. E adevarat au nota de la concursul de titularizare insa nimeni nu mai putea solicita acel post. Prin urmare au obtinut un avantaj fata de ceilalti potentiali candidati la acel post.

Sunt aproape sigur ca ceea ce spun este corect si timpul imi va da dreptate. Se va ivi o speta in tara fie la restrangere fie la pretransfer in care vor concura un titular ce a obtinut postul prin concurs si un titular pe baza articolului 253. Titularul prin concurs, in caz ca va pierde, va ataca dreptul celuilat de a participa la restrangere sau pretransfer deoarece s-a titularizat in baza unui articol neconstitutional. Nu poti functiona pe un post in baza unui articol de lege care incalca Constitutia Romaniei.

Vinovatii nu trebuie cautati printre profesori ci in Ministerul Educatiei, la comisia juridica a Parlamentului si la sindicate deoarece nu au sesizat neconstitutionalitatea.

Probleme de neconstitutionalitate mai sunt in lege si vor aparea in timp tocmai datorita numeroaselor restrangeri si pretransferuri.

Spre exemplu echivalarea studiilor de scurta durata ale institutorilor si profesorilor absolventi de colegiu. Ideea din lege este absurda. Nu poti pune egal intre un profesor Bologna cu diploma de licenta si un institutor sau profesor absolvent de colegiu. Experienta profesionala, conditie esentiala in echivalare, nu poate tine loc de pregatire profesionala. De asemenea nici perfectionarea individuala pe baza cursurolor de formare nu poate tine loc pregatirii profesionale obtinute prin specializarea de la facultate. Spre intelesul tuturor. Daca ai lucrat strungar 30 de ani nu inseamna ca dupa cei 30 de ani devii inginer sau daca ai lucrat asistenta in spital dupa 20 de ani devii medic. Mai mult in perioada respectiva existau si universitati care aveau facultati cu aceleasi specializari. Prin urmare nimeni nu i-a oprit pe cei care au absolvit institutul si colegiul sa se duca la facultate in loc de colegiu. Au avut aceasta posibilitate de a opta pentru facultate. Asa ca ne putem astepta si la alte surprize in perioada urmatoare.

Acest mesaj a fost modificat de către Neagu George la data 4 Mar 2014, 12:50 AM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 4 Mar 2014, 09:03 AM

Utilizator avansat

titulatura in invatamant reprezinta un contract de munca pe perioada nedeterminata, cu o unitate de invatamant, obtinut in urma unui concurs (in zilele noastre) ... transferul (pentru restrangere sau la cerere) reprezinta tot un contract de munca pe perioada nedeterminata cu alta unitate de invatamant fara a sustine concurs lezand in acest fel drepturile altor persoane interesate ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 4 Mar 2014, 09:04 AM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
yoko70
Trimis: 4 Mar 2014, 10:22 AM

Mentor

QUOTE (Neagu George @ 4 Mar 2014, 01:40 AM)
Nu spun ca ma pricep extraordinar la interpretarea legilor insa consider ca cei care s-au titularizat prin articolul 253 isi vor pierde titularizarea in invatamant.

Asa mi se pare logic. Respectivii nu au ocupat un post in urma unui concurs. E adevarat au nota de la concursul de titularizare insa nimeni nu mai putea solicita acel post. Prin urmare au obtinut un avantaj fata de ceilalti potentiali candidati la acel post.

Sunt aproape sigur ca ceea ce spun este corect si timpul imi va da dreptate. Se va ivi o speta in tara fie la restrangere fie la pretransfer in care vor concura un titular ce a obtinut postul prin concurs si un titular pe baza articolului 253. Titularul prin concurs, in caz ca va pierde, va ataca dreptul celuilat de a participa la restrangere sau pretransfer deoarece s-a titularizat in baza unui articol neconstitutional. Nu poti functiona pe un post in baza unui articol de lege care incalca Constitutia Romaniei.

Vinovatii nu trebuie cautati printre profesori ci in Ministerul Educatiei, la comisia juridica a Parlamentului si la sindicate deoarece nu au sesizat neconstitutionalitatea.

Probleme de neconstitutionalitate mai sunt in lege si vor aparea in timp tocmai datorita numeroaselor restrangeri si pretransferuri.

Spre exemplu echivalarea studiilor de scurta durata ale institutorilor si profesorilor absolventi de colegiu. Ideea din lege este absurda. Nu poti pune egal intre un profesor Bologna cu diploma de licenta si un institutor sau profesor absolvent de colegiu. Experienta profesionala, conditie esentiala in echivalare, nu poate tine loc de pregatire profesionala. De asemenea nici perfectionarea individuala pe baza cursurolor de formare nu poate tine loc pregatirii profesionale obtinute prin specializarea de la facultate. Spre intelesul tuturor. Daca ai lucrat strungar 30 de ani nu inseamna ca dupa cei 30 de ani devii inginer sau daca ai lucrat asistenta in spital dupa 20 de ani devii medic. Mai mult in perioada respectiva existau si universitati care aveau facultati cu aceleasi specializari. Prin urmare nimeni nu i-a oprit pe cei care au absolvit institutul si colegiul sa se duca la facultate in loc de colegiu. Au avut aceasta posibilitate de a opta pentru facultate. Asa ca ne putem astepta si la alte surprize in perioada urmatoare.

ARTICOLUL 15: Universalitatea
(1) Cetățenii beneficiază de drepturile și de libertățile consacrate prin Constituție și prin alte legi și au obligațiile prevăzute de acestea.
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepția legii penale sau contravenționale mai favorabile.
Art. 6
Aplicarea în timp a legii civile
(1) Legea civilă este aplicabilă cât timp este în vigoare. Aceasta nu are putere retroactivă.
(2) Actele și faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârșite sau produse înainte de intrarea în vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârșirii ori producerii lor.
(3) Actele juridice nule, anulabile sau afectate de alte cauze de ineficacitate la data intrării în vigoare a legii noi sunt supuse dispozițiilor legii vechi, neputând fi considerate valabile ori, după caz, eficace potrivit dispozițiilor legii noi.
Mesaj personal
creiasa
Trimis: 4 Mar 2014, 03:07 PM

Utilizator activ

Asa ar fi normalal ce vina am eu ca m am titularizat pe legea 253, eu sunt beneficiarul.
Mesaj personalTrimite email
edhit
Trimis: 4 Mar 2014, 04:58 PM

Utilizator activ

Atunci daca inca nu s-a stabilit nimic , anul acesta se vor mai titulariza conform Art. 253? Etapele din metodologie se respecta?
Mesaj personal
Alinne
Trimis: 4 Mar 2014, 05:07 PM

Utilizator avansat

Neagu George spunea:

Stimate domn,nu înțeleg cu ce este mai presus un absolvent de Științele Educației față de un absolvent de Colegiu de Institutori?
Absolvenții de colegiu:
- durata studiilor este tot 3 ani;
- au acumulate la sfârșitul anilor de studii 180 de credite transferabile;
- examenul de absolvire a avut 2 probe: examen scris din materiile de pe parcursul celor 3 ani și prezentarea lucrării de absolvire;
- aproximativ aceleași discipline studiate( în cazul meu chiar mai multe decât un absolvent de Bologna I).
De ce sunt mai presus absolvenții de Științele Educației?
Cred că vedeți vinovați acolo unde nu este cazul.

Acest mesaj a fost modificat de către Alinne la data 4 Mar 2014, 05:10 PM

--------------------
Traim in Romania si ne amagim ca traim!
Mesaj personal
Bizdoaca Daniela
Trimis: 4 Mar 2014, 06:34 PM

Utilizator
**

QUOTE (Alinne @ 4 Mar 2014, 06:07 PM)
Neagu George spunea:

Stimate domn,nu înțeleg cu ce este mai presus un absolvent de Științele Educației față de un absolvent de Colegiu de Institutori?
Absolvenții de colegiu:
- durata studiilor este tot 3 ani;
- au acumulate la sfârșitul anilor de studii 180 de credite transferabile;
- examenul de absolvire a avut 2 probe: examen scris din materiile de pe parcursul celor 3 ani și prezentarea lucrării de absolvire;
- aproximativ aceleași discipline studiate( în cazul meu chiar mai multe decât un absolvent de Bologna I).
De ce sunt mai presus absolvenții de Științele Educației?
Cred că vedeți vinovați acolo unde nu este cazul.

Subscriu!
Mesaj personal
max24
Trimis: 4 Mar 2014, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 4 Mar 2014, 10:03 AM)
titulatura in invatamant reprezinta un contract de munca pe perioada nedeterminata, cu o unitate de invatamant, obtinut in urma unui concurs (in zilele noastre) ... transferul (pentru restrangere sau la cerere) reprezinta tot un contract de munca pe perioada nedeterminata cu alta unitate de invatamant fara a sustine concurs lezand in acest fel drepturile altor persoane interesate ...

Nu chiar...la pretransfer poate candida oricine pentru un post, spre deosebire de titularizarea in scoala unde este un singur candidat.
Mesaj personal
Ciobanul Ghita
Trimis: 4 Mar 2014, 08:21 PM

Utilizator activ

QUOTE (iulianadaniela @ 3 Mar 2014, 01:03 PM)
Sunt de accord cu scoaterea acestui articol din lege; si eu am dat ani la randul examen de titularizare, dar intr-un sfârșit am reușit.
Mă gândesc doar la posturile care au fost ocupate cu acest articol, dar care până atunci n-au figurat niciodata ca fiind viabile 4 ani. dintr-o data au devenit.
De ce in anii trecuti nu aveau viabilitate de 4 ani? se puteau titulariza mult mai multi............

Hai să fim seriosi ... Despre ce vorbim aici ? Cui nu-i e clar că 80-90% dintre posturile care s-au luat și se intentiona a fi luate si in acest an sunt cu dedicatie ? Uitati-vă putin pe listele cu posturile titularizabile care se gasesc acum pe EDU. Veti reusi să diferentiati cu mare usurinta posturile care erau deja mosite. Se văd de pe lună. De ce in vara nu au aparut niciodata pana acum posturi compuse din ore la doua scoli diferite care, adunate sa capete viabilitate pe 4 ani ? De ce acest lucru a fost posibil doar acum pentru „premiantii” care urmau sa se titularizeze cu 253 ?
Mesaj personal
edhit
Trimis: 4 Mar 2014, 08:33 PM

Utilizator activ

Nu pot sa cred ca acum se pun lucrurile la punct!Nu stiu daca se va face ordine vreodata in sistem. Am fost timp de 6 ani suplinitoare deoarece nu erau posturi titularizabile la specializarea mea. Apoi au fost 3 posturi pe judet si m-am titularizat.
Acum ploua cu posturi!!!!!!!!!!!! In scoala in care lucrez erau (sunt) 5 colegi propusi sa se titularizeze conform acestui articol 253. Acum daca nu vor reusi cate posturi se vor scoate pt. examenul din vara? Se stie ca la nivel de scoala posturile sunt date cu ''dedicatie''.
Mesaj personal
liviu.olarean
Trimis: 4 Mar 2014, 08:40 PM

Utilizator avansat

Reforma pe care a facut-o Funeriu este de vina.

Articolul 253 mi se pare ca mai lasa deschisa si cate o portita deschisa pentru unii, insa titularizarea la nivel de scoala cum a fost in 2012 mi se pare o aberatie totala.

In 2012 s-au titularizat multe persoane care erau de multi ani in sistem si nu reuseau NICIODATA sa obtina 7.

--------------------
Remus Pricopie: Ne gandim la un sistem de retinere in scoala a absolventilor care nu iau Bacalaureatul, sub forma unor cursuri de pregatire, in vederea sustinerii acestui examen...............
Mesaj personal
Horalina
Trimis: 4 Mar 2014, 08:43 PM

Utilizator
**

QUOTE (liviu.olarean @ 4 Mar 2014, 09:40 PM)
Reforma pe care a facut-o Funeriu este de vina.

Articolul 253 mi se pare ca mai lasa deschisa si cate o portita deschisa pentru unii, insa titularizarea la nivel de scoala cum a fost in 2012 mi se pare o aberatie totala.

In 2012 s-au titularizat multe persoane care erau de multi ani in sistem si nu reuseau NICIODATA sa obtina 7.

Și într-un final, au fost titularizați la nivel de școală cu ce medii ?

Acest mesaj a fost modificat de către Horalina la data 4 Mar 2014, 08:58 PM
Mesaj personal
edhit
Trimis: 4 Mar 2014, 08:43 PM

Utilizator activ

Ca sa-mi intelegeti revolta sa va mai spun un exemplu.....Am o colega care ani la rand a obtinut numai note sub 5 , apoi in 2009 examenul de titularizare a fost la nivel de judet . Stimata mea colega a obtinut o nota peste 7.Apoi gratie acestui articol 253 s-a titularizat pe un post in scoala.Apoi chiar daca nu a fost aleasa a fost numita in consiliul de administratie, de catre directorul unitatii de la sine putere si promovarile in diferite comisii au urmat.....Acesta este sistemul in care lucram!

Mesaj personal
Horalina
Trimis: 4 Mar 2014, 08:51 PM

Utilizator
**

QUOTE (edhit @ 4 Mar 2014, 09:43 PM)
Ca sa-mi intelegeti revolta sa va mai spun un exemplu.....Am o colega care ani la rand a obtinut numai note sub 5 , apoi in 2009 examenul de titularizare a fost la nivel de judet . Stimata mea colega a obtinut o nota peste 7.Apoi gratie acestui articol 253 s-a titularizat pe un post in scoala.Apoi chiar daca nu a fost aleasa a fost numita in consiliul de administratie, de catre directorul unitatii de la sine putere si promovarile in diferite comisii au urmat.....Acesta este sistemul in care lucram!

Nu te necăji pentru treaba cu promovări în diverse comisii. E praf în ochi. Nici nu-s promovări, responsabilități-n plus și neplătite.

Mesaj personal
profurobocop
Trimis: 4 Mar 2014, 08:53 PM

Utilizator avansat

Din cate am citit aici pe forum, constat ca cei care s-au titularizat cu 253 vor ramane titulari, iar de acum inainte nu se va mai putea titulariza nimeni cu acest articol. Dar din moment ce art. 253, cu ajutorul caruia s-au titularizat unii, a fost declarat neconstitutional mi s-ar parea corect, macar, aceia sa ramana titulari in scoala respectiva si sa li se ia dreptul de a fi titulari in sistem.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (71) « Primul ... 3 4 [5] 6 7 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved