Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (553) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Pareri despre Academia de Politie, Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti
cycloneclau
  Trimis: 7 Jun 2005, 05:23 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Nu am gasit nicaieri sa se vorbeasca despre Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti.

V-as ruga sa scrieti parerile voastre despre aceasta institutie, mai ales pareri de la
persoane care au incercat sa intre sau chiar persoane care sunt la academie.

Acest mesaj a fost modificat de către Székely Levente la data 26 Aug 2009, 10:08 PM
Mesaj personal
cycloneclau
Trimis: 7 Jun 2005, 05:33 PM

Utilizator
**

Colegi de clasa si multe altii care sunt in clasa a XII-a mi-au zis numai rele si in mare parte lucruri de-a dreptul fabuloase despre academie. Chestia ca se intra numai pe baza de pile, spaga etc.

Oricum la noi in tara nu stiu unde admiterea este 100% corecta la vreo facultate.
Nu inteleg de unde vine conceptia gresita despre politie? Toti cand aud de politie isi imagineaza tipii care se plimba noaptea pe strada sau prin parc si verifica buletinele trecatorilor sau cei care opresc masinile pt controale si amenzi.

Eu cred ca este un viitor mult mai sigur, impreuna cu institutiile puse la dispozitie de Ministerul Apararii Nationale, decat oricare alta facultate.

La urma urmei ce facultati mai pun la dispozitie locuri de munca asigurate dupa absolvire? Ce au pe deasupra si salarii destul de marisoare?
Mesaj personal
Gigel Militaru
Trimis: 7 Jun 2005, 06:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cycloneclau @ 7 Jun 2005, 06:23 PM)
Nu am gasit nicaieri sa se vorbeasca despre Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti.

pai le e teama sa nu fie saltati! smile.gif

Ce stiu de prin presa: se intra cu medie foarte mare (peste 9,60 media ultimului admis), e in Banesa si recent a facut si sectie de fete la "academie" (termenul este gresit si eronat folosit: dar fiind vorba de politie il acceptam).
Mesaj personal
cycloneclau
Trimis: 7 Jun 2005, 06:51 PM

Utilizator
**

Mediile de anul trecut care au fost publicate pe site-ul oficial www.academiadepolitie.ro, facultatea de drept nu sunt chiar asa de mari. Ultimul admis a avut o medie de 7,93, daca tin bine minte, la cea mai ceruta sectie, arma politie. confused06.gif
Mesaj personal
sandakro
Trimis: 5 Aug 2005, 01:40 PM

Utilizator
**

Facultatea de politie e o facultate a spagii grosolane in Romania.
Daca te poti angaja la o asemenea grosolanie, fa-o....daca nu, stai in banca ta...
Nici io nu am crezut ce auzeam in diverse medii. Insa anul acesta mi-am dat seama ca ce auzisem era de fapt o certitudine a ceea ce am scris mai sus.
Imi pare rau. Sincer am crezut, si culmea, sper in continuare, ca se va schimba ceva in Romania. Si mai ales la un asemenea tip de facultate. Totusi, politia ramane politie. E singurul tau sprijin in caz de nedreptate.
Insa admiterea la politie nu e deloc corecta si transparenta.

Mesaj personal
cycloneclau
Trimis: 5 Aug 2005, 02:17 PM

Utilizator
**

ai dat saptamana asta admiterea?
Mesaj personal
sandakro
Trimis: 5 Aug 2005, 02:41 PM

Utilizator
**

Nu io. O cunostinta.
Mesaj personal
cycloneclau
Trimis: 5 Aug 2005, 02:45 PM

Utilizator
**

normal ca se intra si pe spaga. eu astazi am ajuns acasa de la admitere.
dar pot sa spun ca daca inveti si iei nota mare nu poate nimeni sa te pice.
eu sunt olimpic national la germana si mi-au spus ca nu mai dau probele scrise.
cu trei zile inainte de probe scrise s-au razgandit si m-au bagat si pe mine acolo.
si total nepregatit am obtinut media 7,26. Daca ma pun pe invatat nici nu-mi fac probleme ca nu intru.

Am vazut cum s-au facut destule miscari. Candidati care au picat grandios la probele sportive i-am intalnit, foarte surprins, la examenele scrise. Asta e. Fiecare cu norocul si cu pilele lui. happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către cycloneclau la data 5 Aug 2005, 02:46 PM
Mesaj personal
sandakro
Trimis: 5 Aug 2005, 03:46 PM

Utilizator
**

sa inteleg ca ai dat la care facultate???????
Mesaj personal
cycloneclau
Trimis: 5 Aug 2005, 05:54 PM

Utilizator
**

am intrat la ASE, Relatii Economice Internationale, la buget cu ajutorul premiului obtinut la olimpiada de germana.

Dar voi invata pana la anu' si incerc sa ma duc la Academie.
Mesaj personal
sandakro
Trimis: 10 Aug 2005, 04:34 PM

Utilizator
**

Mult succes....!

Mesaj personal
doza
Trimis: 26 Aug 2005, 09:09 AM

Utilizator activ

Eu cred ca aproape inrealizabila admitere la Academie este doar un mit. Uitati-va la mediile din anii trecuti s-a intrat cu 7.80... la ce alta facultate de prestigiu gen ASE se mai intra cu note din astea?
Intr-adevar se mai fac si smecherii dar din ce in ce mai putine mai ales dupa ultimele scandaluri (pur si simplu tasteaza "mita academie" pe google.ro) In legatura cu proba sportiva... baremele sunt un pic exagerate, te duci acolo sa-ti creezi conditie nu te duci direct Superman, mai ales cu toate examenele pe care le ai (BAC, alte facultati) nu ai timp deloc sa te antrenezi.

Pt tipul olimpic, in reguli zice clar ca tu ai dreptul sa fii admis fara sa dai examen, cum ti-au motivat ei schimbarea??

Ma pregatesc si eu anul asta si sper sa ne vedem acolo.

Daca intri la o politie te poti transfera la politia de frontiera?

Am auzit ca primul an este de-a dreptul insuportabil... stie cineva ceva?

--------------------
"There are those who said this day would never come. What are they to say now?"
Mesaj personal
cycloneclau
Trimis: 27 Aug 2005, 09:13 AM

Utilizator
**

Imi pare bine ca a gasit cineva thread-ul asta.
Doza, aici pot sa ma intrebi ce vrei tu legat de academie ca iti raspund cu placere, avand in vedere ca am fost acolo anu' asta.

Si sa-ti raspund la prima intrebare: ultima data cand iti poti schimba optiunea este la academie, in primele zile dupa inscriere.

Anul acesta, inscrierea a inceput sambata si pana luni inclusiv puteai sa-ti schimbi optiunea, adica sa te muti de la politie la politie de frontiere sau la jandarmi sau cum vrei tu. Dar odata intrat la o specializare, "arma", nu mai ai dreptul sa te transferi.

Si in legatura cu probele sportive io cred ca nu prea ai dreptate. Ai vazut baremele de anu' asta? In ordinea asta le si dai acolo:

Alergare 50m 7,4 sec., Flotari 20 in 30 sec., Saritura in lungime 2,10 m, Rezistenta 1000m 3,48 min.

Baremul este de-a dreptul de ras. Daca tie ti se pare greu atunci esti un tip foarte "nesportiv". Nu stiu cine ti-a zis ca trebe sa inveti ca sa iei nota mare in bac? Mai ales daca vrei sa mergi la academie. Acum fara sa mint, eu n-am invatat pt bac aproape nimic, cu trei zile inainte de oral romana am apucat sa citesc o carte de comentarii pana la 2/3 si apoi mi-am zis ca nu mai are rost. Si uite notele mele:
Oral - romana 10, germana (bineinteles fiind olimpic) 10
Scris - romana 9,3 ( nota asta m-a surprins cel mai mult, dar a fost si usor), mate 7,5 (chiar nu m-am pregatit la mate, si cu putin ajutor din sala de examen smile.gif ), info 9,65, sport 9 (am fost mut in noaptea dinainte de sport si chiar nu m-am simtit prea bine stand in soare toata ziua).
Per total media de bac: 9,24. Mie nu mi-a trebuit mai mult. Chiar am fost foarte multumit avand in vedere si cantitatea de munca pe care am depus-o ca sa iau nota asta. Adica tinde spre zero.

Sfaturile mele cu invatatul: in primul rand sa inveti tongue.gif, apoi sa inveti din timp, adica incepand linistit de pe acum ca o sa-ti fie mai usor; la istorie ai cele mai mari sanse sa iei nota maxima pt ca e foarte simplu, cel putin ce s-a dat anul acesta si anul trecut; la romana in schimb se dau multe SF-uri, care daca vrei sa le faci, adica nota peste 6 si ceva, trebe sa iei meditatii serioase si sa faci multe exercitii; iar la limba straina, nu stiu care o dai tu, depinde de cat crezi tu ca stii.

Doua note mari peste noua si una mai mica, spre 7 sa zicem, iti ajung aproape sa intri la arma politie, cea mai cautata.

Eu mi-am schimbat intre timp parerea si nu am sa mai dau admiterea si la anu' deoarece m-am gandit mai bine si mi-am zis ca as irosi o ocazie daca renunt la REI la ASE. La academie pot sa ma duc pana la 25 de ani si io termin ASE-ul la 22. In plus am mult mai multe sanse sa-mi gasesc un loc de munca mai profitabil in politie avand si diploma de licenta.

Numai bine tie Doza si tuturor!
Mesaj personal
cycloneclau
Trimis: 27 Aug 2005, 09:20 AM

Utilizator
**

Si mediile de admitere anul acesta de la academie au fost urmatoare: (la baieti)

politie - 8,46, politie de frontierea - 7,73, jandarmi - 7,80, penitenciare - 6,53

Aceste rezultate le poti gasi si pe site-ul oficial www.academiadepolitie.ro,
mai precis http://www.academiadepolitie.ro/Facdr/Invatamant/Admitere2005/admitere.htm

Cam atat deocamdata!
Mesaj personal
Vasile de la spalatorie
Trimis: 27 Aug 2005, 12:25 PM

Utilizator avansat

penitenciare - 6,53

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

--------------------
Urmez cursurile masterului Eficienta energetica a instalatiilor din cladiri - Facultatea de Instalatii
Absolvent al Facultatii de Instalatii, specializarea Instalatii pentru constructii
Mesaj personalYahoo
doza
Trimis: 27 Aug 2005, 02:24 PM

Utilizator activ

mersi de raspuns!

ai dreptate cu probele sportive, ma alintam si eu un pic. totusi imi este frica la rezistenta.

stiu cum e cu bac-ul, stim toti, faceam un pic pe mama dolores tongue.gif

n-ai idee cat inseamna sa vad pe cineva vorbind asa, de genul daca inveti iei! cu care am mai vorbit eu toti: vai frate nu da ca se dau subiecte de olimpiada, etc. etc.

deci dupa tine tu zici ca gramatica ridica cele mai mari probleme nu?

o sa dau la engleza examen.

de ce este cea mai cauta arma politie? activitate mai interesanta? salarii mai mari? eu inclinam spre politia de frontiera...

stii cumva ce conditii de cazare sunt?

esti liber in week-end?

dupa 10 ani poti sa practici ca jurist?

thx

--------------------
Mesaj personal
cycloneclau
Trimis: 27 Aug 2005, 03:45 PM

Utilizator
**

Mie gramatica mi se pare cel mai greu examen deoarece nu se poate pur si simplu toci. Si subiectele care se dau sunt foarte urate. In schimb la istorie se poate invata. Iar la limba straina nu pot sa-ti spun cat de greu e deoarece eu am dat germana. Dar pot sa te uiti pe subiectul de anu asta ca sa vezi un exemplu.

La politie se intra cu cele mai mari medii deoarece se stie ca e un post mai longeviv. Nu stiu daca ai auzit pe la stiri ca functia de sef de vama s-a scos la concurs si pot participa doar pesoane care au anumite studii si nu au legatura cu politia. Asta pt a controla mai bine coruptia.

Eu personal nu te-as sfatui sa dai acolo deoarece cu granita se cam duce treaba dupa ce intram in uniune. In schimb sa prinzi un post pe un aeroport e cel mai bun lucru la politia de frontiera. Dar daca vei crede ca nu poti sa iei note destul de mari atunci ai mai multe sanse la frontiera.

La academie s-au inscris in total aprox. 2000 de baieti. Dupa probele eliminatorii (la medical cred ca au picat maxim 10 pt ca e foarte lejer, in schimb la sportive au picat multi. Nu credeam ca exista vreun baiat care la 19-20 de ani sa nu poata sa faca 20 de flotari huh.gif ) au mai ramas vreo 1500 parca. Si multi cand au auzit la inscriere in prima zi ca sunt 12/loc la politie au mers si s-au inscris la frontiera ajungandu-se la un raport de 7/loc - politie , 4/loc. - frontiera. Asta ca sa ai niste cifre concrete in fata.

Conditiile de cazare sunt extraordinare. Si pe site exista niste poze http://www.academiadepolitie.ro/Structura/particularitati.htm si acolo sunt toate detaliile, iar pozele sunt reale. Chiar asa arata.

In weekend, din cate am auzit, esti liber daca nu ai ceva misiuni speciale. Iar in timpul saptamanii se iese dupa ore, care tin de la 8-14, pe baza de bilet de voie dar nu pana tarziu seara.

Avand in vedere ca tu termini facultatea de drept, vei avea licenta de jurist si normal ca vei putea practica aceasta meserie. Dar dupa zece ani deja vei avea locul tau in politie, gradu' de inspector principal poate si nu-ti va mai trebui sa iesi din politie. Parerea mea.

Si nu-ti recomand sa asculti persoane care n-au fost sa dea admiterea la academie. Multi, desi nu stiu de unde, au auzit ca la politie se intra numai pe blat sau ca subiectele, cum ai zis tu, sunt foarte grele. Pana si fosta mea profa de istorie mi-a zis asa, dar dupa ce i-am aratat subiectele de anul trecut a vazut si ea ca nu e chiar atat de imposibila treaba.

Si multi au impresia ca daca te duci la academie vei fi "gaianu' ala care face patrula noaptea" sau "cel care dirijeaza circulatia". Lasa-i pe oamenii astia sa spuna ce cred ei si nu-i baga in seama. Deoarece daca esti admis atunci ti se vor deschide o gramada de usi si vei fi un om cu un viitor rezolvat. Si acest viitor e unu' feeric, precum poeziile lui Eminescu tongue.gif. Dar sa lasam literatura ca nu mi-a placut niciodata. Si ii multumesc lui Dumnezeu ca am scapat de ea !

You're welcome!

Mesaj personal
doza
Trimis: 27 Aug 2005, 10:29 PM

Utilizator activ

thx! iti scriu maine ca acum sunt prea obosit! oricum nu sunt de acord cu ce ai spsu despre politia de frontiera! confused06.gif

--------------------
Mesaj personal
Balthasar
Trimis: 28 Aug 2005, 11:17 PM

Utilizator avansat

Ma bag si eu in discutie.Vad ca s-a abordat problema examenului propriu-zis dar pana acolo nu s-a precizat nimic de una dintre probele eliminatorii, examinarea psihologica.Eu la asta ma gandesc,mi s-ar acri ca dupa 2 ani de zile in care sa citesc la istorie si romana sa nu ajung la examen.Nu de alta dar un coleg de sala a picat psihologicul si saracu' a tocit tot anul pt admitere, mi-au cazut plombele cand am auzit, m-a pus pe ganduri toata treaba.
Niste vizite la un cabinet de psihologie pentru un test,doua de personalitate,inteligeta si teste situationale ar ajuta cu ceva?Nu vad cum ar avea cineva acces direct la bateriile folosite de M.A.I. doar sa nu fie din sistem.
La jandarmi ce concurenta era si cum se prezentau canditatii?

Acest mesaj a fost modificat de către Balthasar la data 28 Aug 2005, 11:20 PM
Mesaj personal
doza
Trimis: 29 Aug 2005, 10:16 AM

Utilizator activ

cand o sa intram in UE granita de est a Romaniei o sa devina granita de est a Europei! eu sunt din Iasi si in ultimii ani s-au investit milioane de euro (tot felul de finantari externe) in sedii, tehnologie, masini, modernizari, etc. anyway eu cred ca sa fii ofiter in politia de frontiera e mai interesant decat sa fii ofiter in politie UNDE ai de a face cu aia care ziceai tu ca patruleaza strazile... ma gandesc ca la granita poti opri raul de la radacina, teoretic vorbind tongue.gif

schimbarile de care vorbesti trebuiau facute demult, e ceva inevitabil, se intampla peste tot, cand nu mai poti face fata esti dat la o parte! nu vezi ca si in politie sunt demisi cu zecile? locul de sef de vama este deschis tuturor dar tu ca ofiter (sau inspector - eu cred ca ofiter suna mai bine!) o sa primezi intodeauna si esti mai greu de dat la o parte decat un tip cu o facultate oarecare. vama este privita mai mult ca o afacere de asta nu toata lumea din structura ei face parte din ministerul de interne.

pt balthasar - am avut si eu amici care au picat testul psihologic, e trist.
dar apoi stau si ma gandesc ce este un test psihologic? un test care scoate in evidenta capabilitatea ta de a face fata psihic unei anumite situatii (slujba).
parerea mea este ca nu poti trisa la un asemenea test si sunt 100% pt el!
nu este un test oarecare, e un test care e realizat specific pt candidatii la academia de politie asa ca orice test ai face nu prea te-ar ajuta cu nimic... cred eu tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
Balthasar
Trimis: 29 Aug 2005, 01:44 PM

Utilizator avansat

doza tin sa te contrazic,se poate "trisa" daca ai habar de ceva psihologie ca doar nu o sa raspund la o intrebare de genul "ce ai face daca primesti o palma" cu "sar pe el si-l bag in spital" nu crezi?smile.gif
Testele respective daca nu ma inseala memoria sunt teste de personalitate,de inteligenta si teste situationale.Daca ma duc la un cabinet specializat sa imi fac o oarecare idee despre profilul meu psihologic pot sa vad mai bine daca ma incadrez cat de cat inainte sa primesc foaia cu admis/respins:)
Bateriile de teste aplicate in cadrul M.A.I. si M.Ap.N. nu sunt chiar atat de stralucite ca de erau nu se impuscau toti pe la tv.

Acest mesaj a fost modificat de către Balthasar la data 29 Aug 2005, 01:47 PM
Mesaj personal
doza
Trimis: 29 Aug 2005, 05:04 PM

Utilizator activ

fiecare cu parerea lui! and that's that!

aia care se impusca nu trebuiau sa fie acolo in primul rand...

pt testele psihologice se trimite echipa speciala de la bucuresti in fiecare judet.

si testele astea nu contin intrebari de genul la aia pe care ai pus-o tu si daca tu asta i-ai face lu' ala care ti-a dat o palma nu prea ai ce cauta in ministerul de interne... blink.gif

peace!

--------------------
Mesaj personal
Balthasar
Trimis: 29 Aug 2005, 06:17 PM

Utilizator avansat

Ala era un simplu exemplu,doar nu sunt atat de dezaxat incat sa sar pe cineva pentru o simpla palma desi sunt impulsiv de felul meu dar toate au o limita.
Oricum nu am de gand sa raman in M.A.I. stai linistit
Mesaj personal
doza
Trimis: 29 Aug 2005, 06:33 PM

Utilizator activ

vrei sa dai la Academie in 2006?

--------------------
Mesaj personal
Balthasar
Trimis: 29 Aug 2005, 06:37 PM

Utilizator avansat

Da,vreau sa dau in 2006 dar ideea e ca vreau sa trec in alt Serviciu dupa ceva timp.Acum depinde,poate o sa-mi placa ceea ce imi poate oferi M.A.I.-ul.In orice caz eu ma duc pentru ca vreau sa-i pot apara pe cei la care tin si ca sa pot schimba cate ceva in bine.Nu stiu daca mentalitatea asta este invechita,nu imi pasa dar asta e adevarul.Din partea mea,iti urez succes si sa ne vedem admisi cu bine si fara incidente. character40.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Balthasar la data 29 Aug 2005, 06:37 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (553) [1] 2 3 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved