Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Comunicare sociala si relatii publice, este oare la fel de bine cum suna?
Yuca
Trimis: 26 Dec 2004, 01:58 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Sunt cls 12 si de ceva timp ma tot gandesc ca ar fi o idee buna sa dau la Comunicare sociala si PR. Cred ca dintre toate facultatiile asta m-i s-ar potrivi cel mai bine. Problema e ca deocamdata nu am prea multe informatii (si aici ma refer la lucruri concrete: ce materii se studiaza, perspective, pareri de la cei care sunt deja studenti acolo).
Deci, daca stiti ceva despre domeniul acesta, please scrieti-mi ca tare n-as vrea sa ajung acolo si dupa aceea sa constat ca e cu totul altceva decat imi imaginasem(cum dealtfel multi patesc).
Mesaj personalYahoo
Yuca
Trimis: 12 Jan 2005, 08:46 PM

Utilizator avansat

Se pare ca am ajuns sa imi raspund singura.
Chiar NIMENI nu are informatii despre acest subiect?
Mesaj personalYahoo
io2010
Trimis: 18 Jan 2005, 11:26 PM

Utilizator
**

buna!sunt maria si sunt in clasa a 12 a si eu ca si tine sunt in prag de BAC!!! unsure.gif asa ca si eu ma confrunt cu probleme din acestea sign67.gif
tin sa te anunt ca si eu dau la comunicare in cadrul SNSPA in toamna ceea ce trebuie sa stii este ce se intra cam greu si este o concurenta mare dar toti avem aceeasi sansa hipri.gif Daca te hotarasti trebuie sa stii ca se da examen scris la filosofie!!!!! daca esti la uman este mai simplu fiindca ai mai multe ore pe saptamana se cere materia de a 12 a din manualul editat de ed. economica. eu in prezent fac meditatii la filosofie si ma pregatesc. rolleyes.gif
la EP se da economie sau filosofie la alegere!
examenul consta in:la comunicare:un subiect de teorie aprofundata si un eseu pe o anumita tema.
la EP:(la filosofie) 10 intrebari de raspuns din teorie!
iti doresc mult succes si sper ca ti am fost de folos multa bafta in continuare si sa auzim numai de bine!!!
succes! animal01.gif
cool20.gif animal27.gif animal18.gif
Mesaj personal
Yuca
Trimis: 19 Jan 2005, 04:19 PM

Utilizator avansat

Eu vreau sa intru la Comunicare si PR din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara. Anul trecut nu s-a dat examen de admitere(a contat 50% media de la bac si 50% media pe 9-12) si sper ca si anul asta lucrurile sa ramana la fel. Nu imi doresc deloc ca dupa bac sa mai am un examen de dat, dar in caz ca totusi se introduce examen nu am de cand sa renunt.
Mesaj personalYahoo
io2010
  Trimis: 19 Jan 2005, 09:23 PM

Utilizator
**

de ce vrei sa renunti asa usor la ceva ce iti doresti,facultatea este cea care"cica" ne cladeste drumul in carierea pe care o vom urma... tu vrei sa dai l o facultate oricare ar fi ea dar sa nu aiba examen huh.gif nu stiu ce sa zic este alegerea ta...eu sunt din bucuresti si altele sun cerintele la admitere...este un pic cam dificil dar sper sa reusesc,este singura facultate care ma atrage si ma atrage si ceea ce pot face dupa. hipri.gif
nu stiu cum este acolo dar aici la comunicare ,cel putin, incepand cu anul 2 iti poti alege ceea ce vrei sa faci adica ai de ales dintre mai multe seturi de studiat cua ar fii (cel pe care vreau eu sa l urmez):publicitate si mass media... dar mai sunt si altele hipri.gif este alegerea fiecaruia ce va face dupa sper ca am fost putin de ajutor pt a afla mai multe despre aceasta facultate. pa
biggrin.gif animal01.gif animal45.gif
Mesaj personal
Yuca
Trimis: 19 Jan 2005, 09:56 PM

Utilizator avansat

M-ai inteles cat se poate de gresit.
Eu am afirmat ca:
1. nu imi doresc ca dupa bac sa mai am un examen de dat,
2. dar in caz ca totusi se introduce examen NU am de cand sa renunt la optiunea mea.

Acestea fiind premisele concluzia e ca indiferent de formula de admitere TOT ACOLO VOI DA.
Uuite ca imi mai amitesc ceva de la logica din a 9-a smile.gif
Sper ca de data asta m-am facut inteleasa.
Acum, ca am clarificat asta te rog spune-mi mai multe despre seturile de care vorbeai. Sunt tare curioasa si pana acuma nu prea am avut cu cine sa vorbesc despre asta.
Mesaj personalYahoo
io2010
  Trimis: 20 Jan 2005, 10:16 PM

Utilizator
**

mai nu stiu ce sa zic imi cer scuze ca am inteles gresit! chiar imi pare rau!
despre acele seturi nu stiu exact sa ti spun cum se numesc dar iti pot spune cu ce se ocupa mai pe larg: cel cu publicitate si mass media dupa denumire iti poti da seama cu ce se ocupa,cu profile de imagine si... alte lucruri din acestea alt set se ocupa cu partea de diplomatie ...adica parte guvernamentala si din aceste lucruri,si daca nu ma insel poti fi ceva gen ministru sau ambasador fiindca se axeaza f mult pe o limba straina!!!! si nu stiu daca stii ca de la anul facultatea va fii 3 ani si master-ul 2. in caz ca vrei sa ajungi ceva in gen:prof universitar sau ministru ambasador trebuie sa faci si master...ideal ar fi. nu stiu cat de cautata este acolo fcultatea dar aici anul trecut au fost 10 pe loc!!!!! unsure.gif blink.gif
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 21 Jan 2005, 01:56 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Yuca, eu te sfatuiesc sa vizitezi aceste doua pagini

1. North Carolina State Univeristy - curriculum: (BA) COMMUNICATION (PUBLIC RELATIONS)
2. Facultatea de Comunicare si Relatii Publice "David Ogilvy" - Structura > cursuri

si sa vezi acolo daca iti place ceea ce cuprinde planul de invatamant. Apoi sa intrebi pe la Universitatea de Vest ce plan de invatamant au ei acolo.

Succes!

Acest mesaj a fost modificat de către artzy la data 21 Jan 2005, 01:56 AM
Mesaj personalTrimite email
Yuca
Trimis: 21 Jan 2005, 09:09 PM

Utilizator avansat

Si la noi concurenta a fost foarte mare, chiar exagerat de mare. La fara taxa au fost foarte putine locuri si ultima medie a fost 9,84 daca iti vine sa crezi. Sper ca anul acesta sa mareasca nr de locuri , doar si-au dat si ei seama ca sunt multi cei care vor aici iar 9,84 m-i se pare o medie la care se poate ajunge foarte greu mai ales ca si media pe 9-12 a contat 50% si anul trecut au venit unii chiar cu 10 pe linie.
Mesaj personalYahoo
Yuca
Trimis: 21 Jan 2005, 09:21 PM

Utilizator avansat

Multumesc mult pt acele linkuri. Mi-am mai clarificat imaginea cat de cat si pot sa spun ca imi place ce am citit in acele liste cu materii. Chiar ma imaginez invatand asa ceva cu placere(nu chiar pe toate dar majoritatea smile.gif si asta e important).
Acum nu mai ramane decat un detaliu de pus la punct.......sa intru smile.gif!

Acest mesaj a fost modificat de către Yuca la data 21 Jan 2005, 09:22 PM
Mesaj personalYahoo
io2010
  Trimis: 21 Jan 2005, 11:31 PM

Utilizator
**

eu iti doresc mult succes si sa dea Dumnezeu sa ajungem acolo unde ne dorim (la facultate) wink.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved