Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (148) « Primul ... 133 134 [135] 136 137 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ADMITERE MEDICINA
argi_68
Trimis: 16 Mar 2011, 09:52 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Multumesc, Lady! Daca nu pot sa-mi deschid cabinet stomatologic nu o sa pot profesa? Exista riscul sa nu ma angajez? Nu stiu amanuntele astea, tocmai de aceia vreau sa fiu informata inainte.
Mesaj personalTrimite email
Lady Plastic
Trimis: 16 Mar 2011, 10:08 PM

Utilizator avansat

Ba da, bineinteles ca poti profesa odata ce termini Facultatea de Medicina Dentara.

Ceea ce incercam eu sa explic este ca, in contextul economic actual, daca nu ai posibilitatea sa deschizi un cabinet sau sa te angajezi undeva unde cunosti, sansele sa ai un loc de munca bun sunt mai mici.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
lank
Trimis: 18 Mar 2011, 03:11 PM

Începător
*

Buna ! Sunt noua pe acest forum si as avea nevoie de putin ajutor .Este cineva de pe aici student la Medicina Iasi?Ma intereseaza cartea aceea cu grile si de asemenea mici informatii in legatura cu admiterea.Daca ma poate ajuta cineva as ramane datoare :-d !
Mesaj personal
StefiBlue
Trimis: 21 Mar 2011, 07:59 PM

Utilizator activ

QUOTE (Lady Plastic @ 16 Mar 2011, 10:08 PM)
Ceea ce incercam eu sa explic este ca, in contextul economic actual, daca nu ai posibilitatea sa deschizi un cabinet sau sa te angajezi undeva unde cunosti, sansele sa ai un loc de munca bun sunt mai mici.

Ai foarte mare dreptate.
Mesaj personal
ayda123
Trimis: 21 Mar 2011, 10:34 PM

Utilizator activ

Buna! Am nevoie si eu de ajutor(nu stiu daca intrebarea asta s-a mai pus dar sunt multe pagini aici si nu am timp sa le citesc pe toate) ma poate lamuri si pe mine cineva de ce e mai bine sa dam la chimie examenul de intrare la medicina?
Eu una nu inteleg de ce pe unele forumuri multe persoane ziceau ca e o nebunie sa dai la fizica. Nu sunt mai multe intrebari de teorie si mai putine de probleme?daca e asa atunci de ce e o mare greseala sa dai la fizica? de ce e mai bine sa dai la chimie cand mie mi se pare mult mai grea chimia? daca ma poate lamuri cineva aici ok daca e mult de spus atunci sa se adauge in lista idul meu: goth.nemesis

Multumesc pentru intelegere! smile.gif

--------------------
Imagine there's no heaven It's easy if you try No hell below us Above us only sky Imagine all the people Living for today...

And if I only could, Make a deal with God, And get him to swap our places Be running up that road, Be running up that hill
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 21 Mar 2011, 11:26 PM

Utilizator avansat

Deci, sa ne-ntelegem, daca cineva a zis ca e o nebunie sa dai la fizica, probabil a spus din punctul lui de vedere. Practic e fix aceeasi chestie, dar avand optiunea asta, iti permiti sa iti alegi ce ti se potriveste tie mai bine.

Structura e aceeasi oricum, dintre alea 40 de intrebari vor fi cateva probleme (calcul mai extins adica) si restul intrebari de teorie, fie ca e chimie, fie ca e fizica. Materia, ca volum, e cam aceeasi...Nu stiu ce sa zic, depinde de gusturi. Mie mi-a placut mai mult fizica, dintotdeauna, si am mai mare usurinta in gandire la fizica decat la chimie.

Tu alege acolo ce stii mai bine. N-a murit nimeni pana acum dand examenul la fizica, din cate stiu eu laugh.gif

--------------------

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
ayda123
Trimis: 21 Mar 2011, 11:55 PM

Utilizator activ

stiu m-am gandit si la asta dar mi se pare ciudat ca multi vor la chimie...am gasit si niste seminarii la bio si chimie si cineva a intrebat de ce nu se fac la fizica...raspunsul a fost ca nu sunt destule cereri pentru asa ceva...deci mi se pare ciudat ca nu prea dau oameni la fizica..de asta imi e frica sa nu fie mai greu la fizica decat la chimie...stie cineva de unde pot face rost de subiectele la fizica din anii trecuti?

--------------------
Imagine there's no heaven It's easy if you try No hell below us Above us only sky Imagine all the people Living for today...

And if I only could, Make a deal with God, And get him to swap our places Be running up that road, Be running up that hill
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 22 Mar 2011, 02:43 PM

Utilizator avansat

Daca vrei sa dai la Bucuresti, cartea cu subiecte se gaseste la facultate.

Evident ca nu are cum sa fie la fizica mai greu decat la chimie, asta ar insemna ca e o diferenta intre cele doua materii optionale. Ca unora li se pare mult mai grea fizica decat chimia sau chimia decat fizica, asta e partea a 2a...

Acest mesaj a fost modificat de către Lady Plastic la data 22 Mar 2011, 02:44 PM

--------------------

Mesaj personal
Socrates23
Trimis: 23 Mar 2011, 06:05 PM

Utilizator
**

Ce a omis Lady Plastic să-ți zică e că dacă dai admitere din chimie ai o bază pe care să începi, ce-i drept mică, pentru biochimie care e o materie mega-nașpa și dificilă, și care mai ales e materie de an deci dai tot un examen de an la București. Dacă te concentrezi de la început pe chimie o sa-ți crească simțitor șansele să nu ai restanță.

Fizica, chiar dacă-ți place, n-o folosești decât maxim un semestru la biofizică și în rest cam zero.

În linii mari cam asta e răspunsul de ce majoritatea dă admitere din chimie și nu fizică.

Bafta!
Mesaj personal
Adiah
Trimis: 23 Mar 2011, 06:20 PM

Utilizator
**

buna smile.gif
stie cineva cam cat de mult conteaza nota de la chimie la admitere la mg in tm ? adica daca voi rezolva corect grila de biologie , dar nu voi face nimic bine la chimie ( in cel mai rau caz ) cum se va face media , mai am sanse sa intru la buget ?

va multumesc !

Acest mesaj a fost modificat de către Adiah la data 23 Mar 2011, 06:24 PM

--------------------
I’m almost never serious, and I’m always too serious. Too deep, too shallow. Too sensitive, too cold hearted. I’m like a collection of paradoxes...
Mesaj personal
Socrates23
Trimis: 23 Mar 2011, 09:04 PM

Utilizator
**

Nu cred că ai șanse să intri la buget. La MG sau MD dai?

Anul trecut, de exemplu, când era doar biologia erau 60 de întrebări cu vreo 145 de răspunsuri corecte dacă mai țin eu bine minte. Ideea era că dacă aveai 145 bifate corect luai 10, 144 - 9,95; 143 - 9,91 ș.a.m.d.

Probabil că anul ăsta va fi ceva asemănător doar cu ceva mai multe răspunsuri corecte.

Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 23 Mar 2011, 10:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Socrates23 @ 23 Mar 2011, 06:05 PM)
Ce a omis Lady Plastic să-ți zică e că dacă dai admitere din chimie ai o bază pe care să începi, ce-i drept mică, pentru biochimie care e o materie mega-nașpa și dificilă, și care mai ales e materie de an deci dai tot un examen de an la București. Dacă te concentrezi de la început pe chimie o sa-ți crească simțitor șansele să nu ai restanță.

Fizica, chiar dacă-ți place, n-o folosești decât maxim un semestru la biofizică și în rest cam zero.

În linii mari cam asta e răspunsul de ce majoritatea dă admitere din chimie și nu fizică.

Bafta!

Ah, da, ce-i drept, asta am omis sa spun. tongue.gif

Bine, e nasol atunci cand, sa zicem, ai dat admitere din fizica si la chimie esti total pe dinafara. Eu am norocul (sau ghinionul, nu stiu laugh.gif ) sa fac la liceu si fizica si chimie la modul intensiv si ma descurc si pe subiecte de chimie cat de cat, doar ca p'alea de fizica le rezolv cu mult mai mare usurinta.

--------------------

Mesaj personal
azor91
Trimis: 10 Apr 2011, 03:54 PM

Utilizator
**

Am auzit recent de facultatea de fiziokinetoterapie, care este in cadrul UMF.Totusi nu gasesc nimic pe site-ul lor despre asta huh.gif Stie cineva ce e cu aceasta facultate?
Mesaj personal
madu`
Trimis: 13 Apr 2011, 02:18 PM

Utilizator
**

am o mare nelamurire si va rig sa ma ajutati in cartea acea d la editura carol davila sunt si grile pt specializare tehnica dentara? ca sa stiu daca o cumpar sau exista alt fel de culegeri ? multumesc
Mesaj personal
ralix
Trimis: 13 Apr 2011, 07:25 PM

Utilizator
**

QUOTE (madu` @ 13 Apr 2011, 02:18 PM)
am o mare nelamurire si va rig sa ma ajutati in cartea acea d la editura carol davila sunt si grile pt specializare tehnica dentara? ca sa stiu daca o cumpar sau exista alt fel de culegeri ? multumesc

@madu ...da,in cartea aceea sunt grile pt toate fac.dar sunt toate bagate laolalta,nu sunt structurate nici pe capitole si nici pe specializari.deci trebuie sa iti alegi grilele ...
Mesaj personal
madu`
Trimis: 14 Apr 2011, 02:50 PM

Utilizator
**

QUOTE (ralix @ 13 Apr 2011, 07:25 PM)

@madu ...da,in cartea aceea sunt grile pt toate fac.dar sunt toate bagate laolalta,nu sunt structurate nici pe capitole si nici pe specializari.deci trebuie sa iti alegi grilele ...

ms ralix dar este aiurea rau si alte culegeri speciale pt tehnica denatra exista? :-s si tu tot la tehnica dentara esti? sau vrei sa dai?

Acest mesaj a fost modificat de către madu` la data 14 Apr 2011, 02:51 PM
Mesaj personal
ralix
Trimis: 14 Apr 2011, 03:07 PM

Utilizator
**

QUOTE (madu` @ 14 Apr 2011, 02:50 PM)

ms ralix dar este aiurea rau si alte culegeri speciale pt tehnica denatra exista? :-s si tu tot la tehnica dentara esti? sau vrei sa dai?

nu mai exista alte culegeri,doar una e...eu vreau sa dau la medicina generala,dar am prieteni care dau in buc la tehnica dentara si de la ei stiu
Mesaj personal
madu`
Trimis: 14 Apr 2011, 07:39 PM

Utilizator
**

QUOTE (ralix @ 14 Apr 2011, 03:07 PM)

nu mai exista alte culegeri,doar una e...eu vreau sa dau la medicina generala,dar am prieteni care dau in buc la tehnica dentara si de la ei stiu

ralix imi poti da sh mie un id cv al unuia dintre ei? sa ma lamuresc si eu cu tot t rog mult d tot
Mesaj personal
ralix
Trimis: 14 Apr 2011, 09:11 PM

Utilizator
**

QUOTE (madu` @ 14 Apr 2011, 07:39 PM)
QUOTE (ralix @ 14 Apr 2011, 03:07 PM)

ralix imi poti da sh mie un id cv al unuia dintre ei? sa ma lamuresc si eu cu tot t rog mult d tot

nu promit nimic,ii voi intreba daca sunt de acord...
Mesaj personal
azor91
Trimis: 14 Apr 2011, 11:56 PM

Utilizator
**

Cartile acestea cu grile sunt pentru fiecare materie?Adica exista o carte cu grilele de biologie,una cu grilele de chimie sau sunt amestecate toate?Grilele care pica la examen sunt din cartea asta sau sunt la prima vedere?
Mesaj personal
ralix
Trimis: 15 Apr 2011, 12:17 AM

Utilizator
**

QUOTE (azor91 @ 14 Apr 2011, 11:56 PM)
Cartile acestea cu grile sunt pentru fiecare materie?Adica exista o carte cu grilele de biologie,una cu grilele de chimie sau sunt amestecate toate?Grilele care pica la examen sunt din cartea asta sau sunt la prima vedere?

exista carti cu grile special pt chimie sau bio.vrei sa dai la tm sau la buc?
Mesaj personal
azor91
Trimis: 15 Apr 2011, 12:21 AM

Utilizator
**

La bucuresti.Oricum nu dau la medicina, dau la alta specializare, dar am citit pe aici ca sunt aceleasi carti.Are cineva cartile astea de vanzare, ca am inteles ca sunt cam scumpe.Merci de raspuns smile.gif
Mesaj personal
ralix
Trimis: 15 Apr 2011, 01:38 AM

Utilizator
**

QUOTE (azor91 @ 15 Apr 2011, 12:21 AM)
La bucuresti.Oricum nu dau la medicina, dau la alta specializare, dar am citit pe aici ca sunt aceleasi carti.Are cineva cartile astea de vanzare, ca am inteles ca sunt cam scumpe.Merci de raspuns smile.gif

sunt cam 45-50 lei.un prieten de al meu are carti de vanzare pt buc,k s-a hotarat sa dea in tg mures si vrea sa le vanda pe cele pt buc.
Mesaj personal
azor91
Trimis: 15 Apr 2011, 11:35 AM

Utilizator
**

Cu cat le vinde?
Mesaj personal
madu`
Trimis: 15 Apr 2011, 01:08 PM

Utilizator
**

QUOTE (ralix @ 15 Apr 2011, 01:38 AM)
QUOTE (azor91 @ 15 Apr 2011, 12:21 AM)

sunt cam 45-50 lei.un prieten de al meu are carti de vanzare pt buc,k s-a hotarat sa dea in tg mures si vrea sa le vanda pe cele pt buc.

cu ce specialitate medicina ? sau TD? si in legatura cu id`ul ralix nu voi vbi dct strict de TD si daca ii deranjeaza o sa-i sterg din lista dupa ce vbesc sad.gif t rog mult d tot sad.gif ca mai e putin pana la bac si vreau sa ma apuc d inv si pt admitre:((
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (148) « Primul ... 133 134 [135] 136 137 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved