Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (71) « Primul ... 16 17 [18] 19 20 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Art. 253(1) lit. a) și b) din Legea educației - neconstituțional, Cadrele didactice netitulare calificate care au participat la concursul național unic de titularizare în ultimii 3/6 ani
yoko70
Trimis: 12 Mar 2014, 07:44 AM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (gabriel nicolae teodorescu @ 11 Mar 2014, 04:31 PM)
... pt Sinvlex, Costi, si alti colegi, ..., doresc ajutor pt un demers referitor la situatia profesorilor care intra in restrangere de activitate si nu mai exista la nivel de judet catedre viabile... in plus mi se pare discriminator de a umbla din usa in usa sa-ti cauti post si mai ales sa obtii acordul directorului si CA unitatii... o problema sensibila ... inspectie la clasa, acordul ... etc... clar discriminare parca pana la data intrarii in restrangere de activitate titularul ar fi lucrat unde?!... nu tot in sistem predand aceeasi disciplina... (In genere si daca apar posturi sunt deseori cu dedicatie...). Mai simplu doresc sa atac legea la CCR pe discriminare si necorelari cu noul Cod al Muncii... O precizare si indicatie daca nu obtin acordul pot ataca in instanta?...deci mai simplu doresc ajutor stiu ca au mai fost cazuri in anii precedenti...pt ca in principiu nu mi se pare corect!...cineva a facut cum a facut incadrarile in ultimii ani... etc... in plus unii s-au titularizat cum s-au titularizat... asta e.

Legea 1/2011 nu trebuie corelata cu codul muncii....e lege speciala...deci....se aplica prima.....iar codul muncii acolo unde legea 1 nu precizeaza ceva
Mesaj personal
Ciobanul Ghita
Trimis: 12 Mar 2014, 09:43 AM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 11 Mar 2014, 04:59 PM)
QUOTE (Ciobanul Ghita @ 11 Mar 2014, 03:31 PM)
A se reține că Legea Educației, fiind lege organică, NU POATE FI MODIFICATĂ PRIN ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ !

Ba poate fi modificată prin OUG. Care, la rândul ei, poate fi modificată prin legea de aprobare a ordonanței respective.

ARTICOLUL 115
(1) Parlamentul poate adopta o lege specială de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonanțe în domenii care nu fac obiectul legilor organice.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Mar 2014, 09:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 12 Mar 2014, 07:44 AM)
... pt Sinvlex, Costi, si alti colegi, ..., doresc ajutor pt un demers referitor la situatia profesorilor care intra in restrangere de activitate si nu mai exista la nivel de judet catedre viabile... in plus mi se pare discriminator de a umbla din usa in usa sa-ti cauti post si mai ales sa obtii acordul directorului si CA unitatii...  o problema sensibila ... inspectie la clasa, acordul ... etc... clar discriminare parca pana la data intrarii in restrangere de activitate titularul ar fi lucrat unde?!... nu tot in sistem predand aceeasi disciplina...  (In genere si daca apar posturi sunt deseori cu dedicatie...). Mai simplu doresc sa atac legea la CCR pe discriminare si necorelari cu noul Cod al Muncii... O precizare si indicatie daca nu obtin acordul  pot ataca in instanta?...deci mai simplu doresc ajutor stiu ca au mai fost cazuri in anii precedenti...pt ca in principiu nu mi se pare corect!...cineva a facut cum a facut incadrarile in ultimii ani... etc... in plus unii s-au titularizat cum s-au titularizat... asta e.

Legea 1/2011 nu trebuie corelata cu codul muncii....e lege speciala...deci....se aplica prima.....iar codul muncii acolo unde legea 1 nu precizeaza ceva

... e atat de speciala incat nici cu constitutia nu trebuie corelata ...

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Lectia de istorie - Radu Pietreanu
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 12 Mar 2014, 10:00 AM

Mentor

QUOTE (atomic @ 12 Mar 2014, 09:50 AM)
... pt Sinvlex, Costi, si alti colegi, ..., doresc ajutor pt un demers referitor la situatia profesorilor care intra in restrangere de activitate si nu mai exista la nivel de judet catedre viabile... in plus mi se pare discriminator de a umbla din usa in usa sa-ti cauti post si mai ales sa obtii acordul directorului si CA unitatii...  o problema sensibila ... inspectie la clasa, acordul ... etc... clar discriminare parca pana la data intrarii in restrangere de activitate titularul ar fi lucrat unde?!... nu tot in sistem predand aceeasi disciplina...  (In genere si daca apar posturi sunt deseori cu dedicatie...). Mai simplu doresc sa atac legea la CCR pe discriminare si necorelari cu noul Cod al Muncii... O precizare si indicatie daca nu obtin acordul  pot ataca in instanta?...deci mai simplu doresc ajutor stiu ca au mai fost cazuri in anii precedenti...pt ca in principiu nu mi se pare corect!...cineva a facut cum a facut incadrarile in ultimii ani... etc... in plus unii s-au titularizat cum s-au titularizat... asta e.

nici macar...smile.gif)
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Mar 2014, 01:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 12 Mar 2014, 09:50 AM)

lasand gluma deoparte, codul muncii este o lege generala in ce priveste raporturile de munca, el trebuind sa fie respectat deopotriva atat de angajator cat si de angajat indiferent de domeniul de activitate ... LEN este o lege "speciala" a domeniului "educatie" care nu poate sa stabileasca alte reguli de angajare prin incalcarea regulilor generale impuse de codul muncii ...

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."

Albert-Einstein

Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Mar 2014, 01:51 PM

Mentor

Art. 1
(1) Prezentul cod reglementează domeniul raporturilor de muncă, modul în care se efectuează controlul aplicării reglementărilor din domeniul raporturilor de muncă, precum și jurisdicția muncii.
(2) Prezentul cod se aplică și raporturilor de muncă reglementate prin legi speciale, numai în măsura în care acestea nu conțin dispoziții specifice derogatorii.

--------------------
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Mar 2014, 02:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 12 Mar 2014, 01:51 PM)
Art. 1
(1) Prezentul cod reglementează domeniul raporturilor de muncă, modul în care se efectuează controlul aplicării reglementărilor din domeniul raporturilor de muncă, precum și jurisdicția muncii.
(2) Prezentul cod se aplică și raporturilor de muncă reglementate prin legi speciale, numai în măsura în care acestea nu conțin dispoziții specifice derogatorii.

da! ...

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 12 Mar 2014, 09:42 PM

Utilizator avansat

character40.gif Nu uitati de topic! tongue.gif

--------------------
De bun simt toata lumea area nevoie. Putini il au si fiecare crede ca il are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Mar 2014, 09:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 12 Mar 2014, 09:42 PM)
character40.gif Nu uitati de topic! tongue.gif

nu uitam! ... nu uitam! ... si "schimbul" de pareri anterior avea un pic legatura si cu "topicul" tongue.gif

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
cuchimic
Trimis: 12 Mar 2014, 10:49 PM

Utilizator avansat

Nu sunt o persoana care sa se enerveze usor. Dar ce am citit eu pe Facebook, pe pagina lui Liviu Marian Pop? Dansul ii raspundea unei doamne (care s-a rugat de el sa ii dea un raspuns in legatura cu 253, ca era tare nefericita), iar dansul i-a spus ca spera ca Decizia Curtii sa se publice in MO dupa 2 mai, sa aiba timp oamenii sa se titularizeze. Domnule Liviu Marian Pop, sunteti mai presus de lege? Parca erati de partea dreptatii, sau doar atunci cand va favorizeaza? Nu este clar ca oamenii au fost nedreptatiti pana acum? Cine stie ca e bun, reuseste in vara, nu se milogeste pe site-uri de socializare. Doriti sa continuati farsa? Hmm, este an electoral.. Altfel nu imi explic!! mad.gif
Mesaj personal
atomic
Trimis: 12 Mar 2014, 11:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cuchimic @ 12 Mar 2014, 10:49 PM)
Nu sunt o persoana care sa se enerveze usor. Dar ce am citit eu pe Facebook, pe pagina lui Liviu Marian Pop? Dansul ii raspundea unei doamne (care s-a rugat de el sa ii dea un raspuns in legatura cu 253, ca era tare nefericita), iar dansul i-a spus ca spera ca Decizia Curtii sa se publice in MO dupa 2 mai, sa aiba timp oamenii sa se titularizeze. Domnule Liviu Marian Pop, sunteti mai presus de lege? Parca erati de partea dreptatii, sau doar atunci cand va favorizeaza? Nu este clar ca oamenii au fost nedreptatiti pana acum? Cine stie ca e bun, reuseste in vara, nu se milogeste pe site-uri de socializare. Doriti sa continuati farsa? Hmm, este an electoral.. Altfel nu imi explic!! mad.gif

Politicieni!!!

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
yoko70
Trimis: 12 Mar 2014, 11:39 PM

Mentor

Cine il mai crede pe ala?smile.gif))
Mesaj personal
cuchimic
Trimis: 12 Mar 2014, 11:44 PM

Utilizator avansat

laugh.gif
Mesaj personal
atomic
Trimis: 13 Mar 2014, 09:07 AM

Utilizator avansat

QUOTE (cuchimic @ 12 Mar 2014, 10:49 PM)

... politicianul mai sus mentionat, nu are nicio problema cu necontitutionalitatea legilor, e chiar adeptul lor! sad.gif

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
clickeu2011
Trimis: 15 Mar 2014, 04:01 PM

Utilizator
**

ne mai putem titulariza prin legea 253?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Mar 2014, 05:54 PM

Mentor

Nu există o lege cu acest număr, care să se refere la titularizare.

--------------------
Mesaj personal
iulianadaniela
Trimis: 15 Mar 2014, 09:32 PM

Utilizator activ

CI UN ARTICOL DIN LEGE CU ACEST NUMAR
Mesaj personal
pytzy92
Trimis: 18 Mar 2014, 03:40 PM

La prima intervenție

Aveți cumva informații noi despre art.253 ???
Am înțeles, de prin auzite, că în București și în alte județe se pregătesc dosarele ptr titularizare cu ajutorul art. 253.
Știe cineva ceva nou?
Mesaj personal
iulianadaniela
Trimis: 18 Mar 2014, 05:45 PM

Utilizator activ

nimeni nu stie nimic. oricum nu este normal, mai ales ca judecatorii CCR au stabilit neconstitutionalitatea. ar fi trebuit ca cei din MEN sa aiba o reactie pana la aparitia motivatiei. au si ei juristi; isi pot da seama de ceea ce va urma. nu putem lasa atatia oameni sa stea in incertitudine. daca trece etapa de pretransfer si cei care sunt titulari nu vor obtine consimtamant? dar nici cei care doreau titularizare cu 253 nu vor mai putea? ganditi-va ce ar fi? eu cred ca in curand va aparea motivatia si se va clarifica si situatia posturilor marcate cu art 253. altfel multi directori vor avea probleme de legalitate cu posturile...............
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Mar 2014, 06:59 PM

Utilizator avansat

am vazut ca saptamana trecuta (parca in ziua de joi) a fost publicata in MO o decizie a CCR din 5 februarie... e posibil ca pana in 10 aprilie sa apara si decizia din 27 februarie

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
edhit
Trimis: 18 Mar 2014, 07:34 PM

Utilizator activ

Doamne da sa fie asa!
Mesaj personal
denisarokki
Trimis: 18 Mar 2014, 08:23 PM

Utilizator avansat

eu nu cred ca va aparea curand
Mesaj personal
iulianadaniela
Trimis: 18 Mar 2014, 08:54 PM

Utilizator activ

AR FI BINE SA APARA CA SA SE LAMUREASCA LUCRURILE O DATA PENTRU TOTDEAUNA.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 18 Mar 2014, 09:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (iulianadaniela @ 18 Mar 2014, 08:54 PM)
AR FI BINE SA APARA CA SA SE LAMUREASCA LUCRURILE O DATA PENTRU  TOTDEAUNA.

si dupa ce va aparea lucrurile se vor lamuri "o data" dar nu neaparat pentru totdeauna (vezi situatia pensonatilor la care s-a dat neconstitutionalitate motivata destul de clar dar modificata "aceeasi marie cu aceeasi palarie" art 284 si 287 alin. 7)

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 18 Mar 2014, 09:15 PM

--------------------

Albert-Einstein

Mesaj personal
iulianadaniela
Trimis: 19 Mar 2014, 09:46 AM

Utilizator activ

da este posibil si asa ceva. dar nu crezi ca vor fi iar ridicate probleme de neconstitutionalitate?e de ajuns ca cineva sa fie nemultumit si sa dea in judecata.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (71) « Primul ... 16 17 [18] 19 20 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved