Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (148) « Primul ... 143 144 [145] 146 147 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> ADMITERE MEDICINA
iakabkinga
Trimis: 5 Apr 2012, 04:11 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (winterkinder @ 4 Apr 2012, 06:29 PM)
QUOTE (corrazon @ 31 Mar 2012, 04:38 PM)
Buna seara!
Vreau sa dau la medicina cj dar m-am apucat de invatat tarziu de aceea sunt inca la pag 92 din bio si chimia ink nu am parcusr-o deloc,am terminat liceul ,deci am timp zi si noapte sa invat...crede-ti ca am timp pana la examen sa termin si sa-mi si iau ex?
Eu din cate am auzit nu e asa greu pe cum pare,iar chimi mi s-a spus ca e mai usoara ca bio.
Nu stiu cum se calculeaza la examen.am intrebat la decanul fac si mi-a zis ca e 50 la suta fiecare.
Am testele cu grila dar am vazut ca la intrebarile asociate sunt f multe din sistemul osos.
A-ti fost la simulare careva?crede-ti ca ajuta? b

Eu am dat anul trecut examenul de admitere in Cluj, insa subiectele la chimie mi s-au parut imposibile. E adevarat ca si eu am inceput cam tarziu sa invat, plus ca in liceu am facut filologie... Mi se pare ca trebuie multa pregatire, cel putin un an pt a putea intra la medicina acolo. Dar daca ai facut in liceu si ai dat si BAC-ul la chimie, cred ca nu iti va fi asa de greu.
Daca vrei pot sa-ti scanez foaia cu examenul de anul trecut smile.gif

[***]

[Nota moderatorului: Off-topic.]

Acest mesaj a fost modificat de către Székely Levente la data 6 Apr 2012, 08:46 AM
Mesaj personal
iakabkinga
Trimis: 5 Apr 2012, 04:17 PM

Utilizator
**

QUOTE (memorix @ 24 Mar 2012, 12:35 PM)
Buna ziua,as dori daca se poate,si este cineva pe aici,care a dat la "Iuliu Hatieganu" sa ma ajute si pe mine cu niste teste grila la chimie.Sunt disperat ca tot invat in invat la chimie dar nu stiu cu exactitate ce trebuie,ori eu am si mari goluri la chimie,mai cu seama ca la liceul pe care l-am frecventat din clasa a XI-a nu am mai studiat chimie.
Cunosc tematica,stiu ca examenul de admitere este pe 18 iulie 2012,si vreau pana atunci sa stiu ce sa parcurg,la anatomie nu sunt probleme,la chimie,nu pot spune acelasi lucru...Se poate? Este cineva amabil?
In momentul de fata sunt terminat,insa imi caut meditator si cu siguranta,voi incepe sa-mi astup golurile...pentru ca am capacitatea de a invata rapid,prind repede si logic

Multumesc anticipat ! ! !

Sal! poti cumpara cartea cu teste grila de la biblioteca universitatii...sau online smile.gif
Mesaj personal
winterkinder
  Trimis: 6 Apr 2012, 01:32 PM

Începător
*

iakabkinga, ti'am lasat un pm.

Am vazut ca pe site-ul facultatii de medicina din Sibiu scrie ca sectia de Tehnica Dentara are autorizatie provizorie. Stie cineva cum afecteaza acest lucru eventuala diploma pe care o primesti dupa absolvirea celor 3 ani de cursurii?

Acest mesaj a fost modificat de către winterkinder la data 6 Apr 2012, 01:36 PM
Mesaj personalYahoo
lummyt
Trimis: 6 Apr 2012, 07:29 PM

Începător
*

QUOTE (memorix @ 24 Mar 2012, 12:35 PM)
Buna ziua,as dori daca se poate,si este cineva pe aici,care a dat la "Iuliu Hatieganu" sa ma ajute si pe mine cu niste teste grila la chimie.Sunt disperat ca tot invat in invat la chimie dar nu stiu cu exactitate ce trebuie,ori eu am si mari goluri la chimie,mai cu seama ca la liceul pe care l-am frecventat din clasa a XI-a nu am mai studiat chimie.
Cunosc tematica,stiu ca examenul de admitere este pe 18 iulie 2012,si vreau pana atunci sa stiu ce sa parcurg,la anatomie nu sunt probleme,la chimie,nu pot spune acelasi lucru...Se poate? Este cineva amabil?
In momentul de fata sunt terminat,insa imi caut meditator si cu siguranta,voi incepe sa-mi astup golurile...pentru ca am capacitatea de a invata rapid,prind repede si logic

Multumesc anticipat ! ! !

Ti-am trimis un mesaj privat.Spor la invatat!
Mesaj personal
pishica_mik
Trimis: 18 Apr 2012, 11:42 PM

Utilizator avansat

Buna seara!

Nu stiu daca sunt singura careia nu i se incarca site-ul UMF-ului (Carol Davila), dar tot caut de cateva ore niste raspunsuri si nu reusesc sa le elucidez.

Asadar, imi poate spune si mie cineva:

1. programa de la fizica, pentru 2012? Am inteles ca s-au produs anumite modificari fata de anii anteriori.

2. Cate locuri sunt la cu taxa si cam cu ce medii s-a intrat in anii trecuti

3. Cat este taxa stabilita pentru 2012-2013

4. Ce acte trebuie sa depun daca sunt deja inscrisa la o alta facultate ale carei cursuri de zi le frecventez (respectiv Medicina Veterinara) si in consecinta am diploma de bac depusa acolo in original si nu cred ca o pot retrage pentru a realiza o copie legalizata dupa aceasta. Exista vreun act inlocuitor?

Multumesc frumos! sign28.gif

--------------------
Dragostea este comoara sufletului, literatura este a minții.
Voi toți râdeți de mine că sunt diferită, eu râd de voi că sunteți toți la fel...
Absolventă a C.N. "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, Studentă la Facultatea de Medicină Veterinară, USAMV Cluj Napoca.
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiMSN
winterkinder
  Trimis: 19 Apr 2012, 03:13 PM

Începător
*

QUOTE (pishica_mik @ 18 Apr 2012, 11:42 PM)
Buna seara!

Nu stiu daca sunt singura careia nu i se incarca site-ul UMF-ului (Carol Davila), dar tot caut de cateva ore niste raspunsuri si nu reusesc sa le elucidez.

Asadar, imi poate spune si mie cineva:

1. programa de la fizica, pentru 2012? Am inteles ca s-au produs anumite modificari fata de anii anteriori.

2. Cate locuri sunt la cu taxa si cam cu ce medii s-a intrat in anii trecuti

3. Cat este taxa stabilita pentru 2012-2013

4. Ce acte trebuie sa depun daca sunt deja inscrisa la o alta facultate ale carei cursuri de zi le frecventez (respectiv Medicina Veterinara) si in consecinta am diploma de bac depusa acolo in original si nu cred ca o pot retrage pentru a realiza o copie legalizata dupa aceasta. Exista vreun act inlocuitor?

Multumesc frumos! sign28.gif

In legatura cu diploma, te sfatuiesc sa mergi la secretariatul Facultatii pe care o frecventezi si sa ii rogi sa iti dea un certificat care atesta ca Dimploma ta de BAC este depusa la ei.
Aceasta adeverinta va inlocui diploma ta, pana in momentul in care va trebui sa confirmi locul ocupat in urma admiterii la noua facultate si sa prezinti actele in original.
Mesaj personalYahoo
Juliee
Trimis: 19 Apr 2012, 08:07 PM

Utilizator
**

Cum a fost examenul de anul trecut la iasi?
Vreau sa dau anul asta , stiu daca termin filo imi vine greu dar vreau sa incerc.Am inceput de ceva timp cartea de bio sa o invat(si de pe net) insa mi-e putin greu la sist nervos.
Sugestii de invatare?

Vreau medicina dentara

SI la iasi cam cate intrebari sunt la prima vedere?

Acest mesaj a fost modificat de către Juliee la data 19 Apr 2012, 08:16 PM
Mesaj personal
pishica_mik
Trimis: 20 Apr 2012, 11:27 PM

Utilizator avansat

Pana la urma in ce data se va da examenul de admitere la MG Bucuresti (Davila)?

Acest mesaj a fost modificat de către pishica_mik la data 20 Apr 2012, 11:27 PM

--------------------
Voi toți râdeți de mine că sunt diferită, eu râd de voi că sunteți toți la fel...
Absolventă a C.N. "Mircea cel Bătrân" Râmnicu Vâlcea, Studentă la Facultatea de Medicină Veterinară, USAMV Cluj Napoca.
Juliee
Trimis: 20 Apr 2012, 11:27 PM

Utilizator
**

25iul

Acest mesaj a fost modificat de către Juliee la data 20 Apr 2012, 11:29 PM
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 22 Apr 2012, 01:09 PM

Utilizator
**

Juliee,daca vrei sa stii mai multe detalii despre admiterea l UMF Iasi, ar fi bine sa suni putin la secretariat si sa intrebi daca vor fi intrebari la prima vedere si daca s-a schimbat cartea de teste(eu asa am auzit,ca s-a schimbat).E mare zapaceala cu admiterea asta acum,in urma deciziilor din Guvern.La UMF Tg Mures, spre exemplu, incepand cu acest an, examenul de admitere va cuprinde 25 de intrebari la prima vedere.Apropo,v-ati inscris la simulare?Eu mi-am facut inscrierea,particip mai mult ca sa vad cum sunt intrebarile la prima vedere si cam la ce nivel sunt cu materia.Spor la invatat! love28.gif
Mesaj personal
dany_3ll3
Trimis: 22 Apr 2012, 04:41 PM

Începător
*

buna!
vreau sa dau si eu la scoala sanitara postliceala carol davila din bucuresti, iar examenul de admitere consta intr-un test grila - noțiuni despre educația pentru sănătate, respectiv noțiuni elementare de igiena si patologie, ma poate ajuta cineva cu un model de test sau un site cu teste asemanatoare?[B][U]?
va multumesc!
Mesaj personal
boca.simona@yahoo.com
Trimis: 23 Apr 2012, 05:12 PM

La prima intervenție

Am o intrebare in legatura cu Facultatea de Medicina de la Brasov. Se poate da admitere si la medicina generala si la asistenta medicala generala? In functie de rezultat as vrea sa aleg la care din aceste doua sectii voi merge. Concursul de admitere nu este in aceeasi zi.
Mesaj personal
Ade1993
Trimis: 24 Apr 2012, 05:47 PM

Utilizator
**

Buna! Este cineva de aici student/a la Medicina in Timisoara? M-ar interesa sa discutam despre facultate, in general smile.gif

--------------------
UMF "Victor Babeș" Timișoara
Facultatea de Medicină Dentară - anul I

Liceul "Grigore Moisil" Timișoara - promoția 2013

"May the space where I am now and where I want to be inspire me."
Mesaj personal
Rck
Trimis: 24 Apr 2012, 05:52 PM

Utilizator avansat

Medicina Dentara.
PM cu adresa ta de mail smile.gif

--------------------
So much hate for the ones we love?
Tell me, we both matter, don't we?

user posted image

Studenta la UMF Victor Babes Timisoara Medicina Dentara , anul III
Blog. No big deal
Mesaj personalYahoo
Ade1993
Trimis: 24 Apr 2012, 07:43 PM

Utilizator
**

PM sent, mersi frumos! biggrin.gif E cineva la Medicina Generala in Timisoara?

--------------------
UMF "Victor Babeș" Timișoara
Facultatea de Medicină Dentară - anul I

Liceul "Grigore Moisil" Timișoara - promoția 2013

"May the space where I am now and where I want to be inspire me."
Mesaj personal
blue.sky
Trimis: 25 Apr 2012, 11:06 AM

Utilizator
**

Buna. smile.gif smile.gif
Stie cineva daca cele 25 de intrebari la prima vedere ce se vor da la UMF Tg Mures vor fi si din capitolul "Igiena si patologie"?
Mesaj personal
pishica_mik
Trimis: 25 Apr 2012, 07:34 PM

Utilizator avansat

La Bucuresti sunt toate intrebarile noi, sau vor mai fi si din cele din brosura?

--------------------
mada930
Trimis: 26 Apr 2012, 03:24 PM

Începător
*

La Timisoara, MG, da cineva de pe aici?
Mesaj personal
ada77
Trimis: 26 Apr 2012, 07:28 PM

Utilizator
**

In legatura cu admiterea la MG Constanta: stie cineva metodologia admiterii si data examenului?
Vreau sa stiu daca se introduce examen la chimie sau ramane doar biologia.
Multumesc!
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 26 Apr 2012, 11:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pishica_mik @ 25 Apr 2012, 07:34 PM)
La Bucuresti sunt toate intrebarile noi, sau vor mai fi si din cele din brosura?

Toate noi.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
pishica_mik
Trimis: 27 Apr 2012, 09:35 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Lady Plastic @ 26 Apr 2012, 10:47 PM)
QUOTE (pishica_mik @ 25 Apr 2012, 07:34 PM)

Toate noi.

Super, merci! sign28.gif

--------------------
Socrates23
Trimis: 28 Apr 2012, 01:35 PM

Utilizator
**

QUOTE (Ade1993 @ 24 Apr 2012, 07:43 PM)
PM sent, mersi frumos! biggrin.gif E cineva la Medicina Generala in Timisoara?

Eu.
Mesaj personal
pishica_mik
Trimis: 29 Apr 2012, 10:26 PM

Utilizator avansat

Stie cineva la Bucuresti la admitere, la fizica, cam cate probleme (aplicatii) se dau la examen? De asemenea, se dau din toate capitolele numar egal sau pot fi mai multe dintr-un capitol si mai putine din altul?

Merci animal06.gif

--------------------
Lady Plastic
Trimis: 29 Apr 2012, 10:54 PM

Utilizator avansat

Probleme unde efectiv vei avea cifre si de aplicat ceva formula sunt putine, 5-6 maxim, si nu-s grele.

Treaba cu capitolele e relativa, depinde de persoana care face subiectele, nu scrie nicaieri ca trebuie sa fie in proportii egale.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
Juliee
Trimis: 29 Apr 2012, 10:57 PM

Utilizator
**

QUOTE (blue.sky @ 22 Apr 2012, 01:09 PM)
Juliee,daca vrei sa stii mai multe detalii despre admiterea l UMF Iasi, ar fi bine sa suni putin la secretariat si sa intrebi daca vor fi intrebari la prima vedere si daca s-a schimbat cartea de teste(eu asa am auzit,ca s-a schimbat).E mare zapaceala cu admiterea asta acum,in urma deciziilor din Guvern.La UMF Tg Mures, spre exemplu, incepand cu acest an, examenul de admitere va cuprinde 25 de intrebari la prima vedere.Apropo,v-ati inscris la simulare?Eu mi-am facut inscrierea,particip mai mult ca sa vad cum sunt intrebarile la prima vedere si cam la ce nivel sunt cu materia.Spor la invatat! love28.gif

Pai am mai auzit de la o studenta ca cica vor sa bage chimia si etc.Ma gandesc ca nu prea au cum ca pe site e pus un document in care spune ca am de ales itnre bio SAU chimie si ca se ia 75%nota teza , 25%bac.

Am luat cartea de teste doar pentru biologie.Of sad.gif daca nu intru anu asta la anul nu mai am sanse si nici nu incerc..mai ales daca se baga chimia.
Tu unde dai admitere?

Cele care sunt la MG/MD-cum vi s-a parut biochimia?asta am auzit ca e cea mai grea atunci cand nu ai facut SN(studenta care mi-a zis numai facuse chimie din generala)

Acest mesaj a fost modificat de către Juliee la data 29 Apr 2012, 10:59 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (148) « Primul ... 143 144 [145] 146 147 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved