Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) « Primul ... 2 3 [4] 5 6  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Facultati particulare. Acreditate sau nu ?
Fynnon
Trimis: 10 Sep 2008, 03:24 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Daca e vreuna dintre voi din Bucuresti ar trebui sa mearga pana la Minister si sa intrebe apoi sa ne spuna si noua, ar face un mare serviciu pt toti

Telefoanele la minister suna vesnic ocupat dar o vizita la minister ar rezolva multe intrebari...m-as duce eu dar nu sunt din Bucuresti

@anness - asta e partea din forum pt cei care dau acum la facultate din cauza asta nu am zis nimic despre Master !

Pe site-ul MEC pagina pt MASTER e asta:
http://www.edu.ro/index.php/articles/c172

Ce te intereseaza pe tine sunt aceste 2 anexe:

Anexa 1: http://www.edu.ro/index.php?module=uploads...oad&fileId=8106

Anexa 2: http://www.edu.ro/index.php?module=uploads...oad&fileId=8107

Acest mesaj a fost modificat de către Fynnon la data 10 Sep 2008, 03:32 PM
Mesaj personal
Fynnon
Trimis: 10 Sep 2008, 03:40 PM

Utilizator activ

Pt a verifica daca o facultate este acreditata sau nu la orice forma de invatamant trebuie sa consulti Hotărârea de Guvern nr. 635 din 24.06.2008 pe care o poti descarca de aici:

http://www.edu.ro/index.php?module=uploads...oad&fileId=8064

Univ. Spiru Haret NU are Acreditare (A) si nici Autorizatie Provizorie (AP) pt Facultatea de Psihologie, forma de invatamant La Distanta (ID)

Facultatea NU e recunoscuta de catre MEC deci faci facultatea aia degeaba

Acest mesaj a fost modificat de către Fynnon la data 10 Sep 2008, 03:42 PM
Mesaj personal
anness
Trimis: 10 Sep 2008, 04:30 PM

Utilizator
**

imi cer scuze...greseala mea:D.......nu prea am avut eu tb cu forumurile pan acum si de aia...
idee e ca..da intr-adevar la minister suna mereu ocupat.
eu am incercat prin cineva de la presa sa mai aflu cate cv insa au asa un talent de a se feri de orice explicatie de te doare capu.nici ei nu sunt siguri de anumite lucruri.
pe de alta parte decanatele iti ofera aceleasi explicatii imbracate bineinteles in forma care vor ei sa le-o dea...si uite asa nici nu stii pe cn sa crezi.
multumesc de raspuns oricum...consultasem si eu listele respective insa acolo se gasesc doar masterele nou acreditate adik cele pt ciclul bologna.
multa bafta tuturor!
aaa...si in ideea cu mersul direct la minister nu cred ca se obtine mare lucru...una ca nu te baga nimeni in seama si a doua ca pt info de interes general se face cerere care tb aprobata si raspunsul poate dura si luni pana il obtii...va spun din sursa sigura.
Mesaj personal
tigerremy
Trimis: 10 Sep 2008, 06:24 PM

Utilizator
**

Buna ziua, masterul Managementul afacerilor in turism de la Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir este acreditat?sad.gif Nu ma intereseaza facultatile, ci masterul daca este acreditat.
Va multumesc
Mesaj personal
Fynnon
Trimis: 11 Sep 2008, 05:33 PM

Utilizator activ

QUOTE (tigerremy @ 10 Sep 2008, 06:24 PM)
Buna ziua, masterul Managementul afacerilor in turism de la Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir este acreditat?sad.gif Nu ma intereseaza facultatile, ci masterul daca este acreditat.
Va multumesc

eu nu o gasesc pe listele cu fac acreditate de poe site-ul mec
intreaba direct la minister pt a fi sigur...

astazi am vazut la un centru ID al Spiru Haret o copie postata la avizierul facultatii dupa o sentinta judecatoreasca prin spunea ca Hotărârea de Guvern nr. 635 din 24.06.2008 a fost suspendata in instanta pana la solutionarea nu stiu carui proces dintre Spiru Haret si Guvern

Hartia avea stampile si semnaturi de la Curtea de Apel Bucuresti si zicea clar ca Hotărârea de Guvern nr. 635 din 24.06.2008 e suspendata pana cand se termina procesul dar asta poate sa dureze ani de zile...

Iar nu mai inteleg nimic, ar fi un lucru foarte bun daca cineva din minister ne-ar lamuri si pe noi...in fond asta e forumul MEC, nu ?
Mesaj personal
anness
Trimis: 11 Sep 2008, 06:01 PM

Utilizator
**

ai incercat sa dai mesaj direct unui moderator al forumului si sa-ti trimita mes personal sa vezi ce zice?
pt k mie mi-a raspuns.
Mesaj personal
tigerremy
Trimis: 12 Sep 2008, 01:56 PM

Utilizator
**

multumesc pt ajutor.

annes, poti sa-mi spui prin MP carui moderator i-ai cerut ajutorul? vad ca sunt multi si nu stiu la care sa apelez:( confused24.gif
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 13 Sep 2008, 12:57 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

@ tigerremy:

Specializarile de master in sistemul Bologna (deci pentru cei care au terminat studiile de licenta de 3 ani anul trecut sau de 4 ani in acest an) sunt cele din:
- Anexa 1 la OMECT 4936/2008, privind universitatile de stat, si
- Anexa 2, privind universitatile particulare.

Masteratele mai vechi (inaintea sistemului Bologna), daca au fost acreditate, raman acreditate. In cazul specializarii mentionate de la Univ. Dimitrie Cantemir, trebuie intrebat acolo, respectiv la MECT.

@ Fynnon:

In legatura cu situatia Universitatii Spiru Haret, a se citi mesajul meu de aici, la care as adauga ca, intr-adevar, Curtea de Apel Bucuresti a suspendat prevederile din HG 676/2007 si respectiv HG 635/2008 referitoare la USH, cu alte cuvinte deocamdata USH functioneaza cu marea majoritate a specializarilor sale in afara legii.

Guvernul a facut recurs la ambele decizii, dintre care la prima are termen de judecata in 4 Decembrie 2008 la Inalta Curte, dar pana cand ICCJ nu da verdictul final, nu vom sti sigur cum stau lucrurile.
Mesaj personalTrimite email
pisicutza28031988
Trimis: 13 Sep 2008, 02:29 PM

Utilizator activ

din anexa 1 rezulta ca la Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davilla" Bucuresti exista master doar la medicina dentara. dar cine vrea sa faca master la farmacie ?? confused24.gif nu exista asa ceva? confused24.gif

--------------------
studenta la facultatea de farmacie bucuresti anul 3 :D
Mesaj personal
Fynnon
Trimis: 16 Sep 2008, 12:22 PM

Utilizator activ

Fratele meu, mai spune-mi tu o tara din UE in care se mai intampla asa ceva, o facultate la care sa fi student dar care pt minister sa nu existe ...ma refer aici bineinteles la fac care au forma de invatamant id

e incredibil

Acest mesaj a fost modificat de către Fynnon la data 16 Sep 2008, 12:25 PM
Mesaj personal
rappstyle
Trimis: 17 Sep 2008, 12:58 AM

Utilizator
**

Am vazut pe siteul MEC ca Hyperion este acreditata. Asta inseamna ca toate facultatile din cadrul universitatii Hyperion sunt acreditate? Pe mine ma intereseaza Facultatea de Jurnalism daca e acreditata sau nu. este?
Mesaj personal
irecafa
Trimis: 17 Sep 2008, 09:13 AM

Utilizator
**

Nu cred, de expemplu anul trecut la spiru haret nu erau acreditate toate facultatile din cadrul universitatii

--------------------
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 17 Sep 2008, 12:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (rappstyle @ 17 Sep 2008, 12:58 AM)
Am vazut pe siteul MEC ca Hyperion este acreditata. Asta inseamna ca toate facultatile din cadrul universitatii Hyperion sunt acreditate? Pe mine ma intereseaza Facultatea de Jurnalism daca e acreditata sau nu. este?

Acreditarea universitatii este una si a specializarii, alta. Specializarea jurnalism la Univ. Hyperion din Bucuresti este acreditata la zi si autorizata la ID.
Turcan Tatiana
Trimis: 18 Sep 2008, 03:30 PM

La prima intervenție

Buna ziua, spuneti-mi va rog daca este acreditata specializarea Audit Financiar-Contabil, ciclul Master, zi, de 3 semestre(am absolvit facultatea cu 4 ani studii zi), din cadrul Facultatii de Management Financiar Contabil de la Universitatea Spiru Haret.
Va multumesc. Cu respect, Tatiana
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 18 Sep 2008, 05:55 PM

Utilizator avansat

Universitatea Spiru Haret nu are nici o specializare acreditata la nivel master, in sistemul Bologna. Pentru a primi un raspuns avizat in cazul masteratelor mai vechi acreditate, va trebui sa va adresati MECT.
rappstyle
Trimis: 18 Sep 2008, 06:19 PM

Utilizator
**

Va multumesc pt raspuns
Mesaj personal
pisicutza28031988
Trimis: 18 Sep 2008, 07:13 PM

Utilizator activ

pentru UMF "Carol Davilla" specializarea farmacie nu exista master? sign67.gif

--------------------
studenta la facultatea de farmacie bucuresti anul 3 :D
Mesaj personal
Jean-Michel de Gall
Trimis: 26 Sep 2008, 03:08 AM

Utilizator activ

Acesta e de fapt mesajul meu... Nu stiu ce s-a intamplat de s-a salvat previzualizarea. As ruga moderatorul chiar sa stearga postul anterior, ca eu nu il mai pot edita ca sa ii aduc completarile necesare.

Conf. HG 625/2008 din 24 iunie 2008, programele de studii acreditate/autorizate provizoriu la forma de invatamant ID/FR, in cadrul Universitatatii Spiru Haret Bucuresti sunt:
-Facultatea de Drept - FR
-Facultatea de Marketing - ID
-Facultatea de Contabilitate - CIG - ID
-Facultatea de Finante Banci - ID
-Facultatea de Filosofie si Jurnalism - Filosofie; Jurnalism - FR
-Facultatea de Management BV - Management - FR
-Facultatea de Contabilitate BV - CIG - FR
-Facultatea de Muzica - Pedagogie muzicala - FR
-Facultatea de Management Financiar Contabil CT - FR
-Facultatea de Limba si Literatura Romana - Lb. Rom si O Lb. Straina - ID/FR
-Facultatea de Istorie - ID/FR
-Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative BV - Administratie publica - FR
-Facultatea de Management Financiar Contabil Craiova - CIG; Fin. banci - FR
-Facultatea de Contabilitate si Finante Campulung-Muscel - CIG; Fin. banci - FR
-Facultatea de Drept si Administratie Publica CT - Drept - FR
-Facultatea de Contabilitate si Finante Rimnicu Valcea - CIG; Fin. banci - FR
-Facultatea de Finante Banci Blaj - Finante Banci - FR

Toate programele de studiu de la toate facultatile sunt ACREDITATE la ZI.
*CIG - Contabilitate si Informatica de Gestiune
Conf. acestei Hotarari de Guvern acestea sunt singurele specializari autorizate provizoriu/acreditate la forme alternative de invatamant - ID, FR -.

In baza acestei H.G, Universitatea Spiru Haret a actionat in judecata Guvernul Romaniei pentru recunoasterea si celorlalte specializari la formele ID-FR, conform ofertei universitare a USH pentru anul universitar 2008-2009 prezentata pe site-ul institutiei ( http://www.spiruharet.ro ), caz judecat la Curtea de Apel Bucuresti Sectia a VIII A Contencios Administrativ si Fiscal, cu numar de dosar 4428/2/2008 inregistrat la data de 22.07.2008. La termenul de judecata 21.08.2008 Curtea admite in parte actiunea si acorda 5 zile ca termen pentru recurs.

confused59.gifConf. Sentintei civile 2084/25.08.2008 Curtea de Apel Bucuresti constata suspendata H.G 635/2008 in privinta reclamantei UNIVERSITATEA SPIRU HARET in contradictoriu cu paratul GUVERNUL ROMANIEI, pana la solutionarea dosarului de fond. Respinge cererea de interventie accesorie formulata de MINISTERUL EDUCATIEI, CERCETARII SI TINERETULUI in interesul paratului, ca neintemeiata. confused59.gif

Documente:
Curtea de Apel Bucuresti - Dosarul 4428/2/2008 http://portal.just.ro/InstantaDosar.aspx?i...DAwMDAwMTY5NTk1
Certificat - Sentinta 2084/25.08.2008 http://www.spiruharet.ro/Avizier_Virtual/hg_635-2008.pdf

---
Ceea ce inteleg eu de aici e ca acel timp de recurs a trecut si dosarul a fost solutionat favorabil pentru reclamant, anume USH, iar acreditarea/autorizarea e aceea din oferta academica a universitatii. Sa imi dovedeasca un student licentiat la drept sau directorul ARACIS ca nu e asa. Ca daca nu e asa cum am prezentat eu, atunci am calcat in strachini si imi pare rau ca dezinformez. Si daca chiar e asa multa lumea poate fi fericita character40.gif, iar thread-ul se poate inchide si sa terminam odata cu jocul asta de uite acreditarea nu e acreditarea ca deja nu mai putem.
mad17.gifmad17.gifmad17.gif

--------------------
Roskilde Universitet, Roskilde, Danmark, 2013
Colegiul Tehnic de Constructii si Protectia Mediului Arad, 2008
Jyvaskylan Ammatiopisto, Tekninen Oppilaitos, 2006
Mesaj personal
nicosanda
Trimis: 27 Sep 2008, 02:55 AM

La prima intervenție

Buna seara,
Am o rugaminte...ma poate lamuri cineva daca pana la urma formele de invatamant ID din cadrul Spiru Haret sunt acreditate/autorizate sau macar legale. Cineva spunea ca daca nu sunt trecute in H.G 653 din 2008 nu doar ca nu sunt autorizate/acreditate dar sunt de fapt ilegale. Am inteles ca a fost/este un proces pe rol cu MECT dar nu stiu care este situatia cu acesta in acest moment.
In esenta ...as vrea sa ma inscriu la ID la Fac. de Psihologie si as vrea sa stiu daca este macar "legal" sa se faca inscrieri la aceasta forma in invatamant. in cazul in care este ok dpdv legal, inseamna ca va trebui sa dau licenta la alte facultati care au Psihologia ID acreditata? daca acestea accepta bineinteles:)
Multumesc
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 27 Sep 2008, 12:49 PM

Utilizator avansat

Inainte de postarea mesajelor ar fi indicat, ma ales daca topicul in care se posteaza nu este extraordinar de lung, ca acesta sa fie citit in intregime. wink.gif

@nicosanda:
Sfatul meu este, pe langa cel de sus, sa va inscrieti la o alta universitate.
Emma_Bov
Trimis: 30 Sep 2008, 12:03 PM

Începător
*

Referitor la studiile postuniversitare de masterat
In MO nr. 658 / 18.09.2008 s-a publicat Ordinul Ministrului educatiei nr. 5.056 / 20.08.2008 prin care se aproga art. 2 alin (3) din Ordinul Ministrului educatiei 3.315 / 2008 respectiv “ Pentru studiile postuniversitare de masterat si studiile aprofundate, conform Legii invatamantului nr. 84 / 1995, republicata, admiterea se organizeaza pe programele de studii existente, aprobate in cadrul institutiei de invatamant superior”

Din moment ce acest alineat a fost abrogat, inteleg ca programele de studii postuniversitare existente nu mai sunt valabile.
De unde pot sa aflu daca un program de studii postuniversitar este acreditat? Ce lege reglementeaza studiile postuniversitare de masterat in anul universitar 2008-2009 ?

Cu multumiri,
Mihaela
Mesaj personal
t.claudiu
  Trimis: 1 Oct 2008, 01:36 PM

Începător
*

imi spune si mie cineva va rog frumos daca studiile de Masterat Online "Managementul organizational si al resurselor umane" din cadrul Universitatii Spiru Haret Bucuresti sunt acreditate ? e o intreaga debandada, nimeni nu stie sau unii spun ca da altii nu, nu e nimic clar si-as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva va rog..
Mesaj personal
t.claudiu
  Trimis: 1 Oct 2008, 02:10 PM

Începător
*

de asemenea mai am o intrebare.
in perioada 2005-2008 am fost student la Spiru Haret Facultatea de Sociologie-Psihologie ID, specializarea Psihologie. vara asta am dat licenta.
vreau sa stiu daca ce am terminat este acreditat, ( specializarea ) si daca diploma mea "valoreaza ceva". site-ul spiruharet e plin de bannere si documente care spun ca au totul acreditat, dar pe cine sa mai crezi ?! stiu era mai bine sa ma inscriu la alta universitate, dar momentan vreau sa stiu ce am de facut. am sustinut examenul de licenta pe care l-am luat, am adeverinta de absolvire si in curand merg sa platesc taxa de eliberare a diplomei. licenta am sustinut-o tot la spiru haret, centrul teritorial constanta; cineva spunea ca nu pot organiza examenele de licenta decat universitati cu acea specializare in care dai examenul acreditata. deci pana la urma ? raspunsul care e ?
se impune sa caut la anul o universitate la care sa sustin IARASI licenta ?

as aprecia foarte mult niste lamuriri. sunt din ce in ce mai sigur ca faptul ca ne-am nascut in romania a fost un ghinion sau mai rau, cineva si-a batut joc de noi cand ne-a trimis aici.
Mesaj personal
raduleasca
Trimis: 15 Nov 2008, 03:13 PM

La prima intervenție

Fynnon tu ai dreptate. Ar trebui sa facem o asociatie a studentilor inselati de Spiru Haret si sa ii dam in judecata. In urma cu un an cand am fost la decan, la Tanasescu (Fac. de Sociologie - Psihologie Bucuresti), el era decanul facultatii in 2007, a mintit cu nerusinare ca nu exista nici o problema cu formele ID si FR. A mai spus ca daca o sa avem probleme el ne va trece pe toti la zi. Minciuna!!! Eu am terminat anul acesta si nu am putut sa ma inscriu la nici un master pentru ca am facut la FR. Sunt niste sarlatani care se joaca cu anii nostri pierduti si cu banii nostri. Vad ca acelasi slogan "Va trec pe toti la zi" se foloseste si anul acesta si la alte facultati. Nu stiu ce este de facut.... poate voi aveti idei. Daca astia nu castiga procesul cu Ministerul Educatiei pe 4 decembrie (parca asta este data), nu avem decat sa mai facem inca o data facultatea. confused06.gif confused24.gif
Mesaj personal
t.claudiu
  Trimis: 15 Nov 2008, 07:35 PM

Începător
*

eu as indrazni sa spun ca il vor castiga, la cate persoane importante din cadrul internelor s.a.m.d predau in USH si la cati absolventi au scos care la fel, activeaza in interne + multe alte domenii, ar trebui sa-l castige. tudorel butoi de ex. nu cred ca e atat de dus cu pluta incat sa fie coordonatorul unui master neacreditat, cel in victimologie si criminologie. USH din cate stiu e destul de piloasa, insa daca nu castiga procesul pe 4 decembrie. se va confrunta cu un VAL de procese carora nu le va putea face fata. mie personal daca nu imi va fi recunoscuta diploma la anul cand o ridic, si daca va lipsi timbrul sec al MECT, am de gand sa-i dau in judecata. momentan pana pe 4 decembrie, sa zicem un doamne ajuta, pentru ca nimeni nu cred ca are chef sa umble prin tribunale. noroc tuturor absolventilor de ID si FR !
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) « Primul ... 2 3 [4] 5 6  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved