Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Concediu odihna, Numar zile concediu
profesoara_paun
Trimis: 6 Jun 2005, 09:13 AM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua,
Doresc sa stiu care este numarul de zile de concediu de odihna la care are dreptul un profesor.In contractul colectiv de munca se spune ca avem dreptul la 62 de zile lucratoare sau 78 de zile calendaristice.Doresc sa stiu daca in cele 62 de zile lucratoare se includ si zilele se sambata.As dori sa stiu si care este diferenta dintre articolul din Statut :
"Art. 103. Cadrele didactice beneficiaza de dreptul la concediu astfel:
a) concediul anual cu plata, în perioada vacantelor scolare, respectiv universitare, cu o durata de cel putin 62 de zile, exclusiv duminicile si sarbatorile legale", unde nu se mentioneaza ziua de sambata si cel din Contractul Colectiv de Munca:
"Art.28 (1) Salariații au dreptul, între 2 zile de muncă, la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) În fiecare săptămână, salariații au dreptul la 2 zile consecutive de repaus, de regulă, sâmbăta și duminica"

(4) Sunt zile nelucrătoare :
- zilele de repaus săptămânal ;
- 1 și 2 ianuarie;
- prima și a doua zi de Paști;
- 1 Mai;
- 1 Decembrie;
- 25 și 26 decembrie
"Art.29 (3) Cadrele didactice beneficiază de un concediu de odihnă de cel puțin 62 de zile lucrătoare, respectiv 78 de zile calendaristice"

Va multumesc
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 6 Jun 2005, 12:41 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Vedeti mesajul
Concediu....cat?

Sarbatorile legale sunt stabilite in Codul Muncii (L53/2003), art. 134

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved