Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> de unde luam informatii?, elevii nu au de unde lua informatiile, chiar daca paote vor...
laurix_89
  Trimis: 2 Apr 2005, 10:42 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Hello. Eu sunt o eleva de liceu si am inceput subiectul asta pentru ca mi se pare de-a dreptul ridicol ce se intampla. Si nu numai in Romania se intampla asta, din pacate. Dar in alte tari macar gasesti mai multe informatii. Am fost la RIUF si am ajuns la concluzia ca singurele lucruri cu adevarat folositoare erau seminariile. Standurile au fost aproape inutile. Peste tot iti dadeau adresa de internet si te rugau sa cauti acolo si, eventual, iti mai dadeau si cate o brosura. Ce rost avea atunci sa mai mergem, daca tot nu te puteau sfatui ei? da, te ajutau daca aveai vreo problema personala, dar foarte putini au fost cei cu adevarat dispusi sa iti explice totul.

Cine se astepta de exemplu de la Harvard sa nu se ridice la nivelul asteptarilor? Eu ma asteptam de la Harvard sa fie...gloriosi. In schimb au fost chiar un pic deplasati. O sa zic ce mi s-a intamplat mie (fac asta un paragraf separat k sa se poata sari peste el). Eu intentionez sa studiez dreptul. Asa ca m-am dus la Harvard si l-am intrebat pe tipul de acolo care e cea mai buna facultate de drept? (de la ce universitate). El mi-a daruit o gluma electorala si a inceput sa ma ia peste picior, ca nu-mi trebuie dreptul american in Romania. Eu nu inteleg ce il interesa pe el asta. Eu cred ca ar fi trebuit sa imi dea raspunsul obiectiv la intrebare, cum le-a dat si altora si nu sa ma ia cu dadaceli. Intr-adevar, multi m-au luat peste picior pentru cat de mica sunt (sunt cls. 9), dar mi s-a parut total ilogic ceea ce a facut el. Sa fim seriosi, pentru ce isi imagina el ca il intrebam? Il intrebam ca sa stiu raspunsul exact, nu o filozofare care oricum nu ma interesa. Daca am nevoie de alte sfaturi intreb sau ma duc la un alumni, dar n-am nevoie sa faca el supozitii si sa ma ia peste picior. Si chiar nu inteleg asta: ei ma iau peste picior si zic ca sunt prea mica pentru asta, dar totusi ne incurajeaza sa incepem cat mai devreme. Manaila a inceput in cls. 9 si pe el toti il admira. Daca tipul ala credea k eu m-am hotarat sa dau la drept in america fara sa ma gandesc la consecinte si la motive trebuie k era picat in cap. Sincer!

Deci, scopul mesajului meu e sa trezesc niste semne de intrebare... Poate sunt eu proasta intr-adevar si nu stiu cum sa caut pe Google. E foarte probabil. Dar de ce nu are macar unibuc.ro o lista cu linkuri de unde sa luam informatii? Cred ca lipsa de informatii este o mare problema in sistemul romanesc... Daca crede cineva ca poate sa ma/ne ajute cumva, cu orice informatie sau ajutor (prin relatii, orice, este binevenit). Intrebarea mea personala este de unde as putea sa iau informatii despre drept? (tipurile de drept, facultatile de drept, ce se cere, recomandari, orice). Carti despre asta nu am gasit. Thanx!

Mesaj personalYahoo
Székely Levente
Trimis: 2 Apr 2005, 11:13 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Buna!

Mai intai: nu cred ca se poate spune despre o facultate oarecare ca ar fi "cea mai buna" (pe tine te citez) dintre toate. Asta pentru ca fiecare isi are avantajele si dezavantajele sale relative. In plus nu exista un set de criterii obiective dupa care ar fi posibila o clasificare. Asadar, "un raspuns exact" in cazul de fata nu exista.

In al doilea rand: Informatii sunt foarte multe. Mai ales pe Internet. Dar trebuie sa stii sa le si cauti, sa le obtii. Intr-adevar la noi institutiile (publice) au inca foarte multe de invatat si imbunatatit ceea ce priveste acordarea de informatii, sau mai bine spus: informarea. E evident. Dar ceea ce ti-ai dori tu aici mi-ar lua cativa anisori sa le scriu. smile.gif Precizeaza ce ramura a dreptului te intereseaza. Public, privat? National sau international? Daca national, al carei tari? Constitutional, civil, penal, comercial, al muncii, financiar, fiscal ... ? Ce anume? Facultati de unde? Din Romania? Din Statele Unite?

Mai gandeste-te, mai scrie.

Numai bine!

P.S. Ca fapt divers (desi, poate stii): un an la Harvard Law School te costa 33 000 USD <-- doar taxa de scolarizare.
Mesaj personalTrimite email
sprite
Trimis: 3 Apr 2005, 09:26 AM

Utilizator
**

Grup: Members

"Intrebarea mea personala este de unde as putea sa iau informatii despre drept? (tipurile de drept, facultatile de drept, ce se cere, recomandari, orice)."
artzy, asta e, in clasa a9a de multe ori nu poti spune decat la modul general ca te interseaza dreptul(sau programarea, etc). daca nu ai pe cineva apropiat ca sa lucreze in domeniu esti...pierdut in spatiu. cel putin eu stiu ca asa am fost...cred ca asta cerea si laurix, si de asta au nevoie majoritatea elevilor de liceu care incearca sa se decida aspura facultatii, o vedere generala asupra disciplinei care ii intereseaza. peste tot gasesti sau opinii foarte subiective, sau explicatii savante sau... esti luat peste picior cum i s-a intamplat si ei. eu cred ca majoritatea dintre noi nu-si aleg in cunostinta de cauza facultatea... asta e, trebuie sa cunosti persoanele potrivite ca sa te informeze, pt ca in romania chiar si majoritatea scolilor isi fac site ca sa puna poze cu fatada pe el... si daca te bucuri ca gasesti niste informatii ce par utile, vezi apoi ca site-ul nu e actualizat de 3 ani... avem nevoie de un punct de plecare... daca as avea timp si cunostintele necesare, mi-ar placea sa ma apuc sa fac un portal general al facultatior din romania, foarte diferit de cele care exista deja si care iti dau invariabil numai liknkuri la respectivele site-uri neactualizate din vremea dacilor. dar bineinteles ca astea sunt povesti, singura evident ca nu pot... laurix, iti urez succes!
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 3 Apr 2005, 01:45 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Ca punct de plecare ti-as sugera sa dai un clic AICI. Este pagina ce cuprinde domeniile juridice de pe portalul DSCLEX. Ar fi bine sa te uiti pe intregul portal. Este foarte util si destul de clar structurat.

Daca mai ai nevoie de altceva, sa mai scrii.

Numai bine!
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved