Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (148) « Primul ... 135 136 [137] 138 139 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ADMITERE MEDICINA
nadDine
Trimis: 14 Jun 2011, 09:13 PM

Utilizator
**

Grup: Members

imi zice si mie cineva dak se dau intrebarile din culegerea de teste , la umf iasi ? ACELEASi ??? sau subiecte la prima vederee .plZzz
Mesaj personal
cosmina16
Trimis: 19 Jun 2011, 02:19 PM

Utilizator
**

In toamna trec in clasa a11a la un liceu cu profil stiinte ale naturii din galati si doresc mai departe sa urmez facultatea de medicina de la Universitatea Dunarea de Jos din Galati. As dori sa stiu din ce manuale se da examenul si la ce materii. Eu am manualul de a11a la biologie de la Corint si manualul de a10a la chimie de la Art. Sunt bune?

Am cautat pe site-ul facultatii si nu am gasit specializarile. As dori sa stiu din ce an se schimba specializarea si ce specializari are aceasta facultate.

Va rog help happy.gif confused24.gif
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 19 Jun 2011, 04:35 PM

Utilizator avansat

Cu informatii despre manuale nu am cum sa te ajut, dar du-te la facultate si sigur e afisata undeva tematica si lista manualelor.

In ceea ce priveste a doua intrebare...ce vrei sa stii, mai exact, la ce te referi cand spui specializari?

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
maddyx
Trimis: 20 Jun 2011, 03:21 PM

Începător
*

Buna!
Am si eu o intrebare pentru cei care dau admitere anul acesta la UMFT la medicina generala. La chimie, dupa ce carte/carti ati invatat?
Mesaj personal
cosmina16
Trimis: 22 Jun 2011, 10:10 PM

Utilizator
**

QUOTE (Lady Plastic @ 19 Jun 2011, 04:35 PM)
Cu informatii despre manuale nu am cum sa te ajut, dar du-te la facultate si sigur e afisata undeva tematica si lista manualelor.

In ceea ce priveste a doua intrebare...ce vrei sa stii, mai exact, la ce te referi cand spui specializari?

Nu ma prea pricep... Eu imi doresc foarte mult sa ajung medic estetician, prin specializari ma refer: oftalmolog, pediatru etc.
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 22 Jun 2011, 10:33 PM

Utilizator avansat

Asta ti-o alegi dupa terminarea celor 6 ani de medicina generala, cand faci un rezidentiat pe chirurgie plastica sau ce mai vrei tu acolo.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
Noesis
Trimis: 27 Jun 2011, 10:06 AM

Utilizator avansat

biggrin.gif Are cineva grilele de la biologie? Nu conteaza ce an. Nu reusesc sa dau de ele.

--------------------
Sava 11F (Almost 12F)
"Domne, nu suntem la uman. Suntem mate-info! Suntem inumani!"

"Uneori, ideile geniale ne frapeaza prin simplitatea lor." - Georgescu Dan

"Moartea este condiția sub care am fost născuți. Este victoria dură a speciei asupra individului determinat "

"This reality is just a fucked up dream." - (Papa Roach - Between Angels and Insects)
Mesaj personalYahoo
maddyx
Trimis: 27 Jun 2011, 04:12 PM

Începător
*

Noesis, de la ce facultate? Eu le am pe cele de la TM din 2009, daca vrei te pot ajuta cu ele
Mesaj personal
Noesis
Trimis: 27 Jun 2011, 10:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maddyx @ 27 Jun 2011, 04:12 PM)
Noesis, de la ce facultate? Eu le am pe cele de la TM din 2009, daca vrei te pot ajuta cu ele

De oriunde sunt bune. biggrin.gif Mersi.

--------------------
Sava 11F (Almost 12F)
"Domne, nu suntem la uman. Suntem mate-info! Suntem inumani!"

"Uneori, ideile geniale ne frapeaza prin simplitatea lor." - Georgescu Dan

"Moartea este condiția sub care am fost născuți. Este victoria dură a speciei asupra individului determinat "

"This reality is just a fucked up dream." - (Papa Roach - Between Angels and Insects)
Mesaj personalYahoo
cosmina16
Trimis: 28 Jun 2011, 10:00 PM

Utilizator
**

Daca ai aceste grile online, sau in calculator te rog mult trimite-mi-le si mie pe privat biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către cosmina16 la data 28 Jun 2011, 10:01 PM
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 29 Jun 2011, 05:59 PM

Utilizator
**

Buna! Ma numesc Neli si urmeaza ca anul viitor sa intru la MG Tg Mures.Am inceput sa invat in urma cu vreo 3 luni si am parcurs deja primele 4 capitole(celula si tesuturile, SN, analizatorii si glandele endocrine) din cartea Editura Didactica si Pedagogica R.A., Bucuresti- 1996. Tin sa va spun ca fac si meditatii, deoarece consider ca explicatiile si informatiile pe care le primesc din partea profesoarei au un rol important in pregatirea mea pt admitere, intrucit experienta dumneaei, cunostintele pe care le are in domeniul biologiei si in cel al pregatirii elevilor pt medicina isi spun cuvintul.
Vreti un sfat referitor la asimilarea materiei si la un mod eficient de invatare?Ei bine, invatati pe capitole.Eu asa am procedat si dupa fiecare capitol invatat, am facut testele din cartea de admitere de cel putin 5 ori.Fac tot timpul recapitulari, si nu las balta capitolele invatate.Am facut rost de un subiect de admitere din 2006 de la profa mea de medi si vreau sa va spun ca mi s-a parut foarte usor, intrucit, asa cum spuneam, am repetat de multe ori testele dupa fiecare capitol invatat si le-am recunoscut imediat. Va doresc spor la invatat si bafta celor care au luna viitoare admitere!! sign28.gif biggrin.gif
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 30 Jun 2011, 01:31 PM

Utilizator
**

Buna! Cei ce vor sustine luna viitoare examenul de admitere, cum va simtiti?Aveti emotii? Bafta la note cit mai mari si spor la invatat aspirantilor! smile.gif sign28.gif
Mesaj personal
cosmina16
Trimis: 30 Jun 2011, 03:49 PM

Utilizator
**

Câți ani ai? Treci clasa a 12-a?
Mesaj personal
cosmina16
Trimis: 30 Jun 2011, 05:52 PM

Utilizator
**

Dacă merg la facultatea de medicină din Galați din ce dau examen la admitere? Pe acest site scrie ca doar la biologie http://www.studentie.ro/admitere/admitere-...in-Galati-o1048

pe site-ul facultații nu am gasit nimic http://www.med.ugal.ro/

Va rog help rolleyes.gif !!!
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 30 Jun 2011, 07:35 PM

Utilizator
**

buna. din cite am vazut eu pe site, examenul de admitere va contine intrebati atit din biologie, cit si din chimie smile.gif te sfatuiesc sa suni la secretariatul Facultatii si sigur vei afla mai multe detalii de acolo asupra modului de sustinere a examenului.

Acest mesaj a fost modificat de către blue.sky la data 30 Jun 2011, 07:42 PM
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 30 Jun 2011, 07:46 PM

Utilizator
**

"Testele grilă recomandate în vederea obținerii deprinderii de a rezolva proba scrisă la Biologie si Chimie organica, pentru admiterea la Facultatea de Medicină si Farmacie a Universității Dunărea de Jos din Galați, sunt disponibile la secretariatul facultatii."
Asta scrie pe site in dreapta, la sectiunea "viitorii studenti" sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către blue.sky la data 30 Jun 2011, 07:46 PM
Mesaj personal
Cristyniku
Trimis: 30 Jun 2011, 08:35 PM

Utilizator avansat

stie cineva daca la medicina veterinara se intra cu examen de admitere sau cu dosar?

Acest mesaj a fost modificat de către Cristyniku la data 30 Jun 2011, 08:36 PM
Mesaj personal
cosmina16
Trimis: 30 Jun 2011, 08:38 PM

Utilizator
**

M-am lămurit... Chimie organică acolo scrie pentru cei de la farmacie. Am vorbit acum cu o fata care a intrat anul trecut si mi-a zis ca doar biologie se dă. Sper sa nu se schimbe in 2 ani biggrin.gif
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 30 Jun 2011, 09:17 PM

Utilizator
**

la med veterinara se intra cel mai probabil cu dosar wink.gif
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 30 Jun 2011, 09:17 PM

Utilizator
**

ok smile.gif bafta!
Mesaj personal
Cristyniku
Trimis: 30 Jun 2011, 09:23 PM

Utilizator avansat

merci.
Mesaj personal
punisher
Trimis: 1 Jul 2011, 04:09 PM

La prima intervenție

Ma poate ajuta cineva cu o carte de chimie pentru admitere medicina brasov
Mesaj personal
Parafraza
Trimis: 5 Jul 2011, 12:06 PM

La prima intervenție

Salut!

Sînt Maria, am absolvit liceul și nu prea știu ce și cum aș putea face pentru a mă înscrie la medicină în România.

Dacă mă puteți ajuta cumva...mă orientez mai mult spre Cluj sau București

Vă mulțumesc anticipat!
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 5 Jul 2011, 05:55 PM

Utilizator
**

Buna Maria. Spune-mi te rog, in primul rind daca te-ai pregatit in vreun fel pina in acest moment la cele doua materii necesare pt admiterea la UMF Cluj(anatomie si chimie)? Acesta este primul si cel mai important pas ce trebuie facut!
Mesaj personal
nadDine
Trimis: 5 Jul 2011, 08:48 PM

Utilizator
**

imi raspunde si mie cinevaaaa va roggg
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (148) « Primul ... 135 136 [137] 138 139 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved